Česká homepage filmové hudby


Název:
Trainspotting

Autor:
various artists

Český název filmu:
Trainspotting

Vydavatel:
Polygram

Rok vydání:
1996,1997

Minutáž:
75:20,72:00

Hodnocení P.O.
*****,****

Hodnocení čtenářů
*****
Hlasovalo 2 čtenářů.


Trainspotting

Po menší úvaze, jakou formou psát tuto recenzi jsem dospěl k názoru, že každou písničku na obou albech okomentuji zvlášť. Bude to subjektivní a možná občas i nezasvěcené. Celkový dojem je ten, že hudba je opravdu asi jenom jedna. Jak by jinak mohly být na albu tak samozřejmě naskládány písně klasické rockové scény a nejžhavější taneční hudby ? (Možná je to také tím, že písně mají něco společného: britské ostovy.)

VOLUME 1

1. Iggy Pop - Lust for life O Iggy Popovi se ve filmu neustále mluví, na soundtracku bude tedy hojně zastoupen ( je ). Lust for life je jakýmsi leitmotivem Trainspottingu, celý film uvádí a zároveň podbarvuje slavný monolog hlavní postavy filmu Marka Rentona.

2. Brian Eno - Deep blue day Britský hudebník a producent doprovodil scénickou skladbou Rentonovo plavecké dobrobrudžství - příjemně a synteticky.

3. Primal Scream - Trainspotting Britská progresivní skupina Primal scream vybavila film desetiminutovou skladbou (spíše zvukovou halucinací), kde staví na rozjetých bicích zvukově zajímavé kreace. Není náhoda, že se ve skladbě několikrát objevuje kytarový bondovský motiv (Renton a Sick boy si na louce hrají se vzduchovkou). Velice dobré.

4. Sleeper - Atomic Renton poznává na diskotéce Diane a k tomu jim hrají Sleeper s nezapomenutelným kytarovým motivem.

5. New order - Temptation Novovlná britská kapela ve své charakteristické skladbě. Elektronický podklad a kytarový kabát.

6. Iggy Pop - Nightclubbing Iggy je tu podruhé, byť tentokrát o něco méně oslnivý.

7. Blur - Sing Britpopová parta Blur má na Trainspottingu opravdu velice dobrou věc Sing. Chytlavý refrén a zajímavý kontrast - ačkoli je píseň vlastně pomalá doprovází ji charakteristický našlápnutý kytarový hluk.

8. Lou Reed - Perfect day Je třeba něco dodávat ? A Mark se propadá hloub a hloub ...

9. Pulp - Mile end Pulp příliš v oblibě nemám a ani touhle písní si mě nenaklonili. Standartní průměr.

10. Bedrock featuring KYO - For what you dream of Vynikající rozjezd ! Opravdová taneční pecka, že mi až vadí, když začne zpívat zpěvačka. Bez ní by to opravdu mělo větší tah na branku.

11. Elastica - 2:1 Příjemná záležitost s milým refrénem. Určitě jsem to už někde slyšel, ale teprve teď se dozvídám, kdo je interpretem.

12. Leftfield - A final hit To je jedna z těch skladeb výše avizované nejžhavější taneční scény. Hypnóza na druhou ve středně rychlém tempu znějící velice stylově.

13. Underworld - Born Slippy Zřejmě nejznámější hit z Traisnpottingu, kterým se skupina Underworld definitivně proslavila. Možná by bylo lepší, kdyby byla zařazena zkrácená verze, a ne ta skoro desetiminutová, jež spíše zapadne na albu skupiny (pět minut pouze skoro čistá bicí složka).

14. Damon Albarn - Closet romantic Co to proboha je ? Ani si netroufám určit do které škatulky tohle patří.

VOLUME 2

Dvojka vydaná po úspěchu prvního alba doplňuje skladby alba prvního, ale přináší i písně "inspired by the film". A je o chlup horší než jednička.

1. PF Project - Choose life Track složený pro druhý trainspottingovský soundtrack, postavený na již zmiňovaném monologu "Vyber si budoucnost, kariéru, ledničku atd.". Nejde o nic nového, ale o celkem stravitelné techno.

2. Iggy Pop - The Passanger Vynikající věc! Passanger mě dokonale dostal, pouštím si ho pořád dokola. Jednoduchost dělá rock rockem. Při poslechu jsem si uvědomil, že píseň vlastně odněkud znám. Její coveverzi totiž udělal Michael Hutchence na soundtracku k Batmanovi navždy.

3. Underworld - Dark and long Markova nucená abstinence v jeho pokoji plném přeludů doprovázela právě tato skladba. Název je velice výstižný.

4. Habanera z Carmen - Kdo by melodii neznal ? Ve filmu už byla samozřejmě použita mnohokrát. V Trainspottingu opravdu vtipně, při Rentonově hledání Nejčistšího záchodu ve Skotsku.

5. Sleeper - Statusqe Sleeper se po jedničce představuje podruhé. Ještě lépe.

6. David Bowie - Golden Years Bowieho znám pouze z devadesátých let, především díky skvělému albu Earthlink. Zvěsti, které jsem o něm slyšel, že v sedmdesátých letech byl výborný nelhaly.

7. Ice MC - Think about the way Klasická diskotékovka, která se hrála asi tak před pěti lety. Samozřejmě, že je plytká atd., ale v celkovém kontextu soundtracku mi nijak nevadí. Mimochodem stejně je nejlepší, jak Ice MC zabručí to svoje: "Eé!"

8. Leftfield - Final hit Viz. vol.1. Tato verze je asi o minutu delší.

9. Heaven 17 - Temptation Diskotéka pro starší a pokročilé. Stejná partička oblékla Temptation v devadesátých letech do nového kabátu.

10. Iggy Pop - Nightclubbing (Baby Doc remix) Zajímavý návod, jak předělat zdánlivě nepředělatelné. A u mne to uspívá více než originál.

11. Fun Boy Three - Our lips are sealed Solidní pop, který není vtíravý ani agresivní.

12. Primal Scream - Come togethter Další vynikající píseň. Zní jako z basketbalového hřiště. Varhánky, vyřvávající hlasatel, to přikryto samply a k tomu nepřekonatelný refrén v podání ženského hlasu.

13. Joy Division - Atmosphere Opět výstižný název. Zavřít očit a nechat se unášet hudbou.

14. Goldie - Inner City life Výborný a dnes už téměř klasický drum'n'bassový hit drum'n'bassového klasika Goldieho. Určitě nezazněl ve filmu.

15. Underworld - Born Slippy/NUXX (Darren Price) Dobrý remix. A navíc jde poznat, která skladba se vlastně stala jeho obětí :).

Pavel Orawczak

 Další díla skladatele: 
Trainspotting
X-Themes: Songs from the Unknown

Na hlavní stranu Na seznam recenzí


© 1996-1999 Roman Dvořák    Technické řešení: Petr Daniš