Vietnam na turistickém veletrhu v Japonsku

Začátkem října tohoto roku se v Jokohamě konal veletrh JATA (Japan Association of Travel Agents) spojený se Světovým kongresem turistiky 2003 (World Tourism Congress 2003). Zúčastnily se ho zeměcelého světa, protože o turistyJaponska mají zájem všichni... V Japonsku jsou velmi vysoké životní náklady, a tak Japonci stále častěji vyjíždějí do zahraničí, než aby cestovali doma po Japonsku, protože je to pro výrazně levnější.

Vietnam kupodivu velmi pohotově reaguje na zájem Japonců. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že na turisticky vyhlášených místech není vzácností narazit na Vietnamce schopného mluvit japonsky, i když angličtina je samozřejmě běžnější. Japonských turistů je ve Vietnamu skutečně mnoho; když jsem si letoslétě koupilaSaigonu výlet do chrámu Cao Đài a do tunelů, Japonci tvořili 80 % turistůautobuse.

Na světovém veletrhu JATA v Jokohamě Vietnam prezentoval svou kulturu a tradiční výrobky (klobouky nón, áo dài, dřevotisky vesnice Đồng Hồ) a také měl připravenou spoustu propagačních materiálůjaponštině. Obecně lze říci, že méně rozvinuté země prezentovaly spíše svou kulturupodobě konkrétních předmětů, zatímco ekonomicky silnější státy mělydispozici plakátyfotografiemi a propagační publikace převážněangličtině nebo ve svém jazyce. Je pravda, že japonština ve vietnamských propagačních brožurkách rozhodně není bezchybná, ale za povšimnutí stojí specializace jednotlivých publikací. Vietnamci pochopili, co Japonci vyžadují při cestování: Musí vědět, co vidětnejznámější místa, co jístmístní speciality, jaké dárky přivéstmístní výrobky apod. Proto vedle obecných publikací vydal Vietnamský úřad pro cestovní ruch (Tổng cục du lịch Việt Nam) mj. i brožurku o stravovací kultuře ve Vietnamuvýběrem nejznámějších jídel jednotlivých regionů a také kalendář svátků a festivalů ve Vietnamu pro rok 2002 – 2003. Stránky úřadu (http://www.vietnamtourism.com) jsou ve čtyřech jazycích: vietnamsky, anglicky, francouzsky a japonsky a přinášejí relativně podrobné informace nejen o turistických destinacích, ale také o kultuře, náboženství, zvycích atd.

Vedle samostatného stánku měl Vietnam svou expozici ve zvláštním oddělení zemí ASEAN, kde jednotlivé státy prezentovaly své tradiční řemeslo a umění.