The Don Carlos Palanca Memorial Awards for Literature | Winners 2000
ENGLISH DIVISION

Futuristic Fiction
First Prize: Luis Joaquin Katigbak, "Subterania"
Second Prize: Lakambini Sitoy, "Secret Notes on the Dead Stars"
Third Prize: Adel Gabot, "The Field"

Short Story
First Prize: Jose Y. Dalisay Jr., "The Woman in the Box"
Second Prize: Isolde Amante, "Dance"
Third Prize: Faye Ilogon, "Drive"

Poetry
First Prize: Edgar Maranan, "Tabon and Other Poems"
Second Prize: Ramil Digal Gulle, "Afterhours, Afterlives"
Third Prize: Raymund Magno Garlitos, "The Memory of Skin"

Short Story for Children
First Prize: Victoria Estrella C. Bravo, "Fish for Two"
Second Prize: Mary Agnes Dizon, "The Hare Tells His Story"
Third Prize: Lakambini Sitoy, "The Night Monkeys"

Essay
First Prize: Alexis Abola, "Many Mansions"
Second Prize: Edgar Maraan, "The Way She Was: Memories of Lola Posta's Hundred Years"
Third Prize: Lourd Ernest de Vera, "The Ghost of Bebop on Bignay Street"

Full Length Play
First Prize: No winner
Second Prize: No winner
Third Prize: Reme Grefalda, "In the Matter of Willie Grayson"

One-Act Play
First Prize: No winner
Second Prize: Lady Michelle Sering, "The Tuesday Club"
Third Prize: Elma Famador, "Ghosts Don't Do That or Do They?"


FILIPINO DIVISION

Maikiling Kuwento
First Prize: Placido Parcero, Jr., "Alyas Juan de La Cruz"
Second Prize: Norman Wilwayco, "Kung Paano Ko Inayos ang Buhok Ko Matapos ang Mahaba-haba Ring Paglalakbay"
Third Prize: Fr. Arnel Vitor, CM, "Logos sa Lotus"

Tula
First Prize: Eugene Evasco, "Ang Maisisilid sa Pandama"
Second Prize: Alwynn C. Javier, "Ang Pasipiko sa Loob ng Aking Maleta"
Third Prize: Rebecca T. Añonuevo, "Batubalani at Iba pang mga Tula"

Maikling Kuwentong Pambata
First Prize: Eugene Evasco, "Hilong Talilong"
Second Prize: Luis Gatmaitan, "May Mga Lihim Kami ni Ingkong"
Third Prize: Eleanor Yu, "Kung Bakit Espesyal si Tatay"

Sanaysay
First Prize: Roberto T. Añonuevo, "Ang Resureksyon"
Second Prize: Rebecca T. Añonuevo, "Talinhaga ng Gana"
Third Prize: Eugene Evasco, "Kilometro Zero ni Isang Lagalag na Taong-bahay"

Dulang Ganap ang Haba
First Prize: No winner
Second Prize: Alfred A. Yuson, "Luto, Linis Laba"
Third Prize: Dominic D. Manrique, "Me Esep o Wala, Sa Pera'y Lahat Namangha"

Dulang May Isang Yugto
First Prize: George de Jesus III, "Linggo ng Palaspas"
Second Prize: Reynaldo A. Duque, "Kabsat"
Third Prize: Allan B. Lopez, "Anino"

Dulang Pantelebisyon
First Prize: Aurora Yumul, "Selyo at Kastilyo"
Second Prize: Lazaro P. Torres Jr., "Gintong Ilawan"
Third Prize: Leah C. Eriguel, "Ang May Bahay"

Dulang Pampelikula
First Prize: Floy Quintos, "Gabi ng Tinggiirin"
Second Prize: Jose Dennis C. Teodosio, "Sirena"
Third Prize: Joel V. Almazan, "Ang Bata sa Daan-Pari"


REGIONAL LANGUAGE DIVISION

Short Story-Iloko
First Prize: Jaime M. Agpalo Jr., "Tupa: Ladawan ni Pangalatok Idi Daan a Milenio"
Second Prize: Maria L.M. Fres-Felix, "Ay-ayam Ti Gubat"
Third Prize: Reynaldo A. Duque, "Apo Lakay"

Short Story-Cebuano
First Prize: Arturo Penaserada, "Saloma sa Dagat"
Second Prize: Januar Yap, "Ang Suhito"
Third Prize: Candido O. Wenceslao, "Ang Mga Langgam-langgam"

Short Story-Hiligaynon
First Prize: Isabel Sebullen, Aswang
Second Prize: Nerio E. Jedeliz Jr., "Baha"
Third Prize: Peter Solis Nery, "Ang Pangayaw"


KABATAAN ESSAY DIVISION

Essay
First Prize: Enrico Miguel Subido, "The Hero in My Blood"
Second Prize: Douglas James L. Candano, "The Pinoy Also Rises"
Third Prize: Mark Adrian C. Ramirez, "Neither Rizal, nor Bonifacio"

Sanaysay
First Prize: Aleksandre Pates, "Yaya"
Second Prize: Ranjith M. Mendoza, "Kumander Panas: Bayaning Filipino ng Bagong Milenyo"
Third Prize: Rose Ativo Jabeguero, "Maestra Monica: Bagong Bayaning Angat sa Iba"





THE DON CARLOS PALANCA AWARDS / 2000
1