Clarkova putanja 13
Najezda digitalnih programa dovela je u naše domove donedavno nezamislive, egzotične televizijske kanale iz Vijetnama, Indije, Tajlanda, Japana i svih arapskih zemalja

GLOBALNO SELO

Nekodirani kanali dalekih tv mreža samo dokazuju kako je svijet, doista, postao mali

Polovicom siječnja, nakon što su se na europskom satelitskom nebu ustalili novi Eutelsatovi sateliti, postalo je jasno kako medijske kuće starog kontinenta nemaju više ništa novog za ponuditi. Naime, njemački se RTL već može gledati na satelitu Sirius, namijenjenom nordijskim zemljama, dok se drugi program tamošnje javne televizije, ZDF, upravo pripušta u turske digitalne tv svežnjeve. Talijanski RAI također se pomaknuo u tursku tv ponudu, dok su istočnoeuropski programi postali tako uobičajeni, da više ne izazivaju posebnu pozornost.
Primjerice, bugarski paket na satelitu Thor neprekidno se povećava, testirajući nove programe, dok su Mađari i Rumunji osvojili Amos na četiri stupnja zapadno. Osim Amosa, Rumunji su dosegljivi na 18 stupnjeva zapadno, na Intelsatu, gdje su u siječnju startali RTRM, specijaliziranie edukativni tv kanal, namijenjen gimnazijalcima i sveučilištarcima.
Česi su tu odavno, beskonačni štrajk na državnoj televiziji - kojem su se, iz nepoznatih razloga, veselili i na HRT-u - omogućio je emitiranja tri česka kanala nekodirano, što je bio dobar uvid u kvaliteti tranzicijske televizije. Poljaci su već odavno postali dostupni, njihovo prevođenje filmova i sporta redovito izaziva šale i kod vlasnika analogne opreme, koji gledaju Astru i Hot Bird.
Egzotika na ćirilici
Ruskih programa nešto je manje i teže su dostupni - pa ih već možemo smatrati tv egzotikom. Bez pretplatničke kartice za ruski NTV digitalni svežanj an Siriusu, koju možete kupiti jedino u Sloveniji, Rusi su dostupni samo na teže dohvatljivim satelitima. Točnije, za prijam Siriusa i Thora, u digitalnom ku-bandu, morate imati malo veću pokretnu antenu. Na Siriusu su nekodirani TV6 iz Moskve, a upravo testiraju ORT za Litvu i Latviju. Na Thoru, 1 stupanj zapadno, može se gledati ORT International, najprestižniji ruski tv kanal, ali kako ide u nordic beamu, potrebna je veća antena.
Vlasnici C-band opreme - većih antena i posebnog konvetera koji radu na 5,5 gigaherza - mogu od jeseni kvalitetno pratiti ORT na novom satelitu Express 3A, 11 stupnjeva zapadno, gdje su donedavno emitirali Srbi, ali su ih izbacili zbog neplaćanja.
Free-to-air ruski programi, digitalni i analogni, mogu se pronaći i na istočnijim satelitima, smještenim od Gorizonta na 40 istok, do LMI1 na 70 istočno, ali to nismo testirali u našim uvjetima.
Ipak, carevi egzotike su Turci. Njihovih nekoliko desetaka nekodiranih digitalnih kanala, koji se mogu gledati na satelitima Turksat (42 i 31 stupanj istočno), te Eutelsat (10 i 7 stupnjeva istočno) pokazuju nevjerojatno bogatu televizijsku ponudu. Radi se o europskoj kvaliteti u azijskim uvjetima, što se naročiti može vidjeti u specijaliziranim glazbenim kanalima, kakvi su POP TV iz Istanbula (Eutelsat, 10 stupnjeva istočno) ili svežnju Star (isti satelit).
Ima tu i filmova, sporta i raznih zanimljivosti - vrlo su zanimljivi kanal Olay Tv i Ege TV na novom Eutelsatu W1 (10 istok), te turski CNN i državni programi na Turskatu 1C (42 istočno).
Državni satelitski kanal TGRT ide free-t-air na Hot Birdu, satelitu koji je u posljednjih godinu dana, od lasniranja pete "vruće ptice", postao pravi digitalni televizijski raj.
Naime, na Hot Birdu se, osim najgledanijih nekodiranih europskih tv mreža, poput RAI, ARD, ZDF ili njemačkih stanica kakvi su RTL i SAT1, mogu gledati vrlo neobični programi iz Tajvana, Bangladeša, Kurdistana (zapravo, za Kurde u dijaspori), Armenije, Bliskog istoka, Irana, Iraka, Libije, Grčke, ... Tu su i favoriti iz zemalja bivše Jugoslavije, od djelomično nekodiranih HRT-a i TV Slovenija, do free-to-air TV Crne Gore, makedonske TV, te srpskih postaja Nova RTS i BK Telekom.
Dobro jutro, Vijetnam
Nije jednostavno predočiti sve te čudne slike i zvukove, ali recimo na Arirang Tv iz Bangladeša ima dosta programa klasične muzike, dok Bangla TV više prikazuje njihove filmove, koji su identični indijskim, dugački su, puni pjevanja i plesanja, te nama dosadni.
Kurdska televizija emitira samo navečer, informativne i političke emisije za svoj raseljeni narod, dok Thaicom prikazuje serije, filmove i podsjeća na Novu TV.
Arapskih programa je bezbroj. Samo na Hot Birdu ima ih petnaestak, dok se pravi izbor može pronaći na Arabasatu (26 istok) i Nilesatu (7 zapad). Jezik je malo kome u nas razumljiv, no putopisi iz unutrašnjosti Iraka (na iračoj TV), ili prijenosi europskog nogometa (satelitske stanice zemalja Perzijskog zaljeva) jasni su svima.
Iran je također nedavno krenuo sa svojim kanalima. Na Hot Birdu trenutačno idu tri perzijska tv programa, kao i radijski kanala. Jedan program, Simaye Azadi, na Siriusu.
Armenska TV ma Hot Birdu ne emitira čitav dan, nego samo navečer. Program se čini ozbiljnim, a strani filmovi titlani su armenskim pismom. Vrlo ezgotično.
Indijske programe nekodirano možemo gledati na "novoj Astri", odnosno na 28 stupnjeva istočno, gdje obitava britanski SKY Digital paket. Namijenjeni su tamošnjem tržištu i velikoj indijskoj populaciji u Velikoj Britaniji, s engleskim reklama, te idu na nekoliko jezike. Posebni su programi na hindiu, punjabiju, gurjarju i drugim jezicima. Imaju dosta glazbe, tu je i specijalni "indijski MTV" - B4U Music.
Vijetnamski program VTV4 možemo naći na francuskom Telecomu, smještenom na 8 stupnjeva zapadno. Riječ je o satelitu koji se nedavno "probudio" - još prije šest mjeseci, tamo smo mogli pronaći samo kodirani francuski Canal+ u D2MAC-u, jedini kanal u eurocrypt kodiranju za kojeg nije bilo piratskih "ključeva" na Internetu.
Kinezi su, za sada, malo teže dostupni. Bez vrhunskih i golemih antena za primanje Thaicoma u C bandu, možemo samo gledati CCTV na Hot Birdu, te CTN, kanal koji u NTSC-u ide u europskom i američkom beamu na Telstaru 12, 15 stupnjeva zapadno.
Za gledanje svega toga potreban nam je, dakako, digitalni receiver, koji ima mogućnost primanja SCPC signala. Prepuručljiva je pokretna antena, jer se inače moramo zadovoljiti Astrom ili Hot Birdom. Detaljne frekvencije i tehnički podaci mogu se pronaći na www.lyngsat.com.

U slijedećem broju:
Nove antene i konverteri