NE NATO demonstracije

Vsesplošne demonstracije proti NATO paktu, od 7. do 10. novembra 2002 v Ljubljani. Vljudno vabljeni.

Za več informacij si preberite poziv za demonstracije.

NO NATO demonstration


Mednarodno kazensko sodišče: recite ne napadom ZDA na mednarodno pravičnost!

 

LJUBLJANA/LONDON, 19. septembra 2002 – Amnesty International Slovenije se je danes pridružila mednarodnim prizadevanjem Amnesty International po svetu in sprožila mednarodno peticijo kot odgovor na napade ZDA proti novemu sistemu mednarodne pravičnosti. V preteklih mesecih so ZDA mnogim vladam pristopile z zahtevo za podpis nedopustnih dogovorov o nepredaji drzavljanov ZDA obtoženih genocida, hudodelstev zoper človečnost in vojnih hudodelstev novoustanovljenemu Mednarodnemu kazenskemu sodišču (MKS). ZDA v mnogih primerih državam grozijo s prekinitvijo svoje vojaške pomoči, če država ne bi želela skleniti predlaganega sporazuma z ZDA.

Štiri države so že klonile pod pritiski ZDA – sporazume o nekaznovanosti so ZDA tako že podpisale z Vzhodnim Timorjem, Izraelom, Romunijo in Tadzikistanom.

Preko spletne strani Amnesty International Slovenije http://web.amnesty.org/web/icc_petition.nsf/act_svn  lahko podpišete peticijo, s katero pozivamo vse države sveta, naj odklonijo podpis sporazumov o nekaznovanosti z ZDA.

Podpise peticije bomo zbirali mesec dni in potem poslali državam po svetu. Podpise, ki jih bomo prejeli do 27. septembra, pa bomo posredovali političnim voditeljem Evropske unije pred bližajočim se srečanjem ministrov za zunanje zadeve iz držav Evropske unije 30. septembra, na katerem bodo obravnavali stališče EU do tega vprašanja.

Ozadje

Rimski statut MKS je začel veljati 1. julija 2002. Do 15. septembra 2002 ga je ratificiralo 79 držav, 139 držav pa ga je podpisalo. ZDA so edina država, ki že od vsega začetka aktivno nasprotuje ustanovitvi MKS. Od sprejema Rimskega statuta MKS julija 1998 si prizadevajo za svoje državljane zagotoviti imuniteto pred tem sodiščem.

Amnesty International, druge nevladne organizacije in vlade so že večkrat pokazale, da so bojazni ZDA, češ da bi bilo lahko sodišče zlorabljeno za politično motivirane pregone ameriških državljanov, povsem odveč. Rimski statut ima namreč celo vrsto ustreznih varovalk in jamstev za pošteno sojenje.

Vse države – ne glede na to ali gre za države, ki so ratificirale, podpisale ali sploh niso podpisale Rimskega statuta – ki sklenejo dogovor z ZDA ali odklonijo aretacijo in predajo osebe obtožene s strani MKS, bi s tem lahko kršile svoje obveznosti, ki izhajajo iz mednarodnega prava. Te jih zavezujejo, da privedejo pred sodišče vse ljudi odgovorne za genocid, hudodelstva zoper človečnost in vojna hudodelstva.

 

Pridružite se članom Amnesty International in podpisite peticijo, s katero pozivamo vlade, naj ne sklepajo sporazumov o nekaznovanosti.

 


Dodatne informacije

Več informacij o tej temi vam je na voljo:

  • v poročilu Amnesty International: International Criminal Court: US efforts to obtain impunity for genocide, crimes against humanity and war crimes (AI Index: IOR 40/025/2002), spletna stran: http://www.web.amnesty.org/ai.nsf/recent/ior400252002;
  • na spletni strani Amnesty International, posvečeni Mednarodnemu kazenskemu sodišču (v angleščini) www.amnesty.org/icc
  • na spletni strani Koalicije nevladnih organizacij za Mednarodno kazensko sodišče (v angleščini): www.iccnow.org 

 

Za morebitne dodatne informacije prosim pokličite pisarno Amnesty International Slovenije (Alenko Jerše), tel. št. 01/ 439 38 20.


E-mail: recinenato@yahoo.com

WWW: http://www.oocities.org/recinenato/nenato.html