1. Avrupa Müzik Şenliği'ne 1999 yılında katılan sanatçı/gruplar hakkında bilgiler

 
 
100° • Türkçe Rock
0Tarkan Mertoğlu (gitar) • Barış Çakır (bas) • Uluç Taşocak (bateri) • Nedim Ovadya (vokal)
İki seneden beri aktif olarak beraber olan grup, Alternatif Türkçe rock tarzında besteler yapmaktadır.
Tarkan Mertoğlu: 1974 Almanya doğumlu. On seneyi aşkın gitar çalmaktadır. Almanya’da kurduğu grupla iki albüm yapmış ve turnelere çıkmıştır.
Barış Çakır: 1974 İstanbul doğumlu. 1991'den bu yana çeşitli gruplarda beste ve cover parçalar çalmıştır.
Uluç Taşocak: 1974 İstanbul'da doğdu. Oniki senedir bateri çalmaktadır. Birçok grupla barlarda ve konserlerde çalmıştır.
Nedim Ovadya: 1979 İstanbul doğumlu. Beş senedir müzikle uğraşmaktadır.
İlişki için: Uluç Taşocak, Tel: 277 22 93 veya  277 86 35 İstinye Cad. Eser Apt. No: 90/1 İstinye/İstanbul
Barış Çakır, Tel: 299 92 10
Acil Servis • Türkçe Rock
Ertan Kızıltan (vokal) • Çetin Güney (bas gitar) • Emre Karabulut (gitar) • Özer Dönerkaya (gitar) • Hakan Çimenli (b. vokal) • Berke  Özgümüş (davul) • Cevdet Erek (davul) • Cem Ömeroğlu (gitar-vokal) • Tolga Yenilmez (gitar-vokal) • Cenk Turanlı (bas)
Grup 1992 Kasım ayında kuruldu. 1993 Şubat ayından itibaren çeşitli barlarda kendi besteleri ve cover parçalardan oluşan programlara başladı. Çeşitli konserlerle adını duyuran grup ilk albümünü 1996 Aralık ayında çıkardı. Raks bünyesinde yeralan Tempo Müzikten çıkan "Küçük Adam" isimli albümleriyle isimleriyle isimlerini Türkiye'de daha geniş kitlelere duyurdular. Grup halen ikinci albüm için çalışmalara devam ediyor.
Aphelion • Heavy Metal
Utku Teksöz (1977, Bas Gitar) • Erhan Ergünt (1977, Davul) • Can Şahin (1980, Gitar ve Geri Vokal) • Bünyamin Geboloğlu (1975, Vokal)
1998 yazında Erhan Ergünt, Cem Evliyaoğlu ve Utku Teksöz tarafından kurulan grup, aynı yılın sonbaharında Can Şahin’in de katılımıyla kadrosunu tamamladı. Ancak, kısa süre sonra Cem Evliyaoğlu’nun sağlık sorunları nedeniyle gruptan ayrılmasından dolayı, grup üç kişi olarak beste ve düzenleme çalışmalarını sürdürdü. Bünyamin Cebeloğlu’nun da katılımıyla grup som halini aldı ve 1999 yılı içerisinde çıkartmayı amaçladığı ilk albümünün çalışmalarını hızlandırdı. Grup, tarz olarak melodik heavy metali benimsemiştir. Konserlerde gruba ikinci gitarda Bahadır Çakır veya Can Yüksel eşlik etmektedir.
İletişim Adresi: Kaşgarlı Mahmut Sok., Ufuk Apt. No: 3, D: 6,  34280 Çapa/İstanbul
Ayşen • Türkçe Pop
Ekim 1997'de "Uzaktan Geldim" adlı albümüyle müzik dünyasına başarılı bir giriş yapan Ayşen, geçtiğimiz 1998 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği konservatuarı Temel Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 1 Ocak 1976'da Edirne'de doğan Ayşen'in ikinci albümü  "Bir Günah Daha" 18 Haziran 1999'da piyasaya çıkmak üzere tamamlandı. Düzenlemelerde  Gary Stevenson, klavyeler ve programlamada Dave West ve Phil Taylor, gitarda Mmark James, saksafonda Simon Taylor, vokallerde Melis Sökmen, Aslı Omağ, Özkan Uğur, Phil Taylor, şarkı sözlerinde ise Zeynep Talu imzası taşıyor.
CemAli • Soft Rock
Yıllardır San Francisco, ABD'de yaşayan ve müzik hayatlarını orada sürdüren CemAli "Duymak İstiyorum" adlı ilk albümleriyle 1995 yılında Türk dinleyicisiyle buluştu. Müzik tarzları ve anlatım üsluplarıyla bir anda dikkatleri üzerlerine çeken ikili popüler müziğimizde yeni bir alternatif olarak tanındılar. Popüler dergilerimizden biri "Cilalı Taş Devri Bitti Şimdi CemAli Vakti" diye başlık atarak CemAli'nin müziğindeki yenilikçi önemini vurguladı.
CemAli, "Duymak İstiyorum" adlı ilk albümlerinde yer alan söz ve müziği kendilerine ait olan "Şimdi Hayallerdesin" isimli parçayı Zerrin Özer, "Zerrin Özer 97" isimli albümünde geçtiğimiz yıl kaybettiği annesi çin yorumladı. Her okuduğunda gözyaşlarını tutamayan sanatçı, "Bu parça benim için manevi açıdan çok değerli" diyor.
CemAli, 1996 yılında Amerika'ya dönerek dünya müzik marketlerinde satışa giren "Whirl" isimli albümlerini piyasaya sundular. Amerikan medyasında "Dünya müziğine açılan ilk Türk pop müziği sanatçıları" olarak tanımladılar. Doğu-Batı sentezi tarzında çıkan bu albümde ayrıca üç tane de enstrümental parça bulunmakta. CemAli'nin Amerika'da verdiği konserler, gazete, radyo ve tv programları yabancılar tarafından büyük ilgi topladı. "Whirl" albümü Dünya Müziği tarzında yayın yapan radyo ve tv’lerde sık sık yayınlanıyor ve listelerden düşmüyor. "Whirl, albümüyle bizim amacımız zenginliklerle dolu Türk müziği ve Anadolu ezgilerini, yeni bir sentezle, dış dünyaya tanıtabilmek. Biz dünyayı yeterince tanıyoruz biraz da dünya bizi tanısın" diyen CemAli bu öncülüğün de heyecanını gururla yaşıyor...
CemAli daha sonra Türkiye'ye dönerek "Youh Youh" ismini verdikleri ikinci albümlerini piyasaya sürdüler. Albümdeki bütün söz, müzik, beste ve aranjeler CemAli imzasını taşıyor. Bu albümde CemAli özgün üsluplarıyla, Aşık Mahsuni'nin yıllar önce yazmış olduğu, "Yuh Yuh" parçasını yeniden yorumladı. Sosyal içerik taşıyan bu parçaya Cem Özer süpervizörlüğünde çekilen video klip de alışılagelmiş tarzlardan farklı olmasıyla büyük ilgi gördü. Neden yuhalayan bir parça ve kliple çıkış yaptınız sorusuna CemAli, "Radyo ve tv’lerde çoğu sanatçı, herşey tozpembeymiş gibi, lay-lay-şapur-şupur gibi parçalar söylerken birden araya 'Yuh Yuh' girsin istedik çünkü yuhalanacak çok şey var" diye cevap veriyor.
Climb • Alternative / Progressive Rock
Gökalp Ergen (Vokal ve gitar) • Kağan Batur (Bas gitar) • Melih Balta (Gitar) • Alen Konakoğlu (Davul)
1998 yılında Roxy Müzik Günleri’nde Weed ismiyle ikinci olan Climb Grubu, 1999’un başında kendi isimlerini taşıyan ve Zihni Müzik’ten çıkan ilk albümleriyle dinleyicilerle tanıştı.
Darklight • Progressive - Phsycadelic Rock
Gökhan Goralı (Gitar, vokal) • Sarp Çalışlar (Bas gitar) • Özgür Yücel (Davul) • Gökhan Deneç (Gitar)
1996 yılında son şeklinı alan grup ilk başlarda prograssive doom tarzında besteler yapıyordu. Zamanla bu tarzda kendini tam olarak ifade edemediğini anlayan grup; daha çok doğaçlamalara dayanan ve belli bir kalıba oturmayan bir müziğe yöneldi.
Darklight'ın müziği, agresi ve depresif duyguların zıtlaşmasının yarattığı gerilmeden doğar. Huzur, melankoli, yabancılaşma, sinir krizi, dinginlik ve saldırganlık parçalarda birlikte yer alır.
1997'den beri birçok konser veren topluluk, birikimlerini bir albümle dinleyicilerine ulaştırmak istiyor.
İletişim adresi: Millet Cad. No. 154 / 6 34280 
Şehremini / Istanbul
Feyzan Doğan • Pop - Arap
20 Ocak 1979'da İstanbul'da doğan  Feyzan Doğan'ın "Neden Allahım" adlı ve prodüktörlüğünü Tanju Arıkan'ın  yaptığı cd'sindeki "Beni mi buldu" adlı şarkısı, Rachid Taha, Cheb Khaled, Alabina, Cheb Mami, Orchestre National de Barbes gibi Rai müziğinin önemli isimlerinden oluşan  "Orientales Sensationns 3" adıyla Fransa'da satışa sunuldu.
Gökhan Tepe • Türkçe Pop
Hysteria • Progressive - Post Rock
Barış Küçükay (gitar) • Özge Öztürk (vokal) • Tolga Çeltekliğil (gitar) • Cevat Özyıldırım (davul) • Ufuk Özgirgin (bas)
Grup 1995 yılında Barış ve Tolga tarafından kuruldu. Bundan kısa bir süre sonra Ufuk'un gruba katılmasıyla çekirdek kadro oluşturulmuş oldu. Hysteria 1998 yılına kadar Hysterical Blues adıyla cover çalışmaları yaptı ve çeşitli konserler verdi. 1998 yılında yeterince olgunlaştığına karar veren grup kendi besteleri üzerine yoğunlaştı. Bu tarihten itibaren Özge ve Cevat da gruba katıldı ve  bugünkü kadrosuna ulaşmış oldu. Grup, Hysteria adıyla  son bir ay içinde üç festivalde sahne aldı.
 Ağırlıklı olarak enstrümental müzik yapan HYSTERIA, ticari kaygısı olmayan ve grup elemanlarının iç dünyasını yansıtan bir müzikal altyapıya sahiptir. Parçalar , doğu ve batı esintileri taşımakta ve İstanbul gibi büyük bir metropolde yaşayan insanların  kendilerine ve topluma yabancılaşmaları sonucunda  yaşadıkları  çözümsüz karmaşaları ,yalnızlıkları ve çelişkileri  yansıtmaktadır.
Grubun  Web  Sayfası: kudu.sim.tr/tolgac/hysterical.htm
Işığın Yansıması • Türkçe Rock
Işığın Yansıması 1980'li yılların başında, Uludağ Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapan Murat Özyüksel tarafından kuruldu. O yıllarda öğrencileriyle birlikte oluşturduğu grup, Özyüksel'in İstanbul Üniversitesi'ne gelmesiyle birlikte çalışmalarına bir süre için geçici olarak ara verdi. Özyüksel, İstanbul'da "tek başına" geçirdiği bu süre içinde daha önceden Işığın Yansıması'nın Bursa'da verdiği birçok konserde yorumlanan şarkıların yanı sıra, yeni bestelerinin de yer aldığı ve Ercüment Vural'ın da katkılarıyla hazırlanan "Bir Çiçek Yılı Sonra" aldı albümü 1994 yılında Kalan Müzik etiketiyle piyasaya sürdü.
Topluluğun Bursa'daki günlerinde grupla birlikte çalışmalar yapan Barlas Çevikus (bas) ve Murat Durmaz'ın (gitar/vokal) 1996 yılında İstanbul'a gelmeleriyle birlikte, Özyüksel ve topluluğu arasında oluşan kilometre sorunu ortadan kalkınca, Işığın Yansıması yeniden biraraya geldi. Serdar Yalçın (düzenlemeler/klavyeli çalgılar) ve Mert Alkaya'nın (davul) da katkılarıyla grup 1997 yılında "Birdenbire" adlı albümünü Kalan Müzik etiketiyle piyasaya sürdü. Topluluk, albümün elde ettiği başarı üzerine 1998 yılının ortalarına kadar İstanbul'da birçok konser verdi. 1998 yılının ortalarından itibaren grubun en son kadrosu şekillenmeye başlamıştı: Murat Özyüksel (akustik gitar), Barlas Çevikus (bas), Ertuğrul Koç (davul) ve Ayhan Orhuntaş (gitar).
"Bir Çiçek Yılı Sonra" adlı albümde de yer almış olan Ali Erenus'un da (vokal) katılmasıyla birlikte, topluluk 1999 yılı içinde çıkarmayı planladıkları albümün çalışmalarına hız vermiş bulunmaktadır. Işığın Yansıması ayrıca, bir süredir uzak kaldığı hayranlarıyla da kısa süre içinde vereceği bir dizi konserde buluşmayı planlamaktadır.
İlk iki albümde olduğu gibi, grubun çıkartmayı planladığı yeni albümünde de, Afşar Timuçin başta olmak üzere, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Hasan Hüseyin, Özcan Yurdalan gibi Türk edebiyatının önde gelen şairlerinin dizeleri Işığın Yansıması şarkıları olarak dinleyiciye sunulacak. Grup, şu anda albümde yer alacak şarkıların belirlenmesi aşamasında, ancak bir yandan da yeni albümde yer alması kesinleşen şarkıların stüdyo çalışmaları devam etmekte.
Knight Errant 
• Heavy Metal (Melodik Trash)
U. Emre Özdil (vokal) • Soner Canözer (gitar) • Sevan Amiroğlu (bas gitar) • Emre Demirbaş (gitar) • Murat Arslanoğlu (davul) • Ilgın Ayık (keman)
Keman kullanarak klasik müzik formlarını Heavy Metal ile birleştiren Knight Errant grubu 1983 yılında kuruldu. Davul , bas gitar, gitar, keman, vokal enstrümanlarını, çok sesli müziğe uyarlamaya çalışan grup, 1999 yılı itibariyle çalışmalarına Trak Müzik/Kod Müzik ile devam ediyor.
Mor ve Ötesi • Türkçe Rock
Harun Tekin (1977)  (gitar, vokal) • Kerem Kabadayı (1978) (vurmalı çalgılar, turntable) • Burak Güven (1975) (bas gitar, klavye, vokal) • Derin Esmer (1976) (gitar, klavye, vokal)
Diskografi: Şehir (1996) MC, CD/Bırak zaman aksın (1999), MC, CD
“Bırak zaman aksın”  Mor ve Ötesi’nin "Şehir"i izleyen ikinci albümü. 1998 yazında, Ada Müzik'in kendi stüdyolarında uzun ve yorucu bir çalışma sonucu kaydedildi. Bu modern rock albümündeki 14 şarkının hepsi Türkçe. Grubun müzikal yaklaşımında ilk albüme göre bazı ciddi değişiklikler göze çarpıyor. Aradan geçen zaman zarfında grup elemanlarının çok çeşitli müzikal kaynaklardan beslendikleri, albümde hemen hisediliyor. Gruba yeni katılan Burak Güven’in konservatuar eğitimi, diğer elemanların Boston Bereklee Müzik Okulu'nda geçirdikleri aylar albüme olumlu bir biçimde yansıtılmaya çalışıldı.
"Son giden", "Mucize" ve "Boşver" gibi parçalardaki modern rock soundunun yanında, "TV'deki kız"ın funk esintileri, "Ne"deki sert deneysel tavır, "Balıklar"daki piyano ve obuanın melankolik havası, "Çelişki"nin alt yapısındaki barok gitar düzenlemeleri, hep son iki üç  yılın getirdiği müzikal zenginliğin ve olgunlaşmanın sonuçları. Ortaya çıkan müzik, uyumlu ve güçlü bir ritmik alt yapının, melodik gitarlarla ve seviyeli sözlerle birleşmesi olarak tanımlanabilir. Grup üyeleri her ne kadar çağımız müziğindeki teknolojik açılımlara çok sıcak baksalar da, bu albümdeki ana kaygının doğru dürüst ve daha önce benzeri yapılmamış Türkçe Rock şarkıları yazmak olduğunu ifade ediyorlar. Bunu başarıp başaramadıklarını zaman gösterecek.
Murat Evgin • Türkçe Rock
Öğrenci olarak girdiği Nurettin Teksan İlkokulu'ndan stand-up komedyen olarak çıktı. Öğrenimine özel Belde Lisesi'nde devam etti. Müzik dolu geçen ilkokul yıllarından sonra Belde Lisesi'nde öğrenciyken gitar dersleri almaya ve besteler yapmaya başladı. 1993 yılında ilk kez AKM'de Erol Evgin'in 25. Sanat Yılı Konseri'nde gitarıyla sahneye çıktı. Birçok TV - Radyo programına katıldı.
Okul yıllarında çeşitli gruplarla çalan Murat Evgin, İngiltere (1992 ve 1995) Amerika (1993) gibi dış ülkelerde müzik çalışmalarını sürdürdü (1996-1999). "Beni Ellere Verdin" adlı albümünde yer alan şarkılarını dünyanın her yanından insanlara çalıp değişik fikirler ve eleştiriler aldı. Bunların ışığında şarkılarına yeni biçimler kazandırdı.
1995 yılında Özel Belde Lisesi'nden mezun olan Murat Evgin, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo - TV Sinema Bölümü'nü kazandı.
1995-1996 Öğretim Yılı hayırlı oldu ve arkadaşı Ulaş Kökçe ile "Gönlümdeki Kuşlar", "Her Gece", "Halim Duman", "Yar", "Gün Olur" ve henüz yayımlanmayan birçok şarkıya imza attı. 1997 yılında "Gönlümdeki Kuşlar" ve "Her Gece" Erol Evgin"in "Sen Unutulacak Kadın mısın?" albümünde yer aldı. "Gönlümdeki Kuşlar" Erol Evgin'in müziğe 5 yıl aradan sonra "Merhaba" deyişinin ilk şarkısı "Her Gece" ise albümün herkesi ağlatan parçası oldu. "Her Gece" Murat Evgin'in albümünde yepyeni bir düzenleme ile yer alıyor.
1993'ten bu yana Erol Evgin'e konserlerde eşlik eden Murat Evgin konserdeki esprili tavrı, sesi ve gitaristliği ile beğeni kazandı.
Kendi deyimiyle "TÜRK GİBİ ROCK" yapan MURAT EVGİN ilk albümü "Beni Ellere Verdin" ile Türk Rock Müziği'nde yepyeni bir sayfa açıyor.
Şarkıları çıkış tarihinden önce dinleyen eleştirmenler "Beni Ellere Verdin"in ses getiren albümlerinden olacağını belirtiyorlar.
Murat Evgin'in "Beni Ellere Verdin" albümünde "Beni Ellere Verdin, Gün Olur, Yar, İlk ve Son Kez, Halim Duman, Her Gece" gibi kendi bestelerinin yanı sıra "Aman Avcı, Kara Tren" gibi türküler de yer alıyor.
Pelin • Türkçe Pop
Ordu'da doğup büyüyen Pelin, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde okumak üzere İstanbul'a geldi. Profesyonel olarak müzik çalışmalarına bu yıllarda başladı. Üniversite bitene kadar İstanbul'un çeşitli kulüplerinde solist olarak çalıştı. Çeşitli müzik yarışmalarında solist olarak dereceler aldı. 1993 senesinde İngiltere'ye gidip oluşturduğu grupla kulüplerde çalıştı, bu deneyim vokal tekniği için çok yararlı oldu. Türkiye'ye döndükten sonra bazı gruplarda da solistlik yapmakla beraber aynı zamanda Number One TV'de program da yaptı.
"Yıllarca rock, blues, funk, gibi bir çok dalda solistlik yaptıktan sonra değişik bir tarzda şarkı söylemek istedim. Dance gibi... İşte tam bu sırada güzel bir tesadüf sonucu Yazz'la tanıştım. Onun pozitif elektriği, şiirlerimi şarkı sözlerine dönüştürdü. Biz bu albümde farklı bir çizgi oluşturmaya çalıştık. Batının alt yapısı ile doğunun ince hüznünü ve doğallığını anlatmaya çalıştık. Bizi duygularımız yönlendirdi. Asla hissetmek için kendimizi zorlamadık. Mümkün olduğunca kendimiz gibi olmaya çalıştık. Bundan sonraki çalışmalarımda da felsefem hep bu olacak. Kendime ait bir çizgiyi tutturmaya çalışacağım."
Scetavajasse (İtalya-Napoli) 
•  Napoliten Halk Müziği
Grup Napoli Belediyesi tarafından, Türkiye ile kültürel bağların geliştirilemesi amacıyla, Avrupa Müzik Şenliği’ne gönderilmektedir.
Scetavajasse,  Napoli'nin en ünlü Napoliten müziği yapan gruplarındandır.
Davide Chimenti (vokal, organetto, tambur) • Selvaggia Filippini (vokal, dans, tambur) • Maurizio Palmieri (vokal, gital) • Francesca Cacciatore (vokal, dans)

•
Grubun Türkiye’ye getirilmesinde yardımlarını esirgemeyen

İtalyan Kültür Merkezi’ne 
teşekkür ederiz.

Serdar Ateşer • Deneysel
Serdar Ateşer üç albüm çıkardı; "Ship Ahoy" (MC 1986), "Mütareke Yılları" (MC 1989), "Avdet Seyri" (MC, CD, LP 1998).
Serkan Civelek • Türkçe Rock
Serkan Civelek, 1974 yılında Tekirdağ'ın Saray ilçesinde doğdu. Müziğe, ilkokulda, mandolin çalarak başladı. Ortaokulda ilk gitarını aldı. Ondaki müzik aşkı, lise yıllarında, çeşitli rock grupları kurmasına neden oldu. İ.T.Ü. makine mühendisliğini kazanıp İstanbul'a gelince, kendini Beyoğlunda buldu. Müzik eğitimini Moğollar'ın davulcusu Engin Yörükoğlu'nun açtığı Jazz Stop adlı klüpte, neredeyse her gece sahneye çıkarak aldı. Klüpte pop, blues, rock'n roll, funk, soul, rock, hard rock, reggae vb. tarzları çalıp söyledi. Bu arada Türkçe beste ve sözlerini de geliştirme imkanı buldu. Deneyimlerini harmanlayıp Serkan Civelek'e ait sound'u yarattı. Raks-Plaza müzikle tanışıp 97'de "Yola Devam" adlı ilk albümünü yaptı. Bu albüme ait üç video klibi var. Müzik çevrelerinden tam not alan albümde Türkiye için, yeni ve değişik parçalar bulunuyor. MCM müzik televizyonunda yayınlanan, röportajı ve Türkiye'deki ilk üç boyut animasyon klibi, albümün aynı zamanda dünya standardında nitelikler taşıdığını gösteriyor.
Serkan Civelek, kısa bir süre sonra ikinci albümü için stüdyoya girecek.
Sibel Tüzün • Tükçe Rock
1971 yılında İstanbul'da doğdu,1988 yılında İ.Ü. Devlet Konservatuarı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümüne birincilikle girdi.1991 yılında profesyonel müzik yaşamına adım attı.T.R.T Altın Anten,Kuşadası Altın Güvercin  ve Eurovision Şarkı yarışmalarına katılarak ödüller aldı.
1992'de Raks MüzikYapımla anlaşma imzalayarak,ilk albümü Ah Biz Kızlar'ı seslendirdi.1994 yılında ikinci albümünü çıkardı.
1997 yılında müzisyen,besteci ve aranjör Levent Candaş'la hayatını birleştiren Sibel Tüzün Arinna Yapımı kurdu.
1998 Haziran ayında "Hayat Buysa Ben Yokum Bu Yolda" adlı üçüncü albümünü çıkardı.Albümle aynı adı taşıyan ilk klip çalışması Charles Richards tarafından yönetidi.Bu çalışma Türkiye'deki ulusal müzik ve televizyon kanalları dışında Fransız Müzik kanalı MCM'de de yüksek performans kategorisinde uzun süre yayınlandı.
1999 Eylül ayında Ada Müzik tarafından piyasaya sürülacek Bülent Ortaçgil şarkılarından 
oluşan albüm için "Duyuyor musun? isimli Ortaçgil şarkısını hazırlayan Sibel  Tüzün müzik çalışmalarına konserlerle devam ediyor.
Ulaş Özdemir • Halk Müziği
Beş Telli Bağlama (vokal), Ruzba (üç telli cura), Engin Aslan (ruzba), Abdullah Özdemir (vokal)
1976 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. Lise yıllarında yöresinde derleme çalışmaları yapmaya başladı. Başta kurucularından olduğu Roll dergisi olmak üzere pek çok dergi türkü derlenen Sinemilli aşireti ve ocağının deyişlerinden oluşan ilk albümü "Ummanda - Maraş Sinemilli  Deyişleri" yayınlandı. Albümde, stüdyoda yapılan kayıtların yanı sıra, köylerde dedelerle birlikte çalıp söylerken yapılmış otantik kayıtlar da yer aldı. "Ummanda" albümü halk müziğine yeni deyişler kazandırdı.
Yalçın Bostancı • Soft Rock
Sanatçı 1970 yılında Mersin'de doğdu. Müzikal hayatına ilkokul'da - önce Türk Müziği Korosu, ardından Türk Halk Müziği korosu ile başladı. Lise dönemlerinde Elvis Presley hayranlığı ile birlikte rock müziğine ilgi duydu. Bu müzik tarzının yerli ve yabancı temsilcilerinin şarkılarını üniversite yıllarında solisti olduğu orkestrası ile birlikte seslendirdi. Bu profesyonel orkestra aynı zamanda, o yıllarda doğu anadolu bölgesinin tek rock müzik yapan grubu olarak da isim yaptı. Erzurum'da çeşitli konserler verdi, üniversitedeki başarılı müzik çizgisi, TRT Erzurum radyosu tarafından da farkedildi ve sanatçı ilk deneme kaydını da bu kurumda gerçekleştirdi. Bu olay müzikal hayatının da dönüm noktasını oluşturdu. Çünkü bu olayla birlikte Yalçın Bostancı, geleceğini müzik üzerine kurma kararını da verdi. Ancak müzik anlayışını sadece yorumcusu olarak değil aynı zamanda söz yazarı ve besteci olarak da oluşturmak düşüncesiyle çalışmalara başladı. İlk bestesini 1993 yılında yaptı. Bu besteyi, bugün sayısı 130'u geçen yeni şarkılar izledi.
İlk albüm: On şarkıdan oluşan "Rüzgar Gibi" adlı ilk albüm "Platin Müzik" ve "Klip Müzik" işbirliği ile Kasım 1997'de piyasaya çıktı. Bu albümün klip şarkısı "Sevdalandım" aynı tarihlerde müzik kanallarında gösterime girdi. Böylece Yalçın Bostancı, kendi geliştirdiği; altyapısında Anadolu'nun zengin türkü mirası, Akdeniz romantizmi ve hiçbir zaman vazgeçemediği rock ezgileri bulunan tarzı ile müzik dünyasındaki yerini almış oldu.
Sanatçının müzik tarzının temelinde onu etkileyen Barış Manço, Erkin Koray, Elvis Presley, Rolling Stones, Dire Straits, U2, Queen ve Led Zeppelin gibi sanatçı ve topluluklar bulunmaktadır.
Yankır • Anadolu Rock
Gaziantep'te doğan sanatçı halk müziğiyle ve kendi öz kültür değerleriyle olan yakınlığını, vazgeçilmez olarak tanımladığı Rock müziği ile birleştiriyor.
Zen • Etnik / Doğaçlama
Merih Öztaylan (Ses ve Vurmalılar) • Levent Akman (Def) • Bill Macbeath (Bas, Kontrbas) • Murat Ertel (Saz) • Emre Onel (Darbuka) • Fahrettin Aykut (Davul)
Zen grubu Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü kaynaklı olduğundan üniversite çevresinden kopmadı ve başta ağırlıklı olarak bu okulda faal idi. Grup Rumeli Hisarı'ndan parklara, Galata Kulesi'nin dibinden Yerebatan Sarnacı'na, barlardan Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na kadar her türlü mekanda çaldı ve her gösterisi tamamen farklı oldu. İstanbul odaklı bu gösteriler ayrıca İzmir ve Ankara'ya da taşındı.
1989 yılına dek Blues ve funk temelli 20 kadar beste seslendiren grup, doğaçlama bölümlerini giderek arttırdı ve kendi bestelerini çalmayı bırakarak toplu doğaçlamaya yöneldi.
İlk konser sırasında yapılan dia gösterisini gelenekselleşti ve dia'lara filimler ışık ve gölge oyunları eklendi.
Doksanlı yılların Zen müziğinde, anında besteleme söz konusudur.
Ayrıca şarkı sözleri de anında oluşur. Zen, bir defa çaldığını bir daha çalmaz.
Suda balık, Zen'in ilk yasal kasetidir. 1996'da ABD'de ikinci yasal albümleri olan Derya'yı yayınladılar. 
Tambul adlı albümleri çıkan grup Bakırköy Akıl Hastanesi'nde verdikleri konseri yeni bir albüm olarak Haziran ayında piyasaya çıkartmış bulunmaktadır.
Zeynep • Türkçe Pop
İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı şan bölümünde okuyan sanatçı 95 yılında çıkarttığı "İnadı Bırak" albümü ve bu albümdeki "Mehmedim" isimli parçasıyla iyi bir çıkış yakalayıp kendini geniş kitlelere ulaştırmıştır. 1996 yazında  "Dudaklarımda Sevdam"  albümünü çıkartarak bu başarısını pekiştirmiştir.
Tarzında fazla değişiklik yapmadan geçmişte bıraktığı iki albümün vermiş olduğu deneyimle daha titiz bir çalışma sonucunda  "İlk Aşk - Adamım" isimli albümünü çıkartmıştır.
Fransız Kültür Merkezi'nin düzenlediği etkinliklere katılan sanatçılar
• AFRICA Nguewel
İstanbul'da yaşayan Senegalli Müzisyenlerden Afrika ve Senegal Müzikleri

Mamadou DIOP • Moussa DIOUF • Alassane DIOP • Moustapha MBENG • Houseynou DIOP • Ahmed T FALL • Amavor N DONYE • Mama ALMAGNA

• GALATASARAY LİSESİ JAZZ GRUBU

• GALATASARAY LİSESİ ROCK GRUBU

• BEŞİKTAŞ ATATÜRK ANADOLU LİSESİ
Popüler (Şarkılar) • Begüm AKSOY (Solist) • Semra AVŞAR (Solist) • Çetin CAN (Piyano)

• MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI

Melissa UZUNARSLAN - Keman / Violon
Hande AKKAN (Piyano)
Concerto en La mineur, 1er Mouvement 
VIVALDI
Erman İMAYHAN (Viyolonsel) • Hülya ALPAKIN (Piyano) 
Rondo / DVORAK

• CAĞALOĞLU ANADOLU LİSESİ
GRUP EKSEN
Pop, Rock 
Seren AKYOLDAŞ (Solist, piyano) • Mert ÖZKAN (Percussion, akustik gitar) • Gaye SOLEY (Piyano) • Boran BİRİZ (Bateri) • Zeynep DERELİ (Marakas, flüt) • Görkem PEKSÖZ  (Gitar) • Serdar DEREKÖY (Bas gitar) • Ender KAHRAMAN (Flüt) • Gerhard BÖKE (Saksofon, flüt)

• KUBİLAY SEZEREL (Piyano)
Program:
Improvisations
Une allée du Luxembourg
Şiir: Gerard DE NERVAL
Müzik: Kubilay SEZEREL

• MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI

Hasan TURA (Keman / Violon) • Emre ATAKER (Piyano) • Eren GÜLLÜ (Viyolonsel) 
Trio en Do majeur / MOZART

• FOLK FISH 
İrlanda, İskoçya ve İngiltere'den folk müzik
Fulya Özlem BAŞHAN (Mandolin, vokal) • Cem AYBEK (Gitar) • Başak ZABCI (Keman)

• SAİNT-JOSEPH LİSESİ
Yasemin KARAMAN (Piyano)
Program:
Sonate KV 545, 2ème mouvement / MOZART
Sonatine Sol majeur no 2 / BEETHOVEN
Scènes d'enfant, op. 15, no 1 / SCHUMAN
Prelude no 4, mi mineur / CHOPIN

• GALATASARAY LİSESİ • Atıl İŞÇEN • Piyano dinletisi 
 Kürşad DENİZ • Piyano dinletisi 

• EDUC - TRIO • Edward ARIS
TRT ve Atatürk Kültür Merkezi'nde akordeon sanatçısı. Paris Akordeon Konservatuvarı ve Fransa Ulusal Akordeoncular Birliği'nden Profesör ünvanlı. Türkiye, Fransa, ABD ve birçok ülkede akordeonu ve 24 farklı enstrümandaki ustalığı ile konserler verdi, ödüller aldı. Türkiye'deki en büyük körüklü enstrüman kolleksiyonunun sahibi. Hafta içi hergün BRT'nin Çay Sempati programında canlı yayında müzik yapıyor. 
Marlen ADAMADZE
Gürcistan Devlet Konservatuvarı Sanatçısı ve profesör. Şan ve ıslık virtüözü, perküsyoncu. 
Nino ADAMADZE
Moskova Devlet Konservatuvarı Sanatçısı, soprano ve kastanyet virtüözü.

• İSTANBUL ODA KOROSU 
Şef: Yeşua AROYO 
Program:
Madrigal'den Gospel'a
Madrigal - Barok Arya - Klasik - Çağdaş - Gospe

1982'de Yeşua AROYO tarafından kurulan İstanbul Oda Korosu, koral oda müziği dalında Türkiye'nin ilk özel topluluğudur. Koronun repertuvar paleti on farklı dilde söylediği Ortaçağ, Rönesans, Klasik, Romantik, Çağdaş dönem eserlerinin yanısıra Negro Spiritual ve Pop renkleri de içermektedir. 1994'te Yunanistan'da 12. Karditsa Koro Festivali'nde Bizans Müziği dalında 3.'lük Ödülü ile Türk-Yunan Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü Atina Komitesi'nin 1994 İletişim Ödülü'nü, Ankara'da Türkiye Korolar Şenliği'nde 1997'de Madrigal'de Başarı, 1998'de Müzikalite Ödülleri ve 1998'de Yunanistan'da 4. Preveze Koro Yarışması'nda gümüş madalya almıştır.

• KENT OZANLARI 
Ümit YILMAZ (Bağlama) • Mert TÜRKMEN (Bateri) • Serkan YILDIZ (Bağlama, Cura) • Murat TORAMAN (Dilsiz Kaval) • Serhat TURUNÇ (Tar) • Göktuğ ÇELİK (Kemança)

• İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KONSERVATUVARI
Program:
* Kanun Solo
Görkem ÖKTEN
* İstanbul Türküsü - Suda Balık Yan Gider
* Terennüm 
Beste: Selen SONGUR 
Ahmet TOZ (Solist) • Görkem ÖKTEN (Kanun) • Oğuzhan BALCI (Keman) • Şeyda SERİN (Ud) • Tolga KÖYLÜ (Viyolonsel) 
* Keman ve Piyano için Rapsodi 
Beste: Oğuzhan BALCI
Prof. Emin SABİTOĞLU (Piyano) • Oğuzhan BALCI (Keman)

• MARMARA ÜNİVERSİTESİ 
ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI KLASİK MÜZİK 

* Ozan Giray UYGUR (Gitar)
Capriccio Espagnol / A. SINOPOLI
Grande Valse / F. TARREGA
* Zeynep POYRAZ (Piyano)
Prélude en do # mineur / S. RACHMANINOFF
Musical Moments No: III-IV
* Neşe GRANÇER (Piyano)
Arabesque No:1 / DEBUSSY
Ninni / P.VLADIGEROV
* Bahar ÖZUS (Piyano)
Doctor Gradus ad Parnassum / DEBUSSY
Prelude / CHOSTAKOVITCH
From the Diary of a Fly / BARTOK
* Deniz ÖZDEMİR (Piyano)
Improvisation XIII en La mineur / F. POULENC
* Evren PIRAVADILI (Şan) 
If ever I would leave you
* Birsen BAYER (Piyano)

• MARMARA ÜNİVERSİTESİ
ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI GELENEKSEL TÜRK MÜZİĞİ KOROSU
Şef: Mehmet GEZER
Orkestra: 
Koro :
Devrim ALKAN (Piyano) • Funda UMUR • Güliz YILMAZ (Keman) • Banu TANRISEVEN • Süheyla KÖSE (Viyolonsel) • Hilal BEYAZIT • Serdar BIYIKLI (Flüt) • Eser MORAY • Burçak Gül SÜALP (Flüt) • Melisa ÇALLIOĞLU • Deniz SARIBAL (Gitar) • Tuğba ZÜMRÜTPINAR
Serkan BATI (Bas Gitar) • İbrahim GÜLER • Cihan SEZGİN (Bağlama) • Tarkan ÇALLIOĞLU • Özkan TOKSOY (Bağlama) • Yusuf BİŞGEN • Akın ALTINTAŞI (Bendir) • Erhan CANBULAT • İ. Şakir YILDIZ • Deniz GÖKSEL
Program:
Hicaz Hümayun Peşrevi / Veli Dede Efendi
Yine neşe-i muhabbet dil ü canım etdi şeyda / Dede Efendi
Nihavend Taksim / Şarkılar seni söyler dillerde nağme adın Muzaffer İlkar 
Aşka gönül vermem, aşka inanmam 
A. Baki Çallıoğlu / Suzinak Şarkılar • Gözlerin bir içim su / Ferit Sıdal • Şimdi uzaklardasın / Zeki Müren • İzmir'in kavakları / yöre: İzmir • Çökertme / yöre: Muğla, Bodrum • Estergon Kal'ası / yöre: Rumeli

• BİLGİ ÜNİVERSİTESİ MÜZİK BÖLÜMÜ CAZ GRUPLARI 

* Altay Burç BORAVYAN (Piyano) • Burak KARAKAŞ (Gitar) • Altay DÖNMEZ (Bas) • Korhan OGAN (Davul) • Esra KAÇMAZ (Vokal) • 
* Cem TUNÇER (Gitar) • Selçuk KORAMAN (Bas) • Korhan OGAN (Davul) 

• AKADEMİ İSTANBUL SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ
Çağdaş dans performansı
MİLLENİUM'A DAİR : X,Y ve Z

• KENT OZANLARI 

• GALATASARAY LİSESİ ROCK GRUBU

• FOLK FISH

• PİERRE LOTİ LİSESİ • FUDGE 
Funk, Punk, Ska , Rock, Alternatif 
Damien PELTIER (Vokal) • Brice BELTHAOUARI (Vokal) • Igal COHEN (Gitar) • Jean-Guillaume STEMMELEN (Gitar) • Erdi KAUR (Bateri)

• CAĞALOĞLU ANADOLU LİSESİ • MIG • Pop, Rock 
Pınar KARLI (Solist, gitar) • Mert ÖZKAN (Perküsyon, akustik gitar) • İbrahim GÜREL (Bağlama, şelpe) • Gerhard BÖKE (Saksofon, flüt)

• GRUP POHAÇA
Harun EKERBİÇER (Davul) • Umur ÇUBUKÇU (Gitar) • Can BORA (Vokal) • Egemen EDGÜ (Gitar) • Safa REKKALI (Bas Gitar) • 
Roy Orbison'dan Pretty Woman, The Cure'den Love Song, Brian Adams'dan Summer of 69, Radiohead'dan Creep, Chuck Berry'den Johnny B. Good ...

• MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI

* Melihcan ZAMAN (Keman / Violon) • Nihan MUTLU (Keman / Violon) • Benan ERARSLAN (Viyola) • Oylum KARAKAŞ (Viyolonsel) 
Quartet HAYDN

• BİLGİ ÜNİVERSİTESİ MÜZİK BÖLÜMÜ CAZ GRUPLARI 

* Altay Burç BORAVYAN (Piyano) • Burak KARAKAŞ (Gitar) • Altay DÖNMEZ (Bas) • Korhan OGAN (Davul) • Esra KAÇMAZ (Vokal) • 
* Cem TUNÇER (Gitar) • Selçuk KORAMAN (Bas) • Korhan OGAN (Davul) 

• KAAN ERTEN 
Serhan AYKAÇ (Piyano)
Şansonlardan pop müziğe 

• EDUC - TRIO 
Edward ARIS

• SAD EYED LEMUR'S •  Sounds & Images

• SAINT-BENOIT LİSESİ OKUL ORKESTRASI 
Pop, Rock
Batuhan BIYIKOĞLU (Keyboard) • Nurtun ŞANMAN (Bateri) • Ozan MENEKŞE (Elektrogitar) • Levent ERNA (Bas gitar) • Dünya KIZILCAY (Trombon, Solist) • Deniz ÇEVİK (Solist, vokal) • Zumra LU (Flüt) • Seçil AKMİRZA (Keman / Violon) • Gizem TAKTAK (Perküsyon, vokal)
1998 ve 1999 Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması'nda ve 1999 Kasdav Müzik Yarışması'nda ödüller alan grup, Radio Contact En iyi Yabancı Şarkı Yorumu ünvanı sahibi.

• HABİRE YAHŞİ LİSESİ OKUL ORKESTRASI
Hafif müzik ve türküler
Cansu ASLAN (Solist, gitarist) • Özgür SALICI (Keyboard) • Candaş UÇKUN (Gitar) • Ayhan UYGUR (Bağlama) 
Program: 
Kaybolan Yıllar, Gayrı Dayanamam - Allı Turnam, Ey Onbeşli, L'Amour, Memleketim 

• KADANS Müzik Eğitim Merkezi • ESPICHEL • Rock
Alp TANSEL (Bas gitar) • Barış ERTÜRK (Keyboard) • Ozan BAYSAL (Gitar) • Serdar ULUSOY (Bateri)

• PROFİLO ANADOLU TEKNİK LİSESİ ORKESTRASI
Rock

• GALATASARAY LİSESİ JAZZ GRUBU

• PROFİLO ANADOLU TEKNİK LİSESİ 
ŞERMİN ASLAN • Popüler Şarkılar 

• İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KONSERVATUVARI
ADNAN KOÇ • Bağlama
Program:
Şeker Oğlan / Bağlama Düzeni, Ankara
Haydar Haydar / Bozuk Düzen, Erzincan
Kaytağı / Bozuk Düzen , Azeri
Giresun Karşılaması / Bozuk Düzen, Karadeniz

• SÖMÜRGE • Pop, Rock
Müge KIRAN (Akustik gitar) • Özge YILMAZ (Klasik gitar) 

• KADANS Müzik Merkezi 
ECE DORSAY • Rock
Vokalist ve rhythm-lead gitarist.
U2 ve OASIS'den cover parçalar, alternatif rock, enstrümantal rock ve kendi bestesi.

• KURTULUŞ LİSESİ MÜZİK TOPLULUĞU
AGRESİF • Rock
Akif YILMAZ (Vokal) • Burak BADUROĞLU (Gitar) • Ali ÇELİK (Gitar) • Meriç KAYA (Bas Gitar) • Gürkan GÜRAK (Keyboard) •Engin YALÇI (Bateri)

• APHELION • Heavy Metal 
Utku TEKSÖZ (Bas Gitar) • Can ŞAHİN (Gitar, vokal) • Erhan ERGANT (Bateri) • Bünyamin GEBDOĞLU (Vokal) • Bahadır ÇAKIR (Gitar)

• SİYA SİYABEND • Funk - Jazz - Improvisations

 

 

GENEL BİLGİLER
MÜZİK
PROGRAM
TANITIM
İŞBİRLİĞİ
BASIN
MAİL
LİNKLER

 

1