Alkalmazott nyelvészet szak II. szigorlat
Szigorlati tételek a Szociolingvisztika I. és II., az Alkalmazott szociolingvisztika, a Diskurzuselemzés c. tanegységek anyagából
1. A szociolingvisztika kutatási témái és módszertana 1.
(A nyelvhasználat megoszlása társadalmi helyzet, etnikum, nem, életkor, iskolázottság stb. szerint; rendszernyelvészet és társasnyelvészet; irányzatok a szociolingvisztikában: variációs szociolingvisztika, interakciós szociolingvisztika, a beszélés néprajza.)
2. A szociolingvisztika kutatási témái és módszertana 2.
(Nyelvhasználat és társadalmi hálózat; nyelv és kultúra; szolidaritás és udvariasság; a kétnyelvűség kérdései; nyelvi jogok és nyelvpolitika; a szociolingvisztika elvei és anyaggyűjtési módszerei.)
3. A szociolingvisztika alkalmazási lehetőségei
(A hátrányos helyzet, a nem standard nyelvváltozatok és az iskolai nyelvhasználat (írás-, olvasás- és beszédtanítás, nyelvi tesztelés); kétnyelvűség és kétnyelvű oktatás; osztály-, etnikai és nemi különbségekkel összefüggő nyelvi egyenlőtlenségek és a nyelvi jogok; standard, norma, nyelvművelés, igazságügyi nyelvészet, orvos–beteg dialógusok elemzése stb.)
4. Diskurzuselemzés
(Szöveg és diskurzus; a szövegszerűség hét ismérve; a diskurzus kontextuális és társadalmi beágyazottsága, a diskurzuselemzés funkcionális jellege; diskurzustípusok; konverzációelemzés és diskurzuselemzés.)
Szigorlati tételek A második/idegen nyelv elsajátításának elméletei c. tanegység anyagából
Szigorlati tételek A magyar mint idegen nyelv c. tanegység anyagából
A magyar mint idegen nyelv didaktikai aspektusai (tanulásszociológia és –pszichológia; a magyar nyelv jellemző vonásai; a magyar mint idegen nyelv történeti, intézménypedagógiai fejlődése; oktatás, tananyagok, kutatási irányok a magyar mint idegen nyelvben; interkulturális kommunikáció a magyar mint idegen nyelvben).
Szigorlati tételek a Szakmai kommunikáció c. tanegység anyagából
Szigorlati tételek a Nyelvészeti kutatás módszertana c. tanegység anyagából
Szigorlati tételek a Kontrasztív nyelvészet c. tanegység anyagából
1. Kontrasztivitás és komparaatisztika. Az egyes nyelvi szintek kontrasztív szempontú elemzése. A kontrasztív módszer alkalmazása az idegen nyelvek oktatásában („hamis barátok”, hibaelemzés, nyelvi interferencia stb.). A kontrasztív módszer jelentősége a fordításban/tolmácsolásban.
2. A kontrasztív szemantika. Kontrasztív szempontú igei jelentéselemzések.