DROGE I ZAKON

Propisi kojima se u Republici Hrvatskoj zakonski uređuje područje zlouporabe opojnih droga su Zakon o suzbijanju zlouporabe opojnih droga, Izmjene i dopune Zakona o suzbijanju zlouporabe opojnih droga i Izmjene i dopune Kaznenog zakona.

Zakonom o suzbijanju zlouporabe opojnih droga uređeni su uzgoj, izrada, posjedovanje i promet opojnih droga, sustav prevencije i pomoći ovisniku, mjere za suzbijanje zlouporabe opojnih droga i sl. Iz navedenog Zakona izdvajamo:

Članak 59.
Novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba (4) ako odloži ili ostavi uporabljene igle i šprice izvan mjesta koja su posebno određena za te svrhe u skladu sa propisima koji vrijede za postupanje sa opasnim otpadom.

Članak 60.
Novčanom kaznom od 20.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba ako stavljanjem u hranu, piće ili na drugi način drugoga izlaže djelovanju opojne droge, osim za svrhe propisanog liječenja (čl. 44.).

Izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe opojnih droga iz 2003. predviđeno je da se za počinitelja prekršaja iz članka 54.-63. Zakona o suzbijanju zlouporabe opojnih droga, ako je počinitelj ovisnik o opojnoj drogi ili povremeni uzimatelj opojne droge, obavezno uz novčanu kaznu izriče zaštitna mjera obveznog liječenja u zdravstvenoj ustanovi koja za primjenu te mjere ima odobrenje Ministarstva zdravstva ili zaštitna mjera odvikavanja od ovisnosti u ustanovi socijalne skrbi, udruzi, odnosno drugoj pravnoj osobi koja za primjenu te zaštitne mjere ima odobrenje Ministarstva rada i socijalne skrbi, u trajanju od tri mjeseca do jedne godine.


Nadalje, novčana kazna neće se izvršiti ako gore navedeni počinitelj prekršaja postupak liječenja odnosno odvikavanja sa uspjehom završi.
Za prekršaj iz članka 54-63. koji je prvi put počinjen, ovisniku o opojnoj drogi ili povremenom uzimatelju opojne droge, zaštitna mjera obveznog liječenja odnosno odvikavanja od ovisnosti izriče se samostalno bez izricanja novčane kazne.

Člankom 173. dosadašnjeg Kaznenog zakona za neovlašteno posjedovanje opojnih droga propisana je bila novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine, a za neovlaštenu proizvodnju, prerađivanje, prodaju... kazna zatvora od jedne do deset godina, ili kazna dugotrajnog zatvora itd. Člankom 173. Kaznenog zakona propisano je i da se opojne droge i sredstva za njihovo pripravljanje oduzimaju, a počinitelja kaznenog djela ovoga članka koji je dragovoljno bitno pridonio otkrivanju djela sud može osloboditi kazne.


Člankom 63. Izmjena i dopuna Kaznenog zakona iz srpnja 2003. izmjenjen je dosadašnji članak 173. na način da se u članku 173. stavku 1. iza riječi: »neovlašteno« dodaju se riječi: »radi prodaje ili stavljanja u promet na drugi način«, a riječi: »novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine« zamjenjuju se riječima: »kaznom zatvora od jedne do dvanaest godina«.


U stavku 2. briše se riječ: »posjeduje«, a riječi: »jedne do dvanaest« zamjenjuju se riječima: »tri do petnaest«.
Stavak 3. mijenja se i glasi:
Ako je kazneno djelo iz stavka 1. ili 2. ovoga članka počinjeno u sastavu grupe ili zločinačke organizacije,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine, ili kaznom doživotnog zatvora.


Navedenim Izmjenama i dopunama Kaznenog zakona posjedovanje manje količine droge za vlastitu uporabu više nije kazneno djelo već je postalo prekršajno djelo.

Većina kaznenih djela u Republici Hrvatskoj povezanih sa opojnim drogama odnosi se na neovlašteno posjedovanje opojnih droga odnosno policijske zapljene različitih vrsta i količina opojnih droga za što se propisuju, sukladno zakonima, novčane kazne ili kazne zatvora.

Back to top