UNIT 1 REVIEW
ANSWERS
1. Gas because it doesn’t have a
definite size, shape nor density. Thus,
the temperature and pressure ahs the greatest effect on it.
2. Solid has definite shape, very
close distance between molecules and very slow molecules and definite volume. Liquids, on the other hand take the shape of
the container, close distance between molecules, slow molecules. Whereas gases takes the shape of the
container and fills it up, has no definite volume, very far apart and very fast
molecules.
3.
a. qualitative because it can’t
be measured
b. quantitative because it can be
measured
c. qualitative because based on 5
senses
d. quantitative because it can be
measured
e. qualitative because based on 5
senses has no numbers associated with it.
4.
a. chemical because it describes how
gold reacts with air
b. physical because determined
without altering chemical composition
c. physical because determined
without altering chemical composition
d. chemical because it altered
the chemical composition of gas
e. physical because only change
stateà liquid
5.
a. physical because no new
substance is formed
b. chemical because change in
energy/heat
c. chemical because change in
energy
d. chemical because change in
smell and precipitate formed
e. physical because only excite
electrons
6.
a. chemical because chemicals are
mixed in the firefly which produce “cold light’
b. chemical because new
substances are formed by photosynthesis to make the tree larger.
c. chemical because burning of
the wax (combining it with oxygen) produces light
d. physical because ice turns
into water, it’s still water
e. chemical because change in
light and heat
f.
physical because only excite electrons
7. Pure substance has a definite
composition, mixtures have a variable composition.
8. Pure substances can’t be
separated by physical means like distillation, fractional distillation.
9. Solutionà can be separated by distillation and physical
means. As well, it contains at least 2
compounds.
10. d, A mixture of ice and water
is heterogeneous because it has 2 phases (solid and liquid). All the other are homogeneous solutions (1 phase).
11.
a. a metal alloy; i.e. copper and
zinc
b. apple juice; water and apple
juice
c. air; nitrogen and oxygen
d. Kool Aid; Kool Aid power and
water
e. Soda pop; Pepsi
12. A proton and a neutron is
found in the nucleus of an atom. Proton
has a positive change and a neutron has neutral. Electrons orbit the nucleus in the atom with
a negative charge.
13.
a. neutrons: 33 p: 27 e: 27
b. n : 52 p: 38 e: 38
c. n : 61 p: 47 e: 47
d. n :125 p: 82 e: 82
e. n :125 p: 85 e: 85
f.
n :146 p:
92 e: 92
14. they are called metalloids
15.
a. 5
b. 5
c. 5
16. •
a. Ga •
•
•
b. • Ge •
•
•
c. • As ••
•
••
d. • Se •
••
17. Sodium has 11 electrons and only 1 valence
electron. When it bonds with another
element, it will lose 1 electron or gain 7 electrons. Losing 1 electron is much easier than gaining
g 7 electrons, so it will always form a +1 charge. Calcium ahs 20 electrons and only 2 valence
electrons, it’ll prefer to lose 2 electrons than gain 6, therefore it’ll form a
+2 charge.
18.
a. loses 2e
b. gains 1e
c. gains 3e
d. loses 3e
e. gains 2e
f.
n/a
19.
a. nitrogen
b. fluorine/chlorine/bromine/iodine/astatine
c. carbon
20.
a. Au
b. S
c. Al
d. Rn
e. Zn
f.
Sr
21.
a. O
b. Se
c. Mg
d. Xe
e. Ne
f.
P
22. Stable octet is an element
whose outer shell is full; noble gases all have 8 valence electrons.
23. Noble gases are very
unreactive/ stable because they have a full valence electron. They do not want
to give/lose any of its electrons. They
have a stable octet.
24. Metal and a non-metal element
are involved in ionic bonding.
25. For oxygen, it has 6 valence
electrons, meaning it wants to gain 2 electrons. A potassium ion has one
valence electron to lose. To balance up, 2 potassium ion will satisfy the
oxygen ion to make a full valence.
For
question 26 and 27 the website won’t let me down load the diagrams my
apologies.
26. OH-1 is linear
27. Boron is an exception BF3
is trigonal planar and nonpolar
GeH4 is tetrahedral and nonpolar
SCl2 is bent/ v shape and polar
ClO-1 is linear (it is an ion therefore
polarity is not done because it is a charged particle)
H2Se is bent/v shape and slightly polar
28.
a. FeCl3 |
b. FeO |
c. CoBr2 |
d. SnCl4 |
e. Li2S |
f.
MgBr2 |
g. Al2S3 |
h. Mg(OH)2 |
i.
Fe2(CO3)3 |
j.
CBr4 |
k. P2S5 |
l.
SnCl2 |
m. Fe2(SO4)3 |
n. VBr2 |
o. PbO2 |
p. Au(CN)3 |
q. Lithium Sulphide |
r.
Phosphorous Trihydride |
s. Gallium Iodide |
t.
Aluminum Sulphide |
u. Boron nitride |
v. Ammonium Dichromate |
w. Cupric Nitrate |
x. Barium Hydrogen Carbonate |
y. Plumous Acetate |
z. Copper (I) Chlorite |
aa. Mercury Dichromate |
bb. Thallium (II) Phosphate |
cc. Copper Hydrogen Carbonate |
dd. Iron (II) Chlorate |
ee. Mercury Phosphate |
ff. Gold (II) Perchlorate |
hh. Cobalt Dichromate |
29.
a. Zn + 2 HCl à ZnCl2 + H2
b. 2 Mg + CO2 à 2 MgO + C
c. Al2O3 + 3
H2 à 2 Al + 3 H2O
d. Cu(NO3)2
+ H2S à CuS + 2 HNO3
e. CaO + 2 HNO3 à Ca(NO3)2 + H2O
30.
a. Ca(AlO2)2
+ 8 HCl à 2 AlCl3 + CaCl2
+ 4 H2O
b. 9 O2 + 2 Sb2S3
à 2 Sb2O3
+ 6 SO2
c. 4 Cr + 3 O2 à 2 Cr2O3
d. 2 C2H6 +
7 O2 à 4 CO2 + 6 H2O
e. 2 F2 + 4 NaOH à O2 + 4 NaF + 2 H2O
f.
4 NH3 + 5 O2 à 6 H2O + 4 NO
g. 3 Cl2 + 2 CrBr3
à 3 Br2 + 2 CrCl3
h. Sr(IO3)2
à SrI2 + 3 O2
i.
Al2(SO4)3 + 6 NH3 + 6 H2O
à 2 Al(OH)3 + 3 (NH4)2SO4
j.
3 SiO2 + 4 Al à 3 Si + 2 Al2O3
k. 4 C7H5N3O6(s)
+ 21 O2 (g) à 28 CO2 (g) + 6 N2
(g) + 10 H2O (g)
31.
a. Yes, single displacement
b. No, because Mg is not reactive
enough to displace H from H2O
c. No, because Mg is more
reactive than N on the activity series
d. Yes, Zn will displace Ni
e. No, because Zn is not reactive
enough to displace H from H2O
f.
Yes, Sr is reactive enough to displace H2O
g. Yes, Al is more reactive than
Zn
h. No, because Al is more
reactive than Zn
i.
Yes, Fe is above H
j.
No, because Ag is not reactive enough to displace H from HCl
32.
a. 2 K(s) + 2 HCl(aq) à H2 ↑ + 2 KCl (aq)
b. 2 Na (s) + 2 H2O (l) à 2 Na(OH) + H2 ↑
c. 2 Mg (s) + O2 (g) à 2 MgO
d. Mg (s) + CuSO4 (aq) à Cu(s) + MgSO4 (aq)
e. Ni (s) + Pb(NO3)2 (aq) à Pb(s) + Ni(NO3)2(aq)
f.
Pb (s) + H2SO4(aq)
à H2↑ + PbSO4(aq)
g. Fe(s) + SnCl2 (aq) à Sn(s) + FeCl2(aq)
h. Ca(s) + H2SO4(aq) à H2↑ + CaSO4(aq)
i.
3 Na(l) + AlCl3(s) à Al(s) + 3 NaCl(aq)
UNIT 2 REVIEW
ANSWERS
100 100
100 100
2.0g/mol
+ 32.1g/mol =
34.1 g/mol
2.0g/mol X 100% 32.1g/mol X 100%
34.1 g/mol 34.1 g/mol
H2 = 5.9% S = 94.1%
46.0g/mol
+ 32.1g/mol +
64.0 g/mol = 142.1 g/mol
46.0g/mol 32.1g/mol
64.0 g/mol
142.1 g/mol 142.1 g/mol 35.6 g/mol
Na2 = 32.4% S
= 22.6% O4 =
45.0%
48.0g/mol +
10.0g/mol + 32.1 g/mol
= 90.1 g/mol
48.0g/mol 10.0g/mol
32.1 g/mol
90.1 g/mol 90.1 g/mol 90.1 g/mol
Cu = 53.3% H10 = 11.1% S = 35.6%
a.
In 100 g of compound, there are:
63.53g of Fe 36.47g of S
n = m
= 63.53g = 1.136mol
n = m = 36.47g
= 1.136mol
Mm
55.9g/mol Mm
32.1g/mol
Therefore the empirical
formula is
b. In 100g of compound, there are:
21.6g of Na 33.3
g of Cl 45.1g
of O
n = m = 21.6g = 0.939mol n = m = 45.1g = 0.944mol n
= m = 45.1g =2.82 mol
Mm
23.0g/mol Mm
35.5g/mol Mm 16.0g/mol
n
Na : nCl : nO
0.939:
0.944: 2.82
1
: 1: 3
Therefore the empirical
formula is NaClO3.
c. In 100g of compound there are
26.52g
Cr 24.52g S 48.96g O
n
= m = 26.52g =
0.51mol n
= 24.52g = 0.764mol n
= 48.96g = 3.06mol
Mm
52.0g/mol 32.1g/mol
16.0g/mol
nCr
: nS : nO
0.51 : 0.764 : 3.06
1 : 1.5 : 6 × 2
to get rid of decimal
2 : 3 : 12
Therefore the empirical formula is Cr2S3O12
[Cr2(SO4)3]
d. In 100 g of compound there are
63.1 g C 11.92g H 24.97 g F
n = m = 63.1 g
= 5.26 mol n = 11.92g
= 11.92 mol n = 24.97
g = 1.31 mol
Mm 12.0g/mol 1.0g/mol
19.0g/mol
nC : nH : nF
5.26 : 11.92: 1.31
4 : 9 : 1
Therefore the empirical formula is C4H9F
48.28g of C 5.05g
of H 14.14g of H 32.32g of O
n = m
n = m n
= m n = m
Mm Mm Mm Mm
= 48.48g = 5.05g = 14.14g = 32.32g
12.0g/mol 1.0g/mol 14.0g/mol 16.0g/mol
=
4.04 mol = 5.05 mol =
1.01 mol = 2.02mol
C :
H : N : O
4.04 mol 5.05 mol 1.01 mol 2.02mol
1.01 mol 1.01 mol 1.01 mol 1.01 mol
4 5 1 2
Therefore, the empirical formula is C4H5NO2
Mm(compound) = 198.0g/mol
=
2 Therefore 2 is the
multiplier.
Mm(empirical)
99.0g/mol
Therefore the molecular formula is C8H10N2O4
23.8g of C 5.99g of H 70.2g
of Cl
n = m
n = m n
= m
Mm Mm Mm
= 23.8g = 5.99g
= 70.2g
12.0g/mol 1.0g/mol 35.5g/mol
=
1.983 mol = 5.99
mol = 1.977 mol
C : H : Cl
1.983 mol 5.99 mol 1.977 mol
1.977 mol 1.977 mol 1.977 mol
1 3 1
Therefore, the empirical formula is CH3Cl
Mm(compound) = 50.5g/mol
= 1
Therefore 1 empirical formula in molecule
Mm(empirical)
50.5g/mol
Therefore the molecular formula is CH3Cl
a) 2 NaOH(aq) + H2SO4(aq)
à Na2SO4(aq) + 2 H2O(l)
2 mol 1mol 1 mol 2 mol
NNaOH = NNa2SO4
2mol 1mol
NNaOH = 2mol
X 8.61
1mol
NNaOH = 17.2 mol
Therefore, 17.2 moles of NaOH are required.
b)
2 NaOH(aq)
+ H2SO4(aq) à Na2SO4(aq) and 2 H2O(l)
2 mol 1mol 1 mol 2 mol
NH2SO4 = NNa2SO4
1mol 1mol
m = NNa2SO4 X MmH2SO4
m = 4.77 mol X 98.1g/mol
m = 468g
Therefore, 468g of H2SO4 are required.
1mol
1mol
NLi3N = NNH3
1 mol 1 mol
MNH3 = MLi3N X
MmNH3
MmLi3N
MNH3 = 4.84g
X 17.0g/mol
34.7 g/mol
MNH3 = 2.37g
Therefore 2.37g of NH3 are formed.
6.4g Xg
a) NCH4 = NO2
1 mol 2 mol
MO2 = 2mol x MCH4 X
MmO2
MmCH4 1mol
MO2 = 2mol x 6.4g X
32.0g/mol
16.0g/mol
MO2 = 25.6g
Therefore 25.6g of O2 are required.
b) NCO2 = NCH4
1 mol 1 mol
MCO2 =
MCH4 X MmCO2
MmCH4
MCO2 = 6.4g X
44.0g/mol
16.0g/mol
MCO2 = 17.6g
Therefore 17.6g of CO2 will be produced
60.4g
69.0g Xg
If all CaO is used
NCaO
= NCaCl2
1 mol 1 mol
MCaCl2 = MCaO X
MmCaCl2
MmCaO
MCaCl2 =
60.4g X 111.1g/mol
56.1g/mol
MCaCl2 = 120g [excess]
If all HCl is used
NHCl
= NCaCl2
2 mol 1 mol
MCaCl2 = 1mol X MHCl X
MmCaCl2
MmHCl 2mol
MCaCl2 =
1mol X 69.0g X 111.1g/mol
36.5 g/mol 2mol
MCaCl2 = 105g [limiting]
Therefore HCl is limiting and 105g of CaCl2
will be produced.
6.71g 12.95g Xg
If all Al is used
NAl
= NAl2(SO4)3
2 mol 1 mol
MAl2(SO4)3 = 1mol X MAl X
MmAl2(SO4)3
MmAl 2mol
MCaCl2 =
1mol X 67.1g X 342.3g/mol
27.0 g/mol 2mol
MCaCl2 = 42.5g [excess]
If all H2SO4 is used
NH2SO4
= NAl2(SO4)3
3 mol 1 mol
MAl2(SO4)3 = 1mol X M
H2SO4 X
MmAl2(SO4)3
MmH2SO4 3mol
MCaCl2 =
1mol X 12.95g X 342.3g/mol
98.1g/mol 3
mol
MCaCl2 = 15.1g [limiting]
H2SO4 is limiting.
Therefore 15.1g of Al2(SO4)3 are produced
UNIT 3 REVIEW
ANSWERS
Given: |
m = 100g |
V = 10.0L |
Mm = [2(23.0) + 32.1 + 4(16.0)] g/mol Mm = 142.1 g/mol |
m/Mm = CV
C = M ×
1
Mm V
C = 100g × 1
142.1 10.0L
Therefore the concentration is about
7.04 × 10 ־²M.
Mm = [2(23.0) + 32.1 +
4(16.0)] g/mol Mm = 142.1 g/mol |
m/Mm = CV
m = CVMm
m = (0.050mol/L) (0.250L) (180.0g/mol)
m = 2.25g
Therefore there is 2.25g of C6H12O6
Mm = [63.5 +32.1 + 9(16.0) +
10 (1.0)] Mm = 249.6 g/mol |
m/Mm = CV
m = CVMm
m = (3.0mol/L)(2.0L)(249.6g/mol)
m = 1497.6g
Therefore the 1498 g of CuSO4
۰ 5H20 is needed.
m/Mm = CV
m = CVMm
m = (0.320 mol/L) ( 0.250L)[3(23) + 31.0
+ 4(16.0) g/mol]
m = 13.12g
Weigh out
13.12g of Na3PO4. Place it in a volumetric flask, rinse
paper with water to remove all solute. Dissolve in less than 200mL of H2O.
Once all solute is dissolved fill to the 200mL mark and mix thoroughly then
use.
CcVc = CdVd
Vd = CcVc
Cd
Vd = (0.15 mol/L) ( 0.200L)
0.95mol/L
Vd = 0.0316L
Therefore 31.6ml
is required.
CcVc = CdVd
Cd = CcVc
Vd
Cd = (0.55 mol/L) ( 0.055L)
0.250mol/L
Cd = 0.12mol/L
Therefore the
new concentration would be 0.12mol/L.
CcVc = CdVd
Vd = CcVc
Cd
Vd = (1.50 mol/L) ( 0.0500L)
0.45mol/L
Vd = 0.17L
Therefore the
final volume will be 0.17L.
2 NaOH + H2SO4 à Na2SO4 + 2 H2O
2mol 1mol
nNaOH = nH2SO4
2mol 1mol
CcVc = CdVd
2mol
Cc = (0.180mol/L) (0.01675L) X 2mol
1mol
0.02350L
Cc =
0.257mol/L
Therefore the concentration of
sulfuric acid is 0.257mol/L
Ba(OH)2 +2 HNO3 à 2 H2O + Ba(NO3)2
1mol 2mol
nb = na
1mol
2mol
CbVb = CaVa
1mol 2mol
Cb = (0.150mol/L) (0.03565L) X 1mol
2mol 0.01735L
Cc =
0.154mol/L
Therefore the concentration of
barium hydroxide is 0.154mol/L
a. Ag+1,
Sr+2, Ca+2
__Cl-1___│___(HCl)_
║ │
AgCl Sr+2, Ca+2
__OH-1___│___(NaOH)__
║ │
Ca(OH)2 Sr+2___________
SO4-2___│
(H2SO4)__
║ ┴
SrSO4
b. Cu+2 , Ca+2, Ag+1
__Cl-1___│___(HCl)_
║ │
AgCl Cu+2, Ca+2
__ SO4-2___│___(H2SO4)_
║
│
CaSO4 Cu+2
OH-1___│ (NaOH)__
║ ┴
Cu(OH)2
a. pH = -log[H+1]
pH = -log
8.2X10-3M
pH = 2.08
b. pH = -log[H+1]
pH = -log
7.3X10-6M
pH = 5.14
a. [H+1] = 10-pH
[H+1] = 10-2.50
[H+1] = 3.16 X 10-3
b. [H+1] = 10-pH
[H+1] = 10-6.25
[H+1] = 5.62 X 10-7
UNIT 4 REVIEW
ANSWERS
1)
a. 63Cu29 + 2D1 à 61Ni28 + 4He2
b. 1n0 + 10B5 à 7Li3 + 4He2
c. 238U92 à 234Th90 + 4He2
d. 7Li3 + 1H1 à 2
4He2
e. 235U92 + 1n0 à 143Ba56 + 89Kr36 + 3
1n0
f.
17O8 + 0β-1 à 14C6 + 3He1
g. Tritium
2) Fission occurs when a heavier
atom breaks apart into 2 lighter atoms.
Fusion occurs when two light atoms combine to form a
heavier atom
3) .
a. 22688Ra
à 42He + 22286Rn
b. 21081Tl
à 0-1e + 21082Pb
c. 137N
à 0-1e + 136C
d. 104Be
à 0-1e + 103Li
e. 189F
à 01e + 1810Ne
f.
23892U à 42He + 23490Th
g. 24495Am
+ 0-1e à 24494Pu + x-rays
h. 258100Fm à 10n + 257100Fm
Gases
1) P1V1 = P2V2
V2 = (P1V1)/P2
V2 = (110kPa)(220mL)/55.0kPa
V2 = 440 mL
Therefore, the volume would be 440 mL
2) P1V1 = P2V2
P2 = (P1V1)/V2
P2 = (300kPa)(100mL)/225mL
P2 = 133 kPa
Therefore, the pressure is approximately 133 kPa
3) P1V1 = P2V2
P1 = (P2V2)/
V1
P1 = (0.400kPa)(0.360mL)/300mL Note: 1000 P = 1 kPa
P1 = 4.8 x 10-4 kPa
The original pressure of nitrogen is 4.8 x 10-4 kPa
4) P1V1 = P2V2
V2 = (P1V1)/P2
V2 = (200kPa)(6.00L)/400kPa
V2 = 3.00 L
Therefore, the volume would be 3.00L
5) Let there be 10.0 L of gas to start with
and 5.00L of gas compressed
P1V1 = P2V2
P2 = (P1V1)/V2
V1 = 2V2
P2 = (150kPa)(2V2)/ V2
P2 = 300kPa
Therefore, the final pressure would be 300 kPa.
6) .
a. 27°C + 273 = 300K
b. 273°C + 273 = 546K
c. -162° + 273 = 111K
d. 727°C + 273 = 1000K
e. -150°C + 273 = 123K
7) .
a. 0K – 273 = -273°C
b. 273K – 273 = 0°C
c. 1000K – 273 = 727°C
d. 225K – 273 = -48°C
e. 400K – 273 = 127°C
f.
298K – 273 = 25°C
8) V1/T1 =
V2/T2
V2 = V1T2/T1
V2 = (2.00L)(323K)/298K
V2 = 2.17L
Therefore, the volume is 2.17 L
9) V1/T1 =
V2/T2
T2 = T1V2/V1
T2 = (300K)(317mL)/127mL
T2 = 749K
749K – 273 = 476°C
Therefore, the final temperature is 476°C
P = 33.0 KPa |
n = ½ mol |
T = -35°C + 273 K = 238K |
R = 8.31 KPa۰L / mol۰K |
10) PV =
nRT
V = nRT
P
= (0.500mol)
(8.31 KPa۰L
/ mol۰K)
(232K)
33.0KPa
= 30.0L
Therefore the
volume occupied is 30. 0L.
P = 103 KPa |
T = 78°C + 273 K = 351 K |
V = 0.570 L |
R = 8.31 KPa۰L / mol۰K |
11) PV =
nRT
n = PV
RT
= (103KPa) (0.570L)
(8.31
KPa۰L/mol۰K)
(351K)
= 2.01 ×
10־² mol
Therefore
there was 2.01 × 10־² moles
of gas
Mm = 12.0 + 4.0 |
= 16.0 g/mol |
12) PV = m ×
RT
Mm
P = m × RT
Mm V
P
= 6.40g .
8.31KPa۰K . 300K
16.0g/mol mol۰K 0.570L
P =
186KPa
Therefore the pressure exerted is 186KPa.
13)
a. n = m
Mm
= 1.00g
2(1.0g/mol)
=
0.500mol
b. 0.500mol × (6.02X1023)molecules/mol = 3.01
X 1023 molecules
c. 0.500mol(6.02X1023)molecules/mol(2
atoms/molecules) = 6.02 X 1023
atoms
d. 22.4L/mol × 0.500mol = 11.2L
14)
PV = nRT
PV = m ×
RT
P = 40.5 KPa |
V = 1.09L |
T = 127°C + 273 K = 400K |
R = 8.31 KPa۰L / mol۰K |
Mm
m = PVMm
RT m
=(40.5KPa) (1.09L) × 44.0g/mol
(8.31 KPa۰L/mol۰K)
(400K)
m =
0.584g
Therefore there is 0.584g of
CO2
15) 2C8H18(g) + 25 O2(g)
à 16 CO2(g) + 18 H2O(g)
xL P = 100KPa
V = 0.500mL
T = 323K
Since TP are constant Avogadros hypothesis
VC8H18 = VO2
2mol 25mol
VC8H18 = VO2 × 2mol
25mol
VC8H18
= 0.500mol × 2mol
25mol
VC8H18 = 0.0400L
Therefore 40.0mL of Octane
will react
16) 2 KClO3(s) à 2 KCl(s)
+ 3 O2(g)
Xg P =
101.3KPa
V = 5.00L
T = 273K
nKClO3 = nO2
2mol 3mol
3mol* m KClO3 = 2mol × PV
MmKClO3 RT
m KClO3
= 2mol × 101.3KPa× 5.00L × 122.6g/mol
(8.31 KPa۰L/mol۰K)
(273K) 3mol
m KClO3 =
18.2g
Therefore 18.2g of KCl will be
required
17) 2 C6H6(l) + 15 O2(g) à 12 CO2(g) + 6 H2O(l).
Xg P = 101.3KPa
V = 5.00L
T = 273K
NC6H6 = nO2
2mol 15mol
15mol× mC6H6 = 2mol × PV
MmC6H6
RT
mC6H6 = 2mol × 101.3KPa × 25.0L × 78.0g/mol
(8.31 KPa۰L/mol۰K)
(273K) 15mol
mC6H6= 11.6g
Therefore 11.6g of benzene
will be required
18) #particles - in container is
constant
- outside
container is constant
Volume – constant because the balloon
is fully inflated
Temperature – increases due t the
sun
Pressure – inside the balloon the
pressure increases due to the increasing temperature and the
volume being
unable to change. The increasing
pressure causes the balloon to pop.
19) #particles - in container is
constant, even though the can is empty there is some residual gas in the
can
- outside the can
s constant (atmospheric pressure)
Volume –
constant because the rigid can has a fixed volume
Temperature – increases due to
heat from the fire
Pressure – increasing inside the
can due to the heat energy causing the molecules to move faster
and heat the sides
of the can more frequently. Eventually
the pressure will cause the
can to explode
throwing hot metal everywhere.
UNIT 5 REVIEW
ANSWERS
6-ethyl - 3 - methyldecane 1- butyl –3 -chlorocyclobutane
2, 5, 9-tribromo-1,6–dicloro-3– nonyne 1,7–dibromo–2-heptene
1 - bromo-2, 3-dicloro-5-propylcyclohexane 1-bromo-4-chloro-2,6-dimethyl-3, 5-
dipropylcyclohexane
#2 a) b)
c) d)
e)
f)
#3 a)
1-hexene cyclohexane
trans-2-hexene cis-2-hexene
b) Structural isomers are compounds with the same chemical
formula but completely different chemical structures,
while geometric isomers are compounds with the same chemical formula, but
different orientation of atoms across a double bond. Atoms cannot rotate about
a double bond, so hydrogen or other attachments can have two different
arrangements on carbons that are double bonded – on the same side (cis-) or
opposite sides (trans-) of the double bond.
c) The cis- isomer has a higher boiling point then the trans-
isomer, since the dipoles on the trans- isomer cancel out, causing there to be
no net dipole, while the dipoles on the cis- isomer do not cancel out, causing
the molecule to be more polar, and experience stronger IMF’s then the trans-
isomer. Because of the higher IMF’s on the cis- isomer, it will be harder to
pull these molecules apart, and will require more energy, thus meaning that the
cis- isomer will have a higher boiling point.