hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Orbán Viktor Sydneyben


Magyarország miniszterelnöke nemhivatalos ausztráliai látogatása elsôsorban az olimpiai játékoknak szólt. Ômaga is sportember lévén, tanúja akart lenni a magyar olimpiai sportolók azon igyekezetének, hogy megbecsülést szerezzenek az ország részére. A mindössze hatnapos ausztráliai látogatás során az olimpiai elfoglaltság és John Howard ausztrál miniszterelnökkel történt találkozásán kívül a többi idôt a magyarokkal való találkozás töltötte ki. Már a megérkezéskor magyarok csoportja köszöntötte.

Szeptember 26-án nagy napra ébredtünk a kora hajnali órákban. Magyarország miniszterelnökét, Orbán Viktort, magyarok lelkes csoportja magyar zászlókkal, táblás felírattal felszerelve várta reggel 6 órakor a sydneyi repülôtéren. A nagykövetség és a fôkonzulátus hivatalos küldöttsége mellett a NSW-i Magyar Szövetség és tagszervezeteinek tisztségviselôi is szép számban jelentek meg a miniszterelnök fogadására. Számunkra ez azért volt különleges esemény, mert most történt meg elôször, hogy magyar miniszterelnök Ausztrália földjére lépett. Úgy adódott, hogy e beszámoló egyik krónikása, Bányay László volt az elsô, akivel miniszterelnökünk kezet fogott. Orbán Viktor megemlítette, hogy ismerôs vagyok. Igen ‹ mondtam ‹ 1989 júniusában együtt tüntettem az akkori Fidesz-fiatalokkal a budapesti szovjet követség elôtt. Ja igen, akkor még fiatalok voltunk ‹ mondotta.

Megérkezett vendégünket Kardos Béla köszöntötte a NSW-i Magyar Szövetség nevében Ausztrália “elsô államában és elsô városában˛ Sydneyben az olimpiai játékok színhelyén. Orbán Viktor a hosszú út ellenére nem mutatott fáradtságot és barátságosan elbeszélgetett a megjelentekkel. Elmesélte, hogy milyen szerencsés volt útja, mert a Qantas légitársaság gépén fiatal magyar származású pilóta szállította Sydneybe, akivel magyarul tudott beszélgetni. Mikor megemlítette a pilóta nevét, akkor szövetségünk alelnöke Sörös Ferenc szerényen megjegyezte, hogy bizony az a pilóta az ô fia, aki itt született Sydneyben, de járt a Magyar Iskolába és cserkészetre, s ezért jót beszél magyarul.

A közelebb állókkal folytatott rövid beszélgetés, fényképkészítés után Gyürk István nagykövettel távozón elköszönt, mondván, egy kicsit fel kell frissülni, hamarosan úgyis megint találkozunk. Pontosan déli 12 órakor Orbán Viktor és kísérete a rookwoodi katolikus mauzóleum bejáratánál két sorban álló szabadságharcosok között, a Vitézi Rend, az ausztrál zászló és a szabadságharcosok ereklyezászlója vezetésével bevonult a mauzóleumba, hogy részt vegyen a tiszteletére megrendezett, ökumenikusként meghirdetett egyházi fohászkodáson. A szertartást dr. Szakony Ferenc r. kat. lelkész vezette és elmondta az üdvözlô beszédet. Csak rövid köszöntôt és imát mondhattak: Breglec Árpád evangélikus, Kalló István és Péterffy Kund református lelkész. A mauzóleumból a rookwoodi temetô magyar részlegébe vonulva a szabadságharcosok sorfala között érkezett miniszterelnökünk a Hôsök Keresztje elé, ahol koszorúját a sydneyi magyar leány- és fiúcserkészek helyezték el.

Az alkalomhoz illôen egy a sydneyi Magyar Temetôben nyugvó olimpiai bajnok sírjára koszorút helyezett Orbán Viktor miniszterelnök, Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter, Schmitt Pál MOB-elnök. További két koszorú került a sírra: a magyar ökölvívók és a Sydneyben pihenô bajnok otthon élô leánya nevében. Csík Tibor a 1948-as londoni olimpia aranyérmes ökölvívója, aki 56-os szabadságharcosként hagyta el hazáját, nem térhetett haza, 1976-ban húnyt el Sydneyben.

A magasrangú látogató másnapja is magyarok körében telt el. Délben volt a fogadás a canberrai magyar nagykövetségen, mely összejövetel a millenniumi zászló ünnepélyes átadásának alkalma volt. Nagy kitüntetés érte az ausztráliai magyarságot azáltal, hogy a gyönyörű és történelmi jelentôséget képviselô és megôrzô zászlót személyesen hozta el és adta át az itteni magyar társadalomnak. A gyönyörűen hímzett selyemzászló az összekötô kapocs a kárpát-medencétôl legtávolabbra került magyarok és az anyaország, Magyarország között ‹ mondta beszédében Orbán Viktor és megemlítette, hogy örömmel jött közénk, mert az a hír járja, hogy a magyarok Ausztráliában összetartanak, vagy talán úgy igaz, hogy nem olyan nagyarányú a széthúzás köztük mint másutt. Elmondta, hogy Ausztrália magyarságáról sok jót hallott, és tudja, hogy magyarságukat, kultúrájukat, hazaszeretetüket, segítôkészségüket kiemelkedôen ôrzik és gyakorolják. A rövid, de lelkes ünneplést állófogadás és beszélgetés követte, a miniszterelnök barátságosan elbeszélgetett az egybegyültekkel. Erre az alkalomra a canberraiak nagyszámú csoportja mellett számosan érkeztek Sydneybôl, és néhányan Melbourne-bôl és egyéb távolabbi helyrôl.

Még ugyanaznap (27-én) Sydneyben a Deák Kör adott jólrendezett fogadást miniszterelnökünk tiszteletére a Sydney University Great Hall-jában. . A miniszterelnököt Professzor Ábel András fogadta a díszterem bejáratánál és kísérte az emelvényre. Soós Miklós és Mátéffy István üdvözölte a vendéget és a megjelenteket a Deák Kör nevében. Soós Miklós szavai után átnyújtották a kör ajándékát, Marosszéky Rozália sportjeleneteket ábrázoló festményét. Ezt követôen Schmitt Pál mutatta be a fogadásra meghívott magyar olimpiai versenyzôket, akiket nagy ovációval fogadott a közel 300 résztvevô. Orbán Viktor itt is barátságosan elbeszélgetett a közelébe jutottakkal.

Még köszöntôként a már itt született magyar fiatalok nevében Ábel Andrea többek között ezt mondta: “Miniszterelnök Úr! Az ausztráliai magyarok már akkor a szívükbe zártak, amikor 1989-ben azt mondtad: az oroszok menjenek haza!˛ E szavakat hatalmas taps követte. A miniszterelnök beszédébôl ‹ melyet többször fergeteges taps szakított meg ‹ álljon itt néhány lényeges mondat. ‹ Nem készültem arra, hogy nekem itt beszédet kell mondanom, pohárköszöntôrôl volt szó. Akkor kérem, adjanak egy pohár italt. (Mindenki másnak már pohár volt a kezében). Nagy nevetés ‹ jött a pohár ital. ‹ Szeretettel köszöntöm a sydneyi magyarokat itt a Sydney Egyetemen. Önök helytálltak távol a hazától, egzisztenciát teremtettek maguknak igen nehéz helyzetben, hazánknak elismerést szerezve. Régebben úgy volt, hogy a külföldrôl hazalátogatók és az otthoni magyarok közt bizonyos megnemértés volt. Ez már a múlté. A kárpát-medence magyarjait és a nyugati magyarokat is egyformán tiszteljük. Kormányunk minden magyart védelmébe helyezett, a lehetôségek határáig kiállunk Délvidék, Erdély, Kárpátalja és Felvidék magyarsága mellett. (Hatalmas taps). Beszédében fôleg arra hívta fel az egybegyűltek figyelmét, hogy Magyarország felemelkedése a legjobb úton halad. A nemzeti össztermelés kétszerese az európai átlagnak, s ezért az életszínvonal emelkedése egyre nô. Aki ma születik, 18 éves korára már az európai fejlett országok átlag színvonalát fogja megérni Magyarországon... A magyar nép csak a magyar népre támaszkodhat... Az a történelmi forduló nem jöhet el mégegyszer, hogy egy nagyobb keleti birodalom megpróbáltatást okozzon Magyarországnak... Egy erôs nyugati katonai szövetség tagja vagyunk... Olyan országot akarunk megteremteni, ahol a fiatalok úgy érzik magukat, mint nyugaton... ‹ Boldogan jöttem Önök közé, köszönöm, hogy íly nagy számban jöttek el. Kívánok Önöknek további szerencsét, jó egészséget, és jöjjenek, látogassanak haza. Küldjék el gyermekeiket, unokáikat, hogy azok is lássák szüleik, nagyszüleik szülôföldjét. A 450 fôs összejövetel emlékezetes marad mindenki számára, minden bizonnyal a számos megjelent magyarországi vendégünk, olimpiai játékosunk részére is.

A látogatás harmadik napján (28-án) Orbán Viktor miniszterelnök és Schmitt Pál MOB-elnök az öttusázókkal reggelizve kezdte a napot, melynek nagyobb része az olimpiai versenyek megtekintésével telt el. Szeptember 28‹29‹30-án a Miniszterelnöki Hivatal Országimázs Központja Magyar Millenniumi Kulturális Napokat rendezett Magyarországról érkezett nép-, ipar- és képzôművészekkel, zenészekkel, énekesekkel és bábszínházi elôadókkal, valamint a Kárpátia Vendéglô szakácsaival a Rose Bay-i RSL Klubban és annak tôszomszédságában levô Lyne Parkban. Ennek során 28-án este 6 órakor Orbán Viktor miniszterelnök és Schmitt Pál a MOB elnöke állófogadást adott a klub nagytermében, mikoris köszönetet mondtak mindazoknak, akik segítettek az olimpiai elôkészületekben és a milleniumi év során a magyar image felmutatásában. Bemutatták az eddigi három aranyérmes sportolónkat: Nagy Timeát (párbajtör), Kovács Ágnest (mellúszás) és Csollány Szilvesztert (gyűrű). A fogadáson megjelentek a NSW-i és szövetségi kormány képviselôi is, valamint a politikai- és közélet számos ismert tagja, többek között a magyar származású Nick Greiner volt NSW-i miniszterelnök, továbbá a szövetségi parlament egyetlen magyar származású képviselôje Alex Somorjay. Jó alkalom volt ôket bemutatni Orbán Viktornak, úgyszintén a Country Women's Association két magasrangú tisztségviselôjét Ruth Shank international titkárt és Patricia Hurleyt a sydneyi elnököt, akik közreműködnek az év végén a Honvéd Együttes millenniumi évet lezáró ausztráliai turnéja sikeréhez azáltal, hogy szervezetükben is fellépnek majd ausztrál közönség elôtt.

A rendezô testület a sydneyi magyar társadalmi és üzleti életbôl válogatott mintegy háromszáz meghívottja kiváló magyar ételekkel és italokkal vendégül látva találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel és Schmitt Pál olimpiai bizottsági elnökkel szabad beszélgetésre. A látogatás negyedik napja (29-e) is zsúfolt volt a magyar miniszterelnök részére. A délelôtti olimpiai megtekintés után került sor John Howard ebédmeghívására, amely után Melbourne-be repült, találkozni az ottani magyarokkal. Melbourne magyarsága a magyar Központban fogadta Orbán Viktort.

A szombati napot teljes egészében az olimpia színhelyén töltötte vendégünk, vasárnap résztvett az olimpiai záróünnepség egy részén és még aznap megkezdte visszautazását Magyarországra.

B.L., K.B., Csapó Endre


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2000 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~