KRATKA ZGODOVINA
Izvor stekla verjetno izhaja še iz časov Egipčanov, kjer je bilo steklo prvič uporabljeno za nakit. Iz Egipta se je uporaba stekla razširila navzven v Bizanc, nato v Grčijo in Rim. Rimljani naj bi prvič uporabili steklo za okna. Obrt se je razvijala in prosojno steklo je postalo prozorno. Kmalu je nastalo v Franciji barvno steklo.
Skozi srednji vek so bili vitraži oblika cerkvene umetnosti, ki je pomagala izobraziti večinoma nepismeno prebivalstvo (Biblijske zgodbe).
V 20. stoletju je v Ameriki živeči Luis C. Tiffany iznašel nov način sestavljanja vitražev z bakreno folijo. Bil je sin znamenitega juvelirja in je eksperimentiral z dizajnom ter izdelavo novih stekel. Razvil je prelivajoče- opalescentna stekla, ki jih je uporabljal tudi za njegovo proizvodnjo senčil za lučke. Od tu tudi ime Tiffany luči. Z njegovo iznajdbo bakrene folije lahko izdelujemo tudi tri-dimenzionalne skulpture iz stekla.
Danes se uporabljajo vitraži za dekoracijo v javnih prostorih, muzejih, barih, restavracijah in seveda zasebnih prostorih.
TEHNOLOGIJA IZDELAVE STEKLA
Osnovne surovine za izdelavo stekla so: pesek, soda, in apnenec.
Tekočo talina stekla obdelujejo pri temperaturi 900-1200 C. Obarvano steklo ustvarijo z dodajanjem kovinskih oksidov (železa, bakra, mangana, kroma).
VITRAŽI-TIFFANY TEHNIKA
TEHNIKE IZDELAVE VITRAŽEV IN 3D IZDELKOV
-- profilna tehnika. Med utore kovinskega H profila se vstavi odrezano barvno steklo. Na koncu se kovinski spoji spajkajo s spajko.
-- tehnika z bakreno folijo.Odrezani kosi barvnega stekla se oblepijo z bakreno folijo. Potem se sestavljen dizajn steklenih delov spajka s spajko.
--tehnika lepljenja. pri tem načinu se lepi barvno steklo na prozorno steklo in nastane neke vrste mozaik.
FUZIJA-TALJENO STEKLO
Na steklo in med steklo se nanašajo barve, oksidi, metali inp. kar se nato tali do temperature nekje 800 C. Steklo se oblikuje na posebnih modelih.
HOME