A Zentai Diáksegélyző Egyesület Közleménye
a HUNSOR online cikke
írta Vasas Ilona
Mélyen tisztelt magyar testvérek!
Tudomásomra jutott,hogy az Önök országában élö magyarság önzetlen segitséget nyujt az anyaországból kivülrekedt, sorsüldözött magyaroknak. Bátorkodom Önökhöz fordulni anyagi segitségért szervezetünk nevében. Mi Zentán, önnáló biróságilag bejegyzett,minisztériumi engedéllyel müködö segélyszervezetként immáron tizedik éve küzdünk az itt élö,ittmaradt magyar fiatalok továbbtanulásáért. Azokért a középiskolásokért, akik anyanyelvükön akarnak tovább tanulni, azokért az egyetemi hallgatókért akik olyan hivatást választanak amelyre az itt élö magyarság fennmaradása érdekében szükség van e vidék magyarságának.
Kiemelném, elsösorban óvónöket, tanitókat, tanárokat, közgazdászokat , jogászokat és más gazdasági szakembereket ösztöndijazunk, hisz nélkülük nem lesz aki az ittmaradottak magyartudását megörizze, gazdasági felemelkedését biztositsa.
Zenta északbácskai város, melynek 28.000 lakosa van.A lakosság 86% -a magyar. Bizvást mondhatjuk, hogy e vidék magyarságának kulturális és gazdasági központja évszázadok óta.
127 éve alakult magyar gimnázium talán a Délvidék legkiválóbb intézménye. Nagyon sok értelmiségit inditott utjára e sok év alatt, akik tudásukkal emelték a magyarság tekintélyét szerte a nagyvilágban.
Sajnos, a mostani hatalomnak nem érdeke, a magyarság e nemes intézménye, amely 5-6 magyar tagozattal indult egy-egy évfolyamon felölelve a környezö községek diákjait is. Ma mindössze 3 magyar tagozatot indit egy-egy évfolyamon. Leépitteték a magyar technikumi oktatást, az ipariskolát pedig megszüntették. Igy kénytelenek naponta más környezö község , vagy város közepiskoláiba utazni. Az utiköltséget a szülöknek kell (kellene) fizetni, de e világban ismert gazdasági okok miatt erre képtelenek.( A gyárak nem müködnek, a mezögazdasági termékek évi késéssel és áron alul fizetik ki stb, stb,.)
Ezért szorulnak a mi szervezetünk segitségére a naponta utazni kényszerülö középiskolások és vidéken tanuló egyetemisták. Naponta 300 középiskolás utazik, hogy anyanyelvén;magyarul tanulhasson, de ebböl az idén 2001 ben csak 128 tanulónak tudtuk részben fedezni az utiköltséget.Tudjuk, hogy a középiskolában alakul ki magyartudatuk, akkor érik meg bennük az igaz hovatartozás;a magyarság mély gyökereinek kitéphetetlensége.
Büszkék vagyunk, lehetünk rájuk, mert vállalják hidegben,fagyban a napi utazást,s a velejáró nélkülözést,hogy megtarthassák nyelvük szépségét,kulturánkhoz való tartozást.Nem iratkoznak be szerb tagozatokon felkinált üres helyekre. Egyetem Zentán nem müködik, igy az egyetemi hallgatók Szabadkán,Ujvidéken Belgrádban,Nisben tanulhatnak.Az államnakn nem érdeke a magyar kissebség támogatása nem juthatnak be olcsobb diákotthonba igy kénytelenek albérleti szobát fizetni, ami Szabadkán pl, 70-80 Dm. Ujvidéken Belgrádban 100-150 Dm havonta, természetes márkában kell fizetni. Nem beszélve a tankönyvköltségekröl és a létfenntartásrol.
A szülök ha munkaviszonyban vannak, átlag fizetésük 50 DM. Egyesületünk nagy gondokkal birkózik meg.Az elszegényesedés miatt egyre többen fordulnak hozzánk segitségért.Több éve magunkra vállaltuk az észak bánsági szórványban élö magyarok segitségét is. Mi azt valljuk, hogy egy nemzet akkor maradhat fenn, ha nemzettársaira méltán számithat.
Szervezetünket támogatja a zentai önkormányzat, a katolikus egyház, a magyarországi Ilyés közalapitvány, USA-ból Clevlandi magyarság egy csoportja valamint Zenta önzetlen leszegényedett polgárai.
Kérem önöket, szülöföldjüktöl távol élö magyar testvéreinket, hogy gyüjtsenek számunkra, diákjaink megsegitésére, hogy sorsüldözött népünk fiai ne váljanak e korszak áldozataivá, ne maradjanak szakma vagy hivatás nélkül, mert szolgasorba taszitanak.
A zentai diáksegélyzö egyesület nevében
Vasas Ilona elnök