Pazar

29.12.06, 19:30.

 

KASIMPAŞA ÇİNGENE PAZARI

 

Bu pazar, cuma sabahları gün doğarken kurulurmuş. 7,5 ay burada oturduktan sonra öğrendim. Geliş ve gidiş caddelerinin arasında…

 

Eskiden Topkapı’da, Kadıköy Salıpazarı’nda, Kartal’da hep benzeri pazarlar kurulurdu. Seyyarlık bu ya, geze geze dolanıyorlar.

 

Muhteva tam çer çöp. Kitap, plak, CD, VHS, ne ararsan var. Objeler de bol, giysiler de.

 

Buraya ‘hırsız pazarı’ da diyebilirdim.

 

Bugün ilk kez gittim. Pek canlı değildi. Hiçbirşey almadan döndüm. Evime 250 metre uzakta yalnızca. 3 saat daha erken uyanmış oldum.

 

Pazar sabahları Dolapdere’de benzeri bir pazar kuruluyormuş ama hem bayram, hem yılbaşı arefesi. Gelecek haftalara bakarım nasıl olsa.

 

Kültürolojik açıdan anlatılacak yön şu:

 

Aşağı yukarı sabah ezanı okunurken (çünkü buralarda ezan turnikesi çok uzun sürüyor), ne kadar hurdacı (ama 2 teker üzerine 100 kilo alan çuval torba olanlardan, 3 tekerli tahta el arabası olanlardan değil) varsa, doluşuyorlar. Van arabayla gelen bile var.

 

İnanılmaz bir argo, inanılmaz bir yüzsüzlük ve ar damarı çatlamışlık. Ben ki küfürbazımdır, beni çook aşıyorlar. Yüzüm kızardı, diyebilirim.

 

Aralarında kadınlar da vardı. Onlar, kocaları gece sabaha kadar oynadıkları kumardan gelince, yatıp uyuyanlarmış.

 

Herhalde çalması en kolay şey giysi. Bir köyü donatacak denli sayıda ve çeşitte giysi vardı.

 

Müşteriler çoğunluk ihtiyarlar. Tabii bir de uyanık antikacılar.

 

Seyyar satıcıdan puaça yedim ama açıkçası çayı gözüm tutmadı, bardakların görünüşüne midemin itirazı sonucu onu denemedim.

 

İstanbul dipsiz bir kazan, insanları içinde kaynatıyor. Bize de kepçe olup, kazanın içinde dolanmak düşüyor.

 

21. Yüzyıl’da Türkiye’de nasıl ki tahta karasaban ile tarım yapılıyorsa, oradaki insanların çoğu hala 12.000 yıldan daha öncesinde yaşıyor. Hoş, Çingeneler’in sonsuz göçü hepi topu 1.000 yıldır var ama o tür yaşam tarzı hep vardı ve görünüşe göre, epeyi daha var kalacak.

 

3 yıl aradan sonra, seyyar sahhaflık sahalarına geri dönüş beni gerçekten çok eğlendiriyor. Hurdacının vereceğinin yarı fiyatına esnaftan resim ve sanat kitapları topluyorum.

 

Gittigidiyor’a (yerli internet müzayedesi) ilk kademede 8 parça koydum. Henüz siftah peyi görmedim. Ancak, cumartesi müzayedelerinde siftahımı yaptım. Bir olasılık, taa Moda’da yeniden tezgah açma olasılığı da var.

 

2007, 2 seçim birden yılı ve hemen arefesinde biz ayak takımının uğraştıklarına bak…