.
. .

HİSTEROSKOPİ

.
.
 • Ana menü
  HİSTEROSKOPİ NEDİR?
  Uterus dediğimiz rahim içinin özel cihazlar sayesinde video ekranından görüntülenerek bir çok hastalığın teşhis ve tedavi edilmesinin sağlanmasıdır.
  HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR?
  Her türlü düzensiz adet kanamalarının teşhisi ve tedavisi
  Kısırlık teşhis ve tedavisi
  Rahim içi yapışıklıkların tedavisi
  Rahim içi urların tedavisi
  Rahim içi poliplerin teşhis ve tedavisi
  HİSTEROSKOPİ NASIL YAPILIR?
  Hasta normal muayene olacakmış gibi doğum masasına yatırılır ve genellikle uyutulur. Gerektiğinde uyutulmadan ve sadece lokal anestezi ilede yapılabilmektedir.
  Rahim içi özel bir sıvı yada karbondioksit gazı ile şişirilir. yarım-bir santimetre kalınlığında rahim içini görüntüleyecek alet rahim ağzından içeri sokulur ve rahim içi televziyon ekranından bakılarak değerlendirilir. Gerekirse aynı anda tedavi ve ameliyatlar yapılabilir.
  HİSTEROSKOPİ NE GİBİ YARARLAR GETRİMEKTEDİR?
  Rahim içi büyütülerek görüntülebilindiğinden bir çok hastalığın kesin teşhisi yapılabilmekte ve çok daha kesin tedavi yapılabilmektedir.
  Özellikle rahim ile ilgili ameliyat gerektiren bir çok hastalık ameliyat gerektirmeden tedavi edilmektedir.
  DÜZENSİZ KANAMALAR NASIL TEDAVİ EDİLMEKTEDİR?
  Özellikle 35 yaşından sonra kadınlarda düzensiz kanamalar başlamaktadır. Genellikle teşhis kürtajı ve ilaç tedavisi bir çok hastada yeterli olmaktadır. Ancak belli bir hasta gurubunda ilaç tedavisi düzensiz kanamaları düzeltmemektedir. Bu durumda ameliyat ile rahimin alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Histeroskopi sayesinde bu ameliayattan kurtulmak mümkündür. Roller-Ball denilen bir aletle rahimin iç tabakası yakılmaktadır. Böylece kadın hiç adet görmemekte ancak rahimi ve yumurtalıkları korunmuş olmaktadır.
  Bu esnada riskli görülen bölgelerden direkt parça alınabilmekte ve böylece kesin teşhis imkanı artmaktadır.
  Ayrıca başka hiç bir şekilde teşhis konamıyacak bir çok neden ortaya çıkarılabilmektedir. Örneğin rahim içi polipler ve küçük urlar ancak histeroskopi ile teşhis edilebilirler. Bu polip ve urlarda histeroskopi sayesinde kolaylıkla alınabilir...
  KISIRLIKTA HİSTEROSKOPİ İLE NELER YAPILMAKTADIR?
  Rahim içinin bazı hastalıkları kısırlık ve sürekli düşük nedenleri arasındadır. Örnğin iltihaplara bağlı yapışıklıklar, polipler ve urlar hem kısırlığa hemde düşüklere sebep olmaktadır. Ayrıca septum dediğimiz rahim içini ikiye bölen duvarlar mevcut olabilir. Bu duvarlarda bebeğin rahim içinde yerleşip büyümesini engelleyebilir. Eskiden bu dvarların ameliyatları son derece zordu. Başarı şansıda düşüktü. Halbuki histeroskopi sayesinde bu bölmeleri ortadan kaldırmak son derece kolaylaşmıştır. Gebelik şansı çok artmakta ve düşük şansı azalmaktadır.
  HİSTEROSKOPİNİN SUNİ TOHUMLAMADA ÖNEMİ VARMIDIR?
  Evet. Histeroskopi sayesinde erkeğin tohumlarını direkt olara görerek tüplerin içine yerleştirmek mümkündür. Bu şekilde tohumlar rahim içindeki muhtemel zararlı durumlardan korunmuş olmakta ve direkt olarak yumurtaya ulaşmaktadır. Bu şekilde yumurtanın döllenme şansı ve gebelik şansı son derece artmış olmaktadır.
  HİSTEROSKOPİNİN HASTAYA TEHLİKELERİ VARMI DIR?
  Histeroskopini normal bir kürtajdan daha az riski vardır. Anestezi riskleri, kanama ve iltihab riskleri usta ellerde rahatlıkla kontrol edilmektedir. Ayrıca bir çok ameliyat edilmesi gereken hasta histeroskopi sayesinde ameliyattan kurtulmaktadır.
  Ana menü
 • 1