Region 11 Home Page

                                    

United Grand Lodge of New South Wales and the Australian Capital Territory

South Coast Region 11

Serving The Community

Activity of the Month

Masonic Curiosity

Do you recognise anything on this panel? David Upton would love to hear from you.

Give your feedback on our Forum and anything else you would like to discuss.

Regional Grand Counsellor Noel Stevens

 

Regional Action Plan Regional Diary Regional Installations Regional Reports


Charity Work

 
 


Regional Officers

Regional Secretary      
Regional Education Facilitator      
Regional Information Technology Facilitator Simon Pitt    
Regional Membership Facilitator      
Regional Projects and Charity Coordinator      
Regional Protocol and Ceremonial Facilitator Ted Herring    


District District Grand Inspector of Workings 2000 - 2002 Lodge
(Local Links)
No.
(Grand Lodge Links)
111 Peter Williams
(Action Plan)
(Newsletters)
District Education Officer : V.Wor. Bro. Ernie Thorpe
Jubilee Southern Highlands Daylight 162
Carnavon 172
Federation 196
Camden 217
Picton 258
Sydney St. George 269
Harmony 304
Ingleburn 815
Airds Campbelltown 976
Macarthur Daylight 1009
112 David Upton
(Action Plan)
(Newsletters)

District Education Officer : 

Brian MacKander OAM

Kiama 35
Illawarra 59
Theo Grey 234
Bulli 319
Kemblawarra Islands 460
Wollongong 546
Corrimal - Thirroul Temperance 567
Aubrey Halloran 643
Peterborough 896
Balgownie 944
Leisure Coast Daylight 999
113 Michael Robinson
(Action Plan)
(Newsletters)
District Education Officer :
Abercorn 60
Milton 63
Broughton 131
Shoalhaven 840
Albert C. Petrie 951
Nowra Daylight 980
Basin View Daylight 1015
114 Don Pryde
(Action Plan)
(Newsletters)
District Secretary : Wor. Bro. D Killen
District Information Technology Officer : Bro. Simon Pitt
District Education Officer : Bro. Kevin McSweeney
Coeur de Leon 84
Narooma 913
Eurobodalla Daylight 989
Montagu Daylight 1008
Batemans Bay Daylight 1013


Buildings

Regional Building Officer RW Bro R.V.(Reg)Ferguson, PJGW
40 Tanang Street
Bomaderry, NSW 2541
Tel 02 4423 0581
Basin View Masonic Centre Milton Masonic Centre
Batemans Bay Masonic Centre Moruya Masonic Centre
Berry Masonic Centre Moss Vale Masonic Centre
Bulli Masonic Centre Narooma Masonic Centre
Camden Masonic Centre Nowra Masonic Centre
Campbelltown Masonic Centre Picton Masonic Centre
Glenfield Masonic Centre Port Kembla Masonic Centre
Kiama Masonic Centre Wollongong Masonic Centre


Lodges of Instruction

Lodge Location Secretary Meeting
Macarthur Lodge of Instruction Campbelltown Masonic Centre R. Wor.  Bro Noel Stevens
email : noel@ideal.net.au
 
District 112 and Wollongong Lodge of Instruction Bulli Masonic Centre RW Bro Baz E Williams
Tel 02 4284 2333
email : bas1@outpost.net.au
or Alan Gostelow
Tel 02 4284 5043
or Brian Willis
Tel 4285 0351
 
District 113 Lodge of Instruction Nowra Masonic Centre W Bro A.G.Gardner
46 Stott Crescent
Callala Bay NSW 2540
Tel 02 4446 6332
email : sandygardner@shoal.net.au
 
Eurobodalla Lodge of Instruction Moruya Masonic Centre WBro Don Walton
73 Berrima Parade
Surfside NSW 2536
Tel 02 4472 5401
email : waltond@acr.net.au
 


Freemasonry Associations

Shoalhaven Masonic Council of Care

Current Activities

History

Awards

 

Visitors since 18/06/2000

1