hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

2002-ben léphet életbe a "státusz törvény"
Befejezodött a III. Magyar Állandó Értekezlet

 A Magyar Állandó Értekezlet minden résztvevője aláírta a politikai zárónyilatkozatot. A kormány, illetve a kormánypártok, valamint a határon túli magyar szervezetek képviselői úgy nyilatkoztak, hogy egyedülálló és történelmi jelentőségű jogszabály-tervezetről van szó, ezért elfogadása össznemzeti érdek.

  Stumpf István kancelláriaminiszter sikeresnek és eredményesnek minosítette a III. Magyar Állandó Értekezlet (Máért) kétnapos budapesti tanácskozását, s példaértékunek a szomszédos államokban élo magyarokról szóló törvénytervezet elfogadását a fórum részérol az eseményt záró közös sajtótájékoztatón csütörtökön. A magyar-magyar csúcsértekezleten a magyar parlament politikai pártjainak, a határon túli magyar szervezeteknek, valamint a Magyarok Világszövetsége nyugati régiójának képviseloi vettek részt. A fórum zárónyilatkozatot fogadott el, amelyben az aláírók megelégedésüket fejezték ki, hogy Magyarország csatlakozása az Európai Unióhoz (EU) elérheto közelségbe került.

A határon túli magyarok képviseloi nyomatékosan kérik, hogy a csatlakozási tárgyalások során Magyarország jelenítse meg érdekeiket a határok átjárhatósága ügyében, különös tekintettel a Schengeni Egyezményre. A zárónyilatkozat aláírói üdvözölték az EU nizzai csúcsértekezletének döntéseit. Megítélésük szerint a találkozó azon határozatai, amelyek szerint a tagjelölt országokkal szemben az egyéni elbírálás elvét alkalmazzák, és amelyek kilátásba helyezik, hogy az új tagállamok már részt vesznek a 2004-es európai parlamenti választásokon, megfelelnek az összmagyarság érdekeinek.

A Máért a Magyar Köztársasággal szomszédos államokban élo magyarokról szóló törvénytervezettel kapcsolatban állásfoglalásban fogalmazta meg javaslatait az érintett államokban létrehozandó "magyar igazolvány" kiadásához ajánlási joggal majdan felruházott szervezeteknek. A Máért javaslata szerint az ajánló szervezetekben a megfelelo magyar közösségen belül kapjanak szerepet a Máért-ben részt vevo határon túli magyar szervezetek mellett a mérvadó civil szervezetek és egyházak képviseloi is. A javaslat szerint az ajánlás kiadásához a magyar nemzethez tartozás írásban történo kinyilvánítása és az ajánlás igénylése, valamint a magyar nyelv ismerete szükséges.

Tőkés László, az RMDSZ és a Magyarok Világszövetsége tiszteletbeli elnöke úgy fogalmazott, hogy mostantól válik aktuálissá az alkotmány apró módosítása, miszerint a magyar kormány nem felelősséget vállal, hanem felelősséget visel a határon túli magyarokért.

A Szocialista Párt képviselője, Tabajdi Csaba csupán azzal a feltétellel fogadta el a dokumentumot, hogy ahhoz csatolták az MSZP különvéleményét. Ennek lényege, hogy nem fogadják el azoknak a szervezeteknek a létrehozását határon túl, amelyek javaslata alapján adnák ki a magyar hatóságok az úgynevezett magyar nemzeti igazolványt. A szocialisták szerint ezen testületek felállítását a magyar kormány saját klientúrájának kiépítésére használhatná fel, másrészt az SZDSZ-szel közösen kifogásolták azt is, hogy a törvényben nem szerepel, hogy honnan és mennyi pénzt csoportosít át a kormány a kedvezmények biztosításához. A szabad demokraták úgy fogadták el a nyilatkozatot, hogy abból kikerült az a rész, mely szerint az SZDSZ jelenlegi formájában támogatja a határon túli magyarokról szóló törvénytervezetet.

Németh Zsolt külügyi államtitkár elmondta: januárban véglegesítik majd a törvénytervezetet, újabb szakértői egyeztetések lesznek és még jövő évben a kormány, illetve az Országgyűlés elé kerül a jogszabály-tervezet, amely 2002. január elsejétől lépne majd hatályba. Magyarország által Magyarországon igénybe vett kedvezményekről van szó, tehát mindez az ország szuverén döntése, a szomszédos országok érdekeit nem sérti - jelentette ki az államtitkár.

A magyar-magyar csúcsot záró sajtótájékoztatón Németh Zsolt külügyi államtitkár reményét fejezte ki, hogy 2001 januárjában a kormány elso olvasatban már áttekintheti a módosító javaslatokat is magába foglaló törvénytervezetet, azt követoen pedig a parlament dönthet annak elfogadásáról. Az államtitkár hangsúlyozta: Magyarország garanciát vállalt arra, hogy minden idoben a megadható legnagyobb kedvezmények feltételeit megteremti a határon túli magyarok számára. Németh Zsolt jelezte: voltak ugyan viták a törvénytervezettel kapcsolatosan, de örvendetes, hogy konszenzus született a résztvevok között.

A Magyar Állandó Értekezlet kiemelt témája volt a szomszédos államokban élő magyarok kedvezményeiről szóló törvénytervezet. Elsősorban a közlekedés, az egészségügyi ellátás, a Magyarországon tartózkodás és a vízum kérdésében biztosítana az állam kedvezményeket.

A résztvevők véleményei

Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke a zárónyilatkozatot történelmi lépésnek, mérföldkőnek tekinti.

- Először kerül a magyarországi és a határokon kívül élő magyarok közti kapcsolat formája jogilag is megfogalmazottan egy dokumentumba. Ilyen eddig még nem volt, tehát ebből a szempontból ez precedens értékű is.

- Mondana néhány példát, ami ön szerint a legjobban érinti majd a határontúliakat? Sok mindenről szó volt: közlekedés, egészségügyi ellátás, tartózkodás, vízum, stb. Ezek mind olyan területek, ahol kedvezményekre számíthatnak.

- Az első lépés az, hogy egyáltalán hogyan jut ezekhez az előnyökhöz mondjuk egy szlovákiai magyar - vagy bármelyik Magyarország határán kívül élő magyar? Úgy, hogy az illetőnek lesz egy úgynevezett magyar igazolványa, ami már eleve a nemzethez való tartozását igazolja. Egyértelműen azt mondjuk, hogy végeredményben előnyökkel fog járni, ha magyarnak vallja majd magát valaki ilyen szinten is Szlovákiában, és most nem magáról a törvényből eredő előnyökről beszélek, hanem arról, hogy Szlovákiában népszámlálás lesz jövő évben és ott nem mindegy, hogy hányan fogják magukat magyarnak vallani. Tíz évvel ezelőtt több tízezer ember vallotta magát szlováknak annak ellenére, hogy beírta a népszámlálás kérdőívébe azt is, hogy mindezek ellenére magyar nyelvet használ. Tehát ez eleve már feltételezi azt, hogy - durva szóval élve - érdek lesz magyarnak lenni és vállalni a magyarságot. Mi mindazon szervezeteket meg fogjuk szólítani, akik országos tagsággal és országos szinten alapszervezetekkel rendelkeznek. Ilyen például a CSEMADOK, a Pedagógus Szövetség, a cserkészek és ezekkel együtt közösen jogi társulást hozunk létre, és ez fogja végezni a felülbírálást. De ha most megnézzük például a jogalanyiságot, akkor már ott eleve le van írva, hogy mikor kell megadni például az ajánlást. Tehát nemigen lehet majd válogatni, hogy például "neked nem tetszik a szemed színe, akkor nem adom meg". Azt látni kell, hogy olyan fékek vannak beépítve, hogy nem lehet majd visszaélést elkövetni.

- A kritériumrendszerrel kapcsolatban is voltak pro és kontra vélemények, hogy jó-e az, hogyha bevonják például a valamilyen magyar szervezethez való tartozást, mint kritériumot; vagy azt, hogy meg kell jelölni, hogy milyen felekezethez tartozik.

- Igen, de ez nem feltétel. Fel van tüntetve, hogy milyen esetekben kell kiadni ezt az igazolványt. Tehát például négy-öt olyan kritérium van, amiből - az eredeti elképzelés szerint egyet kell teljesíteni. Mi viszont azt mondjuk, hogy legalább kettőt kell: például hogy beszélje a magyar nyelvet, sezen kívül lehetőség van olyan esetekben is, ha például legalább az egyik fél magyar vagy a szülei azok voltak.

- Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt, hogy elsősorban azokat a családokat szeretnék támogatni, amelyek a gyerekeiket magyar tannyelvű iskolába járatják.

- Igen, ez is egy a sok szempont közül. Tehát azért mondom, hogy meg kell nézni az összes szempontot és abból olyan kombinációkat lehet kiválasztani, amelyek végül is mindig előnyösek lehetnek, amennyiben a illető teljesít az öt feltétel közül, legalább kettő olyat, amit bárki aki magyarnak érzi magát, teljesít már most.

Tőkés László, az RMDSZ és a Magyarok Világszövetsége tiszteletbeli elnökeként vett részt a Magyar Állandó Értekezleten. Szerinte keveslik a határon túli magyar vezetők azt, amit ez a törvény nyújt.

- Nyilván, hogy keveselljük. Nyilvánvaló, hogy többet kellene fordítani a határon túli magyarság rehabilitációjára, de hát Magyarország nem Nyugat-Németország.

- Akkor mire lesz elegendő ez az úgynevezett magyar nemzeti igazolvány?

- Én egy határon túli magyar nemzeti emancipáció szempontjából tartom a legfontosabbnak ezt a törvényt; abból a szempontból, hogy a határon túli magyarság nemcsak az országaik többségi nemzetéhez képest, hanem az anyaország magyarságához képest is kisebbséginek kellett, hogy érezze magát - tudva vagy tudattalanul. Most egy nemzettagságot igazoló dokumentum kerül a kezükbe és 80 év óta első ízben valósul meg, hogy valamely jogviszony alakul ki határon inneni és túli magyarok között.

Hámos László, az Amerikai Emberjogi Alapítvány elnöke úgy véli: a törvénytervezet mindenképpen jó elemeket tartalmaz.

- Nem hiszem, hogy a nemzetközi közösség bármilyen kifogást emelhetne az ellen, hogy Magyarország nemzettársainak erősítését és fenntartását támogatja. A nyugati magyar körök - ha ebben nincs és helyénvaló is, hogy ne legyen szerepe a nyugati magyarságnak -, mindenképpen erősítő és támogató módon viszonyulnak ehhez. Egészséges fejleménynek tekintjük, hogy egy törvény adja azokat a kedvezményeket, amik megilletik a határon túli magyarokat. Nagyon fontos megtartó elem, hogy az emberek otthon maradjanak, s ebben is erősíti őket. Én nem hiszem, hogy ez az érintett kormányok számára bármiféle veszélyt jelenthet.

Mit jelent a határon túliaknak tervezett kedvezményrendszer?


A Magyar Állandó Értekezlet zárónyilatkozatában is megemlített törvénytervezet szerint a jövőben azok a szomszédos államokban élő magyarok juthatnak kedvezményekhez, akik a határon túli magyar politikai és civil szervezetektől vagy egyházaktól olyan ajánlást kaptak, amellyel bizonyítják nemzetiségüket. Ennek alapján öt évre szóló arcképes igazolványt állítanak ki, amely a kedvezmények igénybevételére jogosítja őket. Egyes vélemények szerint olyanok is bekerülhetnek a kedvezményezettek közé, akik igazából nem lennének jogosultak rá.

Németh Zsolt külügyi államtitkár szerint a kedvezményeket azok vehetik majd igénybe, akik a határon túli szervezetektől hoznak ajánlást.

- Ma a Magyar Állandó Értekezlet megfogalmazott egy állásfoglalást, hogy a határon túli szervezetek milyen kritériumok alapján adhatnak ki ajánlást az egyének számára. Ezek között van két kötelező kritérium és van hat, amely közül az elgondolások szerint egynek vagy kettőnek kell teljesülnie. Az egyik kötelező elvárás, hogy a határon túli magyar magyarnak vallja magát - a szabad identitásválasztás elve alapján-, a másik pedig, hogy beszélje a magyar nyelvet. Van még több mérlegelési szempont, hogy magyar iskolába járatja-e a gyerekét, az egyházi nyilvántartásban részt vesz-e, ő maga magyar iskolába járt-e.

- A nyelvtudást hogyan ellenőrzik, kell-e nyelvvizsga vagy egyszerű beszélgetés alapján?

- A törvény ezt nem tartalmazza. Az ajánló szervezeteknek kell kialakítani azt a rendszert, ahogy ellenőrizni tudják majd a magyar nyelvtudást. Nagyon sok feladata lesz a határon túli ajánló szervezeteknek, amit a törvény nem is kíván szabályozni.

Tabajdi Csaba, az MSZP nemzeti és kisebbségi ügyekkel foglalkozó politikusa már december 13-án, szerdán megfogalmazta, hogy pontosan meg kellene határozni a kedvezményezettek körét.

- Azt hiszem ahhoz, hogy a magyar adófizetők átláthassák, hogy kik kapják ezt a támogatást, tiszta helyzetet kell teremtenünk. Vagyis a kedvezményezettek körét, legalábbis a követelményrendszert, amelyről államtitkár úr beszélt, azt a törvény szerves részévé kell tenni. Nem ismerek olyan magyar jogszabályt, amelyben ne lenne benne a jogalany, a személyi kör. Nem a kritériumokban van a vita, hisz a követelményrendszerben sikerült megegyezni, mert tulajdonképpen rugalmasak voltak a résztvevők. Egyetértünk, hogy az alap az illyési elv - magyar az, aki magyarnak vallja magát - és emellett van még fakultatívan néhány olyan követelmény, amelyet figyelembe lehet venni; de a döntő mégiscsak a szabad identitásválasztás elve. Ezt a személyi kört - azaz, hogy kire vonatkozik - be kellene venni a törvénybe: ebben van az igazi vita! Szerintem ahhoz, hogy a magyar többségi társadalom ezt elfogadja, jogos elvárása, hogy lássa, nemcsak azt, hogy milyen kedvezmények vannak, hanem, hogy kik a kedvezményezettek.

- Önök miért csak különvéleménnyel írták alá ezt a zárónyilatkozatot, amelyet elfogadtak?

- A különvéleményben többek között ezt fogalmaztuk meg és még volt egy másik kifogásunk is. Az, hogy a törvény egy olyan ajánló szervezetet akar létrehozni, amellyel mi nem értünk egyet. Mégpedig azért, mert tudjuk jól, hogy mennyire megosztott a határon túli magyarság - csomó belső vita van - és ezek következtében vannak félelmeim. Budapestről, főképpen kormányzati kiválasztásra számomra rendkívül aggályos az ilyen szervezet. Ezt meg lehetett volna nagyon egyszerűen oldani. Megállapodhattunk volna most, egy óra leforgása alatt, hogy Szlovákiában melyik az az öt, Erdélyben melyik az a nyolc vagy kilenc szervezet - beleértve egyházat, RMDSZ-t, stb. -, és akkor nem lenne szükség erre az ajánló szervezetre, ami komoly visszaélések és viták forrása lehet.

Duray Miklós, a Szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának alelnöke úgy véli, a kérdés viszonylag egyszerű.

- Ha a magyar igazolvány kiadása egy olyan ajánláshoz fűződik, amely csak azoknak lehet a birtokában, akik nyilatkoztak arról, hogy ők a magyar nemzethez tartozónak vallják magukat - és hogyha a magyarság számára a nemzetfogalom a kulturális, a nyelvi, a hagyományokon keresztüli összetartozást jelenti, akkor viszonylag könnyű megállapítani azt, hogy igazat mond-e az illető vagy pedig sem. Ezt leginkább azok tudják megállapítani, akik a helyszínen vannak. Mert például egy határon túli magyar hiába élt magyar nyelvközegben, ha az iskoláinak egy részét nem magyar iskolában végezte, akkor feltételezhetően olyan fokú nyelvromlás észlelhető nála, hogy ha Magyarországon kérdeznék őt meg, akkor azt gondolnák, hogy ez egy idegen, csak megtanult magyarul. Viszont mi a helyszínen meg tudjuk állapítani, hogy ez nem így van. Tehát ezért nagyon fontos, hogy a helyszínen legyen megállapítva, hogy az illető valóban jogosult-e arra, hogy kérvényezze, illetve megkaphassa a magyar igazolványt.

Véleményük szerint ad-e visszaélésre lehetőséget ez az ajánlás? Ezt azért is kérdezem, mert az egyik román napilap riportot közölt arról, hogy egyre több romániai állampolgár teszi magyarországi bankba a pénzét és vásárol különféle ingatlanokat a magyar- román határ közelében elsősorban azért, mert úgy gondolják, hogy ez egyfajta jó ajánlás az igazi ajánláshoz, az igazi ajánlóigazolványhoz - tehát végül is különféle kerülő utakat próbálnak keresni.

- Azt mindenképpen fontosnak érezzük - mindazok, akik a törvény elgondolásában szerepet játszottunk-, hogy végre a XX. század után, amikor is a határon túli magyarok számára a magyarságuk csak hátrányt jelentett, a XXI. században a Kárpát-medencében a magyarság vállalása előnyt jelentsen a magyar ember számára - mondta Németh Zsolt. - Tehát ezt a jellegzetességét a törvénynek mi nem szégyelljük. Ugyanakkor megfelelő, beépített garanciákat látunk arra, hogy nagy arányú visszaélésre ne legyen lehetőség. Nyilvánvaló, hogy egyedi visszaélések kizárására a törvény nem alkalmas, de - ismétlem - hogy nagy arányú visszaélések ezen törvény alapján ne legyenek, annak a garanciái megvannak ebben a jogszabályban.

- Amióta felvetődött ennek a törvénynek a létrehozása, szó van arról, hogy vajon a helyben maradásra készteti, ösztönzi-e ez a majdani jogszabály a határon túli magyarokat, avagy átcsábítaná ide őket. Hogyan látják ezt a kérdést? Azért is kérdezem ezt, mer Orbán Viktor kormányfő említette, reméli, hogy a határon túl tapasztalt demográfiai csökkenés ezzel megáll. Gondolom azt akarta ezzel mondani, hogy a helyben maradást segítené ez a törvény.

- Mindenféleképpen azon vagyunk, hogy a helyben maradást segítse.

- Tehát a kedvezmények nem elég csábítóak?

- A Magyarországon igénybe vehető kedvezményeket azért adjuk, hogy utána aki hazamegy, az a Magyarországon szerzett előnyöket repatriálja, hazavigye. Hazavigye a tudását, vagy a kis pénzt, amit itt nyáron keres. Vagy a Magyarországon magasabb szintű egészségügyi ellátással otthon magasabb színvonalon, hosszabb életet élhessen. Tehát ez mindenféleképpen a szándékaink között szerepel, de azt tudni kell, hogy Magyarországon nem csupán magyarországi kedvezményeket kaphat a határon túli magyar, hanem van egy közalapítványi rendszer, ami a határon túli kis magyar világoknak a kiépítését hivatott szolgálni. Ennek a törvénybe foglalására ugyanakkor nincs lehetőség, mert Magyarország nem alkothat jogszabályokat a határon túlra, a szomszédos országokra vonatkozóan. Ezt a közalapítványok, s az újonnan létrehozandó közhasznú szervezetek statutuma fogja majd részleteiben szabályozni, illetőleg részben már az Illyés Alapítvány, az Apáczai Alapítvány, az Új Kézfogás Alapítvány végzi ezt a munkát.

Duray Miklós visszautalt a kormányfőnek arra a kijelentésére, hogy a törvényhez kapcsolódik, illetve a törvényből fog következni egy családtámogatási rendszer is.

- Ezt talán túlzó lesz majd rendszernek nevezni, mert elsősorban arról van szó, hogy azok a családok részesüljenek bizonyos támogatásban, akiknek a gyermekei magyar iskolába járnak.

- Tehát ez egyfajta iskoláztatási támogatás lenne.

- Igen, de ez családtámogatás is, hiszen az iskoláztatás a családot terheli meg - tehát kettős célú a segítség. A család belső biztonságát növeli, könnyíti azt a különböző döntések meghozatalában az identitás megőrzésével kapcsolatban és mindenképpen hozzájárul ahhoz, hogy a magyar közösség erősödjék. Mert ott, ahol a családok könnyebben tudnak dönteni az identitásválasztásban, illetve az identitás-erősítésben, a közösség is erősödik. Tehát mondhatnám úgy is, hogy három irányba fog hatni ez a támogatás: a család bizonyos alapvető, iskoláztatással kapcsolatos anyagi problémáit segít megszüntetni; segít a magyar identitás erősítésében és erősíteni fogja a közösséget azzal, hogy bővíti az iskolai tanulmányok lehetőségét, illetve körét.

- Ha már szóba került az iskoláztatási támogatás - Orbán Viktor említette, hogy ez azoknak járna, akik magyar nyelvű iskolába járatják a gyermekeiket. Németh Zxsolthoz szól a kérdés: hogyan kérnek erről igazolást, hogyan lehet bizonyítani, hogy magyar tannyelvű iskolába járnak a gyerekek?

- A helyi ajánló szervezet ezt nagyon könnyen meg tudja vizsgálni, például a gyermek bizonyítványa alapján. Ugyanakkor vannak olyan települések a Kárpát-medencében, ahol már sajnos nincsenek magyar iskolák és ezeken a helyeken mindenféleképpen kivételes eljárást kell majd gyakorolni.

Tabajdi Csaba ehhez annyit tett hozzá, hogy itt van egy koncepcionális nézetkülönbség.

- Többször is elmondtam, hogy ez nem a szülőföldön való megélhetésnek a törvénye. Kicsit fordítva ültek föl a lóra, amikor ezt elkezdték mondani, mert kell ez a törvény a határon túli magyarokról, de elsősorban azokon a területeken, amelyek a szülőföldön való megélhetést és boldogulást szolgálják. Többek között ebből a törvényből hiányoznak azok az eszközök, amelyek már most megvannak: hiszen 1992 óta működik a Kézfogás, majd később az Új Kézfogás Közalapítvány vagy a Corvinus Részvénytársaság, amely a határon túli vállalkozásokat segíti, de tulajdonképpen ez a mostani törvény ezt nem tartalmazza. Gond van a három hónapos munkavállalással is, mert nincs szakmailag kellőképpen előkészítve. Egyrészt tényleg van Magyarországon munkaerő kereslet, ugyanakkor magas munkanélküliség van pont azokban a megyékben, Szabolcs-Szatmárban, Bács-Kiskunban, Békés megyében, amelyek Romániával, Ukrajnával határosak. Ez a három hónapos munkavállalási kvóta egyáltalán nincs kidolgozva. Jelzem, hogy a szakbizottságban elhangzott többek között a szocialista Vojnik Mária nagyon jó javaslata - amit át is vett a szakbizottság, de végül ebbe a törvénybe nem került bele. Félő, hogy itt szembe fog kerülni a magyarországi munkaerő a határon túli munkaerővel - s még a családtámogatási rendszerrel. Ez egy nemes cél, de üres ígéret. Én azt hiszem, hogy túlzott illúziókat ébreszt határon túl, idehaza pedig ingerli az embereket, mert évek óta a családi pótlék összegét nem emelte ez a kormány, egyedül az adókedvezményeket növelte, a határon túl pedig adókedvezményeket nem tud adni. Én örültem volna, hogy ha Orbán Viktor miniszterelnök úr körültekintőbben jár el, mert akkor nem jött volna létre ez a csapdahelyzet, hogy a határon túl egy csomó illúzió, egy csomó elvárás alakult ki ezzel a törvénnyel kapcsolatosan, amelyet nem tud ez a törvény önmagában véve teljesíteni.

Duray Miklós amondó: sohasem lehetnek megelégedve azzal ami van, mert mindig többet akarnak.

- Viszont ha abból indulunk ki, ahogy az előzetes szövegekből is hallottuk, hogy az elmúlt több mint 80 évben ez az első olyan törvény, amely megváltoztatja vagy enyhíti az elszakított magyarság magyarországi jogi idegenségét is, akkor egy óriási lépést tettünk előre. Ugyanis két irányba fog hatni a törvény: fogja javítani a közérzetet a szülőföldön és fogja javítani a határon túli magyaroknak a közérzetét akkor, amikor Magyarországon tartózkodnak.

- Akkor ezek szerint nem osztja Tabajdi Csaba véleményét, miszerint lesz egyfajta szembenállás a határon túli magyarok, illetve a magyarországi magyarok között például a munkavállalás tekintetében vagy itt van például a társadalombiztosítás, azaz hogy az egészségügyi ellátásra is jogosultak lennének a határon túli magyarok.

- A törvény szerint az a határon túli magyar részesül magyarországi társadalombiztosításban, aki dolgozik is Magyarországon. Viszont tudjuk azt, hogy körülbelül 90 ezer munkahely betöltetlen Magyarországon és nem akad a munkanélküliek között sem megfelelő személy, aki ezeket a munkahelyeket betöltse. Hát akkor miért ne lehetne keresni azon határon túli magyarok körében ezekre a munkahelyekre legalább három-négy-öt hónapra munkaerőt, akik esetleg megfelelnek?

- Erre egészen más technikák is lettek volna - mondta Tabajdi Csaba. - Egyszerűbb megoldások, hogy a határon túli magyar szervezetek és a megyei munkaügyi központok fölveszik a kapcsolatot, hogy miből van kereslet, mit tudnak kínálni a határon túli magyarok és utána ezek összehozzák. Ez a három hónapos dolog lóg a levegőben. Egy csomó szakmai részlet, például a társadalombiztosítás kidolgozatlan.

- Ezeket nem lehet már finomítani?

- Ezeket lehet finomítani, csak a törvényhez csatlakozik tíz jogszabály. Itt az a kérdés, hogy a kormány hajlandó-e finomítani - ha nem is mindet, de néhány nagyon fontosat, például ami a munkavállalásra vonatkozik vagy a társadalombiztosításra vagy egészségügyi ellátásra. Ez nem is parlamenti hatáskör, de látni kell, hogy mit fogunk elfogadni... Ha erre a kormány hajlik, akkor ez egyrészt sokkal jobban megkönnyíti a határon túli magyaroknak is, hogy egyáltalán tudják, hogy mit kapnak, mert ebből most még nem derül ki. Most van egy szép szándék, amelyet üdvözlünk, de hogy mi lesz ez ténylegesen, azt még sok tekintetben nem tudjuk.

Németh Zsolt kijelentette: most már tudják, hogy egyrészt üres ígéretekkel van tele a törvény, másrészt pedig túlzó elvárásokat támaszt a határon túli magyarokban, mert túlzó ígéreteket tartalmaz.

- Ezzel kapcsolatban szeretném elmondani, hogy minden ésszerű javaslatot beépítettünk a törvénybe, ami elhangzott a szakbizottságokban. Nincsen olyan javaslata semelyik kérdés tekintetében a Szocialista Pártnak, amely ne épült volna be - és ésszerű javaslat lenne. A magunk részéről hangsúlyozni szeretnénk, hogy keret jellegű jogszabályról van szó. Hogy a munkaügyi központok mit fognak csinálni, azt majd a meghatározott kormányrendeletek fogják meghatározni. Tehát a munkavállalásra vonatkozó jelzés, a lehetőség benne van a törvényben a konkrét kibontás - mint ahogy az egészségügy és a családtámogatás tekintetében is - az alacsonyabb szintű jogszabályokra tartozik a kormányzat megítélése szerint.

Duray Miklós Tabajdi Csaba félelmeire válaszolva felhívta mindenkinek a figyelmét, hogy a Magyar Állandó Értekezlet szakmai bizottságaiban a munka igazán most kezdődik.

- Eddig csak eszmecsere folyt és ötletdömping volt, hogy hogyan lehet a törvény javaslatát kidolgozni. Ezután jönnek azok az eszmecserék és munkák, amelyek majd a végrehajtási rendeletekkel kapcsolatosak.

Tabajdi Csaba ezt azonban cáfolta.

- Bocsánat, hogy meg kell cáfoljam Duray Miklóst és az államtitkár urat - Őry Csaba úr nevével hivatalosan megkaptunk egy olyan javaslatsort a foglalkoztatásra, az egészségügyre, amely élvezi annak a bizottságnak az egyetértését, amelyben Vojnik Mária szocialista képviselőasszony egy csomó kezdeményezést tett - ezeket el is fogadta a szakbizottság, mégse kerültek bele a jogszabályba, úgyhogy én nagyon kérem államtitkár urat, hogy a tényeknek megfelelő állításokat tegyen.

Németh Zsolt erre annyit felelt: nem oda való, képviselő úr.

- A jövő héten a parlament elfogadja a következő két évre szóló költségvetést, amelyben nincs benne mindannak az anyagi fedezete, amiről beszélünk. Honnan lesz erre fedezet - miből és mibe kerül?

- Nagyon ritkán fogadott el a Magyar Köztársaság költségvetése olyan előirányzatot, ami még nem létező törvénnyel függ össze - jelentette ki Németh. - Tudomásom szerint ilyen még sosem volt, ezért indokolatlan elvárás, hogy ez szerepelt volna az idei költségvetésben. Ugyanakkor kalkulációkat elvégeztünk, mintegy 5 milliárd forint mai értéken a jelenlegi kedvezmények költsége - és egyértelmű lehetőség lesz, amint megalkotjuk ezt a törvényt, hogy a költségvetés tartalékából ezek a források biztosításra kerüljenek.

(Krónika)



Budapest, december 14-én 2000.


» Szórványmagyarság



Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2001 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~