Clarkova putanja 3

 

LINKOVI: BRŽE OD CNN-a!

 

Sportski događaji, važna politička zbivanja i koncerti mogu se pratiti i na nekodiranim linkovima, ako ih znamo pronaći..

 


 Istraživanje novih programa, hvatanje nepoznatih, nenajavljenih linkova (iliti feedova), otkrivanje kodiranih programskih svežnjeva koji trenutačno «idu otvoreno» - najljepša je zabava svakog satelitskog entuzijasta. Doista, zanimljivo je nedjeljom poslije podne pronaći prijenos Premiere Legaue engleskog nogometa, koje komentiraju vrsni BBC-ijevi izvjestitelji, ili gledati konjske utrke koje se održavaju u Rimu, s okladama većim od vaše godišnje plaće...

 Još je teže, ali zato i primamljivije, pronaći prijenos kakvog velikog rock spektakla, koji se zbiva subotom uvečer, ili možda boksa iz Las Vegasa. Veliki filmski festivali – Cannes ili mletačka Mostra – stalno imaju uključene kamere, koje nije teško otkriti na satelitima, a ni politički događaji nisu nezanimljivi. Prošlogodišnje bombardiranje Jugoslavije moglo se zanimljivo pratiti na linkovima, kao i ulazak NATO snaga na Kosovo. Drama s ruskim padobrancima na prištinskoj zračnoj luci, gledana na linkovima CNN-a i BBC-a, bila je zanimljivija od špijunskih trilera s Michaelom Kainom!

 Ali, kako se sve te divote mogu vidjeti? Osnovni sustav podrazumijeva pokretnu satelitsku antenu, s polarmountom i pozicionerom, te u posljednje vrijeme digitalnim prijamnikom, jer je analognih linkova sve manje.

 Na najgledanijem europskom satelitu, Astri, kojeg ima gotovo svako hrvatsko kućanstvo, nema linkova, jer su svi kapaciteti zauzeti komercijalnim televizijskim i radijskim postajama, tako da gledatelji koji imaju samo taj satelit, ne mogu provjeriti o čemu mi to ovdje govorimo. Na Hot Birdu – 13 stupnjeva istočno, gdje se u posljednjih nekoliko mjeseci jako povećala gledanost digitalnih programa Hrvatske televizije – ima nekoliko rezerviranih mjesta za linkove, i tu se već može vidjeti o čemu se radi. Najbolji «ogledni primjer» jesu digitalni linkovi na frekvencijama 10.722 H, 12.540 H i 12.598 V (svi sa Simbol Rateom 27500 i FEC-om ¾), gdje se mogu najčešće pronaći prijenosi s raznih festivala, sajmova i sličnog. Na primjer, sajam satelitske opreme u Vicenzi, najpoznatiji takav skup u ovom djelu Europe, prenosi se izravno na Hot Birdu, pa se tako možemo upoznati s najnovijim «komadima» satelitske opreme.

 Na drugim Eutelsatovim satelitima može se pronaći pregršt zanimljivih linkova, na frekvencijama koje su unaprijed poznate. Naravno, potrebno je imati i malo sreće – pa od desetak mogućih frekvencija izabrati pravu, ili pak upornosti i isprobati sve. No, tražimo li baš određenu utakmicu engleske, francuske, njemačke, talijanske ili španjolske lige, može nam se dogoditi da za čitavo vrijeme igre vrtimo antenu tražeći prijenos, kojeg ne možemo naći.

 Najlakše je pratiti englesku ligu – postoji široko rasprostranjena mailing lista, na kojoj se pojavljuju podaci na kojem je satelitu uočena koja utakmica. Dakako, nekodirano i sa zvukom.

 U orbitalnoj floti Eutelsata, za linkove je najbolje pretraživati satelite koji se nalaze na pozicijama 36 stupnjeva istočno, 16 stupnjeva istočno, 10 stupnjeva istočno i 7 stupnjeva istočno. Na 36 istočno – tu se nalazi još i ruski satelit Bonum 1, koji emitira digitalne programe u kružnoj polarizaciji, pa ih nije jednostavno gledati – mogu se gledati sportski prijenosi i politički događaji. Za sportske feedove frekvencije su 11.019 H, 11.055 H, 11.064 H i 11.180 H, a ostale parametre najbolje je namjestiti na automatiku, jer se stalno mijenjaju. Tu idu prijenosi Champions league i slično. Najbolja tablica sportskih prijenosa na Internetu nalazi se na adresi www.alojamento.com/sat-portugal/feedlandia i često se obnavlja, pa je uputno pogledati tamo prije svakog opsežnijeg istraživačkog pothvata na Clarkovoj putanji...

 Talijanski nogomet, tenis, formula 1 i veliki europski sportski spektakli mogu se pratiti na Eutelsatu na 16 stupnjeva. Mnogo frekvencija dolazi u obzir, možda čak pedesetak, tako da ih nema smisla navoditi u tekstu.

 Najnoviji Eutelsatov satelit, W3, koji se nalazi na sedam stupnjeva istočno, ima desetak kodiranih EBU (Europien Broadcasting Union) linkova, ali se često pojavlju i otvoreni kanali koji prenose razne događaje, od sjednica Europskog parlamenta, pa do kakvih parlamentarnih izbora.

 Na Eutelsatu na 10 stupnjeva zapadno, ponovno je dosta nogometa – talijanska, engleska, nizozemska liga i međunarodni susreti. Prijam tog satelita kod nas malo je slabiji – ali već s metarnom antenom sve bi trebalo ići bez greške.

 Njemački nogomet, javljanja iz njemačkih gradova za emisije vijesti i slične bizarnosti mogu se pratiti na Kopernikusu, satelitu koji se nalazi na 28.2 stupnja istočno. Ponekad, zanimljiv se njemačkih linkova nađe i na njegovom «blizancu», Kopernikusu koji s pozicije 24.5 stupnjeva istočno emitira njemačke programe, ali znatno rijeđe.

 Francuski Telecomi puni su prijenosa. Sporta najviše ima na Telecomima na kojima inače nema redovnih tv programa, te koji su smješteni na 3 stupnja istočno i 8 stupnjeva zapadno. Tu se prenose biciklizam, atletika, nogomet – na različitim frekvencijama i isključivo digitalno. Analognih linkova povremeno ima na Telecomu 2D na 5 stupnjava zapadno, ali u C-bandu i dosta loše kvalitete.

 Američki nogomet, bejzbol, NBA košarka, hokej i golf mogu se pratiti na Intelsatovim satelitima na 21 stupanj zapadno. Signal je jak, a prijenosi su uglavnom nekodirani. Nove frekvencije najbolje je pogledati na www.lyngsat.com, a za gledanje digitalnih linkova s tog satelita dovoljan je i manji tanjur.

 Utrke pasa mogu se pogledati na satelitu Telstar 11 (bivši Orion 1), na 11.621 H, i to svakim danom osim četvrtka. Konjske trke mogu se pratiti na Siriusu – gdje je povremeno ruski specijalizirani kanal KSS nekodiran – te na Telecomu (3 stupnjeva istočno) i Intelsatu (21 stupanj zapadno). Na posljednjem satelitu idu i zabavni prijenosi wrestlinga.

 Američkog sporta može se pronaći i na linkovima na Panamsatovim pticama na 43 i 45 stupnjava zapadno, gdje nekodirano ide i Fox Sports Channel.

 Na skandinavskom satelitu Sirius (5 stupnjeva istočno) mogu se vidjeti javljanja njihovih reportera za lokalne vijesti, te prenosi raznoraznih priredbi.

 Ukratko – svijet linkova jedan je od najzanimljivijih djelova satelitske televizije. Nudi nepredviđenu zabavu i mnoštvo informacija, i bilo bi šteta imati pokretnu antenu i ne iskoristiti je za «surfanje» Clarkovom putanjom...

 

U slijedećem broju:

ODUMIRE LI C-BAND?