to front page
to opera survey
to ballet survey
DEN NORSKE OPERA SESONGEN 2003-04
Marina Domashenko og Torsten Karl som hhv Carmen og Don José, Foto: Erik Berg
Den Norske Opera gleder sitt publikum helt fra sesongstarten den 23. august, hvor man starter med en hel serie Carmen forestillinger med tre besetninger i hovedrollene.

HANS OG GRETE
Dette følges raskt opp av balletten med
Svanesjøen, derpå sesongens første premiere Hans og Grete av Humperdinck, og i oktober skal vi oppleve ballettens første premiere denne sesongen, det er Othello av koreografen Lar Lubowitch med musikk av Elliot B. Goldenthal. Scenografien er av John Arnone, Ann Hould-Ward lager kostymer og lysdesignet er ved Howell Bintley. Senere i oktober blir det gjensyn med Stein Winges suksessoppsetting av La Traviata.

WERTHER

I november kommer høstens andre store operapremiere.
Werther av Massanet, tett fulgt av ballettens tredje store satsning i høst, Mesteraften 2003, et gjensyn med balletter av koreografene Tetley, Lightfoot og Balanchine. En enkelt kveld får vi oppleve Wagners Parsifal konsertant i Oslo Konserthus, den 3. desember. Før nesten hele desember er belagt med Nøtteknekkeren. Dinna Bjørns gode julehistorie til glede for barn og voksne. Denne blir brudt lidt opp ved at Werther spilles et antall ganger, og bl.a. er nyttårsaftenens gallaforestilling.

DEN FLYVENDE HOLLENDER

7. januar 2004 er der sesongpremiere på en av operaens mst populære gamle travere
La Boheme, derpå Den Flyvende Hollender, hvor vi skal få et gjensyn med Terje Stensvold i titelrollen alternerende med Frode Olsen.

STORMEN
Senere i januar blir det også et helt sikkert strålende gjensyn med balletten
Stormen av Glen Tetley til Arne Nordheims fremragende musikk.
21. januar er det gjensyn med
Don Giovanni. 6. mars gjensyn med Fallstaff. Vårens første ballettpremiere som har fått tittelen Forces of change med balletter av Balanchine/Forsythe og Kylian har sin premiere aften den 20. mars.

KJETIL HVOSLEFFS BARBARA

Etter påske er det torsdag 22. april, tid for vårens store norske operasatsning
Kjetil Hvosleffs opera Barabas,om  røveren Barabas som ble frigitt i stedet for Jesus.
30 april 30. april presenteres den nye satsning for barn og voksne,
Eventyret om Svanesjøen som skal ha både formiddags og kvelds forestillinger. Dokkedoktoren operaen for barn, kommer igjen med Arild Helleland i tittelrollen i mai. Balletten Tornerose gjentas også i mai. etterfulgt av balletten En Midtsommernattsdrøm til Mendelsohns Bartholdsy skjønne musikk.

PEER GYNT
Rett før sesongen er slutt kan vi oppleve
Edvard Griegs og Henrik Ibsens Peer Gynt konsertant i Oslo Konserthus, før turne til Spania, forøvrig med Lise Fjeldstad som Mor Aase.

Et omfattende og spennende program, sikkert med en rekke strålende solister av våre egne og som gjester.

www.operaen.no

Henning Høholt, hoeholthus@c2i.net
Elisabeth Norberg-Schulz skal gjeste som Michaela i Carmen
Frode Olsen skal gjeste som Den Flyvende Hollender