Mayors of Chicago


William Butler Ogden
1837-1838
Chicago's First Mayor

Carter Harrison, Jr.
1897-1905
1911-1915

Anton Cermak
1931-1933

Richard J. Daley
1955-1976

OgdenMorrisRaymondLloydF. ShermanGarrett
A. ShermanChapinCurtissWoodworthGurneeGray
MillikenBooneDyerWentworthHainesRumsey
RiceMasonMedillColvinHeathHarrison, Sr.
RocheCregierWashburneSwiftHopkinsHarrison, Jr.
DunneBusseThompsonDeverCermakCorr
KellyKennellyR.J. DaleyBilandicByrneWashington
OrrSawyerR.M. Daley

William Butler Ogden


1st Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: May 2, 1837 Defeated John H. Kinzie (Whig)

Term of office: 1837-1838

Birth: June 15, 1805, Walton, NY
Death: August 3, 1877, buried in New York

Although Ogden's first impression of Chicago was poor, he came to appreciate the fledgling city. During his term in office, the land rush which had brought him to the Midwest went bust, but Ogden managed to help the city weather the storm. He designed the first swing bridge over the river and donated the land for Rush Medical Center. Ogden built the first railroad from Chicago in 1848. The Galena & Chicago Railroad ran from Chicago to a point ten miles west of town. Several railroads later, Ogden Flats, UT, where the Golden Spike was driven, was named for William Ogden.On October 8, 1871, Ogden lost most of his possessions in the Great Chicago Fire. He also owned a lumber company in Peshtigo, WI, which burned the same day. In 1860, Ogden switched to the Republican party, which shared his views regarding slavery, although he left the party over a dispute with Abraham Lincoln. Ogden felt that the Emancipation Proclamation was premature. Following his defection from the Republican party, Ogden retired from politics and moved back to his native New York.
Return to index

Buckner Stith Morris


2nd Mayor of Chicago
Party: Whig
Elected: March 6, 1838 Defeated William Jones (Democrat)

Term of office: 1838-1839

Birth: August 19, 1800
Death: December 16, 1879, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Benjamin Wright Raymond

3rd Mayor of Chicago
Party: Whig
Elected:
1st term: March 5, 1839 Defeated James Curtiss (Democrat)
2nd term: March 7, 1842 Defeated Augustus Garrett (Democrat) & Henry Smith (Liberty)

Terms of office:
1st term: 1839-1840
2nd term: 1842-1843

Birth: June 15, 1801
Death: April 6, 1883, buried in Graceland Cemetary

Return to index


Alexander Lloyd

4th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: March 3, 1840 Defeated Benjamin Wright Raymond (Whig)

Term of office: 1840-1841

Birth: August 19, 1805
Death: April 7, 1871, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Francis Cornwall Sherman

5th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term: March 5, 1841 Defeated Isaac R. Gavin (Whig)
2nd term: April 15, 1862 Defeated Charles N. Holden (Republican)
3rd term: April 21, 1863 Defeated Thomas B. Bryan (Union)

Terms of office:
1st term: 1841-1842
2nd term: 1862-1863
3rd term: 1863-1865

Birth: September 18, 1805
Death: November 7, 1870, buried in Graceland Cemetary

Return to index


Augustus Garrett

6th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term: March 7, 1843 Defeated Thomas Church (Whig) & Henry Smith (Liberty)
March 7, 1844 Invalid election, defeated George W. Dole (Whig) & Henry Smith (Liberty)
2nd term: March 5, 1845 Defeated John H. Kenzie (Whig) & Henry Smith (Liberty)

Terms of office:
1st term: 1843-1844
2nd term: 1845-1846

Birth: date unknown 1801
Death: November 30, 1848, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Alson Sherman

7th Mayor of Chicago
Party: Independent Democrat
Elected: April 2, 1844 Defeated Augustus Garrett (Democrat) & Henry Smith (Liberty)

Term of office: 1844-1845

Birth: April 21, 1811
Death: September 27, 1903, buried in Oakwood Cemetary, Waukegan, IL

Return to index


John Putnam Chapin

8th Mayor of Chicago
Party: Whig
Elected: March 3, 1846 Defeated Philo Carpenter (Liberty) & Charles Follansbee (Democrat)

Term of office: 1846-1847

Birth: April 21, 1810
Death: June 27, 1864, buried in Graceland Cemetary

Return to index


James Curtiss

9th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: March 2, 1847 Defeated Philo Carpenter (Liberty)

Term of office: 1847-1848

Birth: April 7, 1803
Death: November 2, 1859, buried in City Cemetary

Return to index


James Hutchinson Woodworth

10th Mayor of Chicago
Party: Independent Democrat (Fusion ticket of Whigs & Democrats)
Elected:
1st term: March 7, 1848 Defeated James Curtiss (Democrat)
2nd term: March 6, 1849 Defeated Timothy Wait, Samuel D. Childs, & L. C. Kerchival (Democrats without formal party nomination)

Terms of office:
1st term: 1848-1849
2nd term: 1849-1850

Birth: December 4, 1804
Death: March 26, 1869, buried in Oakland Cemetary, Dolton, IL

Return to index


Walter S. Gurnee

11th Mayor of Chicago
Party: Democrat (without formal party nomination)
Elected:
1st term: March 4, 1851 Defeated Eli B. Williams, James Curtiss, & Edward K. Rogers (Democrats without party nomination)
2nd term: March 2, 1852 Defeated James Curtiss & Peter Page (Democrats without formal party nomination) & Amos G. Throop (Temperance)

Terms of office:
1st term: 1851-1852
2nd term: 1852-1853

Birth: March 9, 1813
Death: April 18, 1903, buried in New York

Return to index


Charles McNeill Gray

12th Mayor of Chicago
Party: Democrat (without formal party nomination)
Elected: March 14, 1853 Defeated Josiah L. James (Democrat without formal party nomination)

Term of office: 1853-1854

Birth: March 7, 1807
Death: October 17, 1885, buried in Graceland Cemetary

Return to index


Isaac Lawrence Milliken

13th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: March 13, 1854 Defeated Amos G. Throop (Temperance)

Term of office: 1837-1838

Birth: August 29, 1815
Death: December 2, 1885, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Levi Day Boone

14th Mayor of Chicago
Party: Know-Nothing
Elected: March 8, 1855 Defeated Isaac L. Milliken (Democrat)

Term of office: 1855-1856

Birth: December 6, 1808
Death: January 24, 1882, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Thomas Dyer

15th Mayor of Chicago
Party: Pro-Nebraska Democrat
Elected: March 10, 1856 Defeated Francis C. Sherman (Anti-Nebraska Democrat)

Term of office: 1856-1857

Birth: January 13, 1805
Death: June 6, 1862, buried in Connecticut

Thomas Dyer's inaugural parade included several of the city's prostitutes riding behind him in open carriages.
Return to index

"Long" John Wentworth

16th Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected:
1st term: March 3, 1857 Defeated Benjamin F. Carver (Democrat)
2nd term: March 6, 1860 Defeated Walter S. Gurnee (Democrat)

Terms of office:
1st term: 1857-1858
2nd term: 1860-1861

Birth: March 5, 1815
Death: October 16, 1888, buried in Rosehill Cemetary

Chicago's answer to William Taft, Long John Wentworth weighed more than 300 pounds. He drank at least a pint of whiskey each day and would eat from 30-40 different foods during a single meal. He was an editor of Chicago's first newspaper, the Chicago Democrat and eventually entered politics, serving for 6 terms in the U.S. House of Representatives. While in the House, a controversial vote arose by which Wisconsin claimed land in Illinois as far as the tip of Lake Michigan. If Wentworth voted to give the land, including Chicago, to Wisconsin, he was promised a Senate seat. Wentworth declined the offer. Wentworth instituted chain gangs in the city and tried to clean up the city's morals. To do this, he hired spies to determine who was frequenting Chicago's brothels. In 1857, Wentworth led a raid on the Sands, Chicago's Red Light District, which resulted in the burning of the area.
Return to index

John Charles Haines

17th Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected:
1st term: March 2, 1858 Defeated Daniel Brainard (Democrat)
2nd term: March 1, 1859 Defeated Marcus D. Gilman (Democrat)

Terms of office:
1st term: 1858-1859
2nd term: 1859-1860

Birth: May 26, 1818
Death: July 4, 1896, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Julian Sidney Rumsey

18th Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected: April 1, 1861 Defeated Thomas B. Bryan (Union)

Term of office: 1837-1838

Birth: April 3, 1823
Death: April 20, 1886, buried in Graceland Cemetary

Return to index


John Blake Rice

19th Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected:
1st term: April 18, 1865 Defeated Francis C. Sherman (Democrat)
2nd term: April 16, 1867 Defeated Francis C. Sherman (Democrat)

Terms of office:
1st term: 1865-1867
2nd term: 1867-1869

Birth: May 28, 1809
Death: December 17, 1874, buried in Rosehill Cemetary

John Rice built Chicago's first theater in 1847. During a performance in 1850, a panic nearly started when word spread that the theater was on fire. Rice stepped onto the stage and calmed the crowd, explaining he would never let his theater burn. As the crowd calmed, an usher informed Rice that the theater was actually on fire and panic finally occured. The theater burned to the ground. Rice replaced Rice's Theater in 1851. In 1867, Rice's veto of a bill to enact an 8-hour work day led to the first May Day Celebration as a day for the working classes.
Return to index

Roswell B. Mason

20th Mayor of Chicago
Party: Citizens'
Elected: November 2, 1869 Defeated George W. Gage (Republican)
Inauguration: December 6, 1869

Term of office: 1869-1871

Birth: September 19, 1805
Death: January 1, 1892, buried in Rosehill Cemetary

The Chicago Fire occurred while Mason was mayor, October 8-10, 1871

Return to index


Joseph Medill

21st Mayor of Chicago
Party: Fireproof
Elected: November 7, 1871 Defeated Charles C. P. Holden (Democrat)
Inauguration: December 4, 1871

Term of office: 1871-1873

Birth: April 6, 1823, St. John, New Brunswick, Canada
Death: March 16, 1899, buried in Graceland Cemetary

Joseph P. Medill is better known as the business manager and managing editor of the Chicago Tribune than as mayor of Chicago, although his term in office occured during two of the most important years of the city's history as Chicago tried to rebuild in the aftermath of the fire. During the Civil War, Medill's great journalistic enemy was The Chicago Times, run by Cyrus McCormick. Eventually McCormick's nephew married Medill's daughter. Strongly supportive of Abraham Lincoln, the Tribune was instrumental in his nomination for the Presidency. Medill was a racist who opposed slavery. In one editorial, Medill espoused putting strychnine or arsenic in the food of unemloyed citizens. As mayor, Medill gained more power for the mayor's office, created Chicago's first public library, enforced blue laws and reformed the police and fire department. In ill health and tiring of mayoral responsibilities, Medill took a leave of absence and appointed Lester L. Bond as acting mayor while he traveled throughout Europe.

Return to index


Harvey Doolittle Colvin

22nd Mayor of Chicago
Party: People's
Elected: November 4, 1873 Defeated Lester Legrand Bond (Union)
Inauguration: December 1, 1873

Term of office: 1873-1875

Birth: December 18, 1815
Death: April 16, 1892, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Monroe Heath

23rd Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected:
1st term: July 12, 1876 Defeated Mark Kimball (Democrat) & James J. McGrath (Independent)
2nd term: April 3, 1877 Defeated Perry H. Smith (Democrat)
Inauguration:
Ist term: July 24, 1876
2nd term: April 30, 1879

Terms of office:
1st term: 1876-1877
2nd term: 1877-1879

Birth: March 27, 1827
Death: October 21, 1894, buried in Oak Woods Cemetary

Return to index


Carter Henry Harrison, Sr.

24th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term: April 1, 1879 Defeated Abner M. Wright (Republican) & Ernst Schmidt (Socialist Labor)
2nd term: April 5, 1881 Defeated John M. Clark (Republican), Timothy O'Meara (Independent) & George Schilling (Socialist Labor)
3rd term: April 3,1883 Defeated Eugene Cary (Republican)
4th term: April 7, 1885 Defeated Sidney Smith (Republican) & William Bush (Prohibition)
5th term: April 7, 1885 Defeated Samuel W. Allerton (Republican), Dewitt C. Cregier (Un. Citizen) & Henry Ehrenpreis (Socialist Labor)
Inauguration:
1st term: April 28, 1879
2nd term: May 9, 1881
3rd term: May 14, 1883
4th term: June 8, 1885
5th term: April 17, 1893

Terms of office:
1st term: 1879-1881
2nd term: 1881-1883
3rd term: 1883-1885
4th term: 1885-1887
5th term: 1893

Birth: February 15, 1825, Lexington, KY
Death: October 28, 1893. Shot & Killed, buried in Graceland Cemetary

Originally from Kentucky, Carter Harrison came to Chicago because he saw it as a land of opportunity. As mayor, he believed that Chicagoans two major desires were to make money and to spend it. During his administrations, Chicago's vice districts blossomed and special maps were printed to enable tourists to find their way from brothel to brothel. One Chicago saloon-keeper of the time's name entered the English language. . . Mickey Finn. The night of the Haymarket Riots, Harrison walked unmolested through the crowd of anarchists and advised the police to leave the demonstrators alone. The riot was sparked by a policeman whoo disobeyed Harrison's directive. Harrison was re-elected in time for the World Columbian Exposition in 1893. His desire was to show the world the true Chicago and he appointed 1st Ward Alderman "Bathhouse" John Coughlin to sit on the reception committee. On October 28, 1893, three days before the close of the Exposition, Harrison was murdered in his home by Patrick Eugene Prendergast, a disgruntled office seeker. Prendergast was hanged on July 13, 1894.
Return to index

John A. Roche

25th Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected: April 5, 1887 Defeated Robert S. Nelson (Un. Labor) & Joseph S. Whitlock (Prohibition)
Inauguration: April 18, 1887

Term of office: 1887-1889

Birth: August 12, 1844
Death: February 10, 1904, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Dewitt Clinton Cregier

26th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: April 2, 1889 Defeated John A. Roche (Republican), Charles Orchardson (Socialist) & Ira J. Mason (Prohibition)
Inauguration: April 15, 1889

Term of office: 1889-1891

Birth: June 1, 1829
Death: November 9, 1898, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


Hempstead Washburne

27th Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected: April 7, 1891 Defeated Dewitt C. Cregier (Democrat), Carter Henry Harrison, Sr. (Independent-Democrat), Thomas J. Morgan (Socialist) and Elmer Washburn (Citizen's Party)
Inauguration: April 27, 1891

Term of office: 1891-1893

Birth: November 11, 1852
Death: April 13, 1918, buried in Graceland Cemetary

Return to index


George Bell Swift

28th Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected:
1st term: Elected pro-tem Mayor by City Council on November 6, 1893 pending a special election
2nd term: April 2, 1895 Defeated Frank Wenter (Democrat), Arthur J. Bassett (Prohibition), Bayard Holmes (People's Party) & Ebenezer Wakely (Free Silver)
Inauguration:
1st term: November 9, 1893
2nd term: April 2, 1895

Terms of office:
1st term: 1893
2nd term: 1895-1897

Birth: December 14, 1845
Death: July 2, 1912, buried in Rosehill Cemetary

Return to index


John Patrick Hopkins

29th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: December 19, 1983 Defeated George B. Swift (Republican), Michael Britzius (Socialist) & Ebenezer Wakely (People's Party)
Inauguration: December 27, 1893

Term of office: 1893-1895

Birth: October 29, 1858
Death: October 13, 1918, buried in Calvary Cemetary

Return to index


Carter Henry Harrison, Jr.

30th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term: April 6, 1897 Defeated Nathaniel C. Sears (Republican), John Glambock (Socialist Labor), John Maynard Harlan (Independent Republican) & Washington Hesing (Independent Democrat)
2nd term: April 4, 1899 Defeated Zina R. Carter (Republican) & John P. Altgeld (Municipal Ownership)
3rd term: April 6, 1901 Defeated Elbridge Hanecy (Republican), Avery E. Hoyt (Prohibition), Gus Hoyt (Socialist Democrat), John R. Pepin (Socialist Labor), Thomas Rhodes (Sin. Tax) & John Collins (Socialist)
4th term: April 7, 1903 Defeated Graeme Stewart (Republican), Charles L. Breckon (Socialist), Daniel L. Cruice (Ind. Labor), Thomas L. Haines (Prohibition) & Henry Sale (Socialist-Labor)
5th term: February 28, 1911 (primary) Defeated Edward F. Dunne & Andrew J. Graham
April 4, 1911 (general) Defeated Charles Merriam (Republican), William A. Brubaker (Prohibition), A. Prince (Socialist Labor) & W. E. Rodriguez (Socialist)
Inauguration:
1st term: April 15, 1897
2nd term: April 10, 1899
3rd term: April 8, 1901
4th term: April 20, 1903
5th term: April 17, 1911, 9:25 p.m.

Terms of office:
1st term: 1897-1899
2nd term: 1899-1901
3rd term: 1901-1903
4th term: 1903-1905
5th term: 1911-1915

Birth: April 23, 1860, Chicago, IL
Death: December 25, 1953, buried in Graceland Cemetary

Carter Harrison, Jr. was the first mayor who was born in the city of Chicago. Educated in Saxe-Altenburg, Germany, Harrison returned to Chicago to help his brother run the Chicago Times, which their father bought in 1891. Like his father, Harrison did not believe in trying to legislate morality. However, Harrison was seen as more of a reformer than his father wi=hich helped him garner the middle class votes his father had lacked. One of Harrison's biggest enemies was Charles Yerkes, whose plans to monopolize Chicago's streetcar lines were vigorously attacked by the mayor. During his final term in office, Harrison closed down the infamous Everleigh Club.

Return to index


Edward FitzSimmons Dunne

31st Mayor of Chicago
Party:
Elected:
Inauguration:

Term of office: 1905-1907

Birth:
Death: May 24, 1937, buried in Calvary Cemetary

In 1905, acting on the advice of Margaret Haley, a labor activist, Dunne appointed one of the most progressive school boards in Chicago's history, consisting of an unprecedented number of women.

Return to index


Fred A. Busse

32nd Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected: April 2, 1907 Defeated Edward F. Dunne (Democrat), Geroge Koop (Socialist) & William A. Brubaker (Prohibiton)
Inauguration: April 15, 1907, 7:30 p.m.

Terms of office: 1907-1911
Birth: March 3, 1886
Death: July 9, 1914, buried in Graceland Cemetary

Busse is the mayor who, in 1909, curtailed the Annual 1st Ward Ball held by 1st Ward aldermen "Bathhouse" John Coughlin and Michael "Hinkydink" Kenna.
Return to index

William Hale "Big Bill" Thompson

33rd Mayor of Chicago
Party: Republican
Elected:
1st term: February 23, 1915 (primary) Defeated Jacob A. Hey & Harry Olson
April 6, 1915(general) Defeated Robert M. Sweitzer (Democrat), John H. Hill (Prohibition), Seymour Stedman (Socialist) & Charles Thomson (Progressive)
2nd term: February 25, 1919 (primary) Defeated Harry Olson & Charles E. Merriam
April 1, 1919 (general) Defeated Robert M. Sweitzer (Democrat), Adolph S. Carm (Socialist Labor), John Collins (Socialist), John Fitzpatrick (Labor) & Maclay Hoyne (Independent)
3rd term: February 24, 1931 (primary) DefeatedEdward R. Litsinger & Eugene McCaffrey
April 7, 1931 (general) Defeated William E. Dever (Democrat)
Inaugurations:
1st term: April 26, 1915, 8:30 p.m.
2nd term: April 18, 1919, 2:30 p.m.
3rd term: April 18, 1927, 7:30 p.m.

Terms of office:
1st term: 1915-1919
2nd term: 1919-1923
3rd term: 1927-1931

Birth: May 14, 1869, Boston, MA
Death: March 18, 1944, buried in Oak Woods Cemetary

Big Bill Thompson is the last Republican to serve as mayor of Chicago. Upon Thompson's death, two safe deposit boxes in his name were discovered to contain nearly $1.5 million in cash. Thompson was born in Boston, but his family moved to Chicago when he was only nine days old. Instead of college, he traveled in Europe and then took up ranching in Texas and New Mexico, returning to Chicago in 1892 after his father's death. Early in his political career, Thompson began to amass a war chest to support an eventual run for the Presidency by charging city drivers and inspectors $3 per month. After being defeated in 1923, Big Bill organized a "scientific" expedition to search for tree-climbing fish in the South Seas. In 1927, Al Capone's support of Thompson allowed the man to return to the mayor's office. Pledging to clean up Chicago and remove the crooks, Thompson turned his attention to the reformers, who he saw as the real criminals. According to Thompson, at this time the biggest enemy the United States had was King George V of England. Thompson promised his supporters that if they ever met, Thompson would punch the King in the nose. During this final term in office, the "Pineapple Primary" occured (April 10, 1928), so called because of the bombs used to intimidate politicans. The St. Valentine's Day Massacre also took place while Thompson was mayor.

Return to index


William Emmett Dever

34th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: February 27, 1923 (primary) Unopposed
April 3, 1923 Defeated William A. Gunnea (Socialist) & Arthur C. Lueder (Republican)
Inauguration: April 16, 1923, 7:30 p.m.

Term of office: 1923-1927

Birth: March 13, 1862
Death: September 3, 1929, buried in Calvary Cemetary

Return to index


Anton Joseph Cermak

35th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: February 24, 1931 (primary) Defeated John B. De Voney
April 7, 1931 (general) Defeated William Hale Thompson (Republican)
Inauguration: April 9, 1931, 4:00 p.m.; Inaugural speech: April 27, 1931, 7:30 p.m.

Term of office: 1931-1933

Birth: May 9, 1873, Kladno, Bohemia
Death: March 6, 1933 (shot in Miami on February 15, 1933), buried in Bohemian Cemetary

Anton Cermak began his political career as a precinct captain and in 1902 was elected to the Illinois state legislature. Seven years later, he would take his place as alderman for the 12th Ward. Once elected mayor, in 1931, Cermak treated the city as if it were a personal business and tried to provide the best service possible. He was so popular that anyone who went up against him was achieving their own political death. While riding next to President-elect Franklin Roosevelt in Miami, Cermak was killed when Giuseppe Zangara tried to assassinate Roosevelt and hit Cermak instead.

Return to index


Frank J. Corr

36th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: March 14, 1933
Elected by City Council (following the death of Mayor Cermak) to serve as Acting Mayor pending a special election.
Inauguration: March 15, 1933, 2:00 p.m.

Term of office: 1933
Birth: January 12, 1877
Death: June 3, 1934, buried in Holy Sepulchre Cemetary

Return to index


Edward Joseph Kelly

37th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term: April 13, 1933 Elected by City Council to complete unexpired term of Mayor Cermak
2nd term: February 26, 1935 (primary) Defeated Martin Powroznik, John P. O.Meara & James Fred Robertson
April 2, 1935 (general) Defeated Emil C. Wetten (Republican) & Newton Jenkins (Third Party)
3rd term: February 28, 1939 (primary) Defeated Thomas J. Courtney, James Fred Robertson & James J. Ryan
April 4, 1939 (general) Defeated Dwight H. Green (Republican) & Arthur P. Reilly (Third Party)
4th term: February 23, 1943 (primary) Defeated John S. Boyle & Billy Patts
April 6, 1943 (general) Defeated George B. McKibbin (Republican)
Inaugurations:
1st term: April 17, 1933, 8:00 p.m.
2nd term: April 8, 1935, 11:00 a.m.
3rd term: April 12, 1939, 8:00 p.m.
4th term: April 9, 1943, 8:00 p.m.

Terms of office:
1st term: 1933-1935
2nd term: 1935-1939
3rd term: 1939-1943
4th term: 1943-1947

Birth: May 1, 1876, Chicago, IL
Death: October 20, 1950, buried in Calvary Cemetary

When Edward J. Kelly served as President of the South Park Board, many improvement happened in that part of the city, ranging from the Adler Planetarium and Shedd Aquarium to Soldier Field and Buckingham Fountain. When Anton Cermak was killed by Giuseppe Zangara in 1933, Cook County Democratic Chariman Pat Nash chose Kelly, who had never held an elected office, as Cermak's successor. When the Depression almost forced closure of the public schools, Kelly cut all non-essential programs and cut teachers' pay by 25%. Kelly turned Chicago into a well run machine. In order to acquire the money necessary for the various public services, however, the city had to turn to organized crime, which put nearly $20 million a year into the city's coffers. Another major source of income was the Roosevelt Whtie House. Prior to Kelly's administration, most Chicago blacks voted Republican. Kelly arranged for the police to be less harsh on blacks and supported school integration and open housing. After Pat Nash's death in 1943, Kelly began to lose control over the city and the party leaders eventually replaced him with another Bridgeportian, Martin H. Kennelly.

Return to index


Martin H. Kennelly

38th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term: February 25, 1947 (primary) Unopposed
April 1, 1947 (general) Defeated Russell W. Root (Republican)
2nd term: April 3, 1951 (primary) Defeated Robert L. Hunter (Republican)
Inaugurations:
1st term: April 15, 1947, 8:00 P.M.
2nd term: April 19, 1951

Terms of office:
1st term: 1947-1951
2nd term: 1951-1955

Birth: August 11, 1887
Death: November 29, 1961, buried in Calvary Cemetary

Martin H. Kennelly's father died when he was only 2. When he was 13, he began working as a stockboy for Marshall Fields, eventually leaving to attend de La Salle Institute. After World War I, Kennelly formed a storage and hauling company. His first contrract was to move exhibits from the Field Museum to the Natural History Museum. By 1923, he had one of the largest operations in the Midwest. In 1947, he was chosen by the Democrats to replace the scandal-ridden Ed Kelly. Kennelly agreed to run only if given a free hand. The machine politicians agreed to his demand. One elected mayor, Kennelly created a centralized purchasing office and backed the Civil Servive Commission against the Machine bosses. Every top ranking police officer who was in place when Kennelly took office either quit, was fired or demoted. When he was re-elected, he was sworn in by County Clerk Richard J. Daley. Four years later, the machine would put Daley up against Kennelly

Return to index


Richard Joseph Daley

39th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term: February 22, 1955 (primary) Defeated Benjamin Adamowski, Clarence R. Balek & Martin H. Kennelly
April 5, 1955 (general) Defeated Robert E. Merriam (Republican)
2nd term: February 24, 1959 (primary) Defeated Lar (America First) Daly
April 7, 1959 (general) Defeated Benjamin Adamowski (Republican)
3rd term: February 26, 1963 (primary) Unopposed
April 2, 1963 (general) Defeated Benjamin Adamowski (Republican)
4th term: February 28, 1967 (primary) Unopposed
April 4, 1967 (general) Defeated John L. Waner (Republican)
5th term: February 23, 1971 (primary) Unopposed
April 6, 1971 (general) Defeated Richard E. Friedman (Republican)
6th term: February 25, 1975 (primary) Edward V. Hanrahan, Richard H. Newhouse & William S. Singer
April 1, 1975 (general) Defeated John J. Hoellen (Republican) & Willie Mae Reid (Socialist Workers)
Inaugurations:
1st term: April 20, 1955, 8:00 P.M.
2nd term: April 21, 1959, 8:00 P.M
. 3rd term: April 17, 1963, 8:00 P.M.
4th term: April 20, 1967, 8:00 P.M.
5th term: April 21, 1971, 8:00 P.M.
6th term: April 18, 1975, 11:00 A.M

. Terms of office:
1st term: 1955-1959
2nd term: 1959-1963
3rd term: 1963-1967
4th term:1967-1971
5th term: 1971-1975
6th term: 1975-1976 (died in office)

Birth: May 15, 1902, Chicago, IL
Death: December 20, 1976, buried in Holy Sepulchre Cemetary

Daley was Chicago's third mayor from Bridgeport in a row. He served longer than any other person as the mayor of Chicago. According to Chicago folksinger Steve Goodman, no man "could inspire more love, more hate." Known to the world as a Democrat, Daley's first elected position was as a Republican member of the Illinois legislature. When Republican David Shanahan died, Daley switched parties long enough to be elected to serve out his term and, immediately after the election, returned to the Democratic party. Daley suffered his only political defeat in 1946 when he lost a bid to become Cook County sheriff. Known for party politics, Kennedy was instrumental in electing John F. Kennedy in 1960. Major construction during his terms in office resulted in O'Hare, the Sears Tower, McCormick Place and other Chicago landmarks. 1968 was a bad year for Daley, between his order to shoot to kill rioters in the aftermath of Martni Luther King, Jr.'s assassination and the riots which occured during the Democratic National Convention in Chicago. Despite revisionism, most of Chicago supported Daley's actions during the DNC. 1968 is when Daley uttered one of his most memorable phrases, "Gentlemen, get the thing straight, once and for all: the policeman isn't there to create disorder, the policeman is there to preserve disorder."

Return to index


Michael Anthony Bilandic

40th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term:
Elected by City Council (following the death of Richard J. Daley) to serve as Acting Mayor pending a special election
2nd term:
April 19, 1977 (primary) Defeated Edward V. Hanrahan, Anthony Martin-Trigona, Roman Pucinski, Ellis Reid & Harold Washington
June 7, 1977 (general) Defeated Dennis Block (Republican), Dennis Brasky (Socialist Workers Party) & Andrew Pulley (Socialist Workers)
Inaugurations:
1st term: December 28, 1976, 9:30 A.M.
2nd term: June 22, 1977, 12:00 P.M.

Terms of office:
1st term: 1976-1977
2nd term: 1977-1979

Birth: February 13, 1923
Death: n/a

Return to index


Jane Margaret Byrne

41st Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: February 27, 1979 (primary) Defeated Michael A. Bilandic
April 3, 1979 (general) Defeated Wallace D. Johnson (Republican) & Ed Warren (Socialist Workers)
Inauguration: April 16, 1979, 7:00 P.M.

Term of office: 1979-1983

Birth: May 24, 1934
Death: n/a

Jane Byrne first enterred politics to help John Kennedy get elected President. It was at that time that she first met Mayor Daley, who, in 1968, appointed her head of consumer affairs in Chicago, a post she would hold until fired by Mike Bilandic in 1977. Byrne used her firing to launch an attack on Bilandic in the 1978 mayoral primary. Although most people gave her little chance of winning, a series of freak snowstorms in January which paralyzed the city, gave her the edge she needed since Bilandic was seen as not being able to keep the city working. As mayor, Jane Byrne moved, amidst much publicity, into the Cabrini Green Housing Projects as part of a plan to eradicate crime in the area. She also hired her husband as a consultant, for $1/year.

Return to index


Harold Washington

42nd Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected:
1st term: February 22, 1983 (primary) Defeated Jane M. Byrne, Richard M. Daley, Sheila Jones, William R. Markowski & Frank R. Ranallo
April 12, 1983 (general) Defeated Bernard E. Epton (Republican) & Ed Warren (Socialist Workers)
2nd term: February 24, 1987 (primary) Defeated Jane M. Byrne & Sheila Jones
April 7, 1987 (general) Defeated Donald H. Haider (Republican) & Edward R. Vrdolyak (Illinois Solidarity)
Inaugurations:
1st term: April 29, 1983, 2:00 P.M.
2nd term: May 4, 1987, 12:00 P.M.

Terms of office:
1st term: 1983-1987
2nd term: 1987 (died in office)

Birth: April 15, 1922
Death: November 25, 1987, buried in Oak Woods Cemetary

Chicago's first Black mayor, Harold Washington was able to win the primary because Jane Byrne and Richard M. Daley split the white vote. Under any other conditions, Washington probably would not have had a chance at the Mayor's office. He was divorced, a convicted tax dodger, and a lawyer who had been disbarred for cheating his clients. His first term in office was characterised by Council Wars, in which Washington had to fight the white-held City Council, led by "Fast Eddie" Vrdolyak. In one famous comment on the wars, Washington declared that he held a majority, despite the fact that his faction numbered only 21 as opposed to Vrdolyak's 29 members. His second term when smoother and saw Vrdolyak's political clout decrease when the Alderman left the Democratic party. On November 25, 1987, Harold Washington died of a heart attack in his office.

Return to index


David Duvall Orr

43rd Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: Served as interim Mayor (following the death of Harold Washington) from November 25 to December 2, 1987, when the City Council elected Eugene Sawyer as Acting Mayor.
Inauguration: November 25, 1987

Term of office: 1987

Birth: October 4, 1944
Death: n/a

Return to index


Eugene Sawyer

44th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: Elected by the City Council to serve as Acting Mayor.
Inauguration: December 2, 1987, 4:00 A.M.

Term of office: 1987-1989

Birth: September 3, 1934
Death: n/a

Return to index


Richard Michael Daley

45th Mayor of Chicago
Party: Democrat
Elected: 1st term: February 28, 1989 (primary) Defeated Eugene Sawyer, James Taylor & Sheila A. Jones
April 4, 1989 (general) Defeated Timothy C. Evans (Harold Washington Party) & Edward R. Vrdolyak (Republican)
2nd term: February 26, 1991 (primary) Defeated Danny K. Davis, Jane M. Byrne & Sheila A. Jones
April 2, 1991 (general) Defeated R. Eugene Pincham (Harold Washington Party), George S. Gottlieb (Republican) & James Warren (Socialist Workers Party)
3rd term: February 28, 1995 (primary) Defeated Joseph E. Gardner & Sheila A. Jones
April 4. 1995 (general) Defeated Roland Burris (Independent), Ray Wardingley (Republican) & Lawrence Redmond (Harold Washington Party)
Inaugurations:
1st term: April 24, 1989, 10:00 A.M.
2nd term: May 6, 1991, 12:00 P.M.
3rd term: May 1, 1995, 12:00 P.M.

Terms of office:
1st term: 1989-1991
2nd term: 1991-1995
3rd term: 1995-

Birth: April 24, 1942
Death: n/a

Return to index


Return to Chicago Page

Thanks to Geocities for webspace. 1