Uzgoj i trening tiplera letača

Tipleri golubovi visokoletači

Željko Fajdetić - Crikvenica
Treniranje sportskih tiplera za početnike (od Arthura Newtona)


Prije nego što počnete sa ovim zapažanjima htio bih da naglasim da ako netko nema golubove priznatog porijekla onda je to gubljenje vremena u nadi da će uopće letjeti. U ovom momentu to bi moglo da zvuči malo preoštro za početnika uopće uzevši, ali da bi se postigao uspjeh za svaki posao potreban je odgovarajući alat = tipleri u našem slučaju, ovo je veoma značajno. Prvi savjet koji bih ponudio je da prije nego što počnete da držite i vijete tiplere pravilno, potrebno je da saznate gdje se nalazi najbliže društvo koje drži tu rasu. Raspitajte se za imena jednog ili dva člana koji ih drže i koji se takmiče. Razlog za ovo je u tome što je veoma važno da saznate kako treba da izgleda golubarnik za držanje tiplera. Znam da je ponekad teško rješiti problem lokacije, ali molim vas pogledajte okolo, jer će se trud i vrijeme uloženo isplatiti. Veličina golubnjaka koji namjeravate napraviti može zavisiti od raspoloživog prostora, a može biti i kao mali čep. Znam da su tipleri letjeli iz golubnjaka koji nije bio veći od boksova, mislim da smo prošli to vrijeme. Rekao bi da se opći standard golubnjaka koje sam vidio u posljednjih dvadeset godina poboljšao u velikoj mjeri.

Prilikom pravljenja ili kupovine golubnjaka, potrebno je nastojati imati jedan dovoljne veličine kako bi ste mogli ostvariti i mali prostor za eventualne posjetioce golubare koji će doći vidjeti vaše matično jato. Vodite računa o tome da ne smetaju vašim susjedima. Ako utrošite nešto više novaca za izgradnju bit će to dobra investicija. Napravite nešto što će predstavljati dodatnu vrijednost vašem hobiju a također i vašoj imovini. Ako vam sam položaj dozvoljava da napravite svoj golubnjak blizu kuće pobrinite se da vi (i npr. vaši posjetioci) ne unosite prljavštinu u svoju kuću sa prljavih podova golubnjaka, ukoliko vas pozovu na kavu ili čaj. I zapamtite “bez pozajmljivanja” kućanskog pribora, četki, pajalica, bokala itd. Imao sam priliku da vidim da nestaju čak i podmetači za čaj – najbolje je da imate svoje vlastite. Također ako planirate da uvedete električnu energiju, postarajte se da kablovi ne vise, već ih fiksirajte da budu van domašaja. Sada pošto smo utvrdili te stvari što je slijedeće? Koliko vremena ćemo morati trošiti? Koliko golubova treba držati? Moj prijedlog je da imate najmanje tri para i to od odgajivača koji imaju ime i postojanu liniju, sa tri do četri dropera, pretpostavljam da svi znamo što su oni? Nemojte da kupite prve golubove na koje naiđete, već svoju odluku donesite kada obiđete nekoliko golubara. Ima samo nekoliko tipova, boja, veličina itd. (To se također može odnositi i na neke golubare).

Svaki pravi golubar će vam rado pomoći ako pri tom to još bude šansa da se upiše jedan novi član u njegov klub. Takvi odgajivači se sigurno neće rastati od golubova koji za njih nemaju vrijednost (neće ih prodati, npr. prevariti) jer će vas vaši golubari-prijatelji pitati odakle ste nabavili svoje golubove. Oni će vam rado objasniti kako da ih hranite i kako da odgojite jake i zdrave mlade. Htio bih da naglasim da je čistoća od velike važnosti mada se ne može čistiti golubnjak pretjerano čisto. Također je dobro da se po mogućnosti, vide golubovi koje nabavljate u letu i to iz iste linije. Postoje razni stilovi, rad krila, neki lete visoko, neki nisko itd.

Nikada nije gubljenje vremena da bi se taj problem razriješio u samom početku. To je bolje da se uradi nego da se izgubi nekoliko godina i da onda ustanovite da ste se razočarali. A sada o treningu! Kada odrastu – pod tim podrazumjevam momenat kad počinju slijećati sa gnijezda i počinju da jedu i piju, odvojite ih od roditelja s tim da sigurno zabilježite brojeve prstenova u svojem notezu – evidenciji o porjeklu. Stavite ih u posebno odjeljenje, u društvu dropera, s tim da vodite računa da droperi nisu agresivni. Pravilan početak je od velikog značenja. Pustite ih u volijeru ili letni kavez, na što se već odlučite. Treniranje vaših golubova zahtijeva dosta vremena, stoga je potrebno da budu zajedno sa droperima nekoliko dana da bi se navikli na njih. Vodite računa o tome da se ne uznemiravaju dok su u volijeri ili letnom kavezu – pri tome milsim na to da se spriječi ulaženje mačaka, pasa itd. Kada se jednom uplaše zbog toga, onda je potrebno dosta vremena da se smire. Međutim, sada pošto su odvojeni potrebno je hraniti ih mješavinom pšenice, ječma i sirka u jednakim djelovima u cilju učenja s tim da se ne izgladne do smrti. Ne zaboravite da će uskoro startati sa prvim letom. Što se tiče zastarjelog načina učenja na ječmu, osobno nisma nikada bio veliki pristalica takvog načina, jer golubovi odnosno mladi ne mogu letjeti, i da se razvijaju i rastu na tom zrnevlju. Pokušajte ako želite ali predmet ovog članka je da predočim početnicima kako ja treniram golubove itd. Ja se takmičim već skoro 60 godina – za rekorde. Počeo sam l935. god. sa vremenom od l8 sati i 5o minuta i izgubio ekipu. Godine l936. , 1937., 1938. i 1939. Osvajao sam nacionalna prvesntva sa vrlo visokim vremenima. Godine 1940. izgubio sam jednog goluba noću. Ta vremena postigao sam bez upotrebe rasvjete.

Zatim sam otišao u vojsku gdje sam bio sve do 1946. Godine 1947. i 1948. sam opet osvojio nacionalna prvenstva tako da nije bilo mnogo grešaka kod mojeg načina golubarenja i golubova. Moja porodica je uspjela sačuvati na životu maticu dok sam bio u vojsci ( sa posebnom dozvolom od vlade, i ja sam se uspješno takmičio od tada sa dosta dobrim vremenima o kojima neću pisati u ovom članku, ali ima rekorda ako to nekoga interesira može provjeriti.

Sada je moja posebna ishrana odvojenih mladunaca sadržavala mješavinu u jednakim djelovima: pšenica, sirak, zobena prekrupa i ječam. Hranite ih jednom dnevno koliko mogu pojesti stim da im odmah date vodu. Nikad im ne ostavljajte preostalu hranu kada ste sigurni da su naučili jesti i piti. Ja radim još jednu stvar, dok golubovi jedu, rukom pravim pokrete među njima ali ne mislim na nagle pokrete već lagano da bi oni stekli povjerenje u vaše ponašanje. Nema ničeg goreg od golubnjaka punog divljih golubova . Takođe govorite im dok jedu da bi se navikli na vaš glas. Govorite istim tonom kojim će te to činiti kada počne pravi trening, ne oštrim zapovjedničkim vojničkim tonom, već razumno tihim glasom. On se treba čuti samo nekoliko koraka od vašeg golubnjaka, čak i onda kada pokušavate da “skinete” golubove. Svako tko je čuo ili vidio kako ja “skidam” svoje golubove će vam reći da me jedva čuju.Nikad se nemojte uzbuđivati niti ljutiti jer ćete opet imati problema. Da bi tipleri uspješno letjeli treba dosta strpljenja i vremena ali jednom kada dođete na to što se mora raditi i kada vam golubovi budu dobro letjeli , pomisliti ćete da je to bilo vrijedno truda. Još jedna stvar, ne dozvolite da vam hobi postane opsesija, mislite također i na svoju porodicu. Ne dozvolite da vam golubovi upravljaju životom već pitajte za mišljenje, pravite takve aranžmane itd. Da stvari idu jedna za drugom. Ne zaboravite počistiti i dovesti u red sve kada vam odu prijatelji. Bio sam na nekim mjestima koja su poslije izgledala kao da je bomba pala. Većina supruga takmičara koje poznajem ima vrlo dobru narav, ali par njih bojim se uzimaju zdravo za gotovo, zato imajte to na umu, privolite svoju porodicu na svoju stranu i također ih zainteresirajte. Razmislite o tome.

Ali da se opet vratimo na golubove. Kada vaši mladi budu ulazili i izlazili iz volijere nekoliko dana ( nema koristi od toga držati duže unutra) sve dok ne budu mogli letjeti, puštajte ih letjeti po krovu golubnjaka. Sada nije bitno ako ih prvi put pustite samo da izađu kroz vrata volijera: uvedite ih unutra i nahranite, nemojte se previše brinuti o njima u naredna 24 sata. Pustite ih da išetaju van opet i ovog puta budite krajnje pažljivi. NIJE DOZVOLJENA UPOTREBA ŠTAPA, NITI MAHANJE BILO ČIME. Kontrolirajte ih, po mogućnosti, bacanjem nekoliko zrna pšenice za kojima će oni ići i koristite otvore koje oni trebaju povezati sa hranom. Ne ostavljajte ih na krovu duže od nekih pola sata već budite prisutni i produžite razgovor sa njima. To je ono kada zabava počinje, i ovjde opet je od koristi ako ste bili prisutni kod nekoliko iskusnih tipleraša kada je on puštao najbolje svoje golubove. Međutim, nastavite sa ovim tjedan dana s tim da ih puštate van svako veče sa droperima. Ako imate takmičarske tiplere, do ovog vremena bi svi oni već trebali letjeti i da nauče što treba da rade. Konkretno moji golubovi bi se skoro već “hvatali u ekipu” ali opet ovdje naglašavam, iskustvo nem zamjenu. Droperi su već “vani” čak i ako svi golubovi lete prve nedjelje. Druge nedjelje puštam ih van bez dropera – sada je to važno. Prvi put kada to napravite pustite ih letjeti ali poslije 10 minuta pustite van dropere, ne trudite se da ih dropirate, stavite im do znanja da mogu sletjeti ako hoće. Kada budu vani drugi put u drugoj nedjelji, treba da potjerate svoju ekipu i pustite je da leti. Na vama je što ćete raditi u vezi toga ali nemojte dozvoliti da odlutaju, upravljajte sa droperima okolo da bi ste vidjeli dali reagiraju (na njih). Ako ste sigurni u vezi toga nemojte se brinuti za njih, produžite sa ovim u preostalom dijelu druge nedjelje i u ovisnosti od vremena, oni bi mogli letjeti nekih 6 – 7 sati.

Sada ste na dobrom putu da imate naučenu prvu ekipu mladih ali nemojte biti pretjerano sigurni, još uvijek će biti potrebno držati ih na oku. Dok čekate na uputstva za treću nedjelju otiđite do vaše trgovine zrnovlja i kupite slijedeće 3,5 libre crvene repice belog prosa, sjeme za kanarince – 2 libre – 1 libra konoplje , sirka, grahorice, nigera i malo riže. To je zrnevlje koje hoću da koristite za duge letove ili za zadovoljstva kao što to radim ja sada, mada oni moraju da se pridržavaju takmičarskih pravila. Sada vas molim da se striktno držite ovih instrukcija - razlog je u tome što je teško zahtjevati od nekog početnika da urade ono što se od njih traži. Stekao sam dosta iskustva o tome tokom ovih godina. Nakon toga što sam utrošio nedjelje i nedjelje pokazujući, objašnjavajući, hrabreći, dajući, demonstrirajući što da se radi , zašto oni to treba da rade, kada moraju to da rade, suočavao sam se sa izgovorima, zaboravnošću i čak i sitnim lažima. Ni uz najbolje namjere na svijetu čovijek ne može da radi tako. Ali uprkos svemu, nalazim veliko zadovoljstvo dajući instrukcije pobjednicima u nacionalnom prvenstvu. Naravno jednom kada se to postigne ponekad se pretpostavlja da se sve zna o letenju tiplera, ali mislite kako hoćete!

Da se vratimo natrag na zrnevlje i sjeme! Razlog zbog čega tražim da obratite pažnju je u tome što čovijek ne može očekivati da će tipleri letjeti duga vremena bez upotrebe kondicionog zrnevlja, niti se golubovi mogu vijati samo na jednoj vrsti hrane – oni se moraju kondiciono pripremiti i to se ne može postići ukoliko se golubovi nisu navikli na to zrnevlje, mada sam čuo od nekolicine koji su pokušali da nas ubjede da je to moguće. Zato bih iz tog razloga preporučio da se (kao mjera npr.) po jedna žlica od svakog sjemena pomješa zajedno – izuzev kukuruza i graška. Kada to uradite onda ste spremni za instrukcije za treću nedjelju.

Glavni obrok se sada mjenja na polovinu pšenice i polovinu sirka, ali da bi se golubovi privikli na zrnevlje itd. Davat ćemo prije glavnog obroka približno po jednu punu kafenu žlicu na svaka tri goluba mješavine da bi se navikli: puštajte golubove da lete svaki drugi dan u zavisnosti od vremena približno pet do šest sati – što oni treba da lako izlete. Kada to radite, vodite računa da imate dovoljno dnevne svijetlosti jer kada zrak počne da se hladi i kad se vidljivost smanjuje golubovi će letjeti i letjeti. Bez obzira na to koliko imate dropera, možete im reći laku noć a što znači da ćete imati posla sutradan ujutro da ih uvedete unutra.

A sada da prijeđemo na četvrtu nedjelju! Do sada ste ste trebali da upoznate svoje golubove i imajte na umu ponašanje. Uzgred budi rečeno, od svojih golubova možete dobiti puno informacija ako budete imali mali notez i olovku pri ruci da bi ste bilježili vladanje i karakteristike svojih golubova – sve ono što vam izgleda neubičajeno. Mogu se praviti greške ali koje se ne mogu uvijek pripisivati golubovima. Mnogo je dobrih golubova okrivljeno a da da greška nije bila u njima već zbog lakomislenosti vlasnika. Čitajući različite članke navodi me na pitanje da li se dovoljno pažnje posvjećuje nekim linijama golubova. Mora biti da nešto nije u redu ili su potrebne izvjesne korekcije ako odgajivači odhrane mnogo mladih svake sezone ali izjavljuju da je završe sa samo nekoliko. Htio bih da naglasim još jednu stvar da ne zaboravim – nemojte puštati svoje golubove napolje da lete uzimajući zdravo za gotovo da je sve u redu, da lete u najboljem redu, i da nagdje odete ostavljajući ih bez kontrole! Ne možete ih pratiti svakog minuta, ali mislite o tome – oni mogu da lete u najboljem redu kada ih ostavite, mogu biti okej kada se vratite, ali radi se o vremenu između ta dva momenta za koje ne možete biti 100% sigurni, zato ako morate da ih ostavljate, pokušajte da osigurate da netko motri na njih umjesto vas dok ne budu bolje utrenirani. Nastavljajući sa treningom u četvrtoj nedjelji. Puštajte ih napolje da lete svaki treći dan 6 do 7,5 sati u zavisnosti od kondicije. Razni vjetrovi kiša itd., mogu pomoći ili odmoći njihovo napredovanje (ili ometati tok njihovog napredovanja). Oni nisu mašine, suprotno od onoga što neki odgajivači mogu misliti, stoga molim vas da porazmislite o tome što neki odgajivači mogu misliti, stoga molim vas da porazmislite o tome što zahtjevate od njih da rade. Tretirajte ih fer i to kao atletičare.

Praćenje pisanih instrukcija se uveliko razlikuje od toga ako vam je prisutan instruktor, stoga ćete morati da počnete donositi vlastiti sud. Nemojte uzimati ništa zdravo za gotovo, mnoge stvari se mogu dešavati i dešavaju se. Da bi se pripremili za prvi test ovo je način kako bih ja hranio na dvije nedjelje prije takmičenja, startajući u nedjelju: Večera – pšenica i sirak. Slijedećeg dana da izlete 5 sati, po ulasku nahranite ih na isti način. Isto slijedeće večeri. Let od 6,5 sati. Kada uđu ja ih hranim sa po jednom kafenom žličicom čistog sjemena za kanarince, sirka i pšenice i približno 9 zrna graška po golubu. Slijedeće noći (četvrtak) hranim sa istom količinom čistog sjemena za kanarince, zatim ista količina zobene prekrupe, pšenice, sirka i oko devet zrna graška po golubu. Isto u petak. U subotu ih istjerajte napolje i neka lete 9 sati, ali prije nego što ih pustite dajte im piti vodu.
Ovo vrijeme treba da izlete bez teškoća.
Kada uđu unutra dajte im glavni obrok od pšenice i sirka. U nedjelju im opet dajte isto. U ponedjeljak neka lete 6 sati. Po ulasku dajte im malu količinu zobene prekrupe (kafenu žličicu na tri) i istu količinu sjemena za kanarince. Dopunite im obrok sa običnom pšenicom i sirkom. Pustite ih u srijedu (posljednji prije napornog leta) da lete 6 sati.

Ovim se završava njihova obuka i to je momenat kad se početnici mogu uzbuđivati jer se prelazi na pravu trodnevnu ishranu. Ovo može da bude malo zbunjujuće (pretpostaviću da ste dropirali svoje golubove u 20,30 h, što ćete morati korigirati ako se to kosi sa vašim stvarnim vremenom).

Dajte im jednu kafenu žličicu repice, dvije kafene žličice sjemena za kanarince, jednu zobene prekrupe, otprilike 12 zrna grahorice. U petak ujutro u 8,30 h umjesto repice dajte im proso i u 20,30 u petak uveče , 1 žličica prosa 2 žličice kanarinskog sjemena i sirka te 9 zrna graška po svakom. U subotu u 12,00 h jednu žličicu repice, jednu prosa, jednu sjemena za kanarince, jednu kafenu žličicu prekrupe, pšenice i sirka i grahorice po volji.

LET UJUTRO !

Do sada će golubovi biti nestrpljivi, ali budite brižljivi sa njima. Nahranite ih dva sata prije puštanja. Neće htjeti da jedu tešku hranu izuzev sitnog sjemena, tako da ako pređete na prvu mješavinu koju sam propisao za fazu učenja to će rado pojesti. Nakon dvadeset minuta ponudite im vodu s tim da se postarate DA ONI PIJU VODU. Samo jedno upozorenje ( i to se dešavai i odgajivačima koji nisu početnici) ako golubovi ne budu htjeli da jedu ono što im se da u propisanom redosljedu, nemojte to da zamjenite sa hranom za koju znate da vole. Poremetit ćete cijeli sistem. Nemojte se dati zavarati. Ako budu jeli sa prevelikim apetitom zatvorite ih dok ne dođe vrijeme za slijedeći obrok, ništa im neće faliti. U svakom slučaju vi ste sada uradili svoj posao: pustite ekipu da leti i uživajte u svom sportskom danu ali nemojte zaboraviti da imate pri sebi onaj mali notez i olovku za pravljenje referentskih pribilješki.

Instrukcije koje sam ovdje dao odnose se na letenje juniora. Kao što ćete uočiti nedostaje primjena tonika, vitamina itd. Smatram da nisu potrebni. U jednom kasnijem izdanju, ako vrijeme dozvoli, ja ću preraditi za seniore – ima razlike. Takođe se nisam osvrnuo na noćni let. To predstavlja gubitak dobrih golubova sve dok se ne postigne izvjestan stupanj prakse i dok se ne okuša u nekoliko individualnih letova. Moj je savjet da se to ne prakticira u samom početku.

Nadam se da će vam biti od koristi ove napomene i kažem najiskrenije da ćete imati dobre sportske dane ako se budete držali ovih instrukcija (sa golubovima sa pristojnim predigreom). Jedino žalim što lično ne mogu aktivno da učestvujem. Svakog dana kad se odvijaju takmičenja moje misli su sa mojim prijateljima, ali najbliži odgajivač i klub je udaljen približno 36 milja od mjesta gdje živim, ali živim u svom hobiju i mogu da posmatram svoje golubove dok se šetam duž morske obale. Međutim, prostor mi ne dozvoljava da nastavim (interwiav) mnogo duže stoga želim svojim mnogim prijateljima u cijelom svijetu sve najbolje u sezoni 1988. god. Prilažem fotografiju svog golubarnika koji gleda na more u pravcu istoka, što stvarno nije najbolje, ali je to zbog položaja naše kuće. Informacije koje sam ovdje iznio pomoći će zainteresiranom početniku da u svom prvom letu postigne vrijeme negdje oko 15 sati, što je sasvim dobro za početak, stoga koristite svoju vlastitu diskreciju – i da rekapituliramo: notez, ne ostavljajte golubove bez posmatrača, budite fer, tretirajte ih kao sportaše, unesite povjerenje u golubinjak, pomažite perspektivnim novacima i nemojte biti opsjednuti.
Morate provoditi dosta vremena sa svojim golubovima.

Ukoliko je u vašoj moći pokušajte potsticati socijalnu stranu vašeg hobija. Privlačite sve zainteresirane S TIM DA NE BUDETE DOSADNI. Ovo je jedan prikladan uvid u to šta se može učiniti, ali molim vas ne očekujte sve na tanjuru, trudite se da mislite na sebe, jer tu se dograđuje vaša zabava i iskustvo.

Preveo: Zeljko Fajdetic, Crikvenica Bilten-Yearbook NTU 1987.

Dorada dizajna Web stranice 01/02/2002