hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

HAVAZÁS UTÁN


1. Mit is mondhatnék?

Több mint egy hete nem jelentkeztem, s okként akár azt is felhozhatom, meggátolt a havazás. Tudom, hogy mindez túlzás, mivel nagy havazás a Pécs Debrecen vonaltól északabbra volt, de a múlt héten itt, nálunk is az északi területeken tapasztaltunk havazást, a többi részeken pedig csak havas eső esett. Mégis most, az elmúlt napokban azért belekóstolhattunk az igazi télbe. Amit még meg kell említenem, az pedig a hát talán legfontosabb történései: ülést tartott a VMSZ elnöksége, majdenm összeült a Vajdasági Tartományi Képviselő ház, készülünk a Jugoszláviai Magyar Írók Társaságának megalakítására.

2. A gyakorlatban nem létező Vajdasági Autonóm Tartomány alig működő quasi-parlamentje

Több mint fél év után újra összehívták a képviselő házat, s a felsorolt napirendi pontok közül azokat, amelyek a betakarítás kezdetével és lefolytatásával, a gazdaságunk-kal foglalkoznak, még csak említeni sem akarom. Emellett napirendre tűzték a Vajdaságban létező Kiadóvállalatok (az anyagban mindezek közül kettő , a Forum és a Dnevnik Holdingként van említve, azonban minálunk az ilyen munkaszervezetek működéséhez szinte minden hiányzik, így nem akarom hasznáni ezt az elnevezést) létrehozási okmányainak a törvénnyel való összehangolási javaslatait. A vajdasági magyar nemzeti közösséget kettő érint, egyik a 7 Nap (az állami, a kétheti) hetilap. Amellett, hogy kb. 5000 példányban nyomtatják, de el is adnak belő le vagy 1000-et, ez a kuriózum még csak említést sem érdemel, mivel a TV-műsoron kívül szinte semmi sem található benne. Azért még a késő bbiekben mégis szó lesz errő l. A Forum-ház lenne a második közvállalat, ennél azonban a törvénnyel való összhangolás mellett mást is figyelembe kellett volna vennie a javaslattevő nek. Mindnyájan emlékeztek még a Magyar Szó sztrájkjára és a követelésekre, hogy legyen önálló. Nem merem azt állítani, hogy ezeket a követeléseket figyelembe vették, mivel az új javaslat szerint a Magyar Szó részleges önállóságot kapna a Forumban, ennek ellentételezéseként pedig a szerkesztéspolitikáját is papírra vetették, valamint a Forom-ház igazgatóbizottságának összetételét is megváltoztatták, mégpedig úgy, hogy az alapító (azaz a Képviselő ház, de akár azt is le lehet írni: a Szerbiai Szocialista Párt) 10 tagot, maga a Forumpedig 5-öt delegál. A leírt szerkesztéspolitikában egy szó is sok, de annyi sem szerepel a vajdasági magyar nemzeti közösségrő l.
Szerdán (1999. november 24-én) aztán megérkeztek a táviratok: elnapolták a Képviselő ház összejövetelét 1999. december 2-ára. Igen egyszerű az ok s ez nem az idő járás , a már említett 7 Nap esetében elő irányzott igazgatótanácsba a lap részérő l több személyt ajánlottak, mint ahányan ott dolgoznak. Ennek a magyarázata igen egyszerű, az elmúlt években a kinevezett fő szerkesztő rendre olyan kimutatásokat és jelentéseket készített, amelyekben azt tüntette fel, hogy 25-en dolgoznak náluk miközben ez a szám az ötöt sem érte el , s így a kapott dotációból biztosítani tudta a veszteség nélküli megjelenést.Most a javaslat átdolgozás-on van, újabb egy hét kell a bizottsági munkákra.

3. A mi álláspontunk

A VMSZ Elnöksége a Vajdasági Autonóm Tartomány Képviselő házában működő , a VMSZ 97. nevet viselő képviselő csoportunkkal együttes ülést tartott, s ezen megtárgyalta a Forum-ház kérdését. Nem kívánok részletesen írni errő l, illetve egyes iskolaigazgatók karácsonyhoz való hozzállásáról, beszéljen errő l a VMSZ közleménye:

A Vajdasági Magyar Szövetség Elnökségének és tartományi képviselő házi képviselő csoportjának közös közleménye

A Vajdasági Magyar Szövetség Elnökségének és a VMSZ tartományi képviselő házi képviselő csoportjának 1999. november 24-én, Palicson tartott együttes ülésén állást foglalt az alábbiakról:

1. Az Elnökség és a képviselő csoport elfogadhatatlannak tartja a Forum Holding Lap- és Könyvkiadó Közvállalat alapítási okiratának módosítására vonatkozóan a Tartományi Kormány elő terjesztésében képviselő házi eljárásba helyezett határozati javaslatot, mivel a javasolt megoldás nem szolgálja a vajdasági magyar nemzeti közösség érdekeit, és tájékoztatással kapcsolatos igényeit.

A vajdasági magyar nemzeti közösség számára az egyedüli elfogadható megoldás az lehet, hogy a Tartományi Képviselő ház a Magyar Szónak, a vajdasági magyar nemzeti közösség napilapjának kiadására - friss tő kével - új, önálló közvállalatot alapít. A javasolt közvállalat igazgatási és felügyeleti jogait, az alapító mellett, a vajdasági magyar nemzeti közösség legális és legitim képviseleti testületének kell gyakorolnia.

2. Az ülésen az Elnökség megvitatta a köztársasági oktatási miniszter által javasolt iskolanaptár-módosítást és annak az iskolákban való gyakorlati alkalmazását. A testület elítéli azokat az oktatási intézményi vezető ket, akik, a javaslattal ellentétben, a téli szünidő kezdetének meghatározásával meggátolják, hogy a nyugati kereszténységhez tartozó hitvallású - katolikus, református, evangélikus és ádventista - gyermekek és tanárok méltón ünnepelhessék meg a Karácsonyt. A VMSZ Elnöksége követeli a vajdasági általános és középiskolák vezető itő l, hogy a naptármódosítási javaslat értelmében a téli szünidő kezdetének és végének meghatározásakor biztosítsák és tartsák tiszteletben minden egyénnek a szabad vallásgyakorlásra vonatkozó jogát.

3. A Vajdasági Magyar Szövetség 1999. november 27-én 15.00 órai kezdettel Csubela Ferencre emlékezik az ómoravicai temető ben.

A Vajdasági Magyar Szövetség Elnöksége és

tartományi képviselő csoportja

Ami a VMSZ-t illeti még le kell írnom azt is, hogy immár e-mail hírlevelet kaphat minden érdeklő dő . Annyit kell tenni csak, hogy az Interneten meg kell keresni a www.vmsz.org.yu honlapot, ott rákattintani a hírlevélre, majd a kinyíló ablak segítségével be kell jelenteni a tájékozódásra való igényt.

4. Mindennapi történések

Csak figyelmesen kell olvasni a még megjelenő lapokat, s meglehet, hogy nem ugyanazokra a következtetésekre jut az olvasó, mint amit ott leírva lát. Egy-két példával kívánom ezt igazolni.
Nagy csinnadrattával jelentették be, hogy a hő erő műveket és a transzformátorokat az újjáépítő k mind kijavították. Erre a mai lapokban ilyen címek is találhatók: ÁRAMELLÁTÁS, Csak egy égő n múlna?, Félő , hogy több árambehozatalra már nincs szükség Ezután, ha kell, szelektív kikapcsolások lesznek. Ha már levontad kedves olvasó a következtetést, akkor még egy hír: Nisbe és Pirotba megérkezett 350 tonna fűtő olaj. A tartálykocsik közül tíz Nisbe, öt pedig Pirot felé vette az irányt. (Elő zmények: Energiát a demokráciáért, az ellenzéki önkormányzatok megsegítése)
Lehet, hogy még arra is emlékeznek az olvasók, hogy minálunk szinte mindenbő l rekordtermés volt a nyáron és ő sszel. Erre mit ad Isten, ma ezt olvashatjuk: ZOMBOR, Se kenyér, se cukor, se étolaj..., Tüzelő hiány miatt fagyoskodással is számítani kell.
ALKOTMÁNYBÍRÓSÁG, Felfüggesztették a montenegrói pénzügyi döntéseket (arról nem írnak, hogy ezt a felfüggesztést ki hajtja végre). Tegnap pedig arról kaptunk hírt, hogy a Monte Negróban állomásozó katonai egységek helikopterek segítségével frissen nyomtatott pénzt (dinárt) kaptak a bérek kifizetésére. A kérdés: Netán azt akarják egyesek elérni, hogy az így beáramlott dinár segítségével összeomoljon a kisebbik tagköztársaságban a pénzügyi rendszer?
Nap, mint nap arról is olvashattunk, hogy hő n szeretett elnökünk vezetésével Jugoszlávia mindig a békéért állt ki. Erre, mit ad Isten, ma azt olvashatjuk: Ahol megjelennek a tankok..., Három gépesített dandárt vontak össze Szandzsákban. Tegnap meg arról is értesülhettünk, hogy Monte Negróban a Jugoszláv Katonaságon belül félkatonai alakulatokat hoztak létre és fegyvereztek fel...

4. Egy tanulságos történet

Kezemben van egy rendő rségi irat. Az egyik érintett beleegyezésével itt találhatjátok annak a magyar fordítását:

Szerbia Köztársaság Belügyminisztériuma
Kanizsa
A kérelem benyújtásának ideje: 1999. 03. 08.
Szám: 1-218-00040/99

Kanizsa község Képviselő -Testülete Kihágási Bírójának

A Szerb SZK (megjegyzés: ez a Szocialista Köztársaság rövidítése) Kihágásokról szóló törvényének 176. szakasza értelmében

KÉRELMET

nyújtok be kihágási eljárás megindítására

Krgovity (Tyíró) Rados, személyi száma 0205969280028, neme férfi
állampolgársága jugoszláv
1969. 05. 02-án született Montenegróban / Bijelo Polye / Lijeszka
lakhelye Zenta / Bogaras / II. kerület 24.
foglalkozás középfokú állandó munkaviszonyban levő munkás
ellen a Közrendrő l és -biztonságról szóló törvény 6. szakaszának 3 fordulatában található szabálysértés miatt;

Zajovity (Zivkó) Lyúbó, személyi szám 0909954820023, neme férfi
állampolgársága jugoszláv
1954. 09. 09-én született Montenegróban / Niksity / Niksity
lakhelye Szabadka / Szabadka / Iván Milutínovity 71., 25. lakás
foglalkozás középfokú állandó munkaviszonyban levő munkás
ellen a Közrendrő l és -biztonságról szóló törvény 6. szakaszának 3. fordulatában található szabálysértés miatt.

A SZABÁLYSÉRTÉS LEÍRÁSA A TÉNYÁLLÁS ALAPJÁN
1999. 02. 27-én 23 óra 15 perc körül a bejelentett felszállt Bogaras településen a vasúti járműbe (sínbuszba), ahol alkoholos befolyásoltság alatt szavakkal sértegetni kezdte az utasokat, magyar anyjukat szidta, illetve hazafias érzelmeiket sértette, emellett a horvátokat is, akiket tugymanoké-nak nevezett. Miután Kanizsa község területére érkeztek, az említett Krgovity Radost a felhatalmazott személy, Pejcsity Teodor jegykezelő és a másik bejelentett Zajovity Ljúbó figyelmeztetett. Az egyik pillanatban Zajovity odament Radoshoz kérvén, hogy hagyjon fel a sértegetéssel, amit az nem teljesített, mire Zajovity megragadta a hajánál fogva. Erre Krgovity fizikailag megtámadta Zajovityot, néhány ütést mérve a testére és a fejére, amire Zajovity szintén ütésekkel válaszolt
Ezután az egyéneket szétválasztották, a kompozíciót a vonatvezető Sagatovity Vója megállította Völgyes állomáson, s felkérték Krgovityot, hogy hagyja el a szerelvényt. Mivel az illető erre nem volt hajlandó, újabb összetűzésre került sor Krgovity és Zajovity között, amit azonban gyorsan félbeszakítottak.
Orom állomáson a vonatvezető újból megállította szerelvényt, amelyen körülbelül 20 személy utazott, hogy Krgovity elhagyja azt. Mivel erre nem volt hajlandó, az ő hibájából szünetelt a közlekedés addig, amíg meg nem érkezett a kanizsai rendő rállomásról a rendő rjárő r, akik beavatkozása után a többi utasnak lehető vé vált, hogy folytassák útjukat Szabadka felé 0 óra 40 perckor.
Tanúk: Sagatovity Vója Szabadkáról, Iván Milutínovity utca 91. 38. lakás
Pejcsity Teodor Szabadkáról, Koszovói utca 17.
A szabálysértést Szávin D., a kanizsai belügyi osztály dolgozója állapította meg.

Az osztályvezető megbízásából:

(olvashatatlan aláírás)

(pecsét)

A rendő rség által bejelentett szabálysértéssel kapcsolatos eljárást lefolytatták, s mindkettő tettes-t pénzbüntetéssel sújtották. Zajovity ezidő tájt költözködött, s mivel elmulasztotta jelenteni a lakcím-változást, így az ítéletet nem kézbesíthették a számára, hanem kifüggesztették a kanizsai hirdető táblára. Akkor szerzett minderrő l tudomást, amikor kézhez kapta az értesítést, hogy vonuljon börtönbe (érdekes, ekkor megtalálták, habár még most sem jelentette a lakcímét). Kiváltotta magát, mivel mégiscsak kifizette a büntetést.
Két kérdés merül fel bennem:
1. A leírásból egyértelműen látszik, hogy a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság Alkotmányát sérti az eset, tehát bűnügyrő l van szó. Csodálkozom, hogy mindez nem tünt fel a kanizsai rendő rállomás illetékesének, és a felvett jegyző könyvet nem a zentai államügyészhez továbbította. Miért nem hivatalból üldözendő bűnügyként kezelték az ügyet?
2. Igaz, hogy Zajovity saját hibájából nem tudott az ítéletre fellebbezni. De, van-e lehető ség a rehabilitálására? Több jogásszal is beszéltem, mindnyájan azt állítják, egyedül csak azt teheti, hogy a zentai államügyésznél feljelenti az illető t. Ekkor az államügyésznek kell döntenie a kérdésrő l. Mivel Zajovity biztosan feljelentést tesz, akkor már csak azt kell megtudni: mit tesz a zentai államügyész?

Oromhegyes/Szabadka, 1999. 11. 25.

Laci


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2000 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~