Green Party of Ontario Candidates and Results

2003 Provincial Election

Leader

Frank de Jong

Founded

1983

Seats in Legislature 1999

0

Votes in 1999

30,749 (0.7%)

Candidates in 2003

102

Votes in 2003

126,651 (2.8%)

Seats in Legislature 2003

0

ONTARIO
Riding Candidate Result % Rank
Algoma--Manitoulin Ron Yurick

680

2.28

4/4

Ancaster--Dundas--Flamborough--Aldershot Brian Elder Sullivan

903

1.86

4/6

Barrie--Simcoe--Bradford Stewart Sinclair

1,278

2.1

4/5

Beaches--East York Tom Mason

1,995

4.81

4/4

Bramalea--Gore--Malton--Springdale Ernest Braendli

1,176

2.78

4/5

Brampton Centre Sanjeev Goel

820

2.14

4/5

Brampton West--Mississauga Paul Simas

811

1.29

5/6

Brant Mike Clancy

1014

2.28

4/5

Bruce--Grey--Owen Sound Martin Donald

769

1.72

5/6

Burlington Julie Gordon

1,086

2.33

4/5

Cambridge Michael Chownyk

983

2.09

5/5

Chatham-Kent--Essex Jim Burgess

1,069

2.75

4/5

Davenport Mark O'Brien

907

3.42

4/7

Don Valley East Dan Craig

558

1.49

4/6

Don Valley West Philip Hawkins

1,239

2.77

4/4

Dufferin--Peel--Wellington--Grey Frank De Jong

3,161

6.13

3/5

Durham Gordon H. MacDonald

1,183

2.34

4/5

Eglinton--Lawrence Mark Viitala

1,236

2.96

4/4

Elgin--Middlesex--London John R. Fisher

673

1.55

4/5

Erie--Lincoln Tom Ferguson

713

1.70

4/5

Essex Darren J. Brown

998

2.20

4/4

Etobicoke Centre Ralph M. Chapman

1,584

3.55

4/4

Etobicoke--Lakeshore Junyee Wang

708

1.59

4/6

Etobicoke North Mir Kamal

503

1.62

6/6

Glengarry--Prescott--Russell Louise Pattington

1,471

3.35

4/4

Guelph--Wellington Ben Polley

3,917

7.00

4/5

Haldimand--Norfolk--Brant Graeme Dunn

1,088

2.49

4/5

Haliburton--Victoria--Brock Douglas Smith

956

1.87

4/6

Halton Matthew Raymond Smith

1,295

1.86

4/5

Hamilton East Raymond Dartsch

563

1.83

4/6

Hamilton Mountain Selwyn Inniss

494

1.09

5/5

Hamilton West Jo Pavlov

727

1.86

5/6

Hastings--Frontenac--Lennox and Addington Adam Scott

1,311

3.16

4/5

Huron--Bruce Shelley Hannah

934

2.15

4/6

Kenora--Rainy River Dan King

305

1.17

4/4

Kingston and the Islands Eric B. Walton

3,137

6.55

4/5

Kitchener Centre Luigi D'Agnillo

1,728

4.03

4/4

Kitchener--Waterloo Pauline Richards

1,774

3.19

4/7

Lambton--Kent--Middlesex Tim Van Bodegom

1,133

2.76

4/6

Lanark--Carleton John Baranyi

2,564

4.24

4/5

Leeds--Grenville Jerry Heath

1,799

4.09

4/5

London--Fanshawe Bryan Smith

568

1.46

4/5

London North Centre Bronagh Joyce Morgan

780

1.68

4/6

London West Laura Wythe

805

1.62

4/5

Markham Bernadette Manning

824

1.56

4/5

Mississauga Centre Jeffrey Scott Smith

776

1.99

4/5

Mississauga East Donald Barber

666

1.94

4/6

Mississauga South Pamela Murray

949

2.41

4/5

Mississauga West Richard Pereira

1,395

2.54

4/5

Nepean--Carleton Matt Takach

2,200

3.76

4/4

Niagara Centre Jordan McArthur

768

1.64

4/4

Niagara Falls Ryan McLaughlin

1,124

2.79

4/4

Nickel Belt Robert Nevin

479

1.35

4/4

Nipissing Jaimie Board

528

1.46

4/4

Northumberland Derrick J. Kelly

1,839

4.06

4/4

Oak Ridges Steven Haylestrom

1,821

2.64

4/4

Oakville no candidate

Oshawa Karen Tweedle

636

1.63

4/5

Ottawa Centre Chris Bradshaw

3,821

7.73

4/7

Ottawa South David Chernushenko

1,741

3.65

4/5

Ottawa--Vanier Raphael Thierrin

1,876

4.53

4/4

Ottawa West--Nepean Neil Adair

1,309

2.66

4/4

Oxford Tom Mayberry

838

1.98

4/7

Parkdale--High Park Neil Spiegel

2,758

6.93

4/8

Parry Sound--Muskoka Glen Hodgson

2,277

5.88

4/5

Perth--Middlesex John Cowling

1,201

3.01

4/6

Peterborough Tim Holland

1,605

2.92

4/6

Pickering--Ajax--Uxbridge Adam Duncan

1,946

3.57

4/4

Prince Edward--Hastings Joe Ross

628

1.57

4/5

Renfrew--Nipissing--Pembroke Chris Walker

671

1.54

4/4

Sarnia--Lambton Bradley Gray

1,414

3.70

4/5

Sault Ste. Marie Dan Brosemer

441

1.25

5/5

Scarborough--Agincourt Lawrence J. Arkilander

566

1.50

4/5

Scarborough Centre Robert Carty

642

1.54

5/7

Scarborough East Hugh McNeil

668

1.58

4/5

Scarborough--Rouge River Karen MacDonald

1,326

3.53

4/5

Scarborough Southwest Andrew Strachan

689

1.85

4/5

Simcoe--Grey Geoffrey Maile

875

1.72

4/6

Simcoe North Nina Pruesse

1,540

3.04

4/6

St. Catharines Jim Fannon

1,167

2.65

4/5

St. Paul's Peter Elgie

2,266

4.99

4/5

Stoney Creek Richard Safka

898

1.78

4/4

Stormont--Dundas--Charlottenburgh Tom Manley

2,098

5.49

3/5

Sudbury Luke Norton

1,009

2.83

4/4

Thornhill Bridget Haworth

705

1.54

4/5

Thunder Bay--Atikokan Kristin Boyer

762

2.50

4/4

Thunder Bay--Superior North Carl Rose

882

2.91

4/4

Timiskaming--Cochrane Paul O. Palmer

489

1.57

4/4

Timmins--James Bay Marsha Kriss

219

0.73

4/4

Toronto Centre--Rosedale Gabriel Draven

1,739

3.84

4/6

Trinity--Spadina Greg Laxton

2,362

5.82

4/6

Vaughan--King--Aurora Adrian Visentin

2,412

3.67

4/4

Waterloo--Wellington Allan Strong

1,203

2.61

4/5

Whitby--Ajax Michael MacDonald

1,375

2.44

4/4

Willowdale Sharolyn Vettese

933

2.01

4/6

Windsor--St. Clair Chris Holt

1,315

3.67

4/5

Windsor West Cary M. Lucier

1,233

3.50

4/5

York Centre Constantine Kritsonis

1,496

4.73

4/4

York North Bob Burrows

1,854

3.57

4/5

York South--Weston Enrique Palad

794

2.45

4/5

York West Richard von Fuchs

437

1.88

4/5

Chart was compiled with data made available by Elections Ontario. 1