Champions League 2000/2001

 

Format 2000/2001

CHAMPIONS LEAGUE 2000/2001

1st Qualifying Round

20 champions from countries ranked 29-49 (Brotnjo Citluk, FK Shamkir, F91 Dudelange, SK Tirana, KI Klaksvik, Birkirkara, Llansantffraid, Shelbourne, Linfield Belfast, Shirak Gyumri, Levadia Maardu, Zimbru Chisinau, Zalgiris Kaunas, Sloga Skopje, KR Reykjavik, Skonto Riga, Levski Sofia, Red Star Belgrade, Haka Valkeakoski, BATE Borisov)

2nd Qualifying Round

involving 28 teams:
10 winners from 1st qualifying round
12 champions from countries ranked 17-28 (NK Maribor, Hapoel Tel-Aviv, Torpedo Kutaisi, Anorthosis Famagusta, Inter Bratislava, Dunaferr Dunaujvaros, Dinamo Bucuresti, Rangers, Polonia Warsaw, Helsingborg IF, Anderlecht, Rosenborg BK)
6 second-placed teams from countries ranked 10-15 (Shaktar Donetsk, Besiktas, Hajduk Split, Brøndby IF, Sturm Graz, Slavia Praha)

3rd Qualifying Round

involving 32 teams:
14 winners from 2nd qualifying round
7 champions from countries ranked 10-16 (FC Sankt Gallen, Dinamo Kiev, Galatasaray, Dinamo Zagreb, Herfølge BK, FC Tirol Innsbruck, Sparta Praha)
3 second-placed teams from countries ranked 7-9 (FC Porto, Panathinaikos, Lokomotiv Moskow)
6 third-placed teams from countries ranked 1-6 (Leeds United, Feyenoord, Olympique Lyon, Hamburger SV, Valencia, AC Milan)
2 fourth-placed teams(Real Madrid in as holders) from countries ranked 1-3 (TSV 1860 München, Internazionale)

1st League Stage

involving 8 groups of 4 teams each:
16 winners from 3rd qualifying round
9 champions from countries ranked 1-9 (Sporting CP Lisbon, Olympiakos Piraeus, Spartak Moskow, Manchester United, PSV Eindhoven, AS Monaco, Bayern München, Deportivo La Coruña, Lazio Roma)
6 second-placed teams from countries ranked 1-6 (Arsenal, Heerenveen, Paris Saint-Germain, Bayer Leverkusen, FC Barcelona, Juventus)

1 defending cup holder (Real Madrid)

2nd League Stage

involving 4 groups of 4 teams each:
8 group second-placed teams from 1st league stage
8 winners from 1st league stage

Quarter finals

involving 8 teams:
4 group second-placed teams and 4 winners from 2nd league stage
play the quarter finals, the semi finals, and the final
NB As Real Madrid qualified as cup holder the 4th Spanish team Real Zaragoza had to participate in the UEFA Cup as no country can have more than 4 representatives in the Champions League

 

1st Qualifying Round

1st Qualifying Round Seeding

Seeded teams                   coef.     Unseeded teams                 coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
Red Star Belgrade        Yug  12.708     Llansantffraid           Wal   1.166
Levski Sofia             Bul   9.270     Shirak Gyumri            Arm   1.125
Skonto Riga              Lat   9.166     Shelbourne               Irl   0.832
Zimbru Chisinau          Mol   8.167     Birkirkara               Mlt   0.749
KR Reykjavik             Isl   4.166     Linfield Belfast         Nir   0.749
Haka Valkeakoski         Fin   4.021     KI Klaksvik              Far   0.707
BATE Borisov             Bls   3.792     F91 Dudelange            Lux   0.666
Sloga Skopje             Mac   2.540     FK Shamkir               Azb   0.625
FBK Kaunas               Lit   2.332     SK Tirana                Alb   0.416
Levadia Maardu           Est   1.291     Brotnjo Citluk           Bos   0.250

 Lowest seed :- Levadia Maardu, Pts - 1.291, Ranking - 311th

1st Qualifying Round Matches

KI Klaksvik Far Red Star Belgrade Yug 0-3 0-2

Llansantffraid Wal Levadia Maardu Est 2-2 0-4

Sloga Skopje Mac Shelbourne Irl 0-1 1-1

Birkirkara Mlt KR Reykjavik Isl 1-2 1-4

FBK Kaunas Lit Brotnjo Citluk Bos 4-0 0-3

SK Tirana Alb Zimbru Chisinau Mol 2-3 2-3

Shirak Gyumri Arm BATE Borisov Bls 1-1 1-2

Haka Valkeakoski Fin Linfield Belfast Nir 1-0 1-2

Skonto Riga Lat FK Shamkir Azb 2-1 1-4

F91 Dudelange Lux Levski Sofia Bul 0-4 0-2

8 out of 10 seeds qualified

2nd Qualifying Round

2nd Qualifying Round Seeding

Seeded teams                   coef.     Unseeded teams                 coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
Slavia Praha             Cze  56.562     *Levski Sofia*           Bul   9.270
Rosenborg BK             Nor  51.050     *Skonto Riga*            Lat   9.166
Brøndby IF               Den  34.088     Polonia Warsaw           Pol   9.000
Glasgow Rangers          Sco  32.250     Anorthosis Famagusta     Cyp   8.749
Anderlecht               Bel  27.525     *Zimbru Chisinau*        Mol   8.167
Besiktas                 Tur  26.925     Dunaferr Dunaujvaros     Hun   7.708
Sturm Graz               Aut  26.250     Hapoel Tel-Aviv          Isr   6.771
Helsingborg IF           Swe  16.766     Torpedo Kutaisi          Geo   4.833
Shaktar Donetsk          Ukr  15.583     *KR Reykjavik*           Isl   4.166
*Red Star Belgrade*      Yug  12.708     *Haka Valkeakoski*       Fin   4.021
Dinamo Bucuresti         Rom  10.917     *BATE Borisov*           Bls   3.792
NK Maribor               Slo  10.916     *Sloga Skopje*           Mac   2.540
Inter Bratislava         Svk  10.416     *FBK Kaunas*             Lit   2.332
Hajduk Split             Cro  10.062     *Levadia Maardu*         Est   1.291
 KEY:
*   = team started in 1st qualification round

Lowest seed:- Hajduk Split,   Pts - 10.062,  Ranking - 207th

2nd Qualifying Round Matches

Haka Valkeakoski Fin Inter Bratislava Svk 0-0 0-1

Red Star Belgrade Yug Torpedo Kutaisi Geo 4-0 0-2

Helsingborg IF Swe BATE Borisov Bls 0-0 3-0

Dinamo Bucuresti Rom Polonia Warsaw Pol 3-4 1-3

Shelbourne Irl Rosenborg BK Nor 1-3 1-1

Besiktas Tur Levski Sofia Bul 1-0 1-1

Sturm Graz Aut Hapoel Tel-Aviv Isr 3-0 2-1

Zimbru Chisinau Mol NK Maribor Slo 2-0 0-1

Slavia Praha Cze FK Shamkir Azb 1-0 4-1

Anderlecht Bel Anorthosis Famagusta Cyp 4-2 0-0

Shaktar Donetsk Ukr Levadia Maardu Est 4-1 5-1

Glasgow Rangers Sco FBK Kaunas Lit 4-1 0-0

Brøndby IF Den KR Reykjavik Isl 3-1 0-0

Hajduk Split Cro Dunaferr Dunaujvaros Hun 0-2 2-2

11 out of 14 seeds qualified

3rd Qualifying Round

3rd Qualifying Round Seeding


Seeded teams                   coef.     Unseeded teams                 coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
Internazionale           Ita  79.964     Hamburger SV             Ger  30.201
Valencia                 Esp  69.799     TSV 1860 München         Ger  29.201
FC Porto                 Por  61.275     **Anderlecht**           Bel  27.525
Olympique Lyon           Fra  60.364     **Besiktas**             Tur  26.925
Feyenoord                Ned  60.333     **Sturm Graz**           Aut  26.250
**Slavia Praha**         Cze  56.562     Dinamo Zagreb            Cro  26.062
AC Milan                 Ita  53.964     **Helsingborg**          Swe  16.766
Galatasaray              Tur  51.925     **Shaktar Donetsk**      Ukr  15.583
Dinamo Kiev              Ukr  51.583     *Red Star Belgrade*      Yug  12.708
**Rosenborg BK**         Nor  51.050     FC Tirol Innsbruck       Aut  11.250
Lokomotiv Moscow         Rus  48.638     **Polonia Warsaw**       Pol  10.917
Panathinaikos            Gre  44.433     **Zimbru Chisinau**      Mol  10.916
Leeds United             Eng  43.728     FC Sankt Gallen          Sui  10.500
Sparta Praha             Cze  43.562     **Inter Bratislava**     Svk  10.416
**Brøndby IF**           Den  34.088     **Dunaferr Dunaujvaros** Hun  10.062
**Glasgow Rangers**      Sco  32.250     Herfølge BK              Den   9.087

Note: Polonia Warsaw replaced the seeded team Dinamo Bucuresti,
      Zimbru Chisinau replaced the seeded team NK Maribor, and
      Dunaferr Dunaujvaros replaced the seeded team Hajduk Split.
      These teams are seeded with the coefficients of their opponents.
 KEY:
*   = team started in 1st qualification round
**  = team started in 2nd qualification round

Lowest seed :- Rangers, Pts - 32.250, Ranking - 71st

3rd Qualifying Round Matches

FC Tirol Innsbruck Aut Valencia Esp 0-0 1-4

Zimbru Chisinau Mol Sparta Praha Cze 0-1 0-1

Brøndby IF Den Hamburger SV Ger 0-2 0-0

Helsingborg IF Swe Internazionale Ita 1-0 0-0

Besiktas Tur Lokomotiv Moscow Rus 3-0 3-1

Inter Bratislava Svk Olympique Lyon Fra 1-2 1-2

Anderlecht Bel FC Porto Por 1-0 0-0

Herfølge BK Den Rangers Sco 0-3 0-3

Dinamo Kiev Ukr Red Star Belgrade Yug 0-0 1-1

Sturm Graz Aut Feyenoord Ned 2-1 1-1

Dunaferr Dunaujvaros Hun Rosenborg BK Nor 2-2 1-2

FC Sankt Gallen Sui Galatasaray Tur 1-2 2-2

AC Milan Ita Dinamo Zagreb Cro 3-1 3-0

Shaktar Donetsk Ukr Slavia Praha Cze 0-1 2-0

Polonia Warsaw Pol Panathinaikos Gre 2-2 1-2

Leeds United Eng TSV 1860 München Ger 2-1 1-0

10 out of 16 seeds qualified

 

1st League Stage

For the draw of the 1st league stage the 32 teams are divided into four pots. Pot 1 will comprise last year's title holders Real Madrid and the top seven clubs in the team ranking. Pot 2 will comprise the following eight clubs in the rankings and so on. Each group in the 1st league stage will contain one team of each pot.

1st League Stage Seedings


Pot 1                          coef.     Pot 2                          coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
Real Madrid (TH)         Esp  99.799     Spartak Moscow           Rus  65.637
Juventus                 Ita 109.964     Paris Saint-Germain      Fra  64.363
FC Barcelona             Esp 103.799     ***Olympique Lyon***     Fra  60.364
Bayern München           Ger 103.201     ***AC Milan***           Ita  53.964
Lazio Roma               Ita  94.964     Deportivo La Coruña      Esp  53.799
Manchester United        Eng  89.727     Arsenal                  Eng  52.728
AS Monaco                Fra  75.364     PSV Eindhoven            Ned  52.333
***Valencia***           Esp  69.799     ***Galatasaray***        Tur  51.925

Pot 3                          coef.     Pot 4                          coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
***Dinamo Kiev***        Ukr  51.583     Sporting CP Lisbon       Por  30.275
**Rosenborg BK**         Nor  51.050     ***Hamburger SV***       Ger  30.201
Bayer Leverkusen         Ger  48.201     **Anderlecht**           Bel  27.525
Olympiakos Piraeus       Gre  45.433     **Besiktas**             Tur  26.925
***Panathinaikos***      Gre  44.433     **Sturm Graz**           Aut  26.250
***Leeds United***       Eng  43.728     Heerenveen               Ned  24.333
***Sparta Praha***       Cze  43.562     **Helsingborg**          Swe  16.766
**Glasgow Rangers**      Sco  32.250     **Shaktar Donetsk**      Ukr  15.583
KEY:
*   = team started in 1st qualification round
**  = team started in 2nd qualification round
*** = team started in 3rd qualification round

 

1st League Stage Matches

Group A
Sep 12: Spartak Moskva (0) 2 Bayer Leverkusen (0) 0
Sep 12: Sporting CP (Lisboa) (2) 2 Real Madrid (0) 2
Sep 20: Bayer Leverkusen (0) 3 Sporting CP (Lisboa) (1) 2
Sep 20: Real Madrid (0) 1 Spartak Moskva (0) 0
Sep 27: Bayer Leverkusen (2) 2 Real Madrid (1) 3
Sep 27: Spartak Moskva (1) 3 Sporting CP (Lisboa) (1) 1
Oct 17: Real Madrid (2) 5 Bayer Leverkusen (1) 3
Oct 17: Sporting CP (Lisboa) (0) 0 Spartak Moskva (1) 3
Oct 25: Bayer Leverkusen (0) 1 Spartak Moskva (0) 0
Oct 25: Real Madrid (2) 4 Sporting CP (Lisboa) (0) 0
Nov 7: Sporting CP (Lisboa) (0) 0 Bayer Leverkusen (0) 0
Nov 7: Spartak Moskva (0) 1 Real Madrid (0) 0

Real Madrid 6 4 1 1 15 8 13
Spartak Moskva 6 4 0 2 9 3 12
Bayer Leverkusen 6 2 1 3 9 12 7 to UEFA Cup
Sporting CP (Lisboa) 6 0 2 4 5 15 2

Group B
Sep 12: AC Sparta Praha (0) 0 Arsenal (1) 1
Sep 12: Shakhtar Donetsk (0) 0 Lazio (1) 3
Sep 20: Arsenal (0) 3 Shakhtar Donetsk (2) 2
Sep 20: Lazio (1) 3 AC Sparta Praha (0) 0
Sep 27: Arsenal (1) 2 Lazio (0) 0
Sep 27: AC Sparta Praha (0) 3 Shakhtar Donetsk (0) 2
Oct 17: Lazio (1) 1 Arsenal (0) 1
Oct 17: Shakhtar Donetsk (1) 2 AC Sparta Praha (1) 1
Oct 25: Arsenal (3) 4 AC Sparta Praha (1) 2
Oct 25: Lazio (0) 5 Shakhtar Donetsk (1) 1
Nov 7: Shakhtar Donetsk (1) 3 Arsenal (0) 0
Nov 7: AC Sparta Praha (0) 0 Lazio (1) 1

Arsenal 6 4 1 1 11 8 13 [2 1 1 0 3-1 4]
Lazio 6 4 1 1 13 4 13 [2 0 1 1 1-3 1]
Shakhtar Donetsk 6 2 0 4 10 15 6 to UEFA Cup
AC Sparta Praha 6 1 0 5 6 13 3

Group C
Sep 12: Valencia CF (2) 2 Olympiakos (Peraías) (0) 1
Sep 12: Olympique Lyonnais (2) 3 SC Heerenveen (1) 1
Sep 20: Olympiakos (Peraías) (2) 2 Olympique Lyonnais (0) 1
Sep 20: SC Heerenveen (0) 0 Valencia CF (1) 1
Sep 27: Valencia CF (0) 1 Olympique Lyonnais (0) 0
Sep 27: Olympiakos (Peraías) (0) 2 SC Heerenveen (0) 0
Oct 17: Olympique Lyonnais (0) 1 Valencia CF (1) 2
Oct 17: SC Heerenveen (0) 1 Olympiakos (Peraías) (0) 0
Oct 25: Olympiakos (Peraías) (0) 1 Valencia CF (0) 0
Oct 25: SC Heerenveen (0) 0 Olympique Lyonnais (0) 2
Nov 7: Olympique Lyonnais (1) 1 Olympiakos (Peraías) (0) 0
Nov 7: Valencia CF (1) 1 SC Heerenveen (1) 1

Valencia CF 6 4 1 1 7 4 13
Olympique Lyonnais 6 3 0 3 8 6 9 [2 1 0 1 2-2 3 1 away goal]
Olympiakos (Peraías) 6 3 0 3 6 5 9 [2 1 0 1 2-2 3 0 away goals] to UEFA Cup
SC Heerenveen 6 1 1 4 3 9 4

Group D
Sep 12: Galatasaray (2) 3 AS Monaco (0) 2
Sep 12: Rangers (3) 5 SK Sturm Graz (0) 0
Sep 20: AS Monaco (0) 0 Rangers (1) 1
Sep 20: SK Sturm Graz (1) 3 Galatasaray (0) 0
Sep 27: Galatasaray (0) 3 Rangers (0) 2
Sep 27: AS Monaco (3) 5 SK Sturm Graz (0) 0
Oct 17: Rangers (0) 0 Galatasaray (0) 0
Oct 17: SK Sturm Graz (1) 2 AS Monaco (0) 0
Oct 25: AS Monaco (4) 4 Galatasaray (1) 2
Oct 25: SK Sturm Graz (1) 2 Rangers (0) 0
Nov 7: Rangers (1) 2 AS Monaco (1) 2
Nov 7: Galatasaray (1) 2 SK Sturm Graz (0) 2

SK Sturm Graz 6 3 1 2 9 12 10
Galatasaray 6 2 2 2 10 13 8 [2 1 1 0 3-2 4]
Rangers 6 2 2 2 10 7 8 [2 0 1 1 2-3 1] to UEFA Cup
AS Monaco 6 2 1 3 13 10 7

Group E
Sep 13: Hamburger SV (1) 4 Juventus (2) 4
Sep 13: Panathinaikos (1) 1 Deportivo (La Coruña) (0) 1
Sep 19: Juventus (1) 2 Panathinaikos (1) 1
Sep 19: Deportivo (La Coruña) (1) 2 Hamburger SV (0) 1
Sep 26: Juventus (0) 0 Deportivo (La Coruña) (0) 0
Sep 26: Hamburger SV (0) 0 Panathinaikos (1) 1
Oct 18: Deportivo (La Coruña) (1) 1 Juventus (1) 1
Oct 18: Panathinaikos (0) 0 Hamburger SV (0) 0
Oct 24: Juventus (0) 1 Hamburger SV (1) 3
Oct 24: Deportivo (La Coruña) (0) 1 Panathinaikos (0) 0
Nov 8: Panathinaikos (1) 3 Juventus (1) 1
Nov 8: Hamburger SV (1) 1 Deportivo (La Coruña) (0) 1

Deportivo (La Coruña) 6 2 4 0 6 4 10
Panathinaikos 6 2 2 2 6 5 8
Hamburger SV 6 1 3 2 9 9 6 [2 1 1 0 7-5 4] to UEFA Cup
Juventus 6 1 3 2 9 12 6 [2 0 1 1 5-7 1]

Group F

Sep 13: Rosenborg BK (1) 3 Paris Saint-Germain (1) 1
Sep 13: Helsingborg IF (0) 1 Bayern München (1) 3
Sep 19: Paris Saint-Germain (1) 4 Helsingborg IF (1) 1
Sep 19: Bayern München (0) 3 Rosenborg BK (1) 1
Sep 26: Paris Saint-Germain (0) 1 Bayern München (0) 0
Sep 26: Rosenborg BK (2) 6 Helsingborg IF (0) 1
Oct 18: Bayern München (1) 2 Paris Saint-Germain (0) 0
Oct 18: Helsingborg IF (1) 2 Rosenborg BK (0) 0
Oct 24: Paris Saint-Germain (4) 7 Rosenborg BK (2) 2
Oct 24: Bayern München (0) 0 Helsingborg IF (0) 0
Nov 8: Helsingborg IF (0) 1 Paris Saint-Germain (1) 1
Nov 8: Rosenborg BK (1) 1 Bayern München (0) 1

Bayern München 6 3 2 1 9 4 11
Paris Saint-Germain 6 3 1 2 14 9 10
Rosenborg BK (Trondheim) 6 2 1 3 13 15 7 to UEFA Cup
Helsingborg IF 6 1 2 3 6 14 5

Group G
Sep 13: PSV (Eindhoven) (1) 2 Dynamo Kyiv (1) 1
Sep 13: Manchester United (3) 5 RSC Anderlecht (0) 1
Sep 19: Dynamo Kyiv (0) 0 Manchester United (0) 0
Sep 19: RSC Anderlecht (0) 1 PSV (Eindhoven) (0) 0
Sep 26: Dynamo Kyiv (0) 4 RSC Anderlecht (0) 0
Sep 26: PSV (Eindhoven) (2) 3 Manchester United (1) 1
Oct 18: RSC Anderlecht (4) 4 Dynamo Kyiv (1) 2
Oct 18: Manchester United (1) 3 PSV (Eindhoven) (0) 1
Oct 24: Dynamo Kyiv (0) 0 PSV (Eindhoven) (1) 1
Oct 24: RSC Anderlecht (2) 2 Manchester United (1) 1
Nov 8: Manchester United (1) 1 Dynamo Kyiv (0) 0
Nov 8: PSV (Eindhoven) (1) 2 RSC Anderlecht (2) 3

RSC Anderlecht 6 4 0 2 11 14 12
Manchester United 6 3 1 2 11 7 10
PSV (Eindhoven) 6 3 0 3 9 9 9 to UEFA Cup
Dynamo Kyiv 6 1 1 4 7 8 4

Group H
Sep 13: FC Barcelona (2) 4 Leeds United (0) 0
Sep 13: Milan (3) 4 Besiktas (1) 1
Sep 19: Leeds United (0) 1 Milan (0) 0
Sep 19: Besiktas (1) 3 FC Barcelona (0) 0
Sep 26: Leeds United (3) 6 Besiktas (0) 0
Sep 26: FC Barcelona (0) 0 Milan (1) 2
Oct 18: Besiktas (0) 0 Leeds United (0) 0
Oct 18: Milan (3) 3 FC Barcelona (2) 3
Oct 24: Leeds United (1) 1 FC Barcelona (0) 1
Oct 24: Besiktas (0) 0 Milan (2) 2
Nov 8: Milan (0) 1 Leeds United (1) 1
Nov 8: FC Barcelona (2) 5 Besiktas (0) 0

Milan 6 3 2 1 12 6 11
Leeds United 6 2 3 1 9 6 9
FC Barcelona 6 2 2 2 13 9 8 to UEFA Cup
Besiktas 6 1 1 4 4 17 4

 

2nd League Stage

Seeding procedure for the draw for the second group stage:
• The 16 clubs involved will be divided among four draw pots
• The 8 group-winners will be put into seeded pots 1 and 2 according to their different coefficients. The 4 group-winners with the best coefficients will go into seed pot 1.
• The 8 group runners-up will be put into seed pots 3 and 4 according to the same principle, i.e. the 4 clubs with the best coefficients will go into seed pot 3.
• One club from each seed pot will be drawn into each of the four groups.
• Clubs from the same country cannot be drawn into the same group.
• In principle, group-winners and runners-up from the same first-stage group will not be drawn into the same group again. If two clubs from the same association qualify, one will be drawn into Group A or B, and the other into Group C or D, so that one plays on Tuesday and the other on Wednesday. In the event of three teams qualifying from the same association, no pairing will be necessary, as at least one team will be in either group A/B or C/D.

1st League Stage Seedings


Pot 1                          coef.     Pot 2                          coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
Bayern München           Ger 103.201     Deportivo La Coruña      Esp  53.799
Real Madrid (TH)         Esp  99.799     Arsenal                  Eng  52.728
***Valencia***           Esp  69.799     **Anderlecht**           Bel  27.525
***AC Milan***           Ita  53.964     **Sturm Graz**           Aut  26.250

Pot 3                          coef.     Pot 4                          coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
Lazio Roma               Ita  94.964     ***Olympique Lyon***     Fra  60.364
Manchester United        Eng  89.727     ***Galatasaray***        Tur  51.925
Spartak Moscow           Rus  65.637     ***Panathinaikos***      Gre  44.433
Paris Saint-Germain      Fra  64.363     ***Leeds United***       Eng  43.728
KEY:
**  = team started in 2nd qualification round
*** = team started in 3rd qualification round

 

2nd League Stage Matches

Group A
Nov 21: Valencia CF (1) 2 SK Sturm Graz (0) 0
Nov 21: Manchester United (0) 3 Panathinaikos (0)
Dec 6: Panathinaikos (0) 0 Valencia CF (0) 0
Dec 6: SK Sturm Graz (0) 0 Manchester United (1) 2
Feb 14: SK Sturm Graz (0) 2 Panathinaikos (0) 0
Feb 14: Valencia CF (0) 0 Manchester United (0) 0
Feb 20: Panathinaikos (0) 1 SK Sturm Graz (2) 2
Feb 20: Manchester United (1) 1 Valencia CF (0) 1
Mar 7: SK Sturm Graz (0) 0 Valencia CF (1) 5
Mar 7: Panathinaikos (1) 1 Manchester United (0) 1
Mar 13: Valencia CF (1) 2 Panathinaikos (1) 1
Mar 13: Manchester United (2) 3 SK Sturm Graz (0) 0

Valencia CF 6 3 3 0 10 2 12 [2 0 2 0 1-1 2 1 away goal]
Manchester United 6 3 3 0 10 3 12 [2 0 2 0 1-1 2 0 away goals]
SK Sturm Graz 6 2 0 4 4 13 6
Panathinaikos 6 0 2 4 4 10 2

Group B
Nov 21: Milan AC (0) 2 Galatasaray (2) 2
Nov 21: Paris Saint-Germain (1) 1 Deportivo (La Coruña) (0) 3
Dec 6: Deportivo (La Coruña) (0) 0 Milan AC (0) 1
Dec 6: Galatasaray (0) 1 Paris Saint-Germain (0) 0
Feb 14: Galatasaray (1) 1 Deportivo (La Coruña) (0) 0
Feb 14: Milan AC (1) 1 Paris Saint-Germain (1) 1
Feb 20: Deportivo (La Coruña) (1) 2 Galatasaray (0) 0
Feb 20: Paris Saint-Germain (0) 1 Milan AC (0) 1
Mar 7: Galatasaray (1) 2 Milan AC (0) 0
Mar 7: Deportivo (La Coruña) (0) 4 Paris Saint-Germain (2) 3
Mar 13: Milan AC (0) 1 Deportivo (La Coruña) (0) 1
Mar 13: Paris Saint-Germain (2) 2 Galatasaray (0) 0


Deportivo (La Coruña) 6 3 1 2 10 7 10 [2 1 0 1 2-1 3]
Galatasaray 6 3 1 2 6 6 10 [2 1 0 1 1-2 3]
Milan AC 6 1 4 1 6 7 7
Paris Saint-Germain 6 1 2 3 8 10 5

Group C
Nov 22: Bayern München (0) 1 Olympique Lyonnais (0) 0
Nov 22: Spartak Moskva (1) 4 Arsenal (1) 1
Dec 5: Arsenal (1) 2 Bayern München (0) 2
Dec 5: Olympique Lyonnais (3) 3 Spartak Moskva (0) 0
Feb 13: Olympique Lyonnais (0) 0 Arsenal (0) 1
Feb 13: Bayern München (0) 1 Spartak Moskva (0) 0
Feb 21: Arsenal (1) 1 Olympique Lyonnais (0) 1
Feb 21: Spartak Moskva (0) 0 Bayern München (1) 3
Mar 6: Olympique Lyonnais (2) 3 Bayern München (0) 0
Mar 6: Arsenal (0) 1 Spartak Moskva (0) 0
Mar 14: Bayern München (1) 1 Arsenal (0) 0
Mar 14: Spartak Moskva (1) 1 Olympique Lyonnais (0) 1

Bayern München 6 4 1 1 8 5 13
Arsenal 6 2 2 2 6 8 8 [2 1 1 0 2-1 4]
Olympique Lyonnais 6 2 2 2 8 4 8 [2 0 1 1 1-2 1]
Spartak Moskva 6 1 1 4 5 10 4

Group D
Nov 22: Leeds United (0) 0 Real Madrid (0) 2
Nov 22: RSC Anderlecht (0) 1 Lazio (0) 0
Dec 5: Lazio (0) 0 Leeds United (0) 1
Dec 5: Real Madrid (3) 4 RSC Anderlecht (0) 1
Feb 13: Real Madrid (1) 3 Lazio (1) 2
Feb 13: Leeds United (0) 2 RSC Anderlecht (0) 1
Feb 21: Lazio (1) 2 Real Madrid (1) 2
Feb 21: RSC Anderlecht (0) 1 Leeds United (3) 4
Mar 6: Real Madrid (2) 3 Leeds United (1) 2
Mar 6: Lazio (1) 2 RSC Anderlecht (0) 1
Mar 14: Leeds United (2) 3 Lazio (2) 3
Mar 14: RSC Anderlecht (0) 2 Real Madrid (0) 0

Real Madrid 6 4 1 1 14 9 13
Leeds United 6 3 1 2 12 10 10
RSC Anderlecht 6 2 0 4 7 12 6
Lazio 6 1 2 3 9 11 5

Quarter Finals

Manchester United Eng Bayern München Ger 0-1 1-2 1-3
Galatasaray Tur Real Madrid Esp 3-2 0-3 3-5
Leeds United Eng Deportivo La Coruña Esp 3-0 0-2 3-2
Arsenal Eng Valencia CF Esp 2-1 0-1 2-2*

Semi Finals

Leeds United Eng Valencia CF Esp 0-0 0-3 0-3
Real Madrid Esp Bayern München Ger 0-11-2 1-3

Final

Valencia CF Esp  Bayern München Ger 1-1 (Bayern Munich win 5-4 on penalties)

[Back to top] [2000/01 Review] [Main]

1