Resimli Abdest Alınışı
----------------------------------------------------------

RESİM AÇIKLAMA

Evvelâ kollar dirseklerden biraz yukarıya kadar sıvanır, sonra mümkünse kıbleye karşı ve yüksek bir yere oturulur. "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir ve "Eûzübillâhimineşşeytanirracîm, Bismillâhirrahmânirrahim" okunur.

 

Eller bileklere kadar üç kere yıkanır, parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir, parmaklarda yüzük varsa oynatılır ve yüzüğün altının yıkanması sağlanır.

Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

Yine sağ avuca ayrı ayrı su alınarak buruna üç kere su çekilir ve sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

Önce sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır, yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

Sonra sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

Yine, eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; Sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

Kalan üç parmağın dışı ile de boynun arkası meshedilir.

Önce sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

Sonra, sol ayak topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir. Abdest bitince ayakta ve kıbleye karşı Kelime-i Şehadet okunur.