Alkalmazott nyelvészet szak II. szigorlat

 

Szigorlati tételek a Szociolingvisztika I. és II., az Alkalmazott szociolingvisztika, a Diskurzuselemzés c. tanegységek anyagából

 

1. A szociolingvisztika kutatási témái és módszertana 1.

 

(A nyelvhasználat megoszlása társadalmi helyzet, etnikum, nem, életkor, iskolázottság stb. szerint; rendszernyelvészet és társasnyelvészet; irányzatok a szociolingvisztikában: variációs szociolingvisztika, interakciós szociolingvisztika, a beszélés néprajza.)

 

2. A szociolingvisztika kutatási témái és módszertana 2.

 

(Nyelvhasználat és társadalmi hálózat; nyelv és kultúra; szolidaritás és udvariasság; a kétnyelvűség kérdései; nyelvi jogok és nyelvpolitika; a szociolingvisztika elvei és anyaggyűjtési módszerei.)

 

3. A szociolingvisztika alkalmazási lehetőségei

 

(A hátrányos helyzet, a nem standard nyelvváltozatok és az iskolai nyelvhasználat (írás-, olvasás- és beszédtanítás, nyelvi tesztelés); kétnyelvűség és kétnyelvű oktatás; osztály-, etnikai és nemi különbségekkel összefüggő nyelvi egyenlőtlenségek és a nyelvi jogok; standard, norma, nyelvművelés, igazságügyi nyelvészet, orvos–beteg dialógusok elemzése stb.)

 

4. Diskurzuselemzés

 

(Szöveg és diskurzus; a szövegszerűség hét ismérve; a diskurzus kontextuális és társadalmi beágyazottsága, a diskurzuselemzés funkcionális jellege; diskurzustípusok; konverzációelemzés és diskurzuselemzés.)

 

Szigorlati tételek A második/idegen nyelv elsajátításának elméletei c. tanegység anyagából

 

  1. Tanuláselméletek a pszichológia, a neurológia és a didaktika tükrében – különös tekintettel az L2 elsajátításra (klasszikus tanuláselméletek: behaviorizmus, kognitivizmus; az L2-elsajátítás neurolingvisztikai oldala; az L2-elsajátítás pszicholingvisztikai oldala; a tanulás pszichológiai és pedagógiai ismérvű meghatározása).
  2. Az L1-L2-elsajátítás/tanulás folyamatának, mechanizmusának formái és tartalmai (az L1-L2 öröklött hangzós, írásos és adaptált elsajátítási formák; percepció és produkció; az L1-L2 hangzós és írásos elsajátításának tartalmi kérdései és mechanizmusai; a kétnyelvűség és a hibaelemzés üzenetei az L2-elsajátítás/tanulás számára).
  3. L2-elsajátítási/tanulási elméletek (a kontrasztív analízis alapú L2-elsajátítás/tanulás; az univerzális grammatika-innáta-elvű L2-elsajátítás; az interlanguage-hipotézishez kapcsolódó L2-elsajátítás/tanulás).

 

 

 

 

Szigorlati tételek A magyar mint idegen nyelv c. tanegység anyagából

 

A magyar mint idegen nyelv didaktikai aspektusai (tanulásszociológia és –pszichológia; a magyar nyelv jellemző vonásai; a magyar mint idegen nyelv történeti, intézménypedagógiai fejlődése; oktatás, tananyagok, kutatási irányok a magyar mint idegen nyelvben; interkulturális kommunikáció a magyar mint idegen nyelvben).

 

Szigorlati tételek a Szakmai kommunikáció c. tanegység anyagából

 

  1. A szaknyelvi szövegek szemantikai, szintaktikai, stilisztikai jellemzői, a szövegkoherenciát biztosító eszközök (monoszémia, nominális szerkezetek, semlegesség, tematikus progresszió, terminusismétlés, anafora, katafora). A szakmai-tudományos szövegek szerkezeti egységei, érvelési rendszere (a tudományos paradigmák befolyása, a tudományos bizonyítás lépései és a szöveg makroszerkezete, induktív és deduktív bizonyítás).
  2. A terminológiák keletkezése, formai és tartalmi jellemzői, fejlődése (új szóalkotások és metaforizálódások, a terminusok morfológiai jellemzői, a természettudományos és a társadalomtudományos terminológiák különbsége, a terminológia mint rendszer, rögzítettség és nyitottság). A magyar szakterminológiák helyzete és fejlesztése (az anyanyelvű terminológia jelentősége, a magyar nyelv helyzete az EU-ban, a tudatos szakszófejlesztés szempontjai).

 

 

Szigorlati tételek a Nyelvészeti kutatás módszertana c. tanegység anyagából

 

  1. A nyelvrokonság kutatásának módszertana (a történeti-összehasonlító nyelvészet alapvető eljárásai: a nyelvhasonlítás, a rekonstrukció, a levezetés fogalma; ősnyelv és alapnyelv, nyelvcsaládok, a nyelvi változások formái, s ezek kutatásának módszerei).

 

  1. A strukturális elemzés alapvető elvei és módszerei (F. de Saussure elméletének legfontosabb fogalmai, az oppozíciós elemzés, a strukturalista iskolák, a generatív grammatika leglényegesebb fogalmai, eljárásai).

 

Szigorlati tételek a Kontrasztív nyelvészet c. tanegység anyagából

 

1.   Kontrasztivitás és komparaatisztika. Az egyes nyelvi szintek kontrasztív szempontú elemzése. A kontrasztív módszer alkalmazása az idegen nyelvek oktatásában („hamis barátok”, hibaelemzés, nyelvi interferencia stb.). A kontrasztív módszer jelentősége a fordításban/tolmácsolásban.

2.   A kontrasztív szemantika. Kontrasztív szempontú igei jelentéselemzések.