A horgászcsónak

Horgász Kalauz 1978 (Sebestyén Péter - csónaképítő mester)

A horgászcsónak elődje a halászcsónak, népiesen ladik. A ladikkészítés igen régi tradiciókban gazdag kézműipar. Sajnos, nálunk hanyatlóban van. A folyók, tavak, tengerek az évezredek folyamán nem változtak s ugyan azokat a követelményeket támasztják a vízijárművekkel, esetünkben a csónakkal szemben. Ezért a csónaképítés technikája évszázadokig alig változott. Újabban azonban az új építőanyagok, ragasztott, rétegelt faanyagok, fém- és műanyagok bevezetése gyökeresen megváltoztatta a csónaképítés módját, technológiáját.

A halászladikok a foglalkozási ág követelményeinek megfelelően kialakultak, azonban elég sokféle halászladikot ismerünk.

A horgászat fejlődésével ls fellendülésével napjainkban új csónaktípus van kialakulóban. Hasonlít a halászladikhoz, de az igények és a tapasztalatok ismeretében a "sporttársak" célszerűbbet szeretnének. Maguk alakítják a formákat akkor, amikor elmondják, hogy milyen csónakot szeretnének, amiből igazán jól lehet horgászni. A sok igény és tapasztalat több esetben találkozik, de sok esetben eltér egymástól.

I. A horgászcsónakokkal szemben támasztott követelmények

  1. Szilárd, merev legyen, hogy a hullámzásból adódó vízütéseknek és a szélnyomásnak ellenálljon. Ha kőhányásra, vagy tuskóra, karóra fut, ne sérüljön meg. Ha a csónak nem merev, akkor a vízfelület mozgásaira a deszkapalánkok egymáshoz képest mozognak és a tömítések kilazulnak, a csónak folyni fog. Ezért a csónak bordáinak, valamint az orr- és fartőkéknek szilárdaknak kell lenni.

  2. A csónak legyen úszóképes, stabil, ne legyen borulékony. A vízfelület hullámzására akkor se boruljon, ha a horgász a csónak hátsó felében, közvetlen a csónak oldala mellett ül.

    Ha a csónak szélesség, hossz, és oldalmagasság arányai megfelelőek, akkor nem borulékony. Ezt súlypontszámítással határozzák meg.

    Pl. egy 4 m hosszú csónaknak minimum 950 mm fenékszélesség és 400 mm oldalmagasság kell, ha a palánkok 20-24 mm vastag deszkából vannak és az orr, fartőke, valamint a bordák 40-50 mm-es keményfából készül, kivéve a bükkfát, mert a bükkfa 2-3 éven elkorhad a vízben.

    A példában említett csónak stabilitásáról úgy győződhetünk meg, ha a csónak hosszának középtáján az egyik oldalára térdelünk, s a víz fölé hajolva a csónak pereme felett nem jön be a víz, tehát saját testsúlyunkkal (átlag 75-80 kg) nem tudjuk elmeríteni. Ha az oldal terhelését abbahagyjuk, a csónaknak könnyedén vissza kell billennie vízszintes helyzetbe. A csónak összsúlya kb. 100-110 kg, teljes felszereléssel.

    Az úszóképességéről úgy győződhetünk meg, ha a csónak fartőkéjére térdelünk és a 4 méteres csónakból 2,8 m a vízzel érintkezik.

    A csónaknak terhelés nélkül (csak a csónakfelszerelés van benne) a víz szintjével párhuzamosan kell úsznia. Ha előre vagy hátra lejt, orrnehéz, vagy farnehéz a csónak, ez nem jó.

    Ha mégis előfordul, hogy nem vízszintesen úszik, akkor a csónakban lévő szerelést úgy helyezzük el, hogy inkább farnehéz legyen.

    1. sz. rajz 4 m hosszú fatestű ladik fenék kiszabási rajza
    1. sz. rajz
    4 m hosszú fatestű ladik fenék kiszabási rajza

  3. A csónak legyen kismerülésű, mert minél nagyobb a merülés, annál nehezebben halad. A kismerülést szélesebb fenékkel lehet elérni, ami a stabilitást is növeli. Nagyobb lesz a felhajtó erő s nagyobb terhet lehet vele szállítani. Azon kívül a kismerülés előnyös a sekély vízen.

    A 2. pontban említett csónak merülése terhelés nélkül 60-70 mm, 4 személlyel terhelve 140-160 mm. A sebessége kormányevezővel evezve egy személlyel 2,5-3 km/ó csendes, lassú folyású vízzel szemben, míg egypárevezővel 3-4 km/ó, négy személlyel terhelve egypárevezővel evezve 2,5-3 km/ó. Az említett sebességek erőlködés nélküli kényelmes evezéssel érhetők el.

  4. A csónak felszerelése és felületkezelése.

    A horgászcsónak is vízijármű és ezért a vizírendészeti, valamint a műszaki előírások érvényesek rá, s ezeket be kell tartani.

    A csónakkal a vízen való haladás vagy tartózkodás esetén a csónakban legyen 1 db kormányevező, 2 db vágóevező (húzó-evező), 1 db vízmerő (szapoly), és legalább egy 10 méteres ceruza vastagságnyi kötél, fenékdeszka (taposórács), 3 db ülés.

    A csónakoknál gyakran elhagyják a kétoldalra szerelt peremet (dörzsléc). Perem nélkül a csónak nem közlekedhet. A peremnek fontos szerepe van. Az oldalhullámokat megtöri, így nem csap be a csónakba a víz. A csónakot "I" tartóként merevíti. Ezen felül védi a dörzsöléstől az oldalakat.

    A peremmel felszerelt csónak esztétikai szempontból is jobban mutat a vízen.

    Fontos és előnyös a csónak elejét 400-600 mm-es hosszon borítással ellátni, mivel az orr felől csapó hullámok fröccsenő vize nem jut be a csónakba. A csónakba való belépést biztonságossá teszi. Ezen felül a csónak elejét árnyékban tartja a tűző nap sugaraitól. A borítással fedett csónak elejét ajtóval szokták lezárni, de ez nem előnyös, mivel a lezárt rész nem szellőzik, nem kap világosságot (tört napfényt) s így a gombák gyorsan szaporodnak és elkorhasztják a csónak elejét. Ez a fa- és a műanyagtestű csónakokra érvényes.

    Fontos még a csónakok fenékszélein teljes hosszban patkót (csúszólécet) szerelni, amivel a kikötésnél, a partrahúzáskor védi a csónak fenékdeszkáit, az oldal és a fenék illesztését.

    A csónak fontos szerelvénye a villatartó (kolomb). Régebben 100x100 mm keresztmetszetű keményfából készült és a csónak belső oldalához kapupánt csavarokkal rögzítették. Ez elavult megoldás, mivel a fatestű csónakok palánkjai ezen a ponton korhadnak el elsősorban és befolyásolják a csónak merevségét. Célszerű vasból vagy más szilárd anyagból készíteni. Erre több megoldás van a csónakiparban.

    A villatartó a középső ülés, hátrafelé néző élétől 380-400 mm-re legyen szerelve, legalább 4 csavarral.

    Az orrkarika-csavar az orrtőke teljes keresztmetszetén érjen át és kontraanyával legyen szerelve. Az orrkarikába minimum 2,5 m hosszú kötelet vagy láncot kell szerelni.

    A horgászcsónak felszereléséhez tartozik még a belső merevítő - kikötőléc. A lécet a csónak két belső oldalának felső szélétől 40-50 mm-re a bordákhoz szegezzük vagy csavarozzuk, a csónak teljes hosszában. A belső léc a csónakot merevíti, oldalkikötést bármely ponton lehetővé teszi és van hová kikötni a haltartó szákot vagy a bárkát. Mérete általában 20x40 mm. A belső léc még arra is alkalmas, ha a csónakot kézben szállítjuk, van hol jól megfogni.

    A belső lécre kerül az első és hátsó mozgatható ülés, melyet tetszés szerinti távolságra tehetünk.

    A középső ülést a csónak oldalának homlok részére szereljük, lehetőleg szegelve, de lehet csavarozva is. A padló vagy taposórács 120-150 mm széles deszkákból készüljenek 20-30 mm-es hézagokkal. A padló a csónak hosszában legalább három részből készüljön 10-14 mm-es vastag faanyagból. A padló 150-200 mm-rel legyen keskenyebb mint a csónakfenék, így a vízmerést könnyen el tudjuk végezni. A lábtartót átalában elhagyják. Evezéskor ugyan jó ha van, máskor mindig belebotlunk.

    A vízmerő legjobb ha fából vagy úszóképes műanyagból készül. Ha vízbe esik nem merül el.

    A csónakok általában nagy stabilitással készülnek. Kritikus esetekben előfordul, hogy a csónak mégis felborul. A fából készült csónak ha felborul, vízszínen úszik tovább, s a példában említett csónakba 4 személy belekapaszkodhat, és biztonsággal a felszínen maradhat. A műanyag és a fémtestű csónakokba az elmerülés ellen megfelelő légkamrákat kell beépíteni. A légkamrák csak akkor hatásosak, ha hermetikusan vannak lezárva. A légkamrákat vízrebocsátás előtt próbanyomással kell ellenőrízni, s az ellenőrzést évenként megismételni.

    A 4 és 4,5 m-es és az annál kisebb, helyesebben a 4 személyes csónakoknak, rendszámtábla nem szükséges, de a csónak elejének belső oldalára névtáblát kell szerelni. A táblán fel kell tüntetni a tulajdonos nevét, lakcímét, a szállítandó személyek számát és a kikötőhelyet.

    A 4 személynél több, tehát 5, 6 stb. személyt szállító csónakok bejelentése kötelező és rendszámtáblát kell szerelni a csónak elején mindkét oldalra.

A felületkezelés

Az új fatestű csónakok felületkezelése igen fontos. A jól kezelt lucfenyő csónak élettartama 10-12 év, a borovi fenyőből készült csónaké 15-20 év. Az építőanyag erősen van igénybe véve, mivel a csónak állandóan a szabadban van.

Kora tavasztól késő őszig a vízen, azután a parton éri a hideg és a meleg sűrű váltakozása, +50°C-tól a -25°C-ig. A tűző napfény, a hajnali pára, a szél, az eső, valamint a víz áztató, gombatermelő hatása.

A hogászcsónakokat általában kőszénkátránnyal vagy bonobit kátrányfestékkel kenik be, legalább kétszer. Az említett kenőanyagok jól zárják a fa pólusait, képlékenyek maradnak száradás után is és így tudják követni a fa mikromozgásait hajszálrepedés nélkül. Fő szerepük a gombaölés. Megbénítják és meggátolják a gombák fejlődését, letelepedését.

2. sz. rajz 4 m hosszú fatestű ladik oldal nézete
2. sz. rajz
4 m hosszú fatestű ladik oldal nézete

A festett csónakok előbb gombásodnak és korhadnak, mivel a növényi olaj- és műanyagbázisú színes festékeknek kicsi a gombaölő képességük, főleg vízben. A csónaktestet előbb lenolaj kencével kell bevonni. Száradás után 2-3 rétegben ecsettel kell a festéket felmázolni. A készre festett csónak palánkjai a vízrebocsátás után a víz hatására dagadnak s a festék a dagadás és a hőváltozásból adódó mozgásokat nem tudja hajszálrepedés nélkül követni. Így a fa anyagába beszívódó vízzel a mikróbák is beszívódnak s rontják az anyagot. A hirtelen napsütésre kiszárad, s az anyag is repedezni kezd.

A tartós horgászcsónak-test gyalulatlan (szőrös) deszkából készíthető. A durva felület vastagabb kátrányfestéket tart meg és így jobban védi a faanyagot. Különben is az a tapasztalat, hogy a gyalult deszka a vizen könnyen repedezik. A perem, az ülések, a padló, a borítás, tehát a közvetlenül érintkező részek nem szálkásak, hanem gyalultak.

Ha mindenképpen ragaszkodunk a festéshez és a gyalult anyaghoz, akkor a csónak fenekét és az oldalakat a vízmerülési vonal (vízvonal) felett 50 mm-re feltétlenül kátrányfestékkel kenjük be. Az igaz, hogy ez csak fekete színű, de más hátránya nincs, csak előnye.

3. sz. rajz orr- és fartőke
3. sz. rajz
orr- és fartőke

Ugyanez vonatkozik a lakkozott kivitelű horgászcsónakra is. A festett és lakkozott csónakok akkor lesznek hosszú életűek, ha úgy mint a sportcsónakokat, használat után fedett csónakházban tartjuk őket.

A vascsónakot fémtisztára letisztítva zsírtalanítjuk savas folyadékkal és ezután mínium vagy baoxid vörös alapozó festékkel kell kétszer átkenni. Ezután felhordjuk a védőfestéket. A vastestű csónakokon minden évben rozsdanyomokat találunk. 8-10 évi használat után erősen rozsdásodnak és szitaszerűen kilyukadnak, a kezelés ellenére.

Az alumínium testű csónakok 1-3 évig semmilyen felületi kezelést nem igényelnek, de ezután vízzel érintkezve galvanikus képződés folytán egyes pontokon a felület kezd porlódni. Baoxid alapozó festékkel le kell festeni s ezután egy réteg védőfestékkel bevonni. Élettartamuk valamivel hosszabb mint a vascsónakoké.

A műanyagtestű csónakok 3-5 évig különösebb felületi kezelést nem igényelnek, ha az alapanyaghoz a színes felületi réteg jól kötött.

Egy idő után (3-4 év) a hideg-meleg váltakozásaira az anyag felületén szemmel látható hajszálrepedések keletkeznek. A hajszálrepedésekbe behúzódó vízzel bekerülnek a mikróbák, és szaporodásukkal a repedéseket (az anyagot) szétnyomják. Elkezd a felület pikkelyesedni. Ez ellen úgy védekezhetünk, hogy a test alapos kitisztítása és kiszáradása után a felületet durvára lecsiszoljuk és poliészter gyantával vonjuk be két rétegben. Erre alkalmas még az olcsó vízüveg is.

A leírt felületkezeléseket természetesen minden év tavaszán a csónak anyagára való tekintet nélkül el kell végezni.

A nem fatestű csónakok fából készült részeit ugyanúgy kell kezelni, mint a fatestű csónakot.

II. Horgászati és egyéb szempontok

A csónakok szerkezetét tekintve, a laposfenekű a legjobb. Egyszerű építése és a tisztántartása miatt is. Ha folyó vízen használjuk, célszerű a hosszabb és keskenyebb csónak. Például az 5 méteres csónak fenékszélessége 800-850 mm, oldalmagassága 420 mm. Jó, ha a fenék eleje kissé jobban, 200-240 mm-re fel van húzva, míg a hátsó fenékrész 100-200 mm-re legyen felhúzva. A folyóvizeken ritkán használják a hegyes orrkiképzést, mivel a folyóvíz partja nem nádas, így az orr nincs kihasználva a nád szétfeszítésére, viszont igényesebb munkát kíván a csónakkészítés a hegyesorrúaknál.

Mind a tompa-, mind a hegyesorrú csónaknál a csónak elejének szélesedő része érintkezik a vízzel, kissé túrja, így nem érvényesül a hegyes orr, ez csak teljes terhelésnél hasítja a vizet. A tompaorrú csónakba biztonságosabb a belépés és az orrborítás alatt több a férőhely.

4. sz. rajz bordák
4. sz. rajz
bordák

Ha a folyóvízen lemondunk arról, hogy a csónakunk könnyen evezhető legyen, akkor a fenék hátsó részét csak 10-20 mm-re hozzuk fel és a fenék teljes szélességét meghagyhatjuk a végénél. A széles és laposvégű csónakból jobb horgászni. Az ilyen kiképzésű csónakvégnek még az is előnye, hogy a fenékvég mindig a víz színe alatt marad, így nem szárad ki és nem repedezik, ezenfelül a hullámoktól nem "klattyog" a hátsó vége.

A lapos kiképzésű csónakvég alkalmas farmotor elhelyezésére is. Ha felhúzott (pörge) végű csónakra farmotort szerelünk, 10 km/óra feletti sebesség esetén a csónak fele kiemelkedik a vízből, erősen húzza a vizet, nagy hullámokat kelt és nem halad.

A felhúzott végű csónak elejét -- ha farmotorral használjuk -- meg kell terhelni. A motor döntésével nem lehet lényegesen ellensúlyozni a csónak kiemelkedését. Ezért a felhúzott végű csónakot jobb oldalmotorral felszerelni.

A csónakok kikötése

Csendes vizeken a csónakokat kihúzzák a part szélére, karóhoz kötik lánccal vagy kötéllel. Megfelelőbb a lánc. A hullámos vizeken, tavakon, nagy folyókon fontos az orrkikötésen kívül oldalt is karót verni és kikötni hozzá. Ahol mély a víz vagy köves a vízfenék, akkor a csónak farát kötélre erősített kővel kössük ki. A legcélszerűbb csónakkikötés az, amit a Balatonon és az Al-Dunán alkalmaznak. A csónak elejét hosszú lánccal (3-4 méteres) a parton levő karóhoz úgy kössük ki, hogy ne érjen a parthoz. A csónak végét kővel rögzített bólyához kössük úgy, hogy a kikötőlánc és a farkötél kifeszüljön, így a csónakot dobálhatja a hullámzás anélkül, hogy az bármihez is odaverődne.

5. sz. rajz villatartó bak (kolomb)
5. sz. rajz
villatartó bak (kolomb)

Javasoljuk végül a horgász sporttársaknak a képen látható -- minden szempontból megfelelő -- csónakot. Horgászásra, túrázásra és motorozásra egyaránt alkalmas.

Fő méretei:
hosszúsága 4 m
fenékszélesség 950 mm
oldalszélesség 430 mm
bordavastagság 40x40 mm, tölgyfa
orrtőke vastagság 100x100 mm, kőrisfa
fartőke vastagság 45 mm, tölgyfa
a deszkák szélessége:
fenék 180-200 mm
oldalak 230 mm

6. sz. rajz kormány- és vágóevező
6. sz. rajz
kormány- és vágóevező

A borítás, a padló és az ülések, valamint a perem gyalult és lakkozott. A többi felület kétszer Bonobit "H" kátrányfestékkel van lekenve.

7. sz. rajz 5 m hegyes orrú laposfenekű horgászladik főméretei
7. sz. rajz
5 m hegyes orrú laposfenekű horgászladik főméretei

A képen látható csónak 2 db vas villatartóval, villával is fel van szerelve. A borítás rácsozott ajtóval készült, a szellőzés miatt.

Felszerelése:
A csónak anyagára kb. 6500,- Ft. :-))