Home Page

Zagreb, 2. studenog 2000.

Priopćenje za javnost: Predsjednik Mesić prekršio zakon predajom Tuđmanovih transkripata Haaškom sudu

U svezi tvrdnje britanskog lista Independent kako je predsjednik Mesić Haaškome sudu predao kopije transkripata Tuđmanovih razgovora, HONOS ističe da je time aktualni predsjednik teško prekršio zakon. Naime, Ustavni zakon o suradnji s Haaškim sudom jasno određuje da se svi oblici suradnje s time Sudom, pa tako i predaja dokumenata, mogu i smiju obavljati isključivo putem Vladinog ureda o suradnji. Kako je predsjednik Mesić izravno iz svog Ureda Haagu dostavio, prema spoznajama HONOS-a, oko 170 transkripata, jasno je da se time ogriješio o zakon. Osim toga, HONOS ima saznanja da su svi ti dokumenti predani Haaškome sudu bez da su, kako nalaže zakonom propisana procedura, deklasificirani.

Ako je točna i informacija britanskog lista, po kojoj je predsjednik Mesić  novinarima dopustio "uvid u  stotinu vrpci i sedamnaest tisuća transkripta", onda je jasno da je hrvatski predsjednik postupio samovoljno, protuzakonito i nedolično.

Osim toga, ovakvom masovnom i neselektivnom predajom dokumenata, hrvatski je predsjednik  Hrvatsku i njene građane (sadašnje i potencijalne osumnjičenike) doveo u neravnopravan položaj pred tim Sudom, jer je zaobišao i proceduru u svezi s predajom dokumenata,  na kakvu se sam Haaški sud obvezao u svojoj  Odluci o sub poeni Hrvatskoj od 29.listopada 1997. U tom dokumentu Haaškoga suda,  Hrvatska se u sudskom procesu izborila za to da  Tužiteljstvo dotičnog Suda ne može tražiti "nespecificrane dokumente, koji su identificirani samo svojom kategorijom, a da pritom nije dokazana njihova relevantnost". To drugim riječima znači da je dotični sudac, odnosno raspravno vijeće (ovdje u slučaju Kordić) moralo predhodno  dati "preliminarnu ocjenu o tome mogu li se zatraženi predmeti smatrati relevantnim, prihvatljivim i dovoljno specifično definiranima".

To nije učinjeno, nego je predsjednik Mesić, kako sada svjedoči i britanski Independent, izravno Haaškome sudu poslao kopije transkripata. Ako se tome doda i to da je u citiranoj presudi Haaškog suda rečeno da traženi "dokumenti moraju biti što je moguće konkretnije definirani, …(a) njihov broj ograničen…", jasno je da je time prekršio sve zakone i zakonske procedure koje je mogao.

HONOS stoga poziva sve relevantne i mjerodavne državne institucije da se javno očituju oko tog skandaloznog postupka i da u svezi s njim poduzmu odgovarajuće mjere, to više što je taj čin i u suprotnosti s nedavnom saborskom Deklaracijom o Domovinskom ratu.

Predsjednik:
Nenad Ivanković

e-mail:xyz@xy.com

O nama
Izdavaštvo
Priopcenja
Interview / članci
Tužbe / akt
Linkovi