Kasimpasa

KASIMPAŞA : TAYYİP’İN ANAYURDU

 

Başbakanımızın mekanı Kasımpaşa’ya yerleşeli 1 ayı buldu. Artık buralı sayılırım, belki yıllarca oturacağım.

 

Kasımpaşa çok eklektik yapıda. Karagümrük-Draman eklektiğinden (1986) sonra gördüğüm en karman çorman altkültürler burada.

 

Tek katlı eski evler ve gecekonduların yanında, 10 katlı ultramodern apartmanlar var. Bizim bina 7 katlı ve 1 yaşında. Yapımında en son model alet edevat kullanılmış. Herşey pırıl pırıl.

 

Kasımpaşa’da eczane yok, berber yok. Ciğerci var, (yalnızca onu satan) karpuzcu var, terzi var. Pazarında sebze meyveden çok çul çaput satılıyor. Askeriyeye satış yaptıkları belli olan, endüstriyel mutfak sistemi toptancıları var.

 

Esnaf genelde Çingeneler’e yönelik ve bu semt zaten onlarla ünlü. Ancak Laz’dan Kürt’e hemen tüm etniler mevcut. Nataşa ve/ya eski Doğu Bloku ülkelerinden de mevcut var.

 

Anımsadığım Kemal Demirel (Yankı Yayınları kurucusu) buralı, belki Müştak Erenus da.

 

Küçük bir meydanı var. Kermes, şenlik, vd yapılıyor. Konser için platform bile kurmuşlar. Bugün o meydandaki kıraathanede 2 çay içtim. Garson beni kazıkladı ve anlamadığımı sandı ama benim işportacılık mazim olduğunu bilemez tabii.

 

Çay içerken karşıdaki ayakkabıcı, kamuya gürültülü müzik yayını yapıyordu. Popüler parçalar peşpeşe çaldı. En son 1990 gibi Bayazıt Meydanı’nda böyle olmuştum: Ağlayasım geldi. 1 ayda en yüksek IQ 85 görmüşümdür, ilkokuldan yukarı eğitimli de yok gibi. 30 yaşından küçük tüm kadınlar sokakta yanlarında 1 veya 2 enciği (3 yaş altı gürültülü veletler) çekiştiriyor sürekli.

 

2 ana cadde çevresinde 10.000 gibi bir nüfus var. Yukarıda Tarlabaşı Caddesi metropolle araya kesin sınır çiziyor. Diğer bir yukarıda Dolapdere, Hacı Hüsrev diğer bir coğrafi sınır. Aşağıda deniz var. Haliç temizlenmiş. İskele meydanında rahatça çay içebiliyorsunuz.

 

Bu bir altkültür adası. Harala gürele yaşam belli ki kuşaklardır sürüyor. Sözünü ettiğimi kıraathaneye bir ay önce kadar uğradığımda, 3 ihtiyar 50 yıl önceden söz ediyorlardı ve hiçbir değişmemiş gibi davranıyorlardı. Düşünün: Kentleşme, sanayileşme, Menderes, 3 darbe, 3 liberalizm sanki hiç olmamış gibi.

 

24 yıllık eğitimimle 5 yıllık eğitimli bu İnsanların barbarlığının gücünden korktum. Şimdilik onların kazandığı kesin.