RÜYA-TABIRI 

 RÜYA GÖRMEK

Rüyada çesitli hikmetler vardir. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdir. Peygamber efendimiz, (Allahü teâlâ bir kuluna hayir murat edince, rüyasinda onu ikaz eder.) buyurmaktadir. Kur'an-i kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardir. Hz. Yusuf, babasina gördügü rüyadan bahsetti. "On bir yildiz, günes ve ay bana secde etti." dedi. Hz. Yakub da, (Ogulcugum, rüyani kardeslerine anlatma! Sana kötülük yapar, tuzak kurarlar. Seytan, insanin elbette apaçik düsmanidir.) dedi. Güzel rüya görmek iyidir. Hadis-i seriflerde buyuruldu ki: (Güzel rüya müjdedir.)
(Salih rüya rahmanî, karisik rüya seytanîdir.)
(En dogru rüya seher vakti görülendir.)
(Abdestli yatanin ruhu Ars'a yükselir ve gördügü rüyalar dogru olur. Abdestsiz yatanin ruhu yükselmez; gördügü rüyalar karisik olur, dogru çikmaz.)
Kötü, karisik rüyalari kimseye anlatmamalidir! Hadis-i serifte buyuruldu ki: (Güzel rüya gören, hemen Allaha sükretsin! Kötü rüya gören, Allaha siginsin, rüyasini kimseye anlatmasin! O zaman rüyanin ona zarari olmaz.)
Rüyada basinin kesildigini, bunun tabirinin ne oldugunu soran kimseye, Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Bu seytanîdir. Kötü rüyayi, anlatmayin! Seytandan Allah'a siginin!)
Rüya tabiri
Rüya tabiri ilim isidir. Herkes tabir edemez. Rüyasinda güzel seyler gören, salihlere anlatmali. Kur'an-i kerimde, (Allah size emanetleri ehline vermenizi emreder.) buyuruluyor. (4/58)
Hadis-i seriflerde de buyuruldu ki: (Rüyasinda güzel seyler gören, görüsü isabetli salih birine anlatsin! O da hayra yorsun!)
(Rüya, tabir ilmini bilen bir dosta veya akilli bir zata anlatilmalidir!)
(Rüya nasil tabir edilirse, öyle çikar. Bunun için rüyanizi nasih veya âlime anlatin!) [Nasih, iyilik tavsiye eden, kötülükten sakindiran, nasihat edendir.]
Bir kadin, gördügü rüyayi Peygamber efendimize anlatir. (Yaninda olmayan birine [kocana] kavusursun!) buyurur. Kocasina kavusur. Baska bir zaman ayni rüyayi görür. Baskalarina tabir ettirir. Onlar da, (Kocan ölecek!) derler. Dedikleri gibi olur. Onun için rüyayi hayra yormalidir! Rüya iyi ise, (Hayirdir insallah!) demeli; kötü ise, (Allah bu rüyanin serrinden seni muhafaza etsin!) demelidir!
Hadis-i serifte, (Rüyada görmedigini, gördüm diye anlatmak büyük iftiradir.) buyurulmustur.
Resûlullahi görmek
Rüyada Peygamber efendimizi hakiki sekliyle gören, muhakkak Onu görmüs olur. Çünkü seytan Onun sekline giremez. Fakat seytan baska sekle girip görünebilir. Resûlullahi tanimiyan kimsenin, bunu ayirmasi kolay olmaz. Gördügü kimseyi Peygamber efendimiz zanneder. Bazi âlimlere göre, Peygamber efendimizi degisik sekilde görmek, yine Onu görmek olur. Fakat bu, o kisinin dindeki noksanligina alâmettir. Peygamber efendimizi rüyada gerçek sekliyle görüp, mümin olarak ölen herkes cennete gider. Hadis-i serifte buyuruldu ki: (Rüyada beni gören, gerçekten beni görmüstür. Ben her surette görünürüm.)
Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâmi rüyada hakiki sekliyle görebilmek için düzgün itikada sahip olmak, ibadetleri yapip haramlardan kaçmak ve çok salevat-i serife getirmek gerekir. Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Cuma gecesi iki rekât namaz kilip, her rekâtte bir Fâtiha, bir Âyet-el kürsî, 15 Ihlâs okuyup selâm verdikten sonra bana bin salevat okuyan, öteki cumaya varmadan beni rüyada görür.)
Bir dilegi olan, yatarken abdest alip, temiz bir yere oturup, 3 salevat okumali. Sonra Besmele ile 10 Fâtiha, 11 Ihlâs ve 3 salevat okumali. Sonra sag yani üzere, yüzü kibleye karsi ve sag elini, sag yanaginin altina koyup yatmalidir. Niyet ettigi seyin nasil olacagini bi-iznillah rüyada görür.

 Rüyalarin Türleri


Uzmanlara göre uyku birkaç devreden olusmaktadir. Uykusu gelen insan yatagina yatar ve gözlerini kapatir. Kisa süre sonra göz kapaklari belli belirsiz titremeye baslar. Insan o sirada uykuya dalmistir ve rüya görmektedir. Bazen doktorlar, hastalarina belirli ilaçlar verirler. Bu ilaçlar uykuyu derinlestirebilir ve rüyalari da etkileyebilir. Bu durumda rüya da görülmeyebilir. Ancak ilaç almadan uyuyan bir insan mutlaka rüya görür. Rüyalar renkli ya da siyah beyaz olabilir. Insanlarin çogu, siyah beyaz rüya gördüklerini söylemektedirler. Yapilan arastirmalara göre kadinlar erkeklere göre daha renkli rüyalar görmektedirler.

Rüyalar, genel olarak üçe ayrilmaktadirlar. Kafasi yorgun, devamli bir konuyla ilgilenen kimse uyudugunda rüyasinda karmakarisik seyler görebilir. Veya bu insan ilgilendigi, önem verdigi konuyu da görebilir. Bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Örnegin, televizyonda veya baska bir yerde heyecanli bir sinema izleyen kisi rüyasinda ayni seyleri görebilir. Bu durum sadece etkisinde kalmaktir. Yani gerçek rüya degildir.
 

Ikinci tür kabus veya karabasan denilen rüyadir. Bunlar genellikle iyi baslar. Uyuyan kimse hos bir olay vb. ile ilgilendigini görür ve sonra bu rüya birden korkutucu bir hal almaya baslar. Güzel görüntü degiserek insana dehset verir. Kabuslarin açiklamasini sinir doktorlari ve psikanalistler yapmaktadirlar. Yani bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Kabuslari, rüyada bir kez görülen korkutucu sahnelerle karistirmamak lazimdir. Karabasan gören insan korkar. Bir ara rüyada oldugunu hissederek uyanmak ister. Bunu basaramaz. Ama uyandigini sanir ve bu sirada kabus devam eder. Her insan ömründe birkaç kez kabus görebilir. Fakat sik sik karabasan görenlerin bazi olaylar, rahatsizlik vb. yüzünden sinirleri sarsilmis olabilir. Bu kimselerin doktorlariyla konusmalari faydali olabilir.

Üçüncü tür rüya oldugu gibi çikandir. Böyle rüyalar çok degerlidir. Genellikle sezgisi güçlü olanlar, medyumlar hemen çikan rüyalar görürler. Örnegin insan rüyasinda yillardir rastlamadigi ahbabini görebilir. Onunla konusabilir. Bu rüyadan kisa bir süre sonra o ahbabi karsisina çikabilir. Buna “Gerçek Rüya” adi verilir. Böyle rüyalar görenler, dikkatli davranmalidirlar. Gördükleri seyleri iyi degerlendirmelidirler.

Dördüncü tür, en sik rastlanilanidir. Yani uyuyan kimse rüyasinda türlü sey görür. Sabah uyandiginda da bunlardan bazilarini animsar. Iste bunlar yorumlanabilir. Rüya tabiri denilen sey, dördüncü tür için gereklidir daha çok. Sabah uyanildiginda akilda kalan ve hatta insani epey da etkilemis olan rüyalari yorumlamalidir. Yorum yaparken karamsar olmamalidir. Her zaman iyiye yorum yapilmalidir. Bazi rüyalar iyi sayilmazlar. Buna da üzülmemek gerekir. Çünkü rüya, insanin kendisini korumasi için gereken bir uyarida olabilir.

Besinci tür rüya ise rüya içinde görülen rüyadir. Genellikle insan rüyasinda gördügü rüyayi da yorumlar. Bu tür rüyalara da çok dikkat etmek gerekir. Çünkü böyle rüyalarda yapilan yorumun gerçeklesme orani çok yüksektir.

Altinci tür rüyalarin en ilginç sayilanidir. Bu tekrarlanan rüyadir. Insan, ayni rüyayi sik sik görür. Örnegin rüyasinda daima ayni eve girdigini, ayni sokakta durdugunu,vb. görebilir. Oysa kendisi ne o evi, nede sokagi bilmektedir. Fakat rüyada o ev, sokak, vb hiçte yabanci degildir. Veya insan devamli olarak ayni olayi yasayabilir. Bazi kimseler Hint Felsefesine ve Karma’ya inanmaktadirlar. Karma, insan bedeninin bir çok kez bedenlenmesidir. Yani insan öldükten sonra kisa süre sonra baska bedenle yine dünyaya gelmektedir. Karma’ya inananlar, bu tür rüyalarin insanin eski yasamiyla ilgili oldugunu ileri sürmektedirler. Insan devamli görmüs oldugu evde oturmus olabilir. Oysa rüya yorumu yapanlar bunu kabul etmemektedirler. Böyle yinelenen rüyadaki seylere dikkat etmek gerekir. Bu sayede insan bir süre sonra neyle karsilasacagini anlayabilir.

 


R Ü Y A - T A B I R I


 

"A"

 

ABA: Rüyada abadan yapilmis bir elbise giymek, yoksul bir duruma düsülebilecek kederli ve üzüntülü bir dönem yasanabilecegini belirtir. Renkli aba giyilmesi, hayirli bir haber alinabilecegini, yirtik bir aba ise, yakin bir gelecekte maddi kazanç belirtir.

ABAJUR: Rüyada her ne sekilde olursa olsun abajur ile ilgili bir sey görmek, yakin gelecekte bir isten maddi bir kazanç saglanacagini belirtir.

ABONOZ: Rüyada abonoz agaci veya abonozdan yapilmis esyalar görülmesi, çok inatçi ve huysuz biri ile evlilik veya is ortakligi yapilacagini belirtir.

ABLA: Rüyada kendi ablasini görmek, yakinda iyi bir haber alacagini veya bekarsa evlenebilecegini belirtir.

ABDEST: Rüyada abdest alinirken görülmesi, o kisinin o dönem yasadigi maddi ve manevi sikintilarinin ortadan kalkacagini belirtir. Abdestin bozulmasi ise, bir dönem geçici sikintilar yasiyacagini belirtir.

ABDESHANE: Rüyada bir abdesthane görülmesi, önemli bir isin veya sorunun yakinda çözülecegini belirtir.

AÇLIK: Rüyada açlik çekmek, maddi konularda kazanç sagliyacagini belirtir. Bir çocugu, dilenciyi veya bir hayvani doyurmak hayirli bir is yaparak, manevi kazanç sagliyacagini belirtir.

ACUZE: Rüyada ihtiyar ve çirkin bir kadin görmek, evlilik hayatinda sikintiyi belirtir.

ADA: Rüyada ada görmek, bekarlar için güzel bir ask yasiyacagini, evliler için evlilik içi maddi veya manevi sikintiyi belirtir. Orta yaslilar için, is degisikligini de belirtebilir. Ada da gezinti, o sirada çok istedigi bir isin gerçeklesmiyecegini, ada da firtina, üzüntü ve aci yasanacagini belirtir. Ada da yanardag görmek, yakinlarinlarinizdan bir kötülük göreceginizi, adanin batmasi ise, bir kiz çocugu dogacagini belirtir.

ADAM: Rüyada tanimadigi bir adam ile konusma, yeni ve iyi bir arkadasligi, kavga etmek, ev içinde bir sikintiyi, öldürmek, eski bir düsmanligin canlanmasi veya bir dedikodu yüzünden sikintiya düsmeyi belirtir. Adama yiyecek vermek, hafif bir saglik bozukluguna, bir sey almak, ciddi bir hastaliga, iyilik etmek, yakin çevrede bir sikintiya isaret eder. Adama para vermek, cansikici bir dedikoduyu, para almak, emeginin karsiligi çok büyük bir para kazanilacagini belirtir.

ADEM PEYGAMBER: Rüyada Adem peygamber niyetine kutsal bir kisi görmek, hayatinda o dönemde olmasini istedigi birçok seyin gerçeklesecegini belirtir.

ADLIYE BINASI: Islerin bozulacagi ve sikinti çekilecegini belirtir. Adliyede hakim görmek iyiye yorumlanir.

AGAÇ: Rüyada meyva agaci görmek, isteklerin gerçeklesecegini ve maddi kazanci belirtir. Yapraksiz ve kuru bir agaç görmek, isteklerin gerçeklesmiyecegini belirtir. Çok yaprakli agaç ise saglik ve mutluluk belirtir.

AGARMAK: Saçlarin agarmasini görmek, maddi kayibi belirtir. Bir kadinin saçlarinin agardigini görmesi, aldatildilgini belirtir.

AGRI: Rüyada agri çekmek, saglikli, huzur ve güven içinde yasanacagini belirtir. Agrinin dinmesi, umulmadik ve önemli bir yardimin alinacagina isarettir. Agri çeken bir insan veya hayvana yardim etmek girisilen islerde basariya ulasilacagini belirtir.

AHCI: Bolluk, refah ve mutluluga isaret eder. Ayrica beklenmedik bir yolculugu da belirtebilir.

AHIRET: Rüyada ahirete gitmek, uzun ve yararli bir yolculugu belirtir. Ahirette bulunmak, tüm çabalarinin karsiligini alacagini büyük bir iyilik ve mutluluga kavusulacagini belirtir. Ahiretten kovulmak, mal, mülk bazen de can kaybina isarettir.

AHTAPOT: Rüyada ahtapot görmek, girisilecek birden fazla iste büyük basarilar elde etmeyi belirtir.

AKARSU: Rüyada herhangi bir su akintisi görmek, maddi kazanca isarettir.

AKIK:Saglik ve uzun bir yasantinin isaretidir.

AKREP: Rüyada akrep görmek, kötü ve ahlaksiz biri ile karsilasilacagi veya onunla bir ise girisilecegine isarettir. Akrep sokmasi, agir hastalik veya ölüme isarettir. Akrep öldürmek bir kötülükten kurtulacagini belirtir.

AKTÖR: Rüyada film veya tiyatro aktörü görmek, kendisinin veya yakininin devlet veya bir kurumdan herhangi bir kazanç elde edecegine isarettir.

AKTRIST: Rüyada aktrist görmek, maddi kayiba ugrayacagini gösterir.

ALEV: Rüyada harli bir alev görmek, önceleri kötü giden bir isin sonradan düzelecegini gösterir. Alevle bir yerinin yanmasi, tibbi bir operasyona isarettir. Yangin alevi, iyi bir haberin isaretidir.

ALABALIK: Rüyada alabalik ile ilgili herhangi birsey görmek, beklenmedik bir maddi veya manevi kazanci belirtir.

ALISVERIS:Rüyada alsveris yapilmasi, kazançli bir döneme girildigini belirtir.

ALTIN: Rüyada altin ile ilgili herhangi birsey görmek, maddi, manevi ve saglik yönünden istenilen seylerin gerçeklesecegi, çevreden iyilik ve yardim görülecegi bir döneme girildigini gösterir.

ANAHTAR: Rüyada anahtar kaybetme, erkekler için, ev degisikligine,kadinlar için, aile yasantisinda geçimsizlige isarettir. Anahtar bulmak güç ve iyi bir gelecek sagliyacak bir ise baslanacagina isarettir.

ANNE: Rüyada bir kisinin annesini görmesi, iyi ve kazançli günleri belirtir. Annesini ölü görmesi iyi bir haber veya olaya isarettir. Annesi ile darginlik ve kavga ise, basarisizlik ve maddi kaybi isaret eder.

ASK: Rüyada sevgilisi ile baska birisini görmek, erkek için sevgilisinin kendisine çok sadik olduguna, kadin içinse, tehlikeli bir rakibi olduguna isarettir.

AT: Rüyada herhangi bir sekilde at görmek, iyiye isarettir. Is hayatinda yükselme, ask hayatinda iyi gelismeler, maddi ve manevi isteklerin yerine gelmesine isarettir.

AYAKKABI: Yeni bir ayakkabi almak veya ayakkabisini kaybetmek, sikintili günlerin belirtisidir. Rahat ve uygun bir ayakkabi bulup giymek, sonunda huzura kavusulacak bir döneme isarettir.

AYNA: Rüyada aynaya bakmak, yeni bir çevre ve yeni dostlar edinmeye isarettir. Aynanin kirilmasi kötü bir haber alinacagini belirtir.

AYVA: Rüyada ayva görmek, kisinin içinde bulundugu duruma göre, hastalik, hastaliktan kurtulus, yolculuk, dogum, iste basari ve kazanci isaret eder.

 

"B"


BABA: Rüyada babasini vefat etmis görmek, kötü bir habere isarettir. Babasi tarafindan sevilmek, önünde hayirli bir yol açilacagi, sikintili günlerin sona erecegine isarettir.

BAHÇE: Rüyada bahçe görmek, çok güzel, mutlu, saglikli, basarili bir döneme girildigini, isteklerin yerine gelecegini belirtir.

BALIK: Rüyada canli balik görmek, askta ve iste sansinin açildigina isaret eder. Balik yedigini görmek, mülk ve çocuk sahibi olacagina, suda balik avlamak iç açici bir haber duyacagina, balik sürüsü görmek yönetici durumuna gelinecegine isarettir.

BALTA: Rüyada balta görmek, sikintida olunan konuda yardim gelecegini, hastalik varsa, tekrar sagligina kavusacagini belirtir.

BATAKLIK: RRüyada bataklikta oldugunu görmek, sikintili bir dönem geçirecegine isarettir.

BATTANIYE: Rüyada temiz battaniye veya yorgan görmek, islerinizin yoluna girecegini, sihhatinizin iyi olacagina isarettir. Kirli yorgan veya battaniye çevrenizde sizi çekemiyenler var demektir. Yirtik battaniye veya yorgan, bilmeden yerine getiremediginiz bir sözünüzden dolayi bir sevdiginize çok zarar gelecegine isarettir.

BAVUL: Rüyada ne sekilde olursa olsun bir bavul görmek, mutlaka yolculuga isarettir.

BAYKUS: Rüyada öten bir baykus görmek, çevrenizden bazi kisilerin sizi çekemedigi ve hakkinizda kötü konustugunu belirtir. Eger baykus ötmüyorsa veya canli degilse, isinizde basariyi belirtir.

BAYRAK: Rüyada dalgalanan bayrak görmek, sansli bir dönemde oldugunuzu belirtir. Durgun, sarkan veya yariya kadar çekilmis bir bayrak, sikintili olaylar yasanacagina isarettir.

BEBEK: Rüyada yeni dogmus bebek görülmüsse, sikinti veren bir dönem geçirilecegi ama sonra iyi günlerin gelecegine isarettir. Oyuncak bebek, eglenceli bir yere davet edilecegine, bebegi hediye ediyorsa, pisman olacagi bir is yapacagina isarettir.

BEKÇI: Rüyada bekçi görmek, kuvvet ve kudrette artisi belirtir.

BESIBIRYERDE: Rüyada besibiryerde ile ilgili herhangi birsey görmek, eline çok mal geçecegi ve maddi kazanç belirtir.

BIÇAK: Rüyada elinde biçak görmek, güç ve varligin sürekli olacagina, biçakla birsey kesmek, eline maddi kazanç geçecegine isarettir.

BIYIK: Rüyada biyikli olarak görülen kisinin, bos ve daginik bir hayat yasadigina isarettir. Eger evli ise gayrimesru bir iliski yasadigini da belirtebilir.

BIBER: Rüyada biber yemek, yapacagi bir isten dolayi pisman olacagina isarettir.

BILEZIK: Rüyada bilezik takmak, sevdiginizin size çok sadik olduguna isarettir.

BIRA: Rüyada bira içtigini görmek, nisanlanacagina ve çok geçmeden evlenecegine isarettir.

BISIKLET: üyada bir bisiklet görmek veya binmek, çok karisik bir sorunla karsilasilacagi birtakim yanlislar yapilacagi ancak sonuçta sorunun asilacagina isarettir.

BOGA: Rüyada kizgin bir boga görmek, kötü bir olayla karsilasilacagina isarettir.

BONCUK: Rüyada boncuk görmek, yakin çevreden birinin kötü bir olayla karsilasacagina isarettir.

BORAZAN:Rüyada borazan veya diger nefesli sazlari çalmak, sikintili bir meselenin tatliya baglanmasina isarettir. Borazan sesini isitmek, mesleginizde ilerlemeyi belirtir. Bu müzik aletlerini rüyada sadece görmek, bir yakininizin kisa bir hastalik geçirecegine isarettir.

BOYA: Rüyada boya yapmak, çevrenizdeki insanlar üzerinde kuvvetli etkiler sagliyacaginiz bir döneme girdiginizi belirtir.

BOSANMAK: Rüyada bosandigini gören erkekse, maddi kazanca, kadinsa evlilikte tartismali bir döneme isarettir.

BUGDAY: Rüyada eve bugday alinmasi, geçim zorluguna, alinan bugdayin yenilmesi ise, maddi kazanca isarettir.

BUZ: Rüyada buz görmek, gelecek iyi bir haberle sikintilarinizin giderilecegine ve sonrasinda hayat sartlarinizin lehinize degisecegine isarettir.

BÜLBÜL: Evlilikte ve askta mutluluk isaretidir.

BÜRO: Rüyada herhangi bir büro görmek, maddi kazança isarettir.

 "C"

 CADDE: Rüyada cadde görmek hatali bir is yapacagina isarettir.

CADI: Rüyada cadi görmek kendisi ile ilgili olmayan bir soruna karisip, sikinti çekecegini belirtir.

CAM: Rüyada kirik bir cam görmek ufak tefek sikintilara, cami kendisinin kirmasi ise hayatinda bir dönüm noktasina geldigine isarettir.

CAMI: Rüyada cami veya mescit görmek islerinde basarili olacagina isteklerinin gerçeklesecegine isarettir.

CANAVAR: Iyi haber ve gelismelere isarettir.

CEHENNEM: Rüyada cehennem görmek sikinti ve aile içi geçimsizlik belirtir.

CEVIZ: Rüyada ceviz yemek maddi kazanç belirtisidir. Ceviz toplamak mutlu bir aile yasantisina isaret eder.

CEYLAN: Rüyada ceylan görmek önemli bir haber alinacagini belirtir.

CINSEL ILISKI: Rüya gören erkek, kendisini bir kadinla cinsel iliskide bulunurken görürse onun isteklerine kavusup, isinde ilerliyecegine isarettir. Kadin kendini bir erkekle iliskide görürse mutsuz bir dönem geçirecegi, ancak dikkatli olursa sonuçta tekrar huzura kavusacagina isarettir.

CÜCE: Rüyada herhangi bir sekilde cüce görmek istediklerinizin gerçeklesecegi, sikintilarinizin azalacagi beklenmedik kazançlarin olabilecegi bir döneme girecegine isarettir.

CÜZDAN: Rüyada cüzdan bulmak büyük bir maddi veya manevi kazanca isarettir.

 "Ç"

 ÇADIR: Rüyada çadir kurmak güzel bir olayin pek yakinda meydana gelecegine ve bir isin sonuçlanacagina isaret eder. Çadirdan içeri girmek ummadiginiz birinden bir kötülük göreceginizi belirtir. Çadirda uyumak sevdiginden haber gelecegini belirtir.

ÇAKMAK: Rüyada yanan bir çakmak görülmüsse, istenilen seylerin gerçeklesecegine isarettir. Eger çakmak ugrasildigi halde yanmiyorsa, hayal kirikligi olacak demektir.

ÇALISMA: Rüyada kisinin kendini çalisirken görmesi isinde basarili olacagina isarettir .

ÇAM: Çam agaci görülmesi isteklerinin gerçeklesecegi iyi bir döneme girdigi ve saglik problemi varsa kisa zamanda çözülecegine ve iyilesecegine isarettir .

ÇAMUR: Rüyada çamur görmek bir ikaz isaretidir ve dikkatli olarak davranilmasi gereken olaylarin yasanacagina ve halihazirda da birtakim hatali islerin içinde olabilecegine isarettir .

ÇAGLAYAN: Rüyada çaglayan görmek maddi kazanç belirtir .

ÇAMASIR: Rüyada çamasir görmek çok arzulanan bir seye kavusulacagina isarettir .

ÇAN: Rüyada çan sesi duymak durumunuzda iyiye dogru bir gelismeyi gösterir. Eger çan yakininizda ise islerinizdeki bu gelisme yakinlarinizin tavsiye ettikleri sekilde hareket ettiginizde gerçeklesecektir .

ÇANTA: Rüyada bir çanta torba veya poset görmek islerinizde basariya isarettir. Eger bunlar yirtik veya delikse düsünmeden para yatiracaginiz bir is size para kaybettirecektir .

ÇATAL: Evinizde sakinlik ve huzurun yerlesecegine isarettir .

ÇAY: Rüyada çay içmek is ve ask hayatinizda basariya alamettir. Misafirlere çay doldurmak iyi haberler alacaginiza isarettir. Çayi devirip dökmek birtakim planlarinizin gerçeklesmiyecegini belirtir .

ÇAYIR: Isinizdeki gelismelerin sizi mutlu edecegi ve bu durumun sizi etrafiniz için mutluluk verici bir kisi haline getirecegine isarettir .

ÇEKIÇ: Rüyada herhangi bir sekilde çekiç görmek geçici bir sikinti veya tasaya isarettir .

ÇESME: Rüyada çesme görmek mutluluk isaretidir. Eger çesmeden su akiyorsa, akan su berrak ise maddi varliga, bulanik ise maddi sikintiya isarettir .

ÇIPLAKLIK: Rüyada kisi kendisini çiplak olarak görürse her türlü dert ve tasadan kurtulacagina isarettir

ÇIÇEK: Rüyada çiçek görmek iyi ve çok sansli bir haberdir. Kurumus bir çiçek geçici bir üzüntüyü gösterir. Çiçekçi dükkani mutlu bir iliskiye isarettir. Çiçek sulamak islerinde basarili olacagini belirtir .

ÇILEK: Rüyada çilek yemek askta mutlu olunacagina isarettir .

ÇINGENE: Bu rüyayi gören genç bir erkekse, beklenmedik bir seyahate, orta yasta bir kimse ise para kaybina isarettir . Bekar bir kadin için bu rüya mutlu bir evlilige, evli bir kadin ise gizli bir seyler ögrenecegine isarettir .

ÇOCUK: Rüyada erkek çocuk görmek iyi bir habere ,kiz çocuk görmek sikinti verici bir habere isarettir. Süt emen bir çocuk görmek sevinmeye isarettir .

ÇORAP: Rüyada çorap satin almak maddi kazanca isarettir. Hediye olarak bir çorabin verilmesi aileye ait eski bir sorunun çözülmesine isarettir. Çorabin kaçmasi bir çok gönül macerasinin yasanacagini belirtir .

ÇORBA: Rüyada çorba içmek maasinizin artacagina, kendi isiniz varsa onun gelisecegine isarettir .

ÇÖL: Rüyada ne sekilde olursa olsun çöl görmek her konuda çözüm, mutluluk ve gelisme isarettidir .

ÇÖREK: Rüyada çörek pisirmek veya yemek ask ve evlilik hayatinda mutluluk demektir .

ÇÖPÇÜ: Rüyada çöpçü olmak genç bir erkek için isinde yükselmeye, ortayas bir erkek için islerin bir süre kötü gidecegine isarettir. Bekar bir kadin için zengin ama iyi olmayan biri ile evlenebilecegine, evli bir kadin için evlilik disi kötü bir iliskiye girebilecegine isarettir .

ÇUKUR: Rüyada çukur görmek dikkatli olmaniz gerektigine, islerinizin kötüye gidebilecegine isarettir .

ÇUVAL: Bos çuval görmek evinizde bereketsizlik ve ugursuzluk oldugunu ve bu yüzden sikinti çektiginizi, dogru ve iyi seyler yaparak bunun tekrar düzelebilecegini belirtir. Dolu çuval ise bereketi gösterir .

 "E"
ECZANE: Bir eczaneye girip, ilaç almak erkekler için yanlis suçlamaya ugrayacak demektir. Genç bir kadin için, yabanci erkeklerle dostluk etmenin zararli olduguna, daha yasli kadinlar için hafif bir rahatsizliktan sonra iyi olacagina isarettir.

EDEBIYAT: Rüyada edebiyatla ugrasirken kendini görmek, rüyayi görenin ince ruhlu ve hassas yaradilisli bir kisi olduguna ve islerinde basariya ulasacagina delalet eder.

EFLATUN: Rüyada eflatun rengin görülmesi pek hayra yorulmaz, genellikle bir rahatsizlik habercisi sayilir.

EJDERHA: Ejderha veya buna benzer korkunç bir hayvan görmek, düsmaninin hakkindan gelebilecegine isarettir.

EKMEK: Rüyada ekmek görmek hayra yorulur. Çünkü ekmek, mukaddes bir nesnedir. Rüyasinda ekmek gören çok yakinda arzusuna erisecek, islerinde basariya ulasacak, bolluk ve berekete kavusacak demektir. Çesitli ekmeklere göre yorumlari söyledir.

Bugday ekmegi: Sürüncemede kalmis olan bazi önemli isler yoluna girecek demektir.
Çavdar ekmegi: Içinde bulunan ruh sikintisindan kurtulus yolunun açilacagina isarettir.
Yufka ekmegi: Büyük bir sevince isarettir.
Arpa ekmegi: Kazançta umulmadik bir miktarda artis olacak demektir.
Dari ekmegi: Bir miktar sikintidan sonra feraha erisilecegine isarettir.
Nohut ekmegi: Gelirde azalma fakat saglik durumunda düzelmeye isaret sayilir.
Ekmek kesmek: Bir isi sonuçlandirmak anlamina gelir.
Ekmek kabugu kesmek: Çok güç bir meseleyi halletmek seklinde yorumlanir.

EKSI: Rüyada eksi bir sey yenildiginin görülmesi aci bir haber alinacagina isaret sayilir.

ELBISE ASKISI: Rüyada elbise askisi görmek, bekar kizlar için "kismet", delikanlilar için ise sikinti seklinde yorumlanir.

ELBISE SILMEK: Rüyada elbise silmek, kötü bir haber alinacagina isaret sayilir.

EL: Rüyada güzel eller görmek, bir sanat kolunda basari kazanacaginiza isarettir; kuvvetli ve kudretli eller, o rüyayi görenin siyaset, spor veya endüstri alaninda basari kazanacagina ve büyük mevkilere ulasacagina isarettir; rüyada görülen eller, o rüyayi gören sahsi itham ediyorsa, rüyayi gören bir müddet evvel incitmis oldugu hakiki bir dostuyla uzlasmaya, barismaya bakmalidir; rüyada görülen el takdirkar bir ifadeyle ve rüyayi gören sahsa dogru isaretler yapiyorsa, rüyayi gören su veya bu sekilde san ve serefe ulasacak veya çalistigi firma, yahut patronu tarafindan takdir ve terfi görecek demektir.

ELBISE: Rüyada eski elbiseler görmek, rüyayi görenin daima bolluk içinde olacagina, gayet sik pahali elbiseler görmek ise, o rüyayi görenin dis görünüsüne çok fazla deger verdigine ve bu huyunu tashih etmesi gerektigine, zira bu huyun kendisine çok ciddi bir hata islemege sürüklüyecegine alamettir; rüyada elbise veya kumas satin almak, dostlariniza birçok yeni elbise satmak, son zamanlarda yaptiginiz yatirimlarin, size ufak bir kazanç saglayacagina isarettir; rüyada fakirlere veya hayir cemiyetlerine elbise dagitmak, o rüyayi gören sahsin, çok zaman evvel islemis ve çoktan unutmus oldugu bir iyiligin mükafatini çok yakinda görecegine isaret sayilir.

ELDIVEN: Rüyada eldiven giydigini gören sahsin seçkin birtakim sahsiyetlerin çevrelerinde daima mümtaz bir yer isgal edecegine isarettir; rüyada yeni bir eldiveni ilk defa giymek, o sahsin ücreti hayli yüksek yeni bir isin basina getirilecegine alamettir; rüyada yirtik veya kirli eldiven görmek, pek hayra alamet sayilmaz ve yine rüyada baskasina ait eldivenleri almak, yerde bulmak veya eldiveni yanlis ele giymek de iyiye alamet degildir.

ENKAZ: Rüyada herhangi bir çesit enkaz görmek, hayra alamet degildir. O rüyayi gören sahsin yapacagi yatirimlarda çok daha ihtiyatli davranmasi gerektigine dair bir ikazdir.

ELEK: Rüyada elek görenin hakkinda en yakin arkadaslari dedikodu yapacaklardir.

ELEKTRIKÇI: Rüyada elektrikçi görmek, kisa süre içinde karli bir ise girecegine isaret eder.

ELMA: Elma görmek ne sekilde olursa olsun, talihinizin her iste yaver gidecegini ifade eder. Agaçta elma görmek, yakinda tatli haber alacaginiza, masa üzerinde elma görmek, sosyal hayattaki nüfus ve itibarinizin gittikçe artacagina, elma yemek hazir planlarinizin basariya ulasacagina isaret eder, rüyada elmali pasta veya çörek yemek, bir yarismada derece alacaginiza, rüyada elma almak karli bir ise para yatiracaginiza isarettir. Rüyada agaçtan düsen elmalar görmek talihinizin önünüze bir çok firsatlar çikartacagina ve sizin bunlardan istifade etmesini bileceginize isarettir. Bahar açmis elma agaçlari görmek tatli ve mutlu rüyalariniza hiçbir seyden ve kimseden zarar görmeyeceginize isarettir. Bir elma agacinin altinda dinlendiklerini gören sevgililer ise mutlu bir evlilik yapacaklar ve sürekli mesut yasayacaklar demektir.

ELMAS: Rüyada elmas görenin talihi yolunda gidecek demektir, elmas gören kadin ise zengin ve kültürlü bir erkekle evlenecek, erkek ise anlayisli, duygulu bir kadinla evlenecek demektir.

ENGEREK YILANI: Bu tür, bir hayra yorulmaz. Düsmanlariniz sizin hakkinizda bir komplo hazirliyorlar demektir. Dikkatli davranilmasi gerekir.

ENGEL: Duvar, kapi, set, uçurum veya yüksek bir yer gibi asilmasi, oldukça güç olan engelleri görmek; onun en büyük emel ve maksadina erismesi demektir ki bir çok zorluklara ugrayip en sonunda basari kazanacagina isarettir.

ERIK: Rüyada erkek görmek, rüyayi görenin hiç ummadigi bir kisinin ihanetine ugrayacagina isarettir.

"F"

FABRIKA: Insanin, kendisini bir fabrikada çalisirken görmesi; "genç bir erkek için, baskalarinin tesvik ve tahriki ile yapacagi iste pisman olacagini, genç bir kadin için; hediye olarak bir giyim esyasi alacagini ve pek hosuna gidecegini, yasli bir insan için üzerine düstügü bir isin iyi bir sonuca ulasacagina isaret eder.

FABRIKATÖR: Rüyada bir fabrikatör görülmesi yeni bir is girisiminde bulunulacagina isaret eder.

FAHISE: Rüyada bir fahise görmek, sansinizin büyük ölçüde açilacagina ve sizin herkes tarafindan sevilen bir kisi olacaginiza isaret eder.

FAIZ

Faiz vermek: Istemeyerek günaha girilecegine,
Faizle para almak: Birisi tarafindan kandirilacaginiza isaret eder.
FAKIR: Rüyada dilenen bir fakir görmek, asil davranislarinizla herkesin gönlünü kazanacaginiza isaret eder.

FALCI: Rüyada falci görmek, ufak tefek sikintilarinizi kisa süre içinde atlatarak feraha ulasacaginiza isaret eder.

FANILA: Rüyada fanila görmek karli bir ticari girisimde bulunacaginiza, ancak bir kalp acisinin da sizi bekledigine isaret sayilir.

FARE: Fare gizli bir düsmana isaret eder. Ölü fare, rüya sahibinin çok hasin ve hain bir düsmani olduguna bütün hareketlerini takip ederek ilk firsatta onu yere vurmaya çalisacagina isarettir.

FALA BAKMAK: Falci görmek herhangi bir seye inanilmaya, süphelerden çekilmeye veya bilim için kendisine uymaya hakim bir kimseye isaret eder. Falci batil, hos seylerle aldanan ve aldatan, nefsine hakim olamayan, yalan söyleyen kimsedir. Rüyada kendisinin falci oldugunu görmek; bu rüya bütün halk için hayirlidir. Kahinlerin kendi tabirleriyle konustugunu görmesi, bu rüyayi gören kimsenin, dünyada bos seylerle ugrasmasina, gurura ve aldanmasina isarettir.

 "G"

 GAM: Rüyasinda kendisini gamli bir durumda gören kimse ertesi gün eglenceli ve uzun dakikalar geçirecek demektir.

GARAJ: Rüyada garaj görmek, yakinda gelecek olan serveti ve itibari bildirir. Garajda çalisiyorsa, gelirini çogaltmak için kendisine iyi bir firsatin çikacagini müjdeler.

GALIBIYET: Rüyasinda kendisini herhangi bir spor karsilasmasinda galip görmüs olan kimse ertesi gün bir is tesebbüsünde maglup olacak demektir.

GARSON: Rüyada bir garsonun dostlarinizdan biri olarak karsiniza çikmasi; ailenizden zor duruma düsen birisinin yardimina çagrilacaginiza isarettir.

GAZETE: Rüyada gazete okuyan, yakinda umulmadik ve çok ilgilenecegi bir olayla karsilasacak demektir.

GAMZE: Rüyasinda gamzeli birisini gören kisinin ertesi gün isleri iyi gidecek, memursa terfi edecek, isçi ise zam alacak, ögrenci ise derslerinden iyi puanlar alacak demektir.

GANGASTER: Rüyasinda gangaster gören bir kimsenin hayatinin ve geleceginin güven altinda olduguna isarettir.

GANIMET: Rüyasinda kendisini bir savas sonunda ganimet almis olarak gören kimsenin basindan talihsiz bir ask macerasi geçecek ve bu nedenle uzun yillar üzüntü çekecek demektir.

GAR: Rüyasinda gar gören kimse, çok yakinda uzun zamandan beri arzulamakta oldugu seyyahate çikacak demektir.

GARDIYAN: Rüyada bir gardiyan görmek, rüyayi gören kisinin elinden bir kaza çikacagina isarettir.

GARDIROP: Rüyasinda bir gardrop gören kisinin yillardir kurdugu hayaller bir anda gerçeklesecek demektir.

GAZINO: Rüyada bir gazinoda oturarak eglendigini görmek, tüm çabalara ragmen ruh sagliginin bir türlü saglanamayacagi seklinde yorumlanir.

GAZOZ: Rüyada gazoz sisesi görmek, çok kisa bir zaman içinde beklenmedik, umulmadik bir haberle karsilasmaya isarettir. Gazoz içmekse para kaybi biçiminde yorumlanir.

GEBE: Kadinlar için kendi veya baskasini hamile görmek günah ve suç isleyecegine; kizlar için kendi hakkinda yapilacak dedikodulara isarettir.

GECE: Bu rüya sikinti ve tasayla yorumlanir.

GEMI: Rüyada gemi görmek, tasa, hastalik ve mali sikintidan kurtulusa isarettir. Geminin karaya oturmasi, o kimsenin arsiz ve namussuz olmasina, dininde ayrilik gösterecegine isarettir. Gemi içinde birsey görmesi, onun servet sahibi olmasina; bekarsa evlenmeye isarettir. Rüyada geminin batmasi görmek iyi ve karli bir ise baslanacagi seklinde yorumlanir. Gemi batarken düdük sesi isitilmisse kar çok fazla olacak demektir.

GENERAL: Rüyada general görmek hayra yorumlanir. Rüyada general san, seref ve itibar demektir.

GEOMETRIK SEKILLER: Rüyada üçgen, besgen gibi geometrik sekiller gören kisinin çok yakinda basina üzücü bir olay gelecek ve bu olayin nedeni rüyayi görenin bizzat kendisi olacak demektir.

GERGEDAN: Rüyada gergedan görmek, sosyal çevrenizde son derece nüfuslu bir insan olacaginizi gösterir.

GERDEK: Rüyada gerdege girildiginin görülmesi, sonu gözyasi ile bitecek bir olayin baslangici demektir.

GEYIK: Geyik görmek, çok güzel bir rüya olarak yorumlanir. Genç bir erkek görmüsse, kendisini mutlu edecek bir maceraya atilacagini; memur ise terfi edecegini; genç bir kiz için arzularinin gerçeklesecegine isarettir. Rüyada geyik avlamak hayirli bir isaret sayilmaz.

GIRDAP: Rüyada girdap görmek, pek yakinda bir tehlikeye maruz kalinacak demektir.

GISE: Rüyasinda bir sinema veya tiyatro gisesinde kendisini gören kimse hayalperest bir kimsedir. Bu hayallerini kisitlamasi gerekmektedir.

GITAR: Rüyada gitar çalmak, artistik kabiliyetlerinizin bulunduguna isarettir. Rüyada gitar sesi duymak, postadan çoktandir beklediginiz bir haberin gelecegine isarettir.

GÖÇ: Rüyada göç etmek dinin yasak saydigi seylerden kaçinmakla yorumlanir.

GÖK GÜRLEMESI: Gök gürültüsünün sesini duymak, bir felaketin yaklastigina ve önceden tedbirli hareket edilirse bu tehlikenin önlenebilecegine isarettir.

GÖL: Rüyada göle girmek onun hile ile aldatilacagina isarettir.

GÖMLEK: Rüyada gömlek her ne sekilde görülürse görülsün, onun çok yakinda refaha kavusacagini haber verir. Gömlek yirtiksa onun çok yakinda büyük bir servete kavusacagini gösterir.

GÖZYASI: Rüyada görülen gözyasi kaygi ve kederle yorumlanir.

GÜL: Rüyada gül görmek, çok iyi bir sekilde yorumlanir. Birisinin gül toplamasi, vaktinin hos geçecegine, muradina erecegine, çok hayirli haberler alip sevinecegine isarettir. Gül herkese para ve saadeti müjdeler. Asik bir kadin gül görmüsse sevdigiyle birlesir.

GÜLMEK: Uykudan sabahleyin gülerek uyanmak bol para ve saadetin geleccegini müjdeler. Bir sakaya gülmek sevince, mala ve zenginlige kavusacaktir.

GÜMÜS: Rüyada paraya çevrilmis gümüs görmek, güzel bir kadinla beraberlige isarettir.

GÜNDÜZ: Rüyada gündüz oldugunugörmek onun her türlü kaygi ve tasadan kurtulusuna; güzel bir ese, sevimli bir evlada isarettir.

GÜNES: Rüyada günes görmek, erkek çocugunun dogmasina; bir kadinin rüyasinda günesi tasimasi onun evlenmesine isarettir.

GÜRÜLTÜ: Uykuda bir takim kisilerin gürültüsünü duymak, fakat neler söylediklerini anlamamak genç bir erkek için iyice anlamadan kabul etmemesi gereken bir teklif alacagina; orta yasta ise imzalamasi için verilen her raporu çok iyi incelemesi gerektigine, aksi takdirde hareketinin tehlikeli olacagina isarettir.

 "H"

 HAVA: Açik ve sakin bir havada gezmek, herkesin dostlugunu, saygisini kazanarak, düsmanlariyla dost olmaya; kaybolan bir esyanin bulunmasina, islerinin yolunda gitmesine; bulutlu, sikintili ve dumanli hava görmek endise, sikinti ve eleme; ilkbaharin ilik havasini görmek ise; rahatliga, iyi yasamaya, bütün islerinde düsünce ve hareketleriyle basariya ulasmaga isarettir.

Kendisini yerle gök arasinda görürse, kalbinin mesgul bulunduguna ve ne yapacagini bilmedigine; kendisini havadan düsüyor görmesi o kimsenin makamindan düsecegine, serbest çalisiyorsa muradindan mahrum olacagina isarettir. Havada bina yaptigini görürse veya çadir kurarsa, bu kisi hasta ise ölümüne, bunu denizde bulunan bir kimse görürse o vapurun batacagina isarettir.

HAVUÇ: Rüyada havuç yemek, sagliginizin çok iyi olacagini gösterir. Havuç yetistirmek veya havuç toplamak is hayatinizda veya mesleginizde daima muvaffak olacaginiz anlamina gelir. Çarsiya çikarken alacaginiz öteberi listesine havuç alacaginizi da isaretlemek, gayet hos bir toplantida seref misafiri olacaginizi gösterir.

HAVLU: Islak bir havlunun rüyada görülmesi, kuru veya temizinin bulunamamasi bir dost hakkinda haksiz yere kötü kanaatte bulunmaya; havlu ile yüzünüzü silmek ve kurulamak bir dostunun yapacagi haksizliktan sonra vicdan azabina ugrayacagina isarettir.

HAVUZ: Rüyada içi dolu ve güzel bir havuz görmek; eline geçecek büyük bir para ve bununla daha refahli bir ömür sürmeye isarettir.
Kuru havuz son ümidinin de bos çikacagini, havuzun yüzünü çiçeklerle süslü ve bezenmis görmesi, korkusundan emin olmaya, balik havuzda yüzüyorsa rengi de kirmizi ise, ani olarak memleket disina geziye isarettir.

HAYIR ISLEMEK: Rüyada zekat vermek veya bir hayir islemek, hayatinizda hiçbir zaman fakir düsmeyeceginize, baskalarinin yardimina muhtaç kalmayacaginiza isarettir.

HAYRET ETMEK: Rüyada hayretler içinde kalmak veya sizi sasirtan bir duruma düsmüs olmak, dogustan sahip oldugunuz kabiliyetler sayesinde her güç durumdan daima siyrilacaginizi gösterir.

HAYALET: Uyku esnasinda korkunç hayalet görmek, önce üzüntü sonra da ani bir sevince; eger o hayalet tanidigi bir kimsenin ölüsüne ait ise istek ve arzusunun gerçeklesmesine isarettir.

HAYKIRMAK: Rüyasinda bir kimse kendisini bir millet üzerine siddetle haykiriyor görürse, o kimse servete kavusur.

HAYVANAT BAHÇESI: Insanlarin rüyasinda topluca, çocuklariyla hayvanat bahçesini gezmesi, sikinti ve endise ile geçecek bir süreden sonra, arzu etmedigi sorumlulugu üzerine alacagina isarettir.

HEDIYE: Hediye her zaman bildigi küçük bir çocuk tarafindan verilirse ailece istifadeye isarettir. Hediye vermek ise sikinti ve kötülügü haber verir.

HELVA: Uykuda insanin tatli veya helva gibi seyleri isteyip, yemesi mal ve paranin gelecegini müjdeler.

HENDEK: Bir hendege düsmek, ters tabir edilen bir rüyadir. Bütün sosyal ve is güçlüklerini yeneceginize isaret eder. Hendege düsmüs bir dost, basi dertte bir arkadasa yardim edeceginize isarettir. Hendege veya çukura düsmüs bir düsman görmek, hakkinizda söylenecek kötü sözlerin ve yapilacak çirkin dedikodularin o sözleri söyleyen veya dedikodulari çikaran sahsin kendi kendisine zarar verecegine isarettir. Rüyada bir hendek veya çukur kazmak isinizin büyüyecegini ifade eder.

HESAP PUSULASI: Herhangi bir yerden hesap pusulasi almak, ödemek genç bir erkek için; kaybolmus ve unutulmus üzüntülerin tekrar meydana çikmasi, yaslilar için; yakinlarindan birinin kaybolmasina, genç bir kiz için; fakir birisiyle izdivaca, kadinlar için; para sikintisi çekecegine isarettir.

HEYKEL: Rüyada heykelleri seyretmek, o rüyayi gören sahsin bir meslekte karar kilana kadar, birçok çesitli islere girecegine ve talihini çesitli mesleklerde deneyecegine isaret eder.

HIRSIZ: Hirsiz siyah olursa illet ve sevdaya, kizil olursa kan illetine, sari olursa safraya müptela olur. Hirsiz bir sey çalmadi ise o kimse mutlaka bir hastaliga düser. Hirsizi yakalarsa o hastaligin deva ve çaresini bulur. Hirsizin evine girdigini ve bir sey çaldigi görülürse evinde bir hasta varsa o hastanin ölümüne, evine girip bir sey çalmadigini görmek ise hastaliktan kurtulmasina isarettir.

HIDDET: Uykuda hiddet, sürüncemede kalan bir isin sonuca varacagini haber verir.

HINDI: Hindi satin almak veya hediye almak çok hayirli bir olaydir. Hindi yemek bir süre her iste sansinin iyi gidecegine isarettir.

HINDISTAN CEVIZI: Hindistan cevizi agacini rüyada görmek, uzaktan gelecek bir habere; baharatçidan hindistan cevizi almak cesaretle hareket ettigi bir isi kaybedecegini haber verir.
Hindistan cevizinden yapilmis ezme ve sekerleme yemek pek de hosa gitmeyen dalavere ile kazanç temin edecegini bildirir.

HIZMETÇI: Hizmetçi gizli bir düsmandir.

HORLAMAK: Rüyada horuldamak, düsmanin ona ilismesine, gizli tutmasini istedigi bir sirrin da açiga çikmasina isarettir.

HORTLAK: Elbisesi beyaz olan bir hortlak görmek, yakinda iyi bir sekilde degisecek bir olayla ilgili bulunacagina; rüyayi görenin öldügünü bildigi birisini görmesi, onunla hiç korkmadan konusmasi çok güzel bir rüya olup muradina kavusacagina isarettir.

HUBUBAT: Rüyada görülen toprak mahsullerinde bugday basaklari gelirin artmasina, çavdar, yulaf veya arpa görmek yada pazardan almak veya evde yemek ev hayatinda ufak tefek üzüntüleri haber verir.

HURMA: Rüyada hurma almak ve yemek, helal ve çok güzel bir mala, kuru hurma derde deva bir nevi ilaç olup, yemesi güzel ve hos olup ayni zamanda geçirilecek bir eglence ile tabir olunur.

HÜKÜMLÜ: Insanin suçtan dolayi hüküm giymis bir adani görmesi, iyi arkadas bildigi kötü huylu bir kimse yüzünden üzüntü ve aci duyacagini haber verir.

"I"

IHLAMUR: Rüyada ihlamur görmek, genellikle hayra yorumlanir. Es, ahbap ile birlikte ihlamur içmek, bir tanidik hastanin sifa bulacagi anlamina gelir. Limonlu ihlamur içmek, umulmadik bir zamanda, umulmadik bir yerden haber alinacak demektir. Ihlamur çiçegi, evlilik yolunda atilacak bir adim, iyi bir sonuca varacaktir. Ihlamur çaydanligi, sonu hayirli bir yolculuktur. Ihlamur agaci, elinize para geçecek, bütçeniz düzelecek demektir.

IRGAT: Rüyasinda kan ter içinde kalmis bir irgat gören bir kisinin, basina bir felaket gelebilir. Eger böylesine bir rüyayi gören kisi irgatin terini silmisse, feraha ulasacak demektir.

IRMAK: Rüyada büyük bir irmaga düsmek; tehlikede olduguna çabalayip kurtulursa, selamete erecegine irmaktan çikmazsa, vefat edecegine isarettir.

ISLANMAK: Ister yagmurdan ister sudan olsun iyice sirilsiklam islanmak, basarisizliklarla geçecek bir zamana, bu süre geçtikten sonra saadet ve refaha giden iyi bir hayat tarzi bulacaktir.

ISIRGAN: Rüyasinda isirgan gören bir kimsenin, bahtinin açik olacagi ve bol paralar kazanacagi yolunda çesitli rüya tabirleri mevcuttur. Isirgandan yapilmis bir yemek yemek ise, genellikle bir kötü haber alinacagi seklinde yorumlanir.

ISLIK: Rüyada gece vakti çalinan islik, hayra alamet degildir. Tiz islik sesi, rüyayi görenin umulmadik bir zamanda para kaybedecegine isaret eder. Kalin islik sesi, rüyayi görenin yakinlarina karsi daha nazik ve anlayisli davranmasi gerektigini gösterir.

ISTAKOZ: Rüyasinda istakoz gören, kimse çesitli güçlüklerden sonra rahata ve feraha erisecek, söyle derin nefes alacak demektir. Istakoz canli ise, ele pek büyük miktarda para geçecegi seklinde bu rüya tabire tutulur.

ISIK: Rüyasinda isik gören kimse, çesitli güçlüklerden sonra rahata ve feraha erisecek, derin bir nefes alacak demektir. Isik bir gece yarisi görüldüyse, rüyayi görecek olanin nur topu gibi bir evladi dünyaya gelecektir, seklinde yorumlanabilir. Eger kibrit isigi ise kismet anlamina gelir. Ay isigi üzüntülü ve hazin bir vaziyettir. Gaz lambasi isigi eglence, hos vakit geçirme olanagi anlamina gelir. Mum isigi dertli bir durumdur. Ay isigi, üzüntülü ve hazin bir vaziyettir. Günes isigi parlak istikbaldir.

"I"

IBADET: Rüyada insanin kendisini ibadet ederken görmesi, aile efradinin mutlu yasanti sürecegine isaret eder.

IÇ ÇAMASIR: Iç çamasirina ait görülen rüyalar, çok kiymetli bir armagana isaret eder. Iç çamasirlarini soyunmak ise, tedbirli olmak sartiyla çabuk geçirilecek bir hastalikla yorumlanir.

IÇMEK: Rüyada gördügünüz içilecek her sey; rengi sari olursa, hastalikla tabir edilir. Fruko, gazoz gibi meyve sulari içtigi halde bogazindan geçmedigini görmesi, o kimsenin bir rahatsizliga ugrayacagina isarettir. Elma veya seftali gibi istah çekici suruplar içiyorsa, mala, zengin olan bir kimse için yapilmasi gereken bir hayra isarettir. Hastaliktan dolayi serbet içilmisse bu hastaligin iyi olmasina, hastalik yoksa bu illete musap olmaya isarettir. Bir ölü, diri bir kimseye surup veriyor ise, bu surup çok leziz ve kokulu ise, bu ölünün cennette bulunmasina isarettir.

IDAM: Insan rüyasinda kendisini idam edildi görürse, basarili olacagina isarettir. Asilmak, fakir insan için hayra, zengin insanlar için serre islerinin yolunda gidecegine, evli olmayanlar için, evlenecegine isarettir.

IBADET: Rüyada bir kadin kendisini ibadet ederken görürse, tasa, kaygi ve hastaliga isarettir veya bosanmadan sonra eski kocasiyla veya baskasiyla evlenmesine isarettir.

IDRAR: Rüyada idrari tutamamak, mal ve mülkün artacagina, sevindirici bir haber alinacagina; Yol ortasinda idrar bosaltmak, umulmadik bir tanidiktan kötülük görülecegine; idrar darligi giderek yoksulluga düsülecegine ve geçmisteki günlerin aranacagina; sise içinde idrar, bir hastane olayi ile karsi karsiya kalinacagina isarettir.

IFLAS: Rüyasinda iflas ettigini gören bir insanin, büyük kazançli ve kârli islere girisecek birçok fayda ve kazanç saglayacaktir.

IFTIRA: Rüyada bir iftiraya ugranildiginin görülmesi, beklenmedik bir haber alinacagina isarettir. Rüyayi gören kadin ise, kocasinin sözlerine son derece dikkat etmesi ve evlatlarina daha sefkatli davranmasi gereklidir.

IGNE: Rüyada igne görmek, hayatta çok yorulmus oldugunuza ve sagliginiza gerekli dikkati göstermeniz gerektigini gösterir.

IHANET: Birisinin, kendisine ihanet ettigini görmesi veya bir arkadasinin sadakatsizligini kesfetmesi, genç bir erkek için, bekarsa ask üzüntüleri, asik degilse, isten dolayi sikinti, orta yasta ise etrafindaki ihaneti kesfedecegine, genç kizlar için sikintili ve üzüntülü halinde yazdigi mektuptan aski ile kavga edecegine, evliler için, aileden birinin sadakatsizliginden üzüntü ve darbeye ugrayacagini bildirir.

IHTIYAR MEÇHUL ADAM: Rüyada ihtiyar meçhul adami yukaridan asagi kendi üzerine nazar ederken görmesi, hayirli bir is islemesi gerektigine, kendisini bu ihtiyar adama uymus bir sekilde görmesi, ucuzluga ve bol rizka kavusacagina, gördügü adam köylü ise siddetli ve kaba bir dost olduguna, gördügü kimse Türk uyrugundan olup müslüman degilse, vefasiz bir dost olduguna isarettir.

IHALE: Rüyada bir ihaleye girmek, rüyayi görenin talihinin birden bire degiserek, ters gidecegine isaret eder.

IHRACAT: Bir kisinin rüyada kendisini ihracat isleriyle ugrasiyorken görmesi, o rüyayi görenin çok ihtirasli biri olduguna, hareket ve davranislariyla çevresindekileri kirip geçirdigine, etrafinin sevgisini yitirmekte olduguna isarettir.

IHTILAL: Rüyasinda ihtilal gören kisinin, kendisini en kisa yoldan bir ruh doktoruna tedavi ettirmesi gereklidir.

IKRAMIYE: Rüyada ikramiye görülmesi, rüyayi gören kisinin elinden bol miktarda para çikacagina isarettir.

ILAN: Rüyada gazete, radyo, televizyon ilani görmek, o rüyayi görenin çok yakinda muradina erecegine ve eline bol miktarda para geçecegine isarettir.

ILAÇ: Rüyada ilaç almak veya içmek, mukaddes sayilan bir seye, dogru meslege girmege isarettir.

ILAHI VAR

"J"

JAGUAR: Rüyada Güney Amerika’da yasayan pars cinsinden bu hayvani görmek, bir ugur, bir müjde isaretidir.

JALUZI: Rüyada perdelik jaluzi görmek, çok yakinda hayirli bir haberin alinacagina ya da bir hastaliktan kurtulus yolunun bulunacagina isaret olarak kabul edilir.

JAMBON: Rüyada jambon görmek ya da jambon yenildigini görmek zenginlik isareti olarak kabul edilse de bu tesfir batili rüya yorumcularina aittir. Dogulu müslüman rüya tabircileri, böylesine rüyalari genellikle pek hayra yorumlamaz, ugursuzluk olarak kabul ederler.

JANDARMA: Rüyada jandarma gören kisiyi, çok yakin zamanda büyük bazi ugraslar bekliyor demektir. Ancak, böylesine bir rüyayi gören kisi ugraslarinin sonunda kesin bir basariya ulasacaktir.

JANT: Rüyasinda otomobil janti gören kisi, arzuladigi geziye çikamayacak demektir.

JAPON: Rüyasinda Japon gören bir kimse, eger bekar ise, hayatini sadik birisi ile birlestirecek demektir. Rüyayi gören evli ise, bu da hayra yorulur.

JAPON GÜLÜ: Rüyada japon gülü görmek, büyük bir seyahatin habercisi olarak yorumlanir.

JELATIN: Rüyada jelatin görmek, hiç umulmadik bir kisiden ihanet görülecegine isarettir.

JENERATÖR: Bir kisinin rüyasinda jeneratör görmesi, o rüyayi gören kisinin mesleginde umulmadik bir anda ve umulmadik bir olay nedeniyle yükselecegine isaret eder. Rüyayi gören kadinsa erkek evlat sahibi olacak demektir.

JARTIYER: Rüyada jartiyerini düsürmek veya kaybetmek, günlük hayatinizda ufak tefek dertleriniz olacagina ve hafif çapta bazi hayal kirginliklarina ugrayacaginiza isarettir.

JET: Rüyasinda jet uçagi gören kimse, çok kisa zamanda bir iste kiskanilacak bir basariya ulasacak demektir.

JETON: Rüyada jeton görmek, iyi para kazanilacagina isarettir.

JILET: Rüyada jilet görmek, uzun zamandan beri sürüncemede olan bir isin iyi sonla bitecegine isaret eder.

JÜPITER: Rüyasinda jüpiter yildizini gören, çalisma gücünü kaybedecek ve bir hastaliga yakalanacak demektir.

JÜRI: Rüyada jüri görmek, çok yakinda kalabalik bir törenin olacagina ve bu törende kendisinin ön mevkide bulunacagina isarettir.

 "K"

KABA-SABA: Rüyada kaba-saba bir nesne görmek geleceginin çok parlak olduguna, girisilen islerin çok iyi bir sekilde sonuçlanacagina, kârin artacagina ve iyi haberler alinacagina isarettir.

KABADAYI: Rüyasinda bir kabadayi gören kisi çevresinin sevgisini ve itibarini kazanacak, çok zor bir ugrasta kivançli bir zafer elde edecek, askta karsilik görecek ve sagligi düzelecek demektir.

KABAKULAK: Rüyada kabakulak hastaligina tutuldugunu gören kisi, sikinti içine düsecek ve bu sikintidan büyük ugraslar sonunda kurtulabilecek demektir.

KABAHAT: Rüyada kabahat islediginin görülmesi hayra yorulmaz, kötü bir haberin isaretidir.

KABAK: Bu rüyayi gören kimse, kadri sani yüksek ve halka hizmet eden ve bilgin bir kisiye isarettir.

KABARE: Birisinin rüyasinda kabareye gitmesi çok yakin bir dostu ile arasinin olur olmaz bir mesele yüzünden onarilmayacak derecede açilacagina isarettir.

KABUL GÜNÜ: Rüyada kendisini bir kabul gününe gitmis gören kisinin bu rüyasi onun müthis bir dedikodu ile karsi karsiya bulunduguna isaret sayilir.

KABIR: Rüyada bir insanin kabir yapmasi, bir evi tamir ve imar etmesi demektir. Kendisinin kabir kazdigini görmesi, bekar ise hile ve yalanla bir kadinla evlenir. Kabir üzerinde ayakta durmasi onun büyük bir günah isleyecegine isarettir. Dam üstünde kabir kazmasi, ömrünün uzunluguna; kabirleri gezmesi, hapishanede bulunan mahkumlari ziyaret etmesine isarettir.

KABRISTAN: Kabristan görmek, vaiz ve Kuran dinlemeye ve aglamaya, maneviyat alemine dalmaya isarettir.

KABUS: Rüyada kabus görülmesi her insanin gizli düsmaninin meydana çikmasina ve onu maglup edecegine isarettir.

KAÇMAK: Çok önemli bir tehlike veya kavgadan kaçmak çok korkulu ve endiseli geçecek bir sürenin sonunda hayirli olacagina isarettir.

KADAYIF: Rüyada kadayif tatlisi görmek, tatli bir haberin alinacagina dügün-dernek kurulacagina isaret eder.

KADINBUDU: Rüyasinda kadinbudu köfte gören kisinin basi durup dururken belaya girecek ve bu beladan çok güç kosullar altinda kurtulacak demektir.

KADINGÖBEGI: Rüyada kadingöbegi tatlisinin yenildiginin görülmesi bir dedikodunun mevcut olduguna isarettir.

KADIR GECESI: Rüyada Kadir Gecesini görmek, rüyayi görenin islerinde, ugraslarinda, isteklerinde büyük bir basariya ulasacagina ve onun Allah’in sevgili bir kulu olduguna isarettir.

KADEH: Su veya serbet içtigimiz kadehleri rüyada görmek daha ziyade evin hanimina isarettir. Altin ve gümüs kadehler, saglamliga isarettir. Kadehten su dökülmüs ise, kadinin dogumunun olmayacagina; kirildi ise vefatina isarettir. Elinde dolu bir kadeh görmesi, fakat bardak elinden düstügü halde su elinde kalmis ise karisinin bir oglan dogurup vefatina isarettir.

KADIN: Rüyada bir kadinin, kendisine bir sey verdigini görmek, onun dünya isleriyle mesgul olduguna isarettir. Ziynetli ve güzel kadin gören zengin olur. Çirkin kadin, fakir düsecegine isarettir.

KADIFE: Rüyada ipek kadife alan, satan, giyen herkesin, halk arasinda söhret olacagina isarettir.

KAFES: Rüyada kafes gören, hiç beklemedigi bir sirada büyük sikintiya düsecektir.

KAFKASYA: Rüyasinda kendisini Kafkasya’ya gitmis gören kisinin, basi durup dururken derde girebilir, bu nedenle çok dikkatli olmasi gerekir.

KAHIN: Rüyada kahin görmek, eskiden iliskiniz olan birisi ile yeniden karsilasip, iliski kuracaginiza ve tatli ask günleri yasayacaginiza isarettir.

KAHKAHA: Rüyada kahkaha ile gülündügünün görülmesi, genellikle hayra yorulmaz, kötü bir haber olarak yorumlanir.

KAFTAN: Rüyada gördügünüz, ipek atlastan yapilmis kaftan, kuvvet ve yardima isarettir.

KAGIT: Rüyasinda insanin bir kagida yazi yazmasi; onun kendisiyle halk arasinda her hangi bir seyi inkârina isarettir. Bu kisi hayrete düsüp, sasirmistir ancak Cenabi Hak tarafindan dogru yol göster

"L"

LALE: Renklerle bezenmis lale tarlasini görmek, bulundugu topluluk içinde faydali olabilecegi bir göreve tayin edilecekse de bu vazifede kendi huzur ve rahatini bozacagina; rüyada lale toplamak, tehlikeli bir arkadasliktan sonra tam zamaninda isin farkina vararak bu tehlikenin önlenecegi seklinde yorumlanir.

LAMBA: Rüyada lamba yakmak, genç bir erkek için, çok zor duruma düsecegini; orta yasta ise, hayatta basariya ulasmak için, henüz tecrübe sahibi olmadigina; genç bir kiz ise hos ve eglenceli bir ziyafete gidecegine; yaslilar için, iyi bir iste beklenmedik derecede talihin açilacagina isarettir.

LACIVERT: Rüyada lacivert renk görmek, resmi bir toplantiya çagirilacaginiza isarettir.

LADES KEMIGI: Rüyasinda lades kemigi ile ladese tutusan, son günlerde is hayatinda büyük bir hata içine düsmüs demektir.

LASTIK: Rüyanizda lastik görmeniz, iki yüzlü birisiyle tanisacaginiza, onunla bir ise girecek olursaniz büyük ölçüde zarara ugrayacaginiza, paraniz ve itibarinizdan olacaginiza isarettir.

LAV: Rüyasinda yanardagdan akan lav gören kisi, büyük bir ask macerasi yasayacak demektir. Ancak çok dikkatli olmasi gerekir.

LAVANTA: Rüyasinda lavanta çiçegi görmek, anormal bazi durumlarla karsi karsiya kalinabileceginin belirtisi olarak kabul edilir.

LEBLEBI: Rüyada leblebi yenmesi, karaciger ve siroz hastaligi kabul edilir.

LEGEN: Rüyasinda legen gören bir kimse, izdivaç eder.

LEOPAR: Rüyada leopar görmek, çok önemli sirlarinizin bazi rakipleriniz tarafindan kesfedilerek islerinizin altüst olacagina isarettir.

LEYLEK: Rüyada leylek görmek, yolculukla yorumlanir. Ayni zamanda leylegi gören için, evlenmeye veya çok dost kazanacagi seklinde yorumlanir.

LIMAN: Rüyada liman görülmesi, gelecekte çok mesut haberlere sahit olunacak demektir.

LOGUSA: Bu rüya, erkekler için, iyi bir is müjdecisi olarak yorumlanir. Kadinin kendisini logusa olarak görmesi geçici bir hastalik; yatagindan kalkmis görmesi ise iyilige ve sagliga isarettir.

LIMONATA: Rüyada limonata içmek, bir yerden hayirli bir haber alinacagi seklinde yorumlanir.

LOKMA: Rüyada lokma görülmesi, hayra yorulmaz, genellikle ölüm haberi olarak tabir edilir.

  "M"

 MAAS: Rüyada maas alindiginin görülmesi, elden büyük miktarda para çikacagina fakat bu çikan paranin iki mislinin elde edilecegine isaret sayilir.

MADALYA: Rüyada madalya ile ödüllendirilmek, kabiliyetlerinizin nihayet mükafatlandirilacagina ve kendi meslek sahanizda en yüksek mevkiye gelmeniz için size teklif yapilacagina isarettir. Rüyada kendinizi bazi kisilere veya kurumlara madalyalar dagitiyor görmek, tanimadiginiz birinin size hizmette bulunacagina isarettir.

MACUN: Macun görmek hastaliktan sifa bulmaya isarettir.

MADEN: Rüyada maden ocaginda çalismak, baska cinslerde maden görmek çok isabetli bir rüya olarak, refaha ve mutluluga isarettir.

MADENCI: Rüyada baska madencilerle beraber maden ocaklari ile maden kuyularini dolasmak, erkek için bir arkadasiyla anlasma; tecrübeli bir adam için, isini genisletecegine; bekar bir kadin için zengin birisiyle evlenecegine; evli bir kadin için de sansinin çok açik olduguna isarettir.

MADEN OCAGI: Rüyada derin ve uzun bir maden ocagina girmek, onun bir düsmani olduguna, bundan ötürü dikkat etmesi gerektigine isarettir.

MAGARA: Insanin rüyasinda magara görmesi, hayati boyunca dayanabilecegi ve esirgemesine siginacagi büyüklere ve üstatlara, anneye ve sanat bakimindan da ustasina isarettir. Magara bazen de islerini baskasindan gizlemeye, örtmeye ve her türlü tasa ve siddetlerden kurtulusa isarettir. Eger rüyayi gören hasta ise veya cezaevinde bulunuyorsa bunlardan kurtulmasina isarettir.

MAGAZA: Genç bir erkek için faydali bir ise; tecrübeli yastakiler için kârli ve kazançli bir rizka; kadin için ev hayatinda mutlu ve iyi bir ömür sürecegine isarettir.

MAÇ: Rüyada özellikle futbol maçi seyretmek, vaktinizi bosa harcamakta oldugunuzun isareti sayilir.

MADEN SUYU: Rüyada maden suyu veya sodasi görmek, midenizin bozuk oldugunun belirtisidir.

MAGLUBIYET: Rüyada her hangi bir konuda maglup olundugunun görülmesi ayni konuda galip gelinebileceginin isareti olarak kabul edilir.

MAHALLE: Rüyada bir mahalle görmek neseli bir haber müjdesi olarak kabul edilir.

MUHALLEBICI: Rüyada muhallebici görmek, tatli bir sonla bitecek ask serüveni anlamina gelir.

MAHKEME: Rüyada hukuk islerine bakan mahkeme görmek çok hayirlidir. Ceza mahkemelerini görmek ise, sikinti ve siddetle tabir edilir. Mahkemede dinleyici veya sahit olarak bulunmak heyecan ve olaylarla karsi karsiya oldugunu gösterir.

MAHZEN: Yer altinda mahzen görmek, kefil olmaya ve ödemeye isarettir. Bir mahzeni yikilmis veya tamamiyle kapanmis görmesi, o kimsenin, hasta bir annesi varsa vefatina isarettir.

MAKARA: Rüyada iplik sarili makara görmek, islerinin kolaylasacagina ve düzgünlügüne; kuyu ve halat makaralari ise çok zahmetli islere isarettir.

MAKBUZ: Rüyada bir makbuzun veya faturanin karsiligini ödemek, hayra alamettir. Rüyada, saga sola fatura veya makbuz vermek, isinizin açilacagina ve gelisecegine isarettir. Rüyada bir makbuzu veya faturayi olmayacak bir yere koyup kaybetmek kara haber beklerken çok tatli haberler alacaginiza isarettir. Rüyada bir faturayi ödemeyi unutmak bir mesuliyetten kurtulmaya çalistiginizi ifade eder.

MAKAM: Rüyada her hangi bir makama yükseldiginizi görmek, isinizde basarisizliga ugrayacaginiza isarettir.

MAKARNA: Rüyada makarna görmek, o rüyayi görenin, felaket bir sekilde obur olduguna isarettir.

MAKET: Rüyada bir maket görmek, ugursuzluk haberi olarak yorumlanir.

MAKINE: Rüyada bir makine görmek, kârli bir is tesebbüsünde bulunacaginiza isarettir.

MAKYAJ: Rüyada makyaj yapildigini görmek, kisa süreli fakat tatli bir ask hayatinin yasanacagina isarettir.

MANDALINA: Rüyada mandalina yemek, güney bölgelerine neseli bir geziye katilacaginizin isareti olarak kabul edilir.

MANDOLIN: Rüyada mandolin gören kimse yakin dostlariyla ço

"N"

NABIZ: Rüyada nabiz attiginin görülmesi, hayat ve saglik haberlerinin alinacagina isarettir.

NADAS: Rüyada nadas edilmis toprak görmek, arzularinizin gerçeklesmesi için bir süre daha beklemeniz gerektigine isarettir.

NAFTALIN: Rüyada naftalin görmek, bir büyügünüzden ummadiginiz bir zamanda ve de ummadiginiz bir miktarda maddi yardim göreceginize isarettir.

NAKARAT: Rüyada bir sarkinin nakaratini dinlediginizi görmek, sizin bir sinir kliniginde tedavi görmeniz gerektigine isarettir.

NAKIS: Rüyada nakis islediginizi görmek, islerinizde basariya ererken ask hayatinizda büyük bir yenilgiye ugrayacaginiza isarettir. Nakisi baskasi isliyorsa, basiniza gelecek bir olaydan ötürü karakola, mahkemeye veya hastahaneye düseceksiniz demektir.

NAMAZ: Rüyada kibleye karsi namaz kildigini görmek, dünya ve ahirette hayra isarettir. Kibleden baska tarafa namaz kildigini görmek, din yolundan ayrilacaginizi gösterir. Baslamis oldugunuz namazi yarida biraktiginizi görmek muratlarinizin simdilik gerçeklesmeyecegini; cenaze namazi kildiginizi görmek, uzun ömürlü olacagina isarettir.

NALBAND: Rüyada bir nalband görmek, çok iyi haberlerin gelecegini müjdeler.

NEFES: Rüyada fazla nefes aldigini görmek, genellikle can sikintisina isarettir. Rüyada nefes darliginin çekilmesi artik sikintilardan kurtulma yolunun açilacagina isarettir.

NANE: Rüyada nane gördügünüz günün ertesi günü hos bir durumla karsilasacaksiniz demektir.

NAR: Olmus narlari toplamak, servete, hamlarini toplamak hastalik, elem ve kedere isarettir.

NEY: Rüyada ney veya kaval çalmak, oyun ve eglenceye, bazen de ferahlik ve sevince isarettir. Ney çalmak hasta için ölüme; çocuk isteyen için çocuga kavusmasina isarettir.

NAZARLIK: Rüyada nazarlik görmek, takmak veya asmak, birbirini kovalayan çok iyi müjdeli haberlere isarettir.

NEHIR: Rüyada nehir veya irmak görmek, kadri-sani çok yüksek bir kimseye isarettir. Görülen nehrin suyu karisik ve çamurluysa, büyük bir sikintiya isarettir.

NEZLE: Rüyada nezle oldugunuzu görmeniz, hayatta metin davranmaniz gerektigine isarettir.

NINE: Rüyada nine görmek, rüyalarin en hayirlilarindan biridir. Büyük bir nese, saglik ve varlik kaynagi olarak yorumlanir.

NISANLANMAK: Rüyada tanimadiginiz birisiyle nisanlanmak, iyi bir haberle karsilasacaginizi gösterir. Nisan bozulmasi ise rüya tabirlerince pek hayra yorulmaz.

NIKAH: Uykuda bir kimse hiç tanimadigi bir kadinla nikahinin kiyildigini görürse, onun, oruç veya namaz gibi farzlari yerine getirmesi gerektigine isarettir.

NIKAH MEMURU: Rüyada nikah memuru görmek, bekar bir kimse için izdivaca; evliler için ayriliga veya baska bir kimsenin kendisiyle kontrat imzalayacagina isarettir.

NILÜFER: Rüyada nilüfer çiçeklerini görmek, evli olmayanlar için çok güzel geçecek bir balayini müjdeler. Evliler için eglenceli bir tatile isarettir. Rüyada nilüfer toplamak zor bir isin sonunda basariya ulasacagini gösterir.

NUH PEYGAMBER: Rüyada Nuh peygamberi görmek, ömrünün uzun olmasiyla yorumlanir.

NOHUT: Rüyada nohut görmek, bugünlerde iyi bir is haberi alacaginiza isarettir.

NOTER: Rüyada noter görmek, pek iyiye yorumlanmaz. Hareketlerinize dikkat etmeniz gerektigi anlamina gelir.

NISASTA: Rüyada nisasta görmek, evlilik isareti olarak yorumlanir.

NUMARA: Rüyada rakam görmek, serbest ticarette iyi bir talihe isarettir.

NUR: Rüyada nur görmek, aydinlik ve dogru yola isarettir. Kafir bir kimse karanliktan aydinliga çikarsa islamla Allah’a yakinligi kesfeder. Aydinliktan sonra karanliga çikarsa, fakirlikten zenginlige, delaletten sonra dogru yola, isyandan sonra tövbeye isarettir. ttir.

 "O"

 OBA:Rüyanizda bir irmak kiyisinda ve yesillikler içerisinde kurulmus bir oba görürseniz, bu sonsuz bir sevince ulasacaginizi ve kendinizi çok mutlu hissedeceginizi gösterir.

OBJEKTIF: Rüyada fotograf makinesi objektifi görmek, rüyayi görene nazar degecegine isarettir.

ODA: Rüyada oda görmek giristiginiz iste, ugrasta zor da olsa eninde sonunda büyük bir basari elde edeceginize isarettir.

ODUN: Rüyada atese odun atmak, genç bir erkek için dost diye görüstügü birinin düsmanligina; tecrübeli bir yasta ise makam sahibi olmasi ihtimaline; evliler için para yüzünden kavgaya isarettir.

OGLAK: Rüyada oglak görmek, erkek çocuguna isarettir. Oglagin kesildigini görmek veya yemek kendisinin veya akrabasinin bir erkek çocugunun ölmesine; oglagi bagisladigini görmesi onun mübarek bir çocugu olacagina; bir takim oglaklar görmesi ise sikintisinin olacagina fakat bu sikinti sonunda istediginin olacagina isarettir.

OJE: Rüyada oje gören kimsenin, süse asiri derecede düskün olmasi ve bu tutkunun, çevresince hos karsilanmadigi anlamindadir.

OKUL: Rüyada okul görmek, kültür bakimindan yeni ve engin olanaklarla karsi karsiya kalacaginiza isarettir.

OLTA: Rüyada olta görmek, is hayatinda büyük bir firsatin yakalanacagina isarettir.

OMLET: Rüyada omlet görmek, bir ziyafete davet edileceginizin isareti olarak kabul edilir.

ONBASI: Rüyada onbasi görmek, hayatta basari kazanilacagina isarettir.

OK: Rüyada görülen ok, bir hizmet için baska memleketlere gönderilen elçilere, mektuba, düsmana karsi, kuvvete isarettir.

OKLAVA: Rüyada oklava gören, aci söz isitir.

ORDU: Rüyada büyük bir birlik olarak ordu görmek, bozgunlugun önlenmesine; orduda bulunmak düsman tarafindan yapilacak bir taarruza isarettir.

ORMAN: Orman içerisinde yürümek veya agaç kesmek, islerini yoluna koymak ve düzene sokmak için bütün engelleri kaldirmaya isarettir.

ORUÇ: Rüyada insanin kendisini oruçlu olarak görmesi, adagini yerine getirmeye, oruç tutmaya isarettir. Oruçlu bir kimseyi iftar ederken görmek, o kisinin gayet iyi olmasina veya bir yere yolculuk yapmasina; kendisini unutup orucunu bozdugunu görmesi, onun güzel ve iyi bir rizka sahip olacagina; kendisini oruçlu görmesi, o kimsenin tövbeye erisecegine isarettir.

OMUZ: Kendisini genis omuzlu gören, kuvvet bulur.

OT: Rüyada güzel koku saçan ve kuru olan ot veya otluk hafif bir felaketi; hiç kokmayan otluk görmek mal veya esyadan bir seyin çalinacagini gösterir.

OTOBÜS: Içinde yolcularla dolu otobüsü görmek, rüya sahibinin çok gürültülü bir toplantiya girecegine isarettir.

OPERA: Rüyada opera görmek, anormal bazi durumlarin ortaya çikabilecegi seklinde yorumlanir.

OTOPSI: Otopsi ile ilgili rüyalar, kötü bir haber alinacagi seklinde yorumlanir.

OY: Rüyada oy pusulasi görmek, iki siktan birisinin tercih edilmesi gerektigine isarettir.

OYUNCAK: Rüyada her hangi bir oyuncak satin almak, yakinda çok sevinçli bir habere; çocuklari eglendirmek ve neselenmeleri için oyuncakla oynatmak, merhametsizlik yüzünden bazi kayiplara isarettir.

"Ö"

ÖGRENCI: Rüyada ögrenci görmek, bahtiyarlik ve sevinç isareti olarak kabul edilir.

ÖGRETMEN: Rüyada ögretmen görmek, ugursuzluk sayilir. Rüyayi gören kisinin çevresinde dost sandigi kisileri iyice bir gözden geçirmesi gerekir.

ÖDÜNÇ VERMEK: Para ve esyayi baskasina ödünç olarak vermek, bir fakire sadaka vermekle yorumlanir. Ödünç, asiler için tövbeye; kafir için Islama; fakirler için zenginlige isarettir. Ödünç para istedigini görmesi ona isabet edecek bir hastalik veya siddete isarettir.

ÖFKE: Her ne sekilde olursa olsun rüyada öfkelenmek, yaklasmakta olan bir üzüntüyü basariyla atlatacagini haber verir.

ÖKÜZ: Öküz veya bu cinsden bir hayvan görmek, refaha ve mala kavusacagini bildirir.

ÖLDÜRMEK: Rüyada bir kimseyi öldürdügünü görmek, onunla dost olacagini haber verir.

ÖLÜM: Insan kendisini veya baskasini rüyasinda ölmüs olarak görürse, onun ahlaken bozulmasina isarettir. Eger bir insan rüyasinda ölünün arkasindan bagiriyor, agliyor, tabutta tasindigini ,o kimsenin topraga verildigini görüyorsa rüya sahibinin yükselecegine isarettir. Rüyada ölüyü gömmek, hayirli bir haber alinacagina isarettir.

ÖKSÜZ: Rüyada kendisini yetim görmek, daima maddi bakimdan refah içinde yasayacaginiza ve dostlariniz tarafindan çok sevileceginize isarettir. Bir yetimhaneyi ziyaret etmek, dostlariniz tarafindan çok iyi haberler almaya ve isinizin gelisip ilerlemesine isarettir.

ÖNLÜK: Rüyada kendini önlük giymis olarak görmek, yakinda yeni elbiseler giyeceginize isaret eder. Rüyada bir önlügü yamamak, yeni bir ask macerasinin kahramani olacaginiza isarettir.

ÖPÜCÜK: Öpüsme rüyalari askla, flörtle ve izdivaçla ilgili rüyalardir. Insanin rüyada sevgilisini öpmesi, onunla kuracagi yuvada mesut yasiyacagini; insanin rüyada karisini veya kocasini öpmesi ev içinde kavgasiz yasayacaginizi gösterir. Rüyada bir yabanciyi öpmek, hislerinizden emin olmadiginiza ve sevgilinizi birden bire baskasina tercih etme ihtimalinin olduguna isarettir.

ÖRDEK: Havada uçan veya gölde yüzen bir ördek görmek, huzur içinde yasadiginiza ve hayatinizdan memnun oldugunuza isarettir.

ÖKSÜRMEK: Rüyada isteyerek öksürmek, bir felaket haberine; müzmin ve kuru öksürmek, ölüm isaretine; devamli öksürük, kötü bir haber alinacagina; kesik kesik öksürük, rüyayi görenin üsüttügüne isarettir.

ÖRGÜ ÖRMEK: Rüyada örgü örmek veya birisini örerken görmek, herkes için gelecegi parlak bir arkadasliga isarettir.

ÖRÜMCEK: Rüyada örümcek görmek, hayra ve dine sevgi beslemeye isarettir.

ÖRÜMCEK AGI: Örümcek agi, genç erkekler için bütün islerini altüst eden bir düsmana ve bu düsmanini ögrenmeden islerinin yoluna girmeyecegine; tecrübeli yasta ise kesinlikle basariya; kadinlar için rakibi ile arasinin açilmasina; yasli kadinlar için para islerinde sikintili bir duruma düsecegine isarettir.

ÖRTÜ: Rüyada örtü görmek, gizli ve sonu kötüye varabilecek bir girisimin tasarlandigini gösterir.

"P"

PAÇAVRA: Rüyada paçavra görmek, yoksulluga düsülecegine isaret olarak yorumlanir. Paçavra ticareti yapmaksa, tam tersine zenginlige isarettir.

PADISAH: Rüyada padisah görmek, olaganüstü mutlu bir rüya olarak yorumlanir. Eger evli degilseniz mutlu bir yuva kuracaginiza, evliyseniz son derece geçimli bir yasantiniz olacagina isarettir.

PALAMUT: Genç bir erkek rüyasinda mese veya palamut topladigini görürse sonu, süpheli olan bir iste basariya; tecrübeli bir yasta ise az ücretli bir isi kabul edecegine; genç bir kadin için çok iyi bir sansa; daha büyük yastakiler için yapacagi bir isteki basarisindan, baskalarinin da istifade edecegini haber verir.

PALMIYE: Evlerde salonlari süsleyen palmiyeyi bahçede görmek, rüyayi görenin çok faydali bir deniz yolculuguna çikacagini gösterir.

PALTO: Rüyada palto giymek, iyi bir mevki sahibi olacagina isarettir.

PAMUK: Tarlasinda bembeyaz pamuklar görmek, feraha çikmaya isarettir.

PANCAR: Rüyada pancar gibi kis sebzelerini yiyenin, karisikliga ugrayacagina isarettir.

PANTOLON: Siyah renkli pantolon giymek, hatirli insanlar için iyi bir rüyadir. Eski ve yirtik pantolon giymek tasa ve kedere; ipek ve yün pantolon, rengi ne olursa olsun çok iyi bir sekilde yorumlanir.

PAPAGAN: Rüyasinda papagan gören bir erkek, gayet açik sözlü ve düzgün konusan bir bayanla karsi karsiya gelir.

PALYAÇO: Rüyada palyaço görenin, çevresindekileri küçümsememesi gereklidir.

PANAYIR: Rüyada panayir görmek, genis çapta bir alisveris yapacaginiza ve bu alisveristen karli çikacaginiza isarettir.

PANJUR: Rüyada panjur görmek, bazi yeni sirlar kesfedeceginize ve ögrendiklerinizi isinizde akilli bir sekilde kullanacaginizi gösterir.

PANSIYON: Rüyada pansiyon görmek, bir seyahate çikilacagini gösterir.

PANTER: Rüyada panter görmek, tatli ask günlerinin baslayacagina, ancak mali bir kriz içine düsülecegine isarettir.

PAPA: Rüyada papa ile konusmak, sonu süpheli bir ise atilmaya; papa ile ayinde bulunmak yakinlarindan birinin vefatina isarettir. Papadan birsey almak bir hiristiyan tarafindan dava edilmeyi; papaya birsey vermek bir hristiyana çok degerli bir yardimda bulunmayi gösterir. Kendisini papa olarak görmek büyük bir felakete ugranilacagini gösterir.

PASA: Rüyada üniformali bir Osmanli Pasasi görmek, san, seref ve itibar isareti olarak tabire tabi tutulur.

PATATES: Rüyada patates görmek mal, nimet, söhret, sevinç ve rahatliga isarettir. Patates soymak, kismete ve arzu edilen bir murada; patates ekmek, yeni ve çok kazançli bir ise baslayacaginiza; patates almak ya da bulmak, ümit edilmeyen yerden önemli bir miktarda para gelecegine; patates satmak, malinizin ziyan olacagina isarettir.

PATLICAN: Çevrenizde itibarinizin sarsilmasina isarettir. Patlican kizartmasi yemek, aci bir habere isarettir.

PAPATYA: Gerek tek basina gerekse arkadasla papatyali bir bahçeden geçmek veya papatya toplamak, genç bir erkek için kaba bir kizla flörte; tecrübeli yastakiler için az bir ücretle sabit bir ise girecegine isarettir.

PAPAZ: Rüyada papaz görmek günah islemeye isarettir.

PARK: Rüyada insanin parkta dolasmasi çok dglenceli bir tatile; kapilarin üzerine kapanip içeride kalmasi, bir arkadasi için çok üzülüp gözyasi dökecegine veya kapali kapidan içeri girememisse, önemli bir firsati kaçiracagini haber verir.

PARMAK: Rüyasinda parmak gören bir kimsenin, oglu olacagina; parmagi yanan bir kimse ise, günah ve suç isleyecegine; parmaklarini germek, servete erisecegine isarettir.

PARMAKLIK: Parmaklik görmek, onun kuvvet ve malinin artmasina, emniyete dayanmaya, etrafindakilerle iyi geçinecegine isarettir.

PARA: Rüyada para almak veya vermek veya tomarla para görmek, parlak sans ve servete; para bulmak, sansinin açilacagina, zengin olacagina; para kaybetmek, kis

"R"

 RAF: Rüyada raf görmek, hayatinzin düzgün bir çizgi üzerinde ilerleyecegini ve mutlu günler geçireceginizi gösterir.

RAHIBE: Rüyada rahibe görmek, dünya zevklerinden artik el ayak çekmenize ve düzgün bir yasanti sürmeniz gerektigine isarettir.

RAHIP: Rüyada rahip görmek, iyi bir haberin alinacagina isarettir. Rüyayi gören kadinsa, hamile kalacagina; erkekse, islerinde basariya ulasacak anlamina gelir.

RAMAZAN: Ramazan ile ilgili rüyalar, daima hayra yorulur. Bolluk, bereket, saglik anlamina gelir.

RAPOR: Rüyada bir rapor görmek, birisinin sizin hakkinizda bir ihbarda bulunacagina isarettir.

RAKI: Rüyada içkili bir zevk alemi, çok agir bir hastalikla yorumlanir.

REÇEL: Rüyada reçel yemek, islerinde yapacagi kâr ve kazanca; reçeli evde yapmak, çok sevinçli bir haberi müjdeler.

RESSAM: Rüyada ressam, daima basari ile yorumlanir.

RESIM: Rüyada zengin insanlar için resim görmek, iyi ve hayirlidir. Bu rüyayi fakir birisi veya bir kadin görmüsse, hastaliga isarettir.

RAY: Rüyada tren rayi görmek, çok uzun bir yolculuga çikacaginizi gösterir.

REÇETE: Rüyada reçete görmek, hafif bir hastaliga yakalanacaginizin isareti olarak kabul edilir.

REHBER: Rüyada rehber görenin, islerini baskalarina birakmamasi gerektigini gösterir.

REYHAN: Uykusunda baharin, günesli havada bahçesinde reyhan görmesi; saglik ve ferahlikta bulunacagina ve çok güzel bir kadinla neseli bir hayat sürecegine isarettir.

RENDE: Rüyada rende görmek, bir iste bir miktar para kaybedeceginiz anlamina gelir.

RIHTIM: Rüyada rihtim görmek, bir seyahate çikacaginiza isarettir.

ROKET: Rüyada roket görmek, hayatta büyük çapta bir basariya ulasacaginizi gösterir.

ROMA: Rüyada Roma sehrinin görülmesi, ilginç ask serüveni yasamaya aday oldugunuzu gösterir.

ROMAN: Rüyada Roman okudugunuzu görmek, bos seylerle ugrastiginizi gösterir.

ROZET: Rüyada rozet görmek, yakinda semt degistirip, yeni arkadaslar edineceginizi gösterir.

RUJ: Rüyada bir kadini ruj sürerken veya yüzüne makyaj yaparken görmek, yakinda güzel bir sürprizle karsilasilacak demektir.

"S"

SAAT: Rüyada saat görmek, tatsiz haberlere; saati ayarlamak hayatin gidisinin düzene sokulmasinin elinizde olduguna; saatin sesini duymak bir çagriya isarettir.

SABAH: Rüyada insanin sabah oldugunu görmesi, vaadini yerine getirmeye isarettir.

SABAN: Rüyada saban görmek, bolluk ve bereket isareti olarak kabul edilir.

SAGIR: Rüyada sagir oldugunuzun görülmesi hayra yorulmaz.

SABUN: Rüyada sabun görmek, genç erkekler için ellerine geçecek malla yapacagi islerde basariya ulasacagini gösterir. Sabun kalibini görmek, kederli ve tasali kimseye manevi yardima; sabunla elbisesini yikadigini görmesi sikintilarindan kurtulmasina isarettir.

SAÇ: Insanin rüyasinda saçini görmesi ömrünün uzun olmasi veya mal sahibi olmasina; saçinin dökülmesi arkadasininin ihanetine ugrayacagina; saçlarini taramasi, kiymetli bir dostluk kuracagina; saçlarini örmesi, zengin ise malinin artacagina ve para bularak isini genisletecegine isarettir. Rüyada saçini agarmis olarak görmek gençler için uzun ömre; saç ve sakalinin tamamen agardigini görmek kuvvete isarettir. Saç kesmek veya kestirmek tehlikeli bir haber olup ikaza isarettir.

SAKSAGAN: Rüyada saksagan görmek, çok korkunç ve tehlikeli bir haberdir.

SAKSI: Rüyasinda saksi gören bir kimse, genç güzel bir kizla evlenir, evli ise kar kazanci artar.

SAL: Eger bir erkek rüyasinda kendisini bir sal üzerinde, akintiya kapilarak gidiyorken görürse, hayatinda ilk bakista kötü fakat sonu çok iyi bir degisiklige isarettir. Ayni rüyayi bir kadinin görmesi, hiç ummadigi bir anda askta basari elde edecegini haber verir.

SAKIZ: Rüyada sakiz görmek zahmet ile kazanilacak bir paraya isarettir. Sakiz çignemek bir dedikoduya; sakiz bulmak veya almak, kötü bir habere; sakizi atese atmak, bir mal yüzünden basinizin derde girecegine isarettir.

SAKSAFON: Rüyada saksafon görmek, neseli ask saatleri geçireceginizin isaretidir.

SALATALIK: Rüyada salatalik görmek, esinin hamile kalacagina isarettir.

SALÇA: Rüyada salça görmek, ölüm haberi olarak yorumlanir.

SALINCAK: Rüyada salincak görülmesi, önemli bir konu hakkinda kesin bir karar vermeniz gerektigini gösterir.

SALYANGOZ: Rüyada salyangoz görmek, islerinizde agir bir tempoda da olsa basariya ulasacaginiza, askta karsilik göreceginize, elinize bol miktarda servet imkani geçecegine ve mutlu olacaginiza isarettir.

SAMAN: Rüyada saman veya samanlik görmek, kolay bir kazanci; samanliga ot veya saman doldurmak, onun zengin olacagina isarettir.

SANDAL: Genç bir erkegin rüyasinda kendisini sandalda görmesi, samimi bir arkadas sandigi biri tarafindan aldatilacagina ve zor bir durumda kalacagina; daha büyük bir yasta ise, para kaybi yüzünden daha basit bir hayat yasamaya mecbur olacak demektir. Genç bir kadin için, yeni ve samimi bir arkadas elde edecegine; daha yaslilar için, kötü bir eve tasinacagina isarettir.

SANDALYE: Rüyasinda sandalye satin alan veya rahat bir sandalyede oturan, mesleginde basari elde edecegine; evlenmemis bir kadin için, mevki sahibi birisiyle evlenecegine; çalisan bir kadinsa, bu günkü durumundan daha iyi bir mevki elde edecegini gösterir.

SANDIK: Rüyada içi dolun sandik görmek, bolluk ve zenginlige; dolu bir sandik satmak veya baskasina vermek, gizli isler meydana çikaracagina; baskalarinin sandigini açmak, bekarliga; bos sandik, kiymetsizlige; demir sandik, mevkide yükselise; tahta sandik, evlilige; kirik sandik, iyi bir habere; denizde yüzen sandik, büyük bir kismete; boyali ve islemeli sandik, çok iyi ve mutlu bir yasantiya; kapagi açilmayan sandik, kedere ve üzüntüye isarettir.

SATIR: Rüyada satir görmeniz, iyi bir isi hayirli bir sekilde sonuçlandiracaginiza isarettir.

SAYI: Rüyada çift rakamli sayi, hayra, tek rakam

"S"

SAL: Rüyada sal görmek, çok yakinda arsa ya da bir tarla sahibi olacaginiza isarettir.

SAFAK: Rüyasinda safak söktügünü gören herkes, ferahliga ve saadete erer.

SAPKA: Rüyada sapka satin almak, birisinin yardimi ile islerinin kolaylasacagina ve basariya ulasacagina, bundan dolayi da kazancinin artacagina isarettir.

SARAP: Rüyada arkadaslariyla beraber içki içmek, eglenmek, rüya sahibine bir servet saglayacak ani bir degisiklige; yalniz kendi kendisine içiyor görmesi, çok sinirlenip üzülecegi bir haber alacagina isarettir. Hediye olarak sarap almak veya hediye etmek, küçük miktarda paraya ve sansa; satin almaksa, çok ciddi bir kavgaya isarettir.

SARKI: Rüyada sarki her ne surette görülürse görülsün, elem, keder ve gözyasiyla yorumlanir.

SALVAR: Rüyada salvar, herkes için izdivaç ile güzel bir yuva kurmaya, zengin olmasina, memur ise yükselmesine isarettir.

SAMDAN: Rüyada samdan, genç kizlar için evlenmeye; evliler için, çok güzel bir erkek evladinin olacagina isarettir.

SAMPANYA: Rüyasinda sampanya gören, kisinin ihtiraslarina gem vurmasi gerektigi anlamina gelir.

SAM FISTIGI: Rüyada sam fistigi yemek, gereksiz ve faydasiz bazi islerle ugrasmakta oldugunuzu gösterir.

SASI: Rüyada sasi birisini görmek, islerinizin ve saglik durumunuzun düzgün gidecegine isarettir.

SEHRIYE: Rüyada sehriye çorbasi içmek, tanimadiginiz bir kimseden maddi ve manevi bir yönde yardim göreceginize isarettir.

SEKER KAMISI: Rüyada seker kamisi veya seker pancari görmek, sevindirici bir haber alacaginiza ve bir dostunuzun çok önemli bir ameliyattan sag salim kurtulacagina ve elinize bol miktarda maddi olanak geçecegine isarettir.

SEFTALI: Rüyada seftali görmek, çok kötü haberlere isarettir.

SEKER: Rüyada seker görülmesi, ferahliga, sevince, kolay ve rahat bir rizka isarettir.

SELALE: Rüyada selaleye bakmak, rüyayi görenin gelecegine tesir edecek, bir anlik çok önemli bir karsilasmanin olacagina isarettir.

SEMSIYE: Yagmur yagarken basinda semsiye ile rüyada yürümek, ona üzüntülü ve sikintili aninda yardim edecek bir dostu olduguna isarettir.

SERBET: Rüyada içilen serbetin rengi sari ise, hastaliga; gül, bal, visne, nar veya üzüm gibi surup ve serbetleri içmek, saglam bir bünyeye sahip olduguna; hiç bilmedigi bir surubu içmesi, ilme yakin olmasina isarettir.

SIIR: Rüyada siir okumak, yakinda bir teklif üzerine yalan yere sahitlik yapacagina isarettir.

SIMSEK: Rüyada gökte simsek ve yildirim, ugrasmaya isarettir. Basina veya evine yildrirm düstügünü görmek, o kimsenin zarara ugrayacagini gösterir.

SISE: Sise görmek sevinç ve serefe; sise kirilmis ise keder ve tasaya isarettir.

 "T"

 TABANCA: Tabanca kullanmak, bir iftira durumuna; tabanca satin almak, bir dedikodu haberine; tabanca temizlemek, bir ise girisime; tabanca ile belli bir hedefe ates etmek, ihtirasa; tabanca ile vurulmak, karsi cinsden birine kuvvetli bir sekilde asik olduguna isarettir.

TABELA: Rüyada tabela görmek, is hayatinizda, özel hayatiniz sebebiyle bir basarisizliga ugramakta bulundugunuzu gösterir.

TABLO: Rüyada ünlü bir ressamin tablosunu görmek, uzun zamandan beri kurdugunuz düslerin kisa zaman içinde gerçeklesecegine isarettir.

TABUR: Rüyada askeri bir tabur görmek, yakinda sansinizin çok açilacagina isarettir.

TABURE: Rüyanizda bir tabure görmek, yaz günlerini deniz kenarinda istirahat içinde geçireceksiniz demektir.

TABAK: Rüyada bos tabak, bir müddet için üzüntüye; dolu tabaksa, küçük olaylarla birbirini izleyen sansa isarettir.

TABUT: Tabut, güçlükleri yenmeye, galibiyete isarettir. Tabutu açik görmek, zorluklarin dikkatsizlikten ileri geldigine; tabutun içinde birisi varsa, yakinda ondan saglik haberi alinacagina; içindeki yabanci biriyse, ileride iyi bir dostluk kurulacagina isarettir.

TAÇ: Rüyada taç giydigini görmek, çok yakinda büyük bir murada kavusacagina; baskasini taç takarken seyrederse, rakipleri arasinda yüksek bir mevkiye gelecegine isarettir.

TAKVIM: Rüyada takvim görmek, servete kavusacagina; rüyasinda dogum tarihini düsünmek, aklinda olmayan büyük bir servete varis olacagini gösterir.

TAHT: Rüyada taht görmek, en yüksek mevkiye eriseceginizi gösterir. Tahta oturmak, yüksek bir makam sahibi olacaginiza isarettir.

TAHTA KURUSU: Rüyanizda tahta kurusu görmek, etrafinizin zararli kisilerce çevrilmis olduguna isarettir.

TAKA: Rüyada taka görmek, arzularinizin az da olsa gerçeklesecegini gösterir.

TAKUNYA: Rüyada takunya görmek, islerinizin agir bir tempoda ilerledigine isarettir.

TARÇIN: Rüyada tarçin görmek, üzüntülü bir haber alinacagina isarettir.

TAMBUR: Rüyada tambur görmek, bos ve batil seylere, zinaya, zar ve satranç oyununa isarettir.

TANDIR: Insan kendi evindeki tandirini yikilmis veya viran görürse, serre ugrar. Tandirla ekmek pisirip, yiyen kimsenin rizki artar.

TARHANA: Rüyada tarhana çorbasi içmek, o kimsenin tasa ve sikintiya maruz kalmasina isarettir.

TARAK: Tarak görmek genç ve bekar bir kiz için; mesut olacagi bir erkekle izdivaca; bekar bir erkek için; siddet ve sikintiya veya sabirli bir kadina isarettir.

TARLA: Rüyada görülen tarla veya çiftlik, çok hayirli rizka isarettir.

TAS: Rüyada tas vb. seyleri görmek, çok güzel bir kadinla tanismaya isarettir.

TAVA-TENCERE: Tava veya tencere gören kimse; denizde bulunuyorsa, bogulmasina isarettir.

TAVLA OYUNU: Rüyada bir arkadasi ile tavla oynamak; manen yükseklige ve izzete isarettir.

TAVSAN: Rüyada hizlica kosan bir tavsan görmek, saklanmasi gereken bir sirra isarettir. Tavsani avlamak, endise ve süphe içinde geçecek bir zamanin yaklastigini; satmak, satin almak veya pisirip yemek hafif bir hastalikla yorumlanir.

TAS: Rüyada tas görmek, dügün ya da nisan haberi olarak yorumlanir.

TAZI: Rüyada tazi görmek, islerinizde hizla basari kazanacaginiza isarettir.

TEBESIR: Rüyada tebesir görmek, son zamanlarda sagliginizi çok ihmal ettiginizi gösterir.

TENEKE: Rüyada teneke görmek, hayirli olmayan bir kazanca isarettir.

TEKERLEK: Rüya sahibinin yaptigi ve yapacagi bütün islerinin iyiye dogru dönmesiyle yorumlanir.

TELGRAF: Rüyada telgraf almak, uzaktan gelecek iyi haberlere isarettir.

TELESKOP-TELEFON: Rüyada teleskop veya telefon görmek; çok güzel bir habere, miras veya yüksek bir makama erismeye, teleskopla ay ve yildizlara bakmak; çok serefli ve yüksek bir makama veya o makamdakilerle  gorusme

"U"

 UR: Rüyada ur görmek, islerinizde önemli bir engelle karsilasacaginizi gösterir.

URGAN: Rüyada urgan görmek, kara bir haberin alinacagina isarettir.

UÇURTMA: Rüyada uçurtma uçurmak; izzet ve serefli mevkilere çikmaya, kendisini bir uçurtmayla oynarken görmesi; o kisinin bos seylerle ugrastigina isarettir.

UN: Rüyada un görmek, helal mal ile tabir edilir.

USTURA: Rüyada ustura görmek, erkek evlada isarettir. Ayrica ustura, kin tutmaya, elem ve keder verecek anlamina da gelebilir.

UYKU: Insanin rüyasinda kendisini uyurken görmesi; tembelligine, issizligine ve aylak durdugunu gösterir. Halki uyuyor görmek; tasa ve kaygiya veya pahaliliga ya da zor ve karisik islere isarettir.

UD: Rüyada ud görmek, geçmis günlere ait anilarinizin tazelenecegine isarettir.

UYKU ILACI: Rüyada uyku ilaci içmek, üzüntülü günler içinde bulundugunuzu fakat feraha eriseceginizi gösterir.

"Ü"

ÜCRET: Rüyada birisine bir is karsiligi ücret ödemek; bir hayir isleyeceginize, birinden is karsiliginda ücret almaksa; kazancinizin düzelecegine isarettir.

ÜNIFORMA: Üniforma ile ilgili rüyalar, saadete ve is hayatinda basarilara isarettir.

ÜRPERME: Rüyada ürperdiginizi görmek, hafif bir rahatsizligin baslangici sayilir.

ÜNIVERSITE: Rüyada bir üniversitede ders veya konferansi dinlerken görülmesi, durumunun pek yakinda düzelecegine isarettir.

ÜSÜMEK: Rüyada genç bir erkegin üsümesi; hayatta basarisina engel olan sebepleri baskalarinda degil, bizzat kendisinde olduguna, tecrübeli bir yasta ise; eskiden yaptigi bir hatanin meydana çikmasina, zeka ve ince düsüncesiyle bunu hal yoluna koyacagina, evli kadinlar için; hafif bir kaza atlatacagina isarettir.

ÜZÜM: Rüyada görülen yas üzüm, en güzel riziktir, topluca mala erisilmesine, siyah üzüm sikinti; tasa ve hastaliga, beyaz üzüm; hayir ve sifaya isarettir.

ÜTÜ: Sicak ütü görmek, çok zeki oldugunuza, ancak zekaniza gereginden fanla güvenip bu nedenle zarar göreceginize; terzi ütüsü, hayirli bir habere; herhangi birseyi ütülemek, islerin düzelecegine isarettir.

ÜVEY: Rüyada üvey anne, baba ya da kardes görmek, can sikici bir haber alacaginiza isarettir.

 "V"

 VADI: Rüyada yesil vadi görmek, yasantinizin mutlu bir sekilde sürmeye devam edeceginize isarettir.

VAGON:Rüyada vagon görmek, bir seyahate çikacaginiza isarettir. Ayrica bir kimse kömür dolu vagon görürse, onun zengin olmasina; baska birsey ile dolu ise, birbirini izleyen güçlük ve sikintiya; içi bos vagon ise, ücreti veya kazanci az bir ise yorumlanir.

VAHA: Rüyada vaha görmek, sikintili günleri artik çok gerilerde birakip rahata kavusacaginizi gösterir.

VAHIY: Rüyada meleklerden biri araciligiyla kendisine veya bir baskasina vahiy indigini görmek; hayra, iyi habere ve Allah'in lütfuna isarettir.

VARIL: Rüyada varil görmek, bolluga ve ucuzluga isarettir.

VAMPIR: Rüyada vampir görmek, bir yakininizn sizi fena halde istismar ettigine isarettir.

VAZO: Rüyada vazo görmek, kötü haber isareti olarak kabul edilir.

VATAN: Rüyada insanin kendi vatanini görmesi, genellikle hayra isarettir.

VEBA: Rüyada veba hastaligi ile ilgili seyler görmek, bugünlerde büyük bir maddi sikinti içine düseceginizi gösterir.

VEREM: Verem ile ilgili rüyalar, genellikle hayra yorulmaz, iç sikintisina isarettir.

VINÇ: Rüyada vinç görmek, son zamanlarda sikinti içinde bulundugunuza ve agir bir borcun altina gireceginizi gösterir.

VISKI: Rüyada viski içilmesi, zenginlige ve saglik durumunun eger bozuksa düzelecegine isarettir.

VITAMIN: Rüyada vitaminli ilaçlar içmek, saglik durumunuza dikkat edilmesi gerektigini gösterir.

VITRIN: Rüyada vitrin görmek, fazla gösterisin rüyayi göreni gülünç duruma düsürdügünün isaretidir.

VIZE: Rüyada vize alindigini görmek, yakin bir dostunuzun yardimi sayesinde içinde bulundugunuz sikintidan artik kurtulacaginiza isarettir.

VOTKA: Rüyada votka içtiginizi görmek, elinize geçen firsatlari iyi degerlendirmeniz ve çok çalismaniz gerektigine isarettir.

VISNE: Rüyada tatli visne helal rizka; eksi visne sie haram mal ve nimete isarettir.

"Y"

YABANCI: Rüyada bir yabanci ile tanismak, yeni bir is imkani olarak yorumlanir.

YAG: Rüyada yag görmek, büyük bir saadete dogru emin adimlarla ilerlemekte oldugunuza isarettir.

YAGMURLUK: Rüyada yagmurluk görmek, hiç tanimadiginiz birisi size is hayatinizda büyük destek olacak demektir.

YABAN KEÇISI: Rüyada yaban keçisine eristigini görmek, ahlaksiz bir kadinla, gayri mesru bir iliskiye; keçinin saglikli ve iri olmasi çok zengin ve servet sahibi bir kadina; keçi hasta ve zayif ise fakir kadinlara isarettir.

YABAN ÖRDEGI: Rüyada yaban ördegi görmek veya satin almak, çok iyi bir eglenceyi gösterir. Yaban ördeginin pisip tabaga konmasi, o kimsenin kazanç veya gelirinin analacagina isarettir.

YAGMUR: Rüyada yagmur görmek, vaadedilen birseyin yerine getirilmesine, sevdigi kiymetli bir esyasini kaybettigi için üzülecegine; gökten tas yagiyor görmek, günaha ve isyana isarettir. Ayrica yagmur bazen dogal afetleri gösterir.

YALDIZ: Rüyada yaldiz görmek, rüyayi görenin ilginç biri olduguna ve davranislarini makul bir düzeye indirmesi gerektigini gösterir.

YALI: Rüyada yali görmek, murada erisilecegine isarettir.

YAMYAM: Rüyada yamyam görmek, iyi yürekli ve anlayisli kisilerle tanisacaginiza isarettir.

YAHUDI: Kendisini bir yahudi ile sohbet ederken görmesi, o kimsenin Hakki inkar ettigine isarettir.

YAKA: Rüyada yaka görmek, servet ve mala; yakasinin bir tarafa sarkik ve burusuk oldugunu görmesi, zarar ve ziyana isarettir.

YAKUT: Rüyada yakut görmek ferahlik, eglence, iyi yasamaya ve güzel hayata isarettir. Kendisine yakut bir yüzük almasi muradi erkek çocuk ise onun bir kizi olur.

YANAK: Insanin rüyasinda yanagini görmesi, bolluga, hayra ve berekete isarettir.

YANARDAG: Rüyada bir yanardagin infilak ettigini görmek, genç bir erkek için, çok sevdigi birisiyle tartismasina ve bu sebepten dolayi islerinin bozulmasina; tecrübeli yastakiler için, çevresinde olmasini istmedigi bir degisiklige; genç yasta bir kadin ise, çok sevecegi iyi fakat asabi birisiyle izdivaca isarettir.

YANGIN: Bir konagin veya bir evin yandigini, alevlerin kipkirmizi etrafa dagildigini görmek, uzaktan heyecan verici haber almasina; kendi evinin yandigini görürse, zarar ve ziyana ugrayacak, korkunç bir kazadan dolayi hastalanacagina isarettir. Esyalarinin yandigini görmek, bundan sonra yapacagi islerde basarili olacagina isarettir.

YARA: Rüyasinda bir erkek kendisini yaralamis ve üzerine kanlar akiyor görürse, yakin arkadaslari onu kötü bir is yapmaktan koruyacak demektir. Kadinin ayni rüyayi görmesi, sevgilisi veya kocasi tarafindan aldatildigina isarettir.

YARASA: Yarasa kusunu görmek, körlüge ve sapikliga düsmeye isarettir. Zinadan bir çocuk olabilecegi anlamina gelir.

YASTIK: Insanin rüyasina yumusak bir yastiga dayanip dinlenmesi, genç bir erkek için; yakinda ele geçecek bir firsat sayesinde en kisa yoldan refah ve saadete ulasacagini; tecrübeli bir erkek için hos ve eglenceli bir tatile; bekar bir kadin için mali durumu iyi ve saglam bir erkekle evlenmeye; evli bir kadin için çok kiymetli bir dost edinmeye veya resmi bir toplantiya katilmaya isarettir.

YAZI: Rüyada yazi yazmak hileye, yazi yazani görmek hilekar bir adama isarettir. Insan kendi yazisini kötü olarak görürse onun günah ve isyandan dolayi tövbesine gerek oldugu anlamindadir.

YATAK: Rüyada yatak görmek, yeni bir gönül macerasinin baslayacagina isarettir.

YELEK: Rüyada yelek görmek, sikinti içine düsülecek demektir.

YETIM: Rüyada yetim biri görmek, farkinda olmayarak çevrenizdikilere iyi davranmadiginiz anlamina gelir.

YILAN BALIGI: Rüyada yilan baligi görmek, kiskançlik belirtisi olarak yorumlanir.

YELPAZE: Rüyada yelpaze rahata, siddet ve sikintidan kurtulusa; fakirlikten zenginlige isarettir.

"Z"

ZABITA: Zabita ile ilgili her türlü rüya baiinizin derde girebilecegine isarettir.

ZAMBAK: Rüyada zambak görmek islerinizin hizla düzelecegine isarettir.

ZAKKUM: Rüyada zakkum görmek, aci ve üzüntü verici bir haber ile karsi karsiya kalinacaginin habercisidir.

ZAR: Rüyada zar oynayip kazanmak aldatici bir kazanç oldugundan haram ve para kaybina isarettir.

ZARF: Rüyada kagit zarf görmek, önemli bir sirri ögrenmeye; içine her hangi bir kagit koymak üstünlük ve öncülük anlamina gelir.

ZEHIR: Rüyada herhangi bir zehir içerek öldügünü hissetmesi, onun hayatinda hosa gitmeyen bir degisiklik olacagina; zehirlenmekten kurtulmussa hayatinin rahat ve huzur içinde geçecegine; birisi baskasini zehirledigini görürse, bir zorluk altinda kalacagi ve bundan sonra kurtulacagina isarettir.

ZENGIN: Rüyada zengin birini görmek sikinti içinde bulundugunuzu gösterir.

ZERDALI: Rüyada zerdali görmek, tatli bir haberin habercisi olarak yorumlanir.

ZENCI: Rüyada zenci görmek, orta yasta ise durumunda acele bir degisiklige; genç bir kadin için yabanci memleketten sevinecegi habere, yaslilar için kaçirilmayacak firsata isarettir.

ZINCIR: Rüyada zincir görmek, kuvvet bulmaya; bekar ise evlenmeye; gurbette ise yurduna dönmeye; boynunda zincir görmek, çok kötü bir söz isitmeye; bütün zincir ve baglardan kurtulmus görmek ise iyilige ve rahatliga isarettir.

ZIL: Rüyada kapi zili veya okul zili gibi zil sesi duymak iyi bir isarettir. Genç bir erkek için daha yüksek bir mevkie terfi edecegine; tecrübeli yastaysa halinden daha iyi bir degisiklige; bekar bir kiz için mutlu bir evlenmeye; evliyse gelecegi parlak bir oglan çocugunun olmasina isarettir.

ZIYAFET: Rüyada ziyafet vermek hayir üzerine toplantiya isarettir.

ZÜMRÜT: Rüyada zümrüt görmek helal mala, iyilik ve basari kazanmaya isarettir.

ZEMZEM: Rüyada bu suyu görmek en tehlikeli hastaliktan kurtulmaya, tasa ve hüznün sona ermesine isarettir.
 

 

1