Pääsivulle

Järvenpään 35. mestaruus 22 - 23.9.2007
Kuvat © Ari Luiro



Petri Saharinen Raimo Munukka


A-RYHMÄ
  1 Martynov Pavel       Venäjä 2560 v= 2 m+ 4 v+ 6 m+ 7 m+ 5  4.5 2567
  2 Martynov Aleksey     Venäjä 2374 m= 1 v- 6 m+ 5 v+ 9 v+ 4  3.5 2375
  3 Nestor Kaarel        Viro   2065 v- 9 m+23 v= 7 m=13 v+17  3.0 2064
  4 Kivipelto Kaj        KS-58  2109 m+ 6 v- 1 m+ 9 v= 8 m- 2  2.5 2126
  5 Riipinen Juha        Hm-93  2062 v+10 m+ 7 v- 2 m= 6 v- 1  2.5 2082
  6 Niemi Mikko          VammSK 2244 v- 4 m+ 2 m- 1 v= 5 m+ 8  2.5 2242
  7 Kukk Sander          HSK    2079 m+ 8 v- 5 m= 3 v- 1 m+ 9  2.5 2087
  8 Rechetov Valeriy     VenäjäU2071 v- 7 m+10 v+12 m= 4 v- 6  2.5 2079
  9 Kopsa Petri          MatSK  2068 m+ 3 v+12 v- 4 m- 2 v- 7  2.0 2064
 10 Köykkä Pekka         Tammer 2018 m- 5 v- 8 v=17 m=11 v+21  2.0 1999
 11 Kyburz Stefan        I-HSK  1976 m-12 v=13 m=15 v=10 m=14  2.0 1956
 12 Peltola Leo          Remi   1982 v+11 m- 9 m- 8 v=14 m-13  1.5 1958

B-RYHMÄ
 13 Salmi Ilkka          HyvSK  1932 v+17 m=11 m=14 v= 3 v+12  3.5 1968
 14 Auvinen Esa          ES-78  1883 v+21 m+18 v=13 m=12 v=11  3.5 1920
 15 Kohvakka Raimo       LauttS 1850 v+20 m+21 v=11 m-17 v+23  3.5 1893
 16 Lamminen Matti       HyvSK  1745 v+19 m=20 m=24 v=31 m=26  3.0 1780
 17 Paajala Niki         Pässi  1907 m-13 v+24 m=10 v+15 m- 3  2.5 1914
 18 Latvio Erkki         TSY    1818 m+22 v-14 v+23 m-21 v=19  2.5 1831
 19 Tuominen Joona       HeinSK 1816 m-16 v=22 m=30 v+24 m=18  2.5 1810
 20 Nahkur Madis         Viro   1863 m-15 v=16 v+25 m-23 m+31  2.5 1850
 21 Vehkalahti Veli      LahS   1866 m-14 v-15 m+22 v+18 m-10  2.0 1854
 22 Piironen Petri       SavSK  1843 v-18 m=19 v-21 m+27 v=30  2.0 1807
 23 Harju Antero         JärvSK 1946 m=24 v- 3 m-18 v+20 m-15  1.5 1905
 24 Rotova Merike        Viro  U1936 v=23 m-17 v=16 m-19 v-25  1.0 1859

C-RYHMÄ
 25 Immonen Vihtori      I-HSK  1717 m=31 v+26 m-20 v+30 m+24  3.5 1772
 26 Saarinen Timo        HyvSK  1711 v+33 m-25 v+28 m+32 v=16  3.5 1746
 27 Jokinen Taisto       LahS   1615 v+36 m+34 m-31 v-22 m+40  3.0 1657
 28 Munukka Raimo        ImSh-4 1689 m-30 v+35 m-26 v+40 v+32  3.0 1695
 29 Narva Ann            Viro   1594 v-32 m=46 m+35 v=42 m+41  3.0 1609
 30 Tuominen Esa         HeinSK 1685 v+28 m=32 v=19 m-25 m=22  2.5 1698
 31 Koskinen Erkki       G      1742 v=25 m=33 v+27 m=16 v-20  2.5 1738
 32 Saharinen Petri      KäpSK  1598 m+29 v=30 m+33 v-26 m-28  2.5 1621
 33 Mannberg Henry       Remi   1703 m-26 v=31 v-32 m+34 v+39  2.5 1689
 34 Salminen Matti       I-HSK  1608 m=35 v-27 m+41 v-33 m+36  2.5 1611
 35 Kumpuniemi Tapio     KemTS  1608 v=34 m-28 v-29 m+38 v=42  2.0 1577
 36 Elomaa Arto          JärvSK 1636 m-27 v+45 m-40 v-41 v-34  1.0 1551

D-RYHMÄ
 37 Pankkonen Janne      Remi   1418 m+47 v-44 v+48 m+46 m+45  4.0 1504
 38 Siltala Henri        HSK    1446 m+44 v+43 m=42 v-35 m+46  3.5 1518
 39 Narva Mai            Viro  U1525 v+46 m-40 m+45 v+44 m-33  3.0 1607
 40 Rahkamo Kari         HSK    1579 m=45 v+39 v+36 m-28 v-27  2.5 1593
 41 Saagpakk Gustav      Viro  U1502 v+48 m=42 v-34 m+36 v-29  2.5 1528
 42 Rauhamaa Olli-Pekka  Moukat 1563 m=43 v=41 v=38 m=29 m=35  2.5 1556
 43 Saag Enit            Viro  U1550 v=42 m-38 v-46 m+48 v+47  2.5 1529
 44 Heinonen Toivo       HartSK 1433 v-38 m+37 v+47 m-39 v-48  2.0 1420
 45 Ahkuputra Pongsan    EtVaS  1570 v=40 m-36 v-39 m+47 v-37  1.5 1512
 46 Inkinen Alpo         HyvSK  1549 m-39 v=29 m+43 v-37 v-38  1.5 1495
 47 Elomaa Veli          JärvSKU1397 v-37 m+48 m-44 v-45 m-43  1.0 1374
 48 Tiensuu Seppo        ES-78  1476 m-41 v-47 m-37 v-43 m+44  1.0 1402



Sander Kukk Mikko Niemi Petri Kopsa

Petri Kopsa - Kaj Kivipelto, Volga-gambiitti (A57), 3. kierros
1. d4 Rf6 2. c4 c5 3. d5 b5 4. cxb5 a6 5. b6 Dxb6 6. Rc3 d6 7. e4 g6 8. Le2 Lg7 9. Rf3 0-0 10. 0-0 Lg4 11. Rd2 Lxe2 12. Dxe2 Rbd7 13. Rc4 Dc7 14. Lf4 Rb6 15. Tad1 Rxc4 16. Dxc4 Tfb8 17. Lc1 Rd7 18. De2 c4 19. f4 Db6+ 20. Kh1 Db4 21. Tf3 Rc5 22. a3 Db3 23. Rb1 Rd3 24. Rd2 Dc2 25. Tff1 c3 26. bxc3 Tb1 0-1


Mikko Niemi Petri Kopsa

Leo Peltola - Stefan Kyburz, Ranskalainen puolustus (C00), 1. kierros
1. e4 e6 2. d4 d5 3. Ld3 dxe4 4. Lxe4 Rf6 5. Rc3 Rxe4 6. Rxe4 Le7 7. Rf3 b6 8. 0-0 Lb7 9. De2 0-0 10. Te1 Rd7 11. c3 Rf6 12. Rxf6+ Lxf6 13. Lf4 Tc8 14. Re5 c5 15. Tad1 De7? 16. dxc5 Dxc5 17. Rd7 Df5 18. Rxf8 Dxf4 19. Rd7 Dg5 20. Rxf6+ gxf6 21. f3 Ld5 22. a3 h5 23. Td4 Kh8 24. c4 Lc6 25. b4 Tg8 26. Td6 Lb7 27. Td7 La6 28. b5 Lc8 29. Txf7 e5 30. Txa7 Lh3 31. g3 h4 32. g4 Lxg4 33. fxg4 Df4 34. h3 Dg3+ 35. Kf1 Dxh3+ 36. Dg2 Dd3+ 37. Kg1 Dd4+ 38. Kh1 Txg4 39. Da8+ Tg8 40. Df3 Tg5 41. Dxf6+ 1-0


Valeri Reshetov Mikko Niemi

Valeri Reshetov - Mikko Niemi, Epäsäännöllinen avaus (A00), 5. kierros
1. Rc3 c5 2. Rf3 Rc6 3. d4 cxd4 4. Rxd4 Rf6 5. e3 d5 6. Lb5 Ld7 7. 0-0 e6 8. b3 Lb4 9. Lb2 0-0 10. Rce2 Tc8 11. Rxc6 Lxc6 12. Ld3 De7 13. Rg3 Tfd8 14. Rh5 Re8 15. f4 Lc5 16. Tf3 d4! 17. Th3 dxe3 18. De2 g6 19. Te1 f5 20. a3 Le4! 21. Lxe4 fxe4 22. b4 Td2 23. Dc4 Td1! 24. Kf1 Dd7 25. De2 Td2 26. Dg4 Lb6 27. Rf6+ Rxf6 28. Lxf6 Tf2+ 29. Kg1 e2 0-1



Niki Paajala Ilkka Salmi Kaarel Nestor

Juha Riipinen - Pekka Köykkä, Ranskalainen puolustus (C02), 1. kierros
1. e4 e6 2. d4 d5 3. e5 c5 4. c3 Rc6 5. Rf3 Db6 6. a3 Ld7 7. Le2 cxd4 8. cxd4 Rge7 9. b4 Rf5 10. Lb2 Le7 11. 0-0 h5 12. Dd2 g5 13. Td1 a6 14. Re1 g4 15. Rc2 Tg8 16. Rc3 Lg5 17. Dd3 Da7 18. Re3 Rcxd4 19. Rcxd5 Rxe2+ 20. Kh1 Lb5 21. Rc7+ Kf8 22. Rxb5 axb5 23. Rxf5 exf5 24. Dxf5 Td8 25. e6 b6 26. Txd8+ Lxd8 27. Td1 De7 28. Txd8+ 1-0


Antero Harju Erkki Latvio Raimo Kohvakka

Pekka Köykkä - Veli Vehkalahti, Caro-Kann (B17), 5. kierros
1. e4 c6 2. d4 d5 3. Rc3 dxe4 4. Rxe4 Rd7 5. Lc4 e6 6. Lg5 Rgf6 7. De2 Le7 8. 0-0-0 Rxe4 9. Lxe7 Dxe7 10. Dxe4 Rf6 11. De5 0-0 12. f4 Td8 13. Rf3 b5 14. Ld3 Td5 15. De2 Dc7 16. Re5 g6 17. c3 Lb7 18. Kb1 a6 19. g4 c5 20. dxc5 Txc5 21. Thf1 Tc8 22. Df2 Td8 23. g5 Rd5 24. Rg4 Txc3 25. Le4? Parempi 25. Dd4. 25.- f5? Kuittaa valkean virheen, parempi 25.- Re3 26. Txd8+ Dxd8. 26. Lxd5 Tc2 27. Dxc2 Dxc2+ 28. Kxc2 exd5 29. Rf6+ Kg7 30. Tfe1 Tc8+ 31. Kd3 Tc7 32. Re8+ 1-0


Janne Pankkonen Alpo Inkinen Pongsan Ahkuputra




JärvSK:n pääsivulle

1