Laboratuvarımıza En Çok Sorulan Sorular

1. Kan nerede verilir?

Biyokimyada çalışılacak kanlar "kan alma odası"nda gerekli sayıda değişik tüplere alınır.

2. İşim bitti mi?

Kan alma odasında kan alma işlemi tamamlandıktan sonra istek kağıdındaki bir ve ikinci bölümdeki yapılması gerekenler tamamlanmıştır.

3. Sonuçlarımı nereden alabilirim?

Biyokimyaya ait sonuçlarınızı ertesi gün sonuç verme bölümünden bilgi işlem kağıdınızla müracaat ettiğinizde alabilirsiniz.

4. Neden Bilgi işlem kağıdı sonuç almak gerekli?

Başkalarına ait sonuç alma riskini ortadan kaldırmak için gereklidir. Bilgi işlem dökümünüzün olduğu kağıttaki hasta numarası yardımı ile; sadece size ait sonucu alırsınız. Aksi takdirde benzer isimli hastanın sonucunu alma riskiniz vardır.

5. Kanım başka kanlarla karışabilir mi?

Eğer bilgi işlem dökümü size ait ise, yani herhangi bir yerde başka hastanın bilgi işlem dökümü ile karıştırmamış iseniz, kan örneğiniz laboratuvarımıza ulaştığında özel olarak etiketleneceğinden ve direkt olarak bu tüpten çalışılacağından karışma riski en aza indirilmiştir.( Lütfen bilgi işlemde isminiz, yaş ve cinsiyet bilgilerinizin doğru yazıldığından emin olunuz.)

6. 24 saaatlik idrar istendiğinde ne yapalım?

Sitede belirtildiği şekilde idrarınızı doğru bir şekilde toplayarak en geç saat 10:45'de laboratuvarımızdaki idrar bölümüne teslim etmeniz gerekmektedir. Test sonucunuzu ertesi gün laboratuvar sekreterimizden alabilirsiniz.

7. Kan vermek için aç mı gelmem gerekiyor?

Pratik olarak evet. 12 saat açlık gereklidir.

8. Neden 11:30'a kadar kan alınıyor?

Bazı testlerin değerleri gün içinde değişkenlik gösterir. Bunun nedeni ayakta durmak, sigara içmek, egzersiz, yorgunluk, günlük stres gibi faktörlerdir. Bu nedenle genellikle kan, idrar ve diğer örneklerin sabah saatlerinde alınması uygundur.

9. OGTT istendiğinde ne yapmalıyım?

Laboratuvara müracaat edip; OGTT sorumlusu ile görüşülürek randevu ve diğer gerekli bilgiler alınmalıdır. Randevu günü 8:30'da uygun şartlarda laboratuvarda olunmalıdır.

10. Gaitada gizli kan istendiğinde ne yapmalıyım?

Gaitada gizli kan için ise; sitede belirtilen diyet şartlarına uyarak hergün en geç 10:45'e kadar büyük abdestinizi laboratuvar idrar bölümüne teslim etmelisiniz. Test sonucunuzu ertesi gün laboratuvar sekreterimizden alabilirsiniz.

11. Kan ile hamilelik nasıl anlaşılır?

Alınan kanda ß-HCG değerlendirmesi yapılır. Sonucunuz referans değerin altındaysa hamile değilsiniz. Bu değerin üzerindeyse muayene eden doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

12. Şeker hastası mıyım?

Eğer rastgele bakılmış iki açlık kan şekeri sonucunuz 126 mg/dl nin üzerindeyse şeker hastasısınız.

13. İyi kolesterol ve kötü kolesterol hangisidir?

Kötü kolesterol diye bilinen LDL kolesterol olup vücutta kolesterol kullanıldıktan sonra artan tipidir. HDL kolesterol çöpçü kolesterol diye bilinen tipteki kolesterol olup, vücuttaki bu artık kolesterolü karaciğere taşıma fonkiyonu görür.

14. Seks hormonları nelerdir ve sonuçlarım normal mi?

Laboratuvarımızda tayini yapılanlar:LH,FSH, estradiol, progestron, testosteron’dur. Kadınlarda, son adet gördükleri tarihten hareketle, bulundukları faz belirlenerek, sonuçlar bu faza göre değerlendirilir.

15. Guatr tedavisi görüyorum. İlaç kullandığım halde guatr testlerini verebilir miyim?

TSH için her koşulda kan verilebilir, ilaç almanızın önemi yoktur. Diğerleri için belli sınırlamalar vardır. Örneğin; Propisil kullananlar ilaç alımından 6 saat sonra ancak T4 tayini için kan verebilirsiniz.

1