Green Party of Ontario Candidates and Results

1995 Provincial Election

Leader

Frank de Jong

Founded

1983

Seats in Legislature 1990

0

Votes in 1990

30,097

Candidates in 1995

36

Votes in 1995

14,108

Seats in Legislature 1995

0

Riding Candidate Result % Rank
Algoma

Algoma--Manitoulin

Beaches Woodbine

Brampton North

Brampton South

Brantford Bill Darfler

430

1.28

5/5

Brant--Haldimand Terry Childs

527

1.77

5/5

Bruce Catherine Young

296

0.92

5/5

Burlington South

Cambridge

Carleton

Carleton--East

Chatham--Kent

Cochrane North

Cochrane South

Cornwall

Don Mills

Dovercourt Shelly Lipsey

390

2.03

4/7

Downsview Tiina Leivo

217

0.93

5/5

Dufferin--Peel

Durham Centre

Durham East

Durham West

Durham--York

Eglinton Dan King

395

1.10

4/6

Elgin

Essex--Kent

Essex South

Etobicoke--Humber

Etobicoke--Lakeshore

Etobicoke--Rexdale

Etobicoke West

Fort William

Fort York Kevin Ells

300

1.14

4/8

Frontenac--Addington

Grey--Owen Sound

Guelph

Halton Centre

Halton North

Hamilton Centre

Hamilton East

Hamilton Mountain

Hamilton West

Hastings--Peterborough

High Park--Swansea David G. Burman

368

1.35

4/5

Huron

Kenora

Kingston and the Islands

Kitchener

Kitchener--Wilmot

Lake Nipigon

Lambton

Lanark--Renfrew

Lawrence Eric Saumur

246

0.95

5/5

Leeds--Grenville Peter S. Bevan-Baker

927

2.69

4/5

Lincoln

London Centre Jeff Culbert

533

1.76

5/7

London North John Beverley

365

0.82

5/7

London South Sven Biggs

202

0.49

7/8

Markham

Middlesex

Mississauga East

Mississauga North John Boddy

1,206

2.60

4/4

Mississauga South Matthew Wood

256

0.77

7/7

Mississauga West

Muskoka--Georgian Bay Michael L. Fenton

411

1.19

4/5

Nepean Frank de Jong

390

1.10

4/6

Niagara Falls

Niagara South

Nickel Belt

Nipissing

Norfolk

Northumberland

Oakville South

Oakwood Constantine Kritsonis

269

1.32

5/7

Oriole Don Roebuck

115

0.45

6/6

Oshawa

Ottawa Centre Andrew van Iterson

349

1.22

5/7

Ottawa East Larry Tyldsley

335

1.32

4/6

Ottawa--Rideau Lenora Burke

412

1.25

4/5

Ottawa South Karen Fyson

383

1.32

4/5

Ottawa West

Oxford

Parkdale Miriam Hawkins

363

2.05

4/5

Parry Sound

Perth

Peterborough

Port Arthur

Prescott and Russell

Prince Edward--Lennox--South Hastings

Quinte

Rainy River

Renfrew North

Riverdale Marianna Tzabiras

217

0.92

5/6

St. Andrew--St. Patrick Hamish Wilson

271

0.83

4/6

St. Catharines

St. Catharines--Brock

St. George--St. David Chris Lea

241

0.76

5/7

Sarnia

Sault Ste. Marie Paul Thompson

757

2.13

4/4

Scarborough--Agincourt

Scarborough Centre

Scarborough East

Scarborough--Ellesmere

Scarborough North

Scarborough West Eric Stark

129

0.47

7/7

Simcoe Centre Richard Warman

580

1.13

5/6

Simcoe East

Simcoe West

S--D--G and East Grenville

Sudbury Lewis Poulin

290

0.95

6/7

Sudbury East

Timiskaming

Victoria--Haliburton

Waterloo North

Welland--Thorold

Wellington

Wentworth East

Wentworth North

Willowdale Laura Weinberg

386

1.10

5/6

Wilson Heights Tom Salsberg

303

1.08

5/7

Windsor--Riverside

Windsor--Sandwich

York Centre

Windsor--Walkerville

York Centre

York East

York Mills Marion Wyse

157

0.52

6/6

York--MacKenzie Christopher Ball

425

0.95

5/5

York South James David Cooper

219

0.86

5/9

Yorkview

1