Mc Hammer
Paruka- symbol doby

Vznik paruky, jako módního doplňku, datujeme do doby Ludvíka XIV. Ten měl prý v mládí bohaté vlasy, ale posléze o tuto ozdobu přišel, a tak si začal vypomáhat parukou. První výrobny paruk začaly vznikat v Paříži kolem roku 1656. Brzy se stala paruka symbolem reprezentace nejen ve Francii, ale v takřka celé Evropě.
Paruky byly zpočátku barvy lví srsti, pak byly tmavší, začátkem 18. st. se začínají pudrovat do šeda, nebo na bílo. Byly vyráběny z lidských vlasů, pro chudší vrstvy pak z žíní, kozího vlasu, nebo vlny. Jejich tvary byly nejrůznější, od širokých alonžových, až po vysoké, s bohatým kadeřením a loknami (in folio). Ženy nosily vysoké paruky, určené zejména pro zvláštní příležitosti jako dvorské oslavy, či při návštěvě opery.
S příchodem rokoka se v třicátých letech 18. století začínají prosazovat zmenšené paruky připomínající vlasy stažené dozadu, v týle vložené do sáčku z černého taftu, ozdobeného stuhou. Po stranách jsou obvyklé lokny. Ke konci osmnáctého století se muži obecně vracejí k účesům z vlastních vlasů a paruka se využívá jen k zvláštním dvorským příležitostem. V moderní době přetrvává paruka pouze v soudnictví, kde tvoří součást soudcova předepsaného oděvu.
Paruky byly velmi drahé, a tak zákonitě označovaly i majetkový status jejich nositele. Byly nejen módním účesem, ale také stavovským odznakem. Nošením paruk, jakožto i nejnovějších módních výstřelků se vyšší sociální skupiny, aristokracie, i bohatí měšťané snažili zvyšovat svou prestiž. Naproti tomu pak nižší vrstvy se snažily tuto hranici smazat, a tak s jistým časovým odstupem přejímají oděvní prvky a manýru těchto představitelů. S tímto postupem se pak určité oděvní zvyklosti docela rychle šíří a zevšedňují i u “obyčejného” obyvatelstva. Paruka byla ve své době symbolem určité sociální příslušnosti, jako je tomu i dnes, kdy podnikatelé projevují svou sociální příslušnost značkovými obleky a hedvábnými kravatami, příslušníci hnutí skinheads svými holými hlavami a kanadami, shaolinští mniši pak svým oranžovým oděvem. Touha “patřit někam” nebyla lidstvu nikdy cizí a snaha přihlásit se k určité sociální skupině patřila vždycky k projevům lidské sounáležitosti- jak se dnes říká být “in”. Tak jako se ruští futuristé vyznačovali žlutými trikoty a vysokými černými cylindry a hippies svými bosými nohami a květinami, tak i všední člověk hledá zařazením sama sebe do určité skupiny lidí svou podvědomou jistotu “patřit někam”.



Literatura:
* Kybalová L. – Dějiny odívání- Barok a rokoko, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1996
* Petráň J.- Dějiny hmotné kultury II (1. díl), Karolinum, Praha 1995


Clown
Paruka- uniforma baroka

Ludvík XIV. sáhl po paruce, protože začal plešatět. Další "vynález,"který vznikl systémem "z nouze ctnost." Psal se rok 1656 a panovník se ani nemusel snažit, aby novinku rozšířil. Král Slunce totiž udával tón ve všem, tedy i v módě. Šlechta nasadila na hlavu dlouhé kudrnaté alonžové paruky. Od počátku 70. let je alonžová paruka už zcela běžná a od roku 1700 se začíná pudrovat. Z vlásenkářství se stalo výhodné odvětví, počet dílen prudce rostl. Leckde se paruka udržela dodnes. Pomineme-li divadla, tak alespoň v soudnictví, zejména anglickém. Paruka je součástí taláru, součástí uniformy. A má stejnou funkci jako uniforma, odlišuje hodnost, vysokou ústavní hodnost. A stejnou funkci plnila i v baroku nebo rokoku. Stala se součástí distinktivního systému - skomírající šlechta se jí pokoušela odlišit od nastupujícího měšťanstva - marně. Alespoň se tedy snažila přicházet se stále novými a novými inovacemi, taktéž marně. Honorace nižších vrstev přebírala s jistou časovou prodlevou prvky oděvů barokní "high society" - většinou ty, které odpovídaly nejenom vkusu, ale i finančním možnostem. A tak se paruka stává součástí oděvu nejen u šlechty, ale časem i u měšťanské honorace a byrokracie. Postupně prošla řadou proměn - alonžové paruky se zkracovaly na vlásenky okrouhlé, uzlové nebo copové. Klasická alonžová paruka se v 18. století zachovala už jen jako znak doktorů práv a medicíny. Vývoj dámských paruk směřoval k zaplétání různých věcí. Vznikaly tak kreace, které byly až třikrát větší než hlava. K parukám neodmyslitelně patřila drbátka. Pod vlásenkou se totiž náramně dařilo vším a jiným breberkám a jak známo, společnost tehdy příliš na hygienu nedbala. Versailles bylo zámkem naplněným nejrůznějšími pachy, které se překrývaly těžkými parfémy. Drbátko posloužilo k rychlému ulevení, aniž by se paruka nějak posunula na hlavě, nebo se, nedej bože, musela sundat. Vlásenky skomírají po francouzské revoluci. Už nebylo vhodné hlásit se k vyšší společnosti nebo dokonce ke šlechtě. To byste totiž mohli přijít zároveň s parukou i o hlavu. Paruka k barokní a rokokové vyšší společnosti patřila stejně neodmyslitelně jako k naší společnosti džíny. Něco značila, signalizovala. Kdo měl na hlavě paruku, s tím nebylo radno si zahrávat. Paruka není pohodlná, ale uniforma také ne. A vlásenky byly v první řadě uniformou až v druhém sledu ozdobou.



Literatura:
* Kybalová L. - Dějiny odívání- Barok a rokoko, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1996
* Petráň J.- Dějiny hmotné kultury II (1. díl), Karolinum, Praha 1995


 

bORIK
Barokní paruky

V barokní době se oblečením člověk prezentoval stejně jako dnes. Barokní „high society“ si však vymyslela skvělý průkaz totožnosti, který se i přes svou silnou hygienickou nevhodnost dostatečně zakořenil a přetrval celé jedno století. Tímto znakem byly paruky. Ve své době byly paruky něčím co rozdělovalo společenské vrstvy. Byly něčím, co značilo příslušnost k  „vyvolené“ vrstvě lidí, ale zároveň byly i módním doplňkem.  V době naší, se paruky berou jen jako nutný prostředek pro zakrytí  nepříjemné holé lebky nebo jako častý námět pro komické situace v pseudozábavných pořadech.

Trochu historie paruk. Paruky se začaly objevovat počátkem baroka a jejich vznik se připisuje komu jinému než hýřivému králi Slunce – francouzskému králi Ludvíku XIV. Francie, jak už to bývá, byla i tehdy  v sedmnáctém století lídrem světové módy. Jelikož byly v době období nejrozpustilejšího dvora Evropy dlouhé vlasy docela v módě, začaly se pro pomalu stárnoucí a plešatící šlechtice vyrábět jakési náhražky, jakási média, rozšiřující jejich uvadající možnosti ve vizuálním okouzlování mladších žen. Paruky prodělaly největší boom v letech 1643 – 1715, tedy za vlády Ludvíka XIV. a jejich epocha skončila francouzskou revolucí 1789, kdy byly paruky odstraňovány jakožto předmět svržené nadvlády aristokracie.

Spolu se zavedením paruk se musely i trochu přepracovat pravidla  etikety. Právě od té doby pánové nenosí ve společnosti klobouk či jinou pokrývku hlavy, aby si nerozdrbal účes. Toto pravidlo vyšlo z myšlenky, že paruka zvyšuje  člověka a tím se v podstatě vyvyšuje nad ostatní. Paruka, ale krom módní funkce plnila i funkci společensko-diferenciační. Paruky nosili víceméně pouze vysoce postavení muži a zdůrazňovali tím své nadřazené postavení. Dodnes paruka dodává vážnost a autoritu anglickým soudcům, i když  v současné době mohou nutit spíše k smíchu než k respektu.

Nepraktičnost paruky  a image člověka s parukou se neustále zvyšovala díky neúprosnému diktátu módy. Ideální muž vypadal jako chodící reklama na pudr a žena  ve svém účesu mohla pašovat přes hranice i pověstný broušený servis firmy Moser. Jinými slovy. Muži používali nadměrné množství pudru a ženy si do vlasů vplétaly mnoho roztodivných předmětů. Zajímavá móda, řekli bychom, kdyby se na nás v současné době navalilo ze všech stran neuvěřitelné množství nejrůznějších módních stylů, které škatulkují lidi čím dál tím více a nám nezbývá než jen neztrácet hlavu a v záplavě nových informací neztratit hlavu…
 

Zpět na hlavní stranu