hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

A Horvátországi Magyarok Helyzete

a HUNSOR összeállítása
január. 2001

Január 25–26-án, a horvátországi Eszéken tartotta ötödik ülését a horvát–magyar kisebbségi vegyes bizottság. Az eszéki magyar oktatási és művelődési központban lezajlott tanácskozás jegyzőkönyvét magyar részről Szabó Tibor, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke, a bizottság magyar tagozatának elnöke, Zágráb részérol pedig Nenad Prelog külügyminiszter-helyettes, a horvát tagozat elnöke írta alá.

  A vegyes bizottság magyar tagjai között volt Csóti György zágrábi magyar nagykövet és Karagich Mihály, az országos horvát kisebbségi önkormányzat elnöke. A horvát tagozat soraiban találjuk Pasza Árpádot, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) elnökét, Jakab Sándor alelnököt, valamint Szántó Tibort, a magyar kisebbség képviselőjét a horvát nemzetgyulésben.

Az 1995. évi magyar–horvát kisebbségvédelmi megállapodás értelmében évről évre e vegyes bizottság tesz javaslatot a két ország kormányának az időszerű kisebbségvédelmi intézkedések megtételére. Az idén mindkét részről felmerült, hogy az eszéki magyar oktatási és művelődési központ, valamint a Magyarországi Horvát Országos Önkormányzat jogkörébe tartozó intézmények esetében késnek a működésük finanszírozásáról rendelkező jogszabályok. A horvátországi magyarságnak változatlanul gondja, hogy anyanyelvi tájékoztatása még mindig nem érte el az ország önállósulása előtti szintet.

Magyar papok hiányában megoldatlan a magyar katolikus hívok anyanyelvű vallásgyakorlása, és késik a magyar tanügyi tanácsadó kinevezése. A tájékoztatást illetően mindenekelőtt az eszéki rádió magyar szerkesztőségének önállósítását és a Horvátország függetlenné válása elott már létezett magyar tévémusor újraindítását sürgetik a kormányközi vegyes bizottság magyar tagjai. Pasza Árpád HMDK-elnök szerint az előző jegyzőkönyvben foglalt, a horvátországi magyarság számára fontos célkitűzések közül egyetlenegy sem valósult meg maradéktalanul.


A múlt év történései

Egy magyar a száborban

Horvátországban a 2000. esztendő első napjaiban megejtett parlamenti választásokon alulmaradt a Franjo Tudjman által alapított, s egy évtizeden át kormányzó Horvát Demokrata Közösség. Zágrábban most a hat pártból álló, eddig ellenzéki szerepet betöltött csoportosulás alakít kormányt, de minket elsősorban az érdekel, hogy miként alakul az ott élő 17-18 ezres magyar kisebbség sorsa, illetve mi lesz a magyar-horvát együttműködéssel. Szántó Tibor eszéki orvos, a horvátországi magyarok egyik vezetője is a legutóbbi választások eredményeként jutott be a száborba, azaz a zágrábi parlamentbe, de a politikus emellett továbbra is megtartja a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) elnökségi, valamint az eszéki megyei közgyűlésben és a városi vezetésben betöltött tagságát. A magyar közéleti ember egyben az eddig ellenzékben politizált Vlado Gotovac vezette párt tagja. Az Orahovica melletti Deci faluban született 46 éves Szántó Tibor egy nappal a parlamentbe történő beválasztása után interjút adott a Magyar Fórumnak.

- Eszéken 1995-ben írták alá a magyar-horvát kisebbségi egyezményt. Az elmúlt öt esztendőben mennyire teljesítette a zágrábi kormány az egyezményben vállalt kötelezettségeit?

- Sajnos elég sok mindent nem teljesített a horvát kormány, így például azt, hogy a magyarok lakta Baranyában és Kelet-Szlavóniában a magyar lakosság nem kapta meg az arányának megfelelő képviseletet az ottani állami hivatalokban és közintézményekben. Egyelőre az önálló magyar tömegtájékoztatási rendszert sem hozták létre. Az eszéki magyar nyelvű rádió nem önálló, hanem be van sorolva a központi szerkesztőségbe. Az ottani magyar adás vezetője pedig nem magyar, de még magyarul sem tud. A tévé berkeiben még elszomorítóbb a helyzet, mert ott egyáltalán nincs külön magyar műsor, ami pedig még a Tito-féle kommunizmus idején is megvolt heti fél órában. Manapság a Prizma című kisebbségi műsorban a magyarok hetente mindössze öt-hat perces sugárzási idővel rendelkeznek. Ezek azok a főbb pontok, amelyeket Zágráb eddig nem teljesített a magyar-horvát szerződésből. Persze vannak eredményeink is, így például az Eszéken nemrég átadott magyar oktatási és kulturális központ. Horvát részről elsősorban azt nehezményezik, hogy Budapest eddig nem biztosította a Magyarországon élő horvát nemzeti kisebbség parlamenti képviseletét.

- Mi a helyzet a legutóbbi háború folyamán szinte teljesen elpusztított Szentlászló, illetve a részben lerombolt Kórógy magyar települések újjáépítése terén?

- Orbán Viktor miniszterelnök, amikor legutóbb nálunk járt, kijelentette, hogy a magyar kormány nincs megelégedve a háborúban megrongálódott magyar települések újjáépítésének ütemével. A legfőbb gondot az okozza, hogy a horvát kormány csak a lakóépületek újjáépítéséhez nyújtott segítséget, míg az infrastruktúra helyreállítása, de leginkább a munkahelyek újrateremtése még várat magára. Hasonló a helyzet a baranyai falvakban is.

- A mezőgazdaságban sem lehet munkahelyeket teremteni?

- Az állam, illetve egyes terményforgalmi magáncégek nem fizetnek a magyar gazdáknak a leadott mezőgazdasági terményekért, s ezenkívül a földművelésre és az állattartásra a parasztok nem vehetnek föl kedvező kölcsönöket.

- Mivel magyarázza azt, hogy a horvátországi magyarság szinte egy emberként üdvözölte a Horvát Demokrata Közösség választási vereségét?

- Mint mondtam, az itteni magyarság médialehetőségei és az önálló iskolahálózat helyzete még a háború előtt is sokkal jobb volt, mint a Franjo Tudjman irányította közel egy évtized folyamán. Az exkommunisták vezette, most győztes hatok választási programjában pedig fontos pontként szerepel Horvátország európai uniós és NATO-csatlakozásának az elérése, amire viszont csak az itt élő kisebbségek széles körű jogainak tiszteletben tartása révén kerülhet sor.

- Az utóbbi időben sokszor szóba került a magyar-horvát stratégiai partnerség, de a gyakorlatban ezen a téren szinte semmi nem történt. Hogyan lehetne élettel megtölteni ezt az elképzelést?

- Horvátországnak a már NATO-tag, és nemsokára európai uniós tag Magyarország nagyon sokat segíthet az ezen két szervezetbe történő bejutásra való fölkészülésben. Zágráb is bekapcsolódik az úgynevezett PHARE-programokba, ami szintén kiszélesítheti a két ország közötti kétoldalú kapcsolatokat. Véleményem szerint az új kormány hivatalba lépése után nemsokára létrejöhet a Mol Rt. és az INA fúziója, s rövidesen fölgyorsul a Nagykanizsa és Fiume közötti gyorsforgalmi út megépítése is.

- Horvátországban jelenleg három nagyobb magyar szervezet létezik, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK), a Horvátországi Magyarok Szövetsége (HMSZ) és a Magyar Egyesületek Szövetsége (MESZ). A HMDK egyik vezetőjeként ön csak a sajátját, vagy mindegyik magyar szervezetet kívánja képviselni a zágrábi parlamentben?

- Természetesen az összes horvátországi magyart kívánom képviselni, ami azt jelenti, számomra most másodrendű kérdés, hogy az egyes emberek melyik magyar szervezetnek a tagjai. A legfontosabb feladatomnak azt tartom az itteni magyarság önazonosságának, a magyar nyelvnek és kultúrának megőrzésére irányuló rendelkezések meghozatalát, illetve betartatását. Az új zágrábi parlament fölállása után leülök tárgyalni mindegyik magyar szervezet képviselőivel, s együtt kidolgozzuk az előttünk álló feladatokat.

HUNSOR összeállítás

források:/Magyar Nemzet, Magyar Fórum


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

A témával kapcsolatos oldalak:
Délvidéki Fejlemények
Balla Vajdasági Tudósításai
Délvidéki Infótár
Délvidéki Források


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -



Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2001 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~