den gode mediebruger

den gode mediebruger.

i avisen information har en journalist kunkel opstillet 10 krav til den gode mediebruger. jeg syntes det er en ide at følge disse regler, hvis man vil bevarer overblik ket, når fjernsynet flimrer derudad.

hvis man vil være kritisk overfor EU, må man følge med i hvad der foregår i mediet, og ikke lade sig manipulere af overfladisk information.

1. begå ikke den fejl kun at stole på en kilde.

2. i skal være skeptiske. når der er så meget at vælge imellem, vil der naturligvis være en del af lav kvalitet.

3. vær kvalitetsbevidst. når i finder noget godt, vend tilbage til det.

4. vær opmærksomme. giv jer god tid til at læse om det. søg baggrundstof.

5. vær interaktive. giv aviser og fjernsyn feedback i form af breve.

6. forlang substans. hvis tv indleder hver udsendelse med dagens kriminelle handling, eller nægter at skrive om rusland og indonesien, så protester.

7. lad os ikke få lov til at skræmme jer væk. lad være med at smide fjernsynet ud af vinduet fordi mange indslag har dårlig kvalitet.

8. ?

9. journalister er lige som jer fejlbarlige. det er uden kynisk og udspekuleret bagtanke.

10. bevar troen. vi journalister sætter pris på jeres støtte, men vi højagter jeres respekt.




Forside - - - oversigt - - - DANMARK-siden - - - Henrik Stampe Jensen

EU-modstand - oversigt