BOK

 

Aaa! Ne ayıp, "bok" denir mi?

Bok denmez "kaka" denir. Bok’a ne diyeceğimiz konusunda bir karmaşa vardir. Bok demenin ayıp, kaka demenin daha az ayıp olduğu küçücük beyinlere yerleştirilir önce.

Ama bir öfke anında "iyi bok yedin" derlerse size, düşünmeye başlarsınız: "Bok" demek ayıp değil miydi diye. Demek ki vücudumuzun doğal işlevlerinden birinin ürünü olan "bok" aynı zamanda aşağılayıcı bir sözcük. E.., peki, dışkımız yani "bok"umuz pis bir şey mi? En leziz yiyecekler en şık biçimlerle bize sunuluyor ve biz de onları afiyetle yiyoruz. Yemeği hazmettikten sonra (kiçimizdan demek de ayıptır.) popomuzdan çıkan o leziz yemek kalıntıları "bok" a dönüşüyor ve ayıp ediyor. Tuvalet eğitimi almış bazı çocuklar da annelerini cezalandırmak için bilinçli olarak kakalarini donlarına yaparlar. Demek ki "bok"un yaptırm olarak da bir işlevi var ve kaderi kodlanmış beyinlerimize. "Bok"tan durumlara düşeriz zaman zaman hiç istemesek de. Hangi köşesinden toplamaya çalışırsanız çalışın asla düzeltemeyeceğiniz durumlara düşmenin adıdır "boktan bir durum". Boktan duruma düşmek inisiyatifimiz dışında da olur, salaklığımızdan da! Aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık. Hadi bakalım, çıkın şimdi işin içinden!

Boktan bir durumun içine düşüp çıkamazsanız "Bok yoluna gitti" derler sizin için. Alın işte, esef dolu bir yazıklanma: "Bok yoluna gitti Recep" . Bir başka kullanım biçimide; "sıçtı bizim Cafer". Ama neden cafer derler onu bir türlü anlayamadım (böyle boktan bir meseleyide araştırmaya gerek duymadım doğrusu).

Dilimizde "bok"lu deyimler az değil."Bokumu yesin" . Daha çok kırsal kesimde kullanılan, şimdi kentlere üşüşen büyük kalabalığın zengin dağarcığından kopup gelen bu söz, ağır bir öfke ve aşağılama içeriyor. Tıpkı "o benim kesip attigim tırnak bile olamaz" gibi. Benzer bir söz de "Bokunu yiyeyim". Yalvarmanın yaltaklanmaya varan biçimi bu. iltifat, yüceltme olarak da kullanılmış olabilir. Genellikle Anadolu insaninin kullandigi bu söz (kullanmayanlari tenzih ederim) konusma dilinde köklü bir biçimde yerini almıştır. Bu söz, aynı zamanda sevgiyi de ifade ediyor. Bir annenin bebegini, "bokunu yiyeyim" diye sevdiğine tanık oldum. Gördünüz ya, "bok" konusunda karmaşa bitmiyor.

Genellikle aşağılamak için kullanilan kötü, pis, igrenç "bok", bazı durumlarda niceliksel bir değer kazanıyor: "Herifte bok gibi para var!" ya da "karıda bok gibi para var!" gibi. Paranin çoklugu "bok gibi "ile ifade ediliyor ama, siz hiç "hanimefendide bok gibi para var" ya da "beyefendi de bok gibi para var" denildiğini duydunuz mu? Hayır diyeceksiniz elbette. Herif-i nâ şerif alçak, namussuz, deyyus olduğundan parası da "bok"a benzer. Adı, aşagılık, kaltak, orospu karının parası da "bok" gibi olur elbet! Helal olsun be! derken içten içe nasıl bir kıskançlık taşıyor!

Beter durumlar için kullandigimiz deyimlerden biri de "Bok üstün bok" yani "bok"un karesi, katlanmisi, üçle, beşle çarpilmisi. Daha kötüsü olamaz... Soysuzluğun en bâriz ifadesi ise "Bok soyu". Soysuz falan değil, soyu boklu...!

"Bok" vardı oraya gidecek, otursaydı yerinde! Öfkemiz kabarıp tasıyor ve gidip "bok"a bulaşıyor.

"Bokunda boncuk var sanki!" Eh, bunda da hatırı sayılır bir kıskançlık var şimdi. Ne var ona bu kadar deger verecek? Ben ondan daha mi az değerliyim?

Kidemli bir tütün tiryakisi olarak "Boklu tiryaki" yi atlamayi tercih ederim.

Nesneleri sözcüklerle ifade ederiz, onlara adlar takariz. . Nesnenin beynimizde yarattigi imaj sözcükleri mahkum eder. Ganj Nehri’nin sulari mikroplu ve pistir, "boklar" yüzer üstünde; oysa bu nehrin suyunu kutsal olduguna inanan, içen, yikandikça günahlarindan arindiklarini zanneden insan sayisi ne kadar çok Hindistan’da!

"Bok" bedenimizdeki sıvılardan daha pis degil. Şekerpancarının şeker yapımı için bir dizi işlemden geçtikten sonra kalan kısmı olan küspe de pis kokar ama aşagılanmaz. Kimse "küspe herif" ya da "işi küspe ettin" demez. Neden "bok" a bu kadar haksizlik yapılıyor?

Beynimizde yarattığımız daha dogrusu beyinlerimize enjekte edilen imaj nedeniyle "bok" kötü, pis, asagilik, igrenç.

Ama inanin "bok" un hiçbir suçu yok...

                                                                --------------------------------------------------

Lütfen böylesine bir yazı yazdığım için beni ayıplamayın. Bu konuda birazda haklı olduğumu düşünüyorum. Sadece bu mesele hakkında değil, aklınıza gelen herşeyi ama herşeyi bizimle paylaşın. Gerçi biz dediğime bakmayın tek başıma yapıyorum bu siteyi Alper ibnesi ortalarda yok.

sizde bu "bok"tan mesele hakkındaki görüşlerinizi benimle paylaşın...

recep_kilic@hotmail.com

Recep KILIÇ

 

Icfrotat.gif (46161 bytes)Golge.gif (49033 bytes)Icfrotat.gif (46161 bytes)

 

1