Digitalni satelitski prijemnici na kraju stoljeća: što nude vodeći svjetski proizvođači zabavne elektronike

VIŠE OD TELEVIZIJE

Novi digitalni prijemnici spoj su računala, videa i televizora, rade pod linuxom i imaju pristup na Internet DSL vezom

 
Satelitski prijemnici nove generacije unijet će revoluciju u kućnu zabavu. Umjesto digitalnog prijemnika s mogućnostima dekodiranja kodiranih svežnjeva i, eventualno, dolby surround zvuka, novi će, već najavljeni receiveri ujedno biti i video rekorderi koji će zapise pohranjivati na golemi hard disk, a služit će i za igranje. Prvi takav prijemnik već je najavila finska kompanija Nokia, koja u svijetu digitalne televizije nameće trendove otkad se pojavilo komercijalno emitiranje programa u DVB obliku.
Radi se o Nokia multimedijskom terminalu, koji će služiti za gledanje televizije, spremanje video zapisa, surfanje Internetom, slanje i primanje elektronske pošte, te gledanje pay-per-view filmova. Najavljen je, slijedećih mjeseci, "state-of-the-art" Nokia Multimedia Terminal, koji će po cijeni od kojih tisuću i petsto DEM objedinjavati kućnu zabavu.
Sastojat će se od Intel Celeron 366 MHz procesora, hard diska od najmanje 20 GB, podržavat će ISDN, PSTN, xDSL ili kablovski modem, imat će ugrađenu 3D ubrzivačku grafičku karticu, mogućnost ugradnje dva CAM-a za kodirane satelitske programe, mogućnost prijema PAL i NTSC signala, te dva USB i dva Firewire priključka za web kamere, printere, video rekordere, te specijalno izrađenu tipkovnicu. Operativni sustav bit će linux.
Imat će mogućnost sviranja mp3 fileova (dakako, i skidanja istih), priključenje na lokalne Ethernet mreže, te raznih igračkih konzola, joysticka i sličnih uređaja.
Prije tog prestižnog uređaja, na tržište će zasjesti novi digitalni prijemnik Nokia 9450 S, namijenjen free-to-air prijamu, te Nokia 9900 S, koja će "u vrhu" ponude zamijeniti model 9800.
Nokia 9450 se na zapadnoeuropskom tržištu nalazi već nekoliko mjeseci.. To je najjeftiniji Nokijin digitalni prijamnik - stoji oko 450 DEM - i po mogućnostima, izgledu i grafičkom interfaceu sličan je Nokiji 9800. Uz važan nedostatak, naravno - nema ugrađen viaccess CAM, niti mogućnost dogradnje modula za dekodiranje.
Nokia 9900 također se može mjeriti s modelom 9800 - također će imati ugrađen viaccess dekoder, te "prazno mjesto" za CAM, ali i 20 gigabajtni hard disk, namijenjen snimanju i pohranjivanju video zapisa kojeg želimo snimiti s digitalne satelitske televizije, ili sa zemaljske tv. Ukratko, nova će Nokija imati mogućnost Personal Video Recordera (PVR-a) što je najnovija, globalno sve popularnija tehnlogija.
Nije ni Nokia sve što sja. Novi prijemnici korejske kompanije Humax u nas su vrlo popularni i cijenjeni, i sigurno će zadržati važno mjesto na tržištu u 2001. Osobito je zanimljiv Humax IRCI 5400, s ugrađenim irdeto CAM-om, koji ima optički izlaz za dolby zvuk (na kanalima koji takav zvuk, dakako, puštaju), te novoizašli Humax VACI 5300, koji ima ugrađen viaccess CAM, te dva prazna slota. Kod Humaxa je najvažnije da sama tvornica na Internet redovito stavlja upgrade firmwarea, koji se uploada u prijemnik preko serijskog porta. Tako danas vlasnici starijih Humaxa 5400 mogu bez problema promijeniti softver u svojim prijemnicima, te gledati irdeto betacrypt kanale ili imati surround zvuk, o čemu su, u trenutku kupnje, mogli samo maštati.
Svoje mjesto na tržištu zauzimaju i Triax prijemnici, zanimljive, srednjeskupe mašine velikih mogućnosti. Prvi domaći korisnici tvrde kako se mogu koristiti s raznim CAM-ovima, uz ugrađeni viaccess, te sa svim vrstama piratskih kartica. Osim toga, Triaxi imaju, uz serijsi, i USB port, što je još uvijek rijetkost među digitalnim prijemnicima, a vrlo je korisno za promjenu softvarea i update-iranje lista kanala. Triaxi su se pojavili i na hrvatskom tržištu.
Tvrtka Echostar imala je u nas dosta poklonika za svoje analogne satelitske prijemnika. Najskuplji među njima, Echostar LT 8700, ni danas se ne može kupiti za manje od 700 DEM, iako je doba analogije, izgleda, završilo.
Njegovog ponosnog naslijednika, analogno-digitalni prijemnik Echostar AD 3000 IP, koji postoji i u verziji s ugrađenim viaccess prijemnik, danas smatraju vodećim satelitskim strojem najširih mogućnosti. Ima analogni i digitalni prijemnik, pozicioner, kapacitet od 700 analognih i 4000 digitalnih TV programa, mjesto za dva digitalna dekodera i priključak analognih dekodera, te mogućnost da vrti ogromne antene za Ku-band i C-band. U Hrvatskoj ga je teško nabaviti, a cijena mu je 1100 DEM.
Ipak, kad se usporedi novonajavljeni Nokijin multimedijski terminal s ostatkom već ponuđenog, možemo zaključiti kamo proizvođači teže - stvaranju ultimativnih, one-in-one središta kućne zabave i informatike.

U slijedećem broju:
SATELITSKA TV EGZOTIKA: GLOBALNO SELO