Geddetur i Sommerlandet

opdateret 16.07.07


Geddefight på falderebet i Jægerhuset
(Foto: Devil)

 

Søndag d. 15. Juli

Allerede kl. 5 om morgenen gik turen ud i det danske sommerland. Første destination blev vaseland hvor der sådan en dag skulle være garanti for gedde. Sådan en tur er ikke et enmandsstunt, da det er en nødvendighed at agere som team, hvis en "situation" skulle opstå. Iført waders og spinnegrej var der tale om ren agility, når forhindring mose skulle forceres. Den megen vand gjorde at det første spot var umuligt at nå. Derfor måtte vi ty til en anden indgang og et andet spot, som så til gengæld var godt tilgroet.
Alligevel blev det til en del kast som så døde ud, idet når man havde fisket det frie vand, skulle man over en kæmpe bræmme af åkander, hvor det ikke var muligt at fiske effektivt. Ingen tvivl om at gedderne var der, men de var ikke til at få i tale under disse forhold.

Alternativet blev Jægerhuset, fordi devil skulle have afprøvet det nye gear. Her var den også 10 cm over normalen, så det var forsigtighed med gummisko.
De sædvanlige kast til standpladser med et Atom blink var dagens medicin. Idet jeg var i færd med at fiske af lod jeg blink synke lidt i udkast og det skulle vise sig at være den rigtige teknik, fordi da jeg strammede op var jeg i fight. Det var ikke en fyr, der havde tænk sig at overgive sig frivilligt. Den tog en udflugt til den modsatte bred inden jeg omsider fik styr over den. Pga. den høje vandstand kunne jeg i dag kane den ind. Den blev vejet til 1,97 kg på rapala vægten. Efter endt fotografering blev den nænsomt genudsat. Endnu en tur med resultat og så var der såmænd rundstykker med hjem til morgenkaffen.