Clarkova putanja 5

 

PROPUŠTENA PRILIKA ZA ADR

 

 Astra digital radio (ADR) polako je postao stvar prošlosti: zamijenio ga je digitalni satelitski radio (DVB), čija je ponuda sve sadržajnija i raznovrsnija

 

 Utrka je završena: Astra digital radio (ADR) izgubio je bitku u broju i kvaliteti radijskih postaja koje emitiraju u tom obliku. Pobjednik je poznat – DVB prijamnici, koji rade u mpeg2 formatu kompresije slike i zvuka – znatno su popularniji, na njima emitira znatno više radio stanica, dok je kvaliteta gotovo identična – zvuk je «blizak CD». Odnosno, većina slušatelja, na uobičajenim audio uređajima, ne čuje razliku sluša li compact diskove, ili digitalni radio, bez obzira radi li se o ADR-u ili mpeg2 emitiranju.

 Digitalni radio na Astri, ADR, počeo je emitirati 1996. godine, a najveću popularnost doživio je 1997/98, neposredno pred pojavu jeftinijih digitalnih mpeg2 prijamnika. Sve njemačke radio postaje – od državnog Deutschaland funka, do rap, pop i klasičnih stanica – prešle su u ADR, i još uvijek emitiraju u tom formatu. Kasnije je nekoliko talijanskih, švicarskih i francuskih postaja također počelo emitirati u ADR-u, dok na engleskom jeziku i danas imamo samo Granadu FM, koja ide u mono verziji.

 Za popularnost ADR velike zasluge ima sustav DMX – Digital Music Express – koji je prvi emitirao specijalizirane glazbene kanale. Bio je kodiran, ali su se kartice mogle bez problema nabaviti i izvan zemalja Europske unije. Nažalost, DMX sistem propao je nakon godinu dana, bi ga danas zamijenio Multichoice radio u kodiranim svežnjevima, odnosno poseban Xmusic paket (mpeg2) kodiran u cryptoworksu, na koji se plaća mjesečna pretplata.

 Prijamnici za ADR i DMX programe, poput Technisata i Radixa, stajali su oko 600-700 DEM, i bili su vrlo kvalitetni. Danas ADR prijamnici stoje dvostruko manje i najčešće se radi o intergriranim analogno-ADR prijamnicima. Postoje i modeli analogno-digitalnih prijamnika s ADR-om, poput Volksboxa.

 Dva su osnovna znaka koja pokazuju da ADR, polako, postaje stvar prošlosti, ili da, optimistično rečeno, jako stagnira.

 Prvo, sve je manje novih radio postaja koje prelaze u ADR format. U posljednja tri mjeseca, od prosinca 1999. do veljače 2000. samo je jedna postaja počela emitirati u ADR-u. To je njemački poslovni radio HR Skyline, na 11.068 V – 7.74 MhZ. Druge promjene bile su u frekvenciji popularnog svežnja švicarskog državnog radija, u kojem emitiraju stanice CH Pop, CH Jazz i CH Classic (sada ide na 11.686 V). Sudeći po reakcijama u usenet internetskim grupama, promjena frekvencija tih stanica izazvala je pravu paniku među audiofilima, jer je riječ o programima gdje se jako malo priča, a puno svira. Naprimjer, na kanalu CH Classic isključivo se najavi predstojeća izvedba, i to je sve. Nema ni reklama, ni zamornih voditelja!

 Drugo, rijetko se pojavljuju novi uređaji koji podržavaju ADR. Posljednji na europskom tržištu je Kathrein UFD440, analogni receiver s dva tunera i ADR-om, koji može spremiti 250 analognih i 250 ADR kanala. Slične prijamnike izbacili su na tržište i Technisat, Radix i Lemon.

 Novi uređaji mogu se kupiti u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj, gdje je ADR najpopularniji.

 No, gotovo devedeset posto programa koji se emitiraju u ADR sustavu, mogu se, također na Astra satelitu, mogu nekodirano, free-to-air slušati s «normalnim», uobičajenim digitalnim DVB prijamnicima, poput Nokije, Sagema, Echostara, Humaxa, itd.

 Programi kojih nema na Astri u tom obliku emitiranju – kao što su navedeni švicarski kanali – dostupni su na Hot Birdu, ili na drugim satelitima. Granada FM, primjerice, fta ide na Telecomu, 5 stupnjeva zapadno.

 Na Astri u ovom trenutku, emitira 80 ADR programa. Većina ih ide na njemačkom jeziku. Svi ti njemački radiji mogu se uhvatiti i s digitalnim mpeg2 prijamnicima.

 Na Astri, također, trenutačno ide 126 free-to-air digitalnih radijskih programa. Među njima je i 55 nekodiranih atraktivnih francuskih radio stanica, te desetak španjolskih, koji se ne mogu slušati na ADR receiverima.

 Dakle, sve što ide u ADR-u, ide i u drugom digitalnom formatu, iz čega proizlazi da je nabavka ADR receivera – besmislena. Odnosno, smislena je ako vas zanima samo radio, i to onaj s Astre (doduše, postoji jedan poljski radio u ADR obliku na Hot Birdu), te ako želite proći malo jeftinije.

 Naravno, zagovornici ADR-a ustvrdit će kako je kvaliteta zvuka bolja i možda će imat pravo, ako posjeduju skupopcjenu audio opremu. Prosječnim slušateljima razlika neće biti uočljiva.

 Slični su se argumenti primijenjivali i za DSS sistem (Digital Satelite Radio): on je emitirao dvadesetak njemačkih radijskih postaja s Kopernikusa na 23,5 stupnja istočno. Kvaliteta zvuka bila je odlična, no prijamnici su stajali preko tisuću DEM, a broj stanica se nije povećavao. Uništio ga je ADR, koji je tada bio jeftiniji i raznolikiji.

 Kažu, povijest se ponavlja.

 U slijedećem broju: Kako gledati irdeto i seca digitalne kanale uz pomoć PC-ija?