hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Nyugati szemmel

"És milyen lesz a felelôsségre vonás?"

Már a békérôl beszélnek napok óta, tárgyalás ,tárgyalást követ, de az ember már nem hisz semminek, igen sok volt a mellébeszélés, vita, de még több bombázás, gyilkolás. Az a bizonyos hágai nemzetközi bíróság háborús bűnösnek nyilvánította a szerb diktátort, és kiadta ellene az elfogató parancsot. Ha majd egyszer letartóztatják, akkor lesz egy érdekes, hátborzongató per, amelyen többek között több mint 700 000 koszovói albán (de jugoszláv állampolgár) elüldözését és közel 400 000 ember haláláért teszik majd a szerb vezért és cinkos társait felelôssé. Legalább is ilyen értelemben közlik a hágai adatokat a nyugati máédiák. De ez csak a vádirat koszovói része, a régi bűnlajstrom, amit a szerb vezérkar Boszniában vagy más délszláv területen követett el, még hiányzik a vádiratból. Az ítélet életfogytiglani börtön lehet, hiszen a "modern" és "felvilágosult" Európában nincs halálbüntetés, ölni nem szabad hivatalosan, ez szigorúan tiltva van, az albánok elpusztítása is csak igen szomorú véletlen, de ha a bűnösöket elfogjuk, megkapják méltó büntetésüket. (Kényelmes börtön vár rájuk és nyugodtan kivárják, míg az állandóan "fejlôdô" politikai helyzet nyomán megkegyelmeznek nekik).

A helyzet azonban pillanatnyilag még egészen más. A megbélyegzett bűnössel, aki sok százezer ember tragédiájáért felelôs, még paroláznak a nyugati diplomaták, a kézszorítások igen barátságosak, az asztalon sok a virág és az üdítô, mondhatnánk: a hangulat meleg. A béke papíron talán megszületik a közeli napokban, a NATO lassan megszünteti a büntetô hadjáratot és a szerb pribékek visszahúzódnak Koszovóból – de vajon lesz-e igazán béke Rigómezô tájékán ? Vajon lesz-e bátorsága a sok megkínzott menekültnek, hogy visszatérjenek otthonaikba és új életet kezdjenek? Mert milyen új élet várhat rájuk egy olyan Jugoszláviában, ahol lényeges változást egyelôre nem remélhetünk, még ha azok a fegyveres alakulatok el is hagyják Koszovót? Hiszen az elnök valószínűleg marad, a politika, ha más köntösben is, de folytatódhat, mert az igazi radikális változások még váratnak magukra.

Amerikai és más nyugati szaktekintélyek már szomorúan nyugtázták a tényt, hogy a NATO koszovói "hadjárata" inkább "blamázs" mint siker. A kéthónapos bombázással nem érték el a várt sikert, sok volt a pontatlan, felesleges és ártatlan embereket érintô mellécélzás, de a tulajdonképpeni fôcél, a diktátor "betörése" sikerült legkevésbé. Ezt most láthatjuk igazán, a finálénál. Mert a tragédia elsô felvonása után a függöny legördülését még mindig Milesovic írányítja. Amerikai fenyegetés ide, német béketerv oda, vagy orosz és finn közvetítés amoda, mind nem számítanak, ha a szerb "hôs" nem mond igent. A felelôsség egy részét ügyes taktikával ugyan, a szerb parlamentre, tehát a szerb népre hárítja, de a tárgyalások kimenetele elsôsorban az ô akaratától függ. És ez, ebben az egész szomorújátékban a legvérlázítóbb! Különben is, a felelôsségre vonást mikorra hallasztjuk? Ha majd állítólagos béke lesz Koszovóban, akkor fogjuk követelni, hogy a szerb elnök jelentkezzen Hágában , hogy ügyét letárgyalják? Vagy a sikeres béketárgyalások után a szerb nép fogja követelni, hogy "nemzeti hôsüket" a gaz nyugatiak vérpadra cipeljék? És ki fogja megbüntetni a szerb rendôröket, akik egy autóbuszban, férjeik szemelátára erôszakolták meg az albán nôket? Egyikük másnap öngyilkos lett, nem tudta elviselni a férje elôtti szégyent. A mohamedánok erkölcsi és vallási felfogása merôben különbözik a kersztényitôl, és a fiatal koszovói lányok megerôszakolása ez esetben sokkal több, mint egy jogi deliktum, ezek ez egyedi esetek egy egész nép tragédiájává nôttek fel. Amerikában, ha egy férfi egy nôt megerôszakol, vagy akár a halvány gyanúja is felmerülhet a szexuális erôszaknak, hosszú hónapokig tartó per következik, és az illetôt sok évi börtönre itélik. Európában is igen szigorú a nemi erôszak megítélése, a német jog szerint még a házasságon belüli erôszakot is büntetik. A szerencsétlen albánokat és az ôket terrorizáló szerbeket más jogi és erkölcsi mércével mérjük , mint az átlag európaiakét ? A béke után el fogjuk felejteni a történteket, vagy rendet teremtünk végre Európa eddig mostohán kezelt vidékein is? Kétségtelen, hogy a fegyvergyárosok igen sikeresen zárják majd az idei "szezont", de ilyen sikeres lesz-e az évezred utolsó perceiben Európa és a világ emberi jogokért küzdô eszmeisége is?

A hosszú, szomorú hónapok elteltével megszülettek egy utálatos és gyáva erôszak elsô "gyermekáldásai". A legtöbb ártatlan csecsemô a kórházakban marad, ahonnan az út bizonytalan, talán árvaházak felé mutat, szerencsésebb esetben gyermektelen nyugati szülôk általi adoptálás. A fiatal albán anya gyűlölete erôsebb az anyai szeretetnél, eltaszítja gyermekét ! Sokan a szülés után azonnal megszöknek a kórházból. Ez pillanatnyilag Európa erkölcsi fényképe. Belgrádban a tárgyalóasztal közepén piros virágok sorakoznak és növénylelkükkel egy szebb jövôt remélnek – Romániai Magyar Szó., 990605

HOLLAI HEHS OTTÓ


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2000 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~