Ibland kommer det brev till den här spalten (det får dock gärna kommer fler!), och ett som anlände nyligen, var från signaturen "Jezebel/Redemption". Han skriver:
"Dear Pidde A, (...) jag är en hängiven fan (...) (jag anser fortfarande att det hittills bara funnits en serietidning av intresse, nämligen Chock) (...) undrar jag om jag missat någon spalt där du fördjupar dig i Lucio Fulcis filmer. Jag tänker främst på hans sk 'zombiekvartett'. Saken är den att jag för ett par veckor sedan fick tag på den HELT oklippta versionen av Zombie Flesh Eaters, som även innehåller den berömda 'splinter in the eye'-scenen. (...) Jag har ägt tre versioner (...) Jag har nu av en kompis hört att det finns en fjärde version, som ska vara något i hästväg. Den ska finnas att få tag på i Holland. Jag betvivlar detta, men undrar om du möjligtvis med all din visdom (...) känner till något om detta."
Om vi tar tidningen Chock först. Läs om dina gamla tidningar, så kommer du att märka att de inte alls är speciellt bra. Skräckserier gjorde EC Comics mycket bättre på 50-talet. Själv saknar jag Epix och Pox betydligt mer. Vill du läsa bra serier idag, köp Sin City, eller (Varning! Smygreklam!) mina seriealbum.
Jag har ingen aning om var min version av Zombie Flesh Eaters (dvs Zombi 2, och även känd som Zombie) kommer ifrån, då kopian saknar text (kan i och för sig vara Vipcos, då den heter just ZFE), men den innehåller allt våld, inklusive scenen där Olga har lite osis med en trästicka. En splattigare version känner jag inte till, det brukar ryktas att sådana finns i Japan, men det stämmer sällan. Den holländska versionen har jag inte sett. Man vet aldrig med Holland, t ex är Suspiria klippt där.
Nej, jag har inte fördjupat mig i Fulci och hans filmer, jag har bara omnämnt dem i förbifarten, t ex i samband med Janet Ågren. Detta beroende på att jag tycker att a) det redan skrivits så mycket om honom, och b) jag tycker inte att han är så intressant längre.
Fulci är en typisk regissör man brukar börja spana in när man är så där i 16-17-årsåldern. Hans zombiefilmer har allt man kan begära i fråga om splatter, och ofta fungerar Fulci som en inkörsport till ett mer aktivt - om än bizarrt - filmintresse. Så funkade det för mig och mitt anhang.
Jag tycker fortfarande att The Beyond (helt oklippt i Holland) är svinbra, och den bästa zombiefilm som gjorts, men resten vet jag inte om jag orkar se om så ofta, i synnerhet Zombie Flesh Eaters är otroligt tråkig. Hans "greatest hits-film" Cat in the Brain (Även känd som Nightmare Concert), som till 75% består av splatter, är i det närmaste omöjlig att titta på, man tröttnar efter tjugo minuter. Gangsterfilmen The Smuggler är heller ingen höjdare, vilket även gäller för hans "erotiska thrillers". Och visst är The House by the Cemetary (oklippt från Videoinvest) snarare komedi än skräckfilm?
Dock är hans tidiga produktion, som giallon Don't torture the duckling ganska bra, och får jag tag på en Fulci-film jag inte sett, så tittar jag förstås på den. Just nu har jag två stycken westernfilmer han gjort på ingång.
För att få dig, käre Jez/Red, är drägla ordentligt, kan jag berätta att jag även har en påkostad pressbok till Fulcis western Four Riders of the Apocalypse, samt en CD med musiken till flera Fulci-filmer, däribland The Beyond.
Förresten: ni som skriver till mig, skriv gärna ut er adress om ni vill ha svar, så slipper jag ta upp breven här.
© 1998 Pidde Andersson