Česká homepage filmové hudby


Název:
Jaws

Autor:
John Williams

Český název filmu:
Čelisti

Vydavatel:
MCA Records

Rok vydání:
1975

Minutáž:
34:56

Hodnocení R.D.
*****

Hodnocení čtenářů

Hlasovalo 0 čtenářů.


Jaws

Když se mě někdo zeptá, jaké Williamsovo dílo považuji za nejlepší, okamžitě odpovím, že Čelisti. I takové zázračné kousky jako E.T., Dobyvatelé ztracené archy, Schindlerův seznam na mě nazapůsobily tak znatelně jako Čelisti. A je jednoduché vysvětlit proč. Čelisti se staly základem nezanedbatelného poetu Williamsových děl, které víceméně z Čelistí vycházely buď tématicky, koncepčně nebo se podobaly v instrumentacích. Williams se jimi poprvé výrazněji prosadil podobně jako Goldsmith ohromil o jeden rok později kompozicí Přichází satan.

Bylo snadné si velice rychle zapamatovat primitivní motiv žraloka, čehož také tvůrci ostatních snímků využívali k tomu, aby u diváků vyvolali stejně děsivý pocit, jaký prožívali při sledování Čelistí. Proto se tento populární motiv objevil v některých dalších filmech, především komediálního ražení - jeden z dílu Policejní akademie, nedávno v televizi uvedený Caddyshack II nebo vážně laděný dokument National Geografic o žralocích. Úvodní scéna se syslem (Caddyshack II), který se pod zemí pohyboval stejně rychle a obratně jako žralok ve vodě, obsahovala přesni to samé ústřední téma z Čelistí. Záměrem několika filmařu bylo transponovat Williamsovu hudbu do komických scén, ve kterých si plavec spokojeně hoví v bazénu do doby, než se k němu začne trhavými pohyby přibližovat kamera a divák uslyší známé "dum, dum, dum...". Pochopitelně tyto scény samy o sobě nemohly připadat vtipné těm divákum, kteří v životě Čelisti neviděli ani neslyšeli. Popularita Čelistí šla tak daleko, že v jedné scéni thrilleru "9 a půl týdne" osloví parta malých výrostků mileneckou dvojici takto: "kamarád vám za pět dolarů zaprdí hudbu z Čelistí". Kromě neškodného taškaření si někteří méně nadaní skladatelé počínali nesportovně. Mezi všemi kraloval Američan Craig Hundley, který v roce 1980 vykrádal Williamse v hororu Aligátor dost okázalým zpusobem, že dokonce jeden čas Williamsovi právníci uvažovali o podání žaloby.

Čím byly Čelisti tak úchvatné a proč přitahovaly po dlouhou dobu ostatní skladatele, kteří se jimi nechali rádi inspirovat? Celá kompozice okouzluje svoji prostotou a skromností. Třebaže Williams už začíná komplikovat poslech složitou polyrytmikou (ještě málo zřetelnou), dominantou je ústřední motiv, jehož základem jsou dva tóny. Nemyslím, že pro Williamse byly tyto dva tóny (e-f) příliš duležité, hlavní byl především rytmus. Dalším typickým rysem je kontrast. Vedle agresivity nechybí vtip a elegance (skladba OUT TO SEA). Nikdy je ona umírněnost, lehkovážnost a stoický klid dost zarážející. Třeba hned v MAIN TITLE se na okamžik z vážné situace stane fraška, kdy se mezi výstražný motiv vetře ztřeštěná a trošku hloupá melodie. Jako kdyby nebezpečí útoku žraloka bylo podceňováno.

Žádná ze skladeb nepůsobí dojmem, že by byla pevně svázána s nějakými pravidly. Současně nelze říct, že by skladatel měl v úmyslu pravidla porušovat. Využívá maximálního prostoru a nepodléhá schématismu. Koncepce je promyšlená, struktura uhlazená a instrumentace ukázněné. Uslyšíme celý orchestr i celou řadu sólových nástrojů ve vynikajícím aranžmá - harfy v THE UNDERWATER SIEGE a zvony v END TITLE. Za tím vším stojí obrovská dřina a nesporný talent Johna Williamse, jehož Čelisti se staly nepřekonatelnou legendou. Bravo, Johne Williamsi!!!

P.S.: Na cestu k moři discmana a Čelisti s sebou.

Roman Dvořák 

 Další díla skladatele: 
Amistad
E.T. - The Extra - Terrestrial
Empire of the Sun
Home alone 2:Lost in New York
Indiana Jones and the Last Crusade
Jaws
Nixon
Presumed Innocent
Raiders of the Lost Ark
Rosewood
Sabrina
Saving Private Ryan
Schindler's list
Seven Years in Tibet
Sleepers

Na hlavní stranu Na seznam recenzí


© 1996-1999 Roman Dvořák    Technické řešení: Petr Daniš