Ateist

Türkiye’de Ateist Parti Kurulabilecek mi?

 

Evet.

 

Peki ne zaman?

 

5. darbeden 10, 4. liberalizmden 5 yıl sonra denebilir, 3 vakte kadar da denebilir. Allah’ın izniyle denmez.

 

Ciddiyete dönelim:

 

Naziler gibi faşist ateistler, eski SSCB ve Mao Çin’i gibi reel sosyalist (veya komünist) ateizmler de olabilir (hatta Çin’deki budist tapınağı yıkımları gibi ateist engizisyon bile olabilir), demokrat ateizmler de olabilir.

 

Demokrasi yuvası sayılan AB’de ateist parti yok. Hristiyan başlıklı parti çok ama ateist parti yok. Üstelik yapılan araştırmalarda nüfusun % 50’si gibi ateist çıkıyor.

 

AB üyesi olmayan Norveç’in başkenti Oslo’da kiliseler çan çalıyormuş, camiler de ezan okumaya başlamış. Ateistler de belediyeye başvurmuşlar, onlara da izin çıkmış, onlar da günde bilmem kaç vakit ‘Tanrı yoktur, Allah yoktur’ diye anons yapıyormuş. Şimdi demokrasi bu mu?

 

Global ölçekli almanaklarda dünyadaki ateistler 6 küsur milyarda 950 milyon gibi çıkıyormuş. Bu kadar insanın hakkını savunacak bir parti gerekmez mi? Üstelik 11 Eylül 2001’den sonra Hristiyanlar ve Müslümanlar birbirine tam girişmiş durumda iken…

 

Türkiye’de Müslüman parti vardı. MNP, MSP, FP, RP hep şeriatçılık nedeniyle kapatıldı. AKP kendine Müslüman demokrat dedi. Batı’daki hristiyan demokrat partilere özendiler. Müslüman demokrat olursa, demokrat ateist haydi haydi olur.

 

Adıyla kurulması anayasaya aykırıysa, en azından kuruluş ilkeleri arasında ateizm olacak bir parti hala mı anayasaya aykırı sayılacak?

 

Türkiye Demokrat Ateist Partisi’nin kurulması gerekli. Bu ülkede % 10 (bazıları kendini Müslüman saymayan) Alevi, % 10-15 laik var. % 10 da ateist olsun. Bu insanların hakkını Müslümanlar’a karşı kim koruyacak? Ramazanda oruç tutmayanların dövülmesini ve/ya öldürülmesini kim engelleyecek? Bir türlü gürültüsüne gem vurulamayan cami hoparlörlerine karşı kim dava açacak? Hristiyan klübü AB ve/ya ABD’ye ve İK֒ye karşı BM’de kim mücadele verecek?

 

Bir düşün ey kari…

 

(13 Ekim 2006)