SMK Kuhara Online
home > academic



Principal
Wong Chan Min

Deputy Principal I (Academic)
Choo Kok Kin

Deputy Principal II (Student's Affair)
Mohd Hamis Mohd Salleh

Assistant To Deputy Principal II (Co-Curicullum)
Najamuddin Bachora

Vice Principal I
Hasni Hassan

Vice Principal II
Suparman Amin

Staff Assesment Board

Chief
Wong Chan Min

Assistants

Choo Kok Kin
Hasni Hassan
Mohd Hamis Mohd Salleh

Head of Units

Language Unit
Chiam Lee Hia

Humanities Unit
Zulkifli Darus

Science & Mathematics Unit

Lee Ken Voon

Vocasional & Technology Unit

Husni Johar

Disciplinary Board

Chairman
Sharif Shamsuddin Sharif Sagaf

Vice Chairman
Choo Kok Kin

Secretary
Mohd Hamis Mohd Salleh
Ustaz Hasni Hassan

Morning Session

Chairman
Mohd Hamis Mohd Salleh

Vice Chairman I
Patarai Cholle

Vice Chairman II
Mohd Yahya

Vice Chairman III
Roraida Din

Secretary
Norshahizan Abd Hamid

Co-ordinator
Vivi Sofiah Ibrahim

B Block
Ruzain Abdullah

C Block
Petrus Bernadus

D Block
Ng Yun Ming
Theobold James Laudi
Jaffar Sabran

Afternoon Session

Chairman
Ustaz Hasni Hassan

Vice Chairman I
Augus Tibe

Vice
Chairman II
Herman Jaafar

Vice Chairman III
Deyte Libat

Secretary
Norisah Nawawi

Co-ordinator
Siti Fatimah Sunu

B Block
Mohd Fauzi Ibrahim

C Block
Nurdin Ukaseh

D Block
Abdullah Yahya
Norasmah Abas

Career & Counselling Unit

Head of Unit
Muliati Engking

Anti-Drugs Campaign
Jaafar Sabran

Peer Guidance
Dharmawi Dharham

Career Guidance
Imran Taran

Public Relations

Chief
Sharif Shamsuddin Sharif Sagaf

Assistant
Choo Kok Kin

Secretary
Mohd Hamis Mohd Salleh

Committee Members
Ustaz Hassni Hassan
Chiam Lee Hia (English Language)
Zulkifli Darus(Malay Language)
Lee Ken Voon(Chinese Language)
Head of Academic Departments

Academic

Language Unit : Head Of Department
Malay Language : Rosidah Hj Abdul
English Language : Pauline Amarlopavary
Chinese Language :
Chong Chen Chiang
General Paper : Khoo Soh Hong
MUET : Low Cho Ngoh
Malay Literature : Rita Azura Abd Malek

Humanities Unit : Head Of Department
Islamic Studies : Uztaz Mohd Yahya
Moral Studies : CHong Oi Li
Art Studies : Zulkifli Darus
Physical Education : Ahmad Shafie Amari
History : Roslina Mat Rifin
Geography : Ruzain Abdullah

Science and Mathematics Unit : Head Of Department
Science : Lim Bee Lan
Mathematics : Kong Li Fong @ Theresa

Vocational & Technology Unit : Head Of Department
Economy Studies : Zarina Hassan
Living Skills : Sharifah Zainah Syed Tahir
Invention & Design : Petrus Bernadus
Computer Literature : Faridah Abdul Rim

Examinations & Assessment

External Examinations

PMR : Detye Libat / Juita Mohd Salleh
SPM : Theobold James LAudi / Morniati Jamie
STPM : Khoo Soh Hong / Chin Nyuk Phin

Internal Examination

Examination Secretary : Petrus Bernadus
Asst. Secretary (Morning Session): Maria Tahir
Asst. Secretary (Afternoon Session) : Dharmawi Dharham / Mohd Zaferi Mamat

UKLEP/JPA/Army/Other kinds of examinations
Chief : Ahmad Shafie Amari
Assisstant I: Suparman Amin
Assisstant II : Ruslidaza Abd Malek

Enrichment (Courses/Briefing/Talk)

Chief : Chooo Kok Kin
Assistant : Zulkifli Darus
Committee Members : Muliati Engking / Maria Tahir / Ang Siew Ting

Teachers' Meeting Secretary

Chief : Siti Fatimah Sunu
Assistant I : Azlina Azizan
Assistant II : Norasnim Othman

Co-Curicullum Unit

Chief : Mohd Hamis Mohd Salleh
Assistant : Ustaz Hasni Hassan  
Secreatary: Najamuddin Bachora

School Culture

Boys Hostel
Imran Taran (C)
Herman Jaafar
Boys Hostel Inmates

Girls Hostel
Roseline Salapan (C)
Girls Hostel Inmates

Hostel's Eating Hall
Roseline Salapan (C)
Herman Jaafar
Hostel Inmates

Landscape Committee
Ramli Rengreng(C)
Ahmad Shafie Amari
Ustaz Fauzi Ibrahim
Nature Lovers Club
Interact Club

"The Most Caring Student"
Karunegaran T Sambandam(C)
Lim Ann Peng
Masrah Abd Hamid
Patimah Kanuru
Prefect Board

School Hall
Mohd Hamis Mohd Salleh (C)
Rahman Lasada
Mohd Zamni Sairon
All Uniformed Units

School Field
Mohd Hamis Mohd Salleh (C)
Ramli Rengreng
All Uniformed Units

Sports & Games
Mokhtar Mahadin
Ramli Rengreng
Ahmad Shafie Amari

Uniformed Units
Augus Tibe(C)
Patimah Kanuru
Zamni Sairon

Form 1 Orientation Programme
Nurdin Ukaseh(C)
Augus Tibe
Herman Jaafar

Form 4 Orientation Programme
Welson Ruzain Abdullah(C)
Hayati Bais

Lower 6 Orinetation Programme
Maria Tahir(C)

Prefect and Class Monitor Leadership Programme
Pataria Cholle(C)
Ng Yun Ming
Augus Tibe

Form 5 Studying Skills Programme
Karunagaren T Sanbandam(C)
Low Cho Ngoh

Form 3 Studying Skills Programme
Ang Siew Ting(C)

Form 4 & 5 Reflection Programme
Petrus Bernadus(C)
Ustaz Mohd Yahya Mohd Juda

Form 2 & 3 Reflection Programme
Dharmawi Dharham(C)
Mohd Yassin Habib Jaafar

Organisation Management Programme
Zamni Sairon(C)
Patarai Cholle

Support Unit

Data Bank
Wong Kee Hing

P.A. System
Ismail Mohammad
Mohd Yassin Habib Jaafar

Assembly
Morning Session : Patarai Cholle (C) / Mohd Yahya Mohd Juda / Norshahizan Abd Hamid / Roraidah Din
Afternoon Session : Augus Tibe (C) / Herman Jaafar / All Dicipline Teachers and School Prefects

School Textbooks
Ng Yun Ming (C)
Isnah Dais
Ustazah Nora Mohd Nur
Mohd Yassin Habib Jaafar

Resource Centre
Ng Yun Ming (C)

IT Services
Faridah Abd Rim(C)
Wong Kee Hing
Ramli Rengreng
Dharmawi Dharham

General Library
Chong Oi Li(C)
Norasmah Abas
Khairuniza Khairuddin
Vivi Sofiah Ibrahim
Dayang Aresah Awang Damit

Pre-U Library
Teresa Kong (C)
Khoo Soh Hong
Fatimah Ibrahim

Teaching Aids Room
Ismail Mohammad(C)
Lim Peng Sieng
Juita Hj Mohd Salleh

School Canteen
Mohd Hamis Mohd Salleh(C)
Low Cho Ngoh
Karunegaran T Sanbandam Augus Tibe Zainab Jumaen

Surau
Ustaz Mohd Yahya Mohd Juda(C)
Ustaz Abrari Ibrahim Ustaz Hasni Hassan
Ustaz Mohd Fauzi Ibrahim
Ustazah Sahizan Mat Yazid
Zarina M Amin PTA Representative

Staff Housing
Sharif Shamsuddin Sharif Sagaf(Chairman)
Choo Kok Kin (Vice Chairman I)
Mohd Hamis Mohd Salleh (Vice Chairman II)
Theobold James Laudi (Teachers' Quarters)
Dharmawi Dharham (Teachers' Flat)
Abdul Latip Matnoor (Non-Teaching Staff Quarters)

Laboratories
Chemistry Lab : Chin Nyuk Phin
Biology Lab : Khairuniza Khairuddin
Physics Lab : Fatimah Ibrahim
Invention & Design Lab : Petrus Bernadus
Form 1 Lab : Nurdin Ukaseh
Form 2 Lab : Mohd Yassin Habib Jaafar
Form 3 Lab : Ang Siew Ting

Administration Unit

Building & Furniture
Choo Kok Kin

Teachers' Quarters
Theobold James Laudi

Teachers' Flat
Dharmawi Dharham

Staffroom
Mariayee Krishnan
Morniati Jamie
Mohd Zamni Sairon

Heads of Units Room
Zulkifli Darus

School Bus
Sharif Shamsuddin Sharif Sagaf

Timetable
Choo Kok Kin (C) Chiam Lee Hia (Morning Session Advisor)
Hasni Hassan (C)
Suparman Amin (Afternoon Session Advisor)
Ang Siew Ting (Afternoon Session Advisor)

Bulletin Board
Academic & Excellent Student : Ustazah Nora Muhamad Nur
Science & Matematics : Lee Ken Voon
Language : Chiam Lee Hia
Humanities : Zulkifli Darus
Vocasional & Technology : Husni Johar
Co-curicullum : Najamuddin Bachora

Conference Room

Husni Johar
Ahmad Shafie Amari
Aslina M Ali

Privatization Committee

Chim Lee Hia (C)
Lim AnnPeng
Ruzain Welson Deylapan
Roslina Mat Rifin
Najamuddin Bachora

 


Copyright SMK Kuhara. All rights reserved.
please email tomailto:%20kuhara@teacher.com for feedbacks & enquiries

1
1