Champions League 1999/2000

Format 1999/2000

CHAMPIONS LEAGUE 1999/2000

1st Qualifying Round

18 champions from countries ranked 30-48 (Kapaz Ganja, Jeunesse d'Esch, SK Tirana, HB Torshavn, St. Patrick Athletic, Barry Town, Valletta, Glentoran, Tsement Ararat, Flora Tallinn, Zimbru Chisinau, Partizan Belgrade, Zalgiris Vilnius, Sloga Jugomagnat Skopje, Litex Lovech, Skonto Riga, Haka Valkeakoski, IBV Vestmannaeyjar)

2nd Qualifying Round

involving 28 teams:
9 winners from 1st qualifying round
13 champions from countries ranked 17-29 (Dnepr-Transmash Mogilyov, Maribor Branik, Hapoel Haifa, Rangers, Anorthosis Famagusta, Dinamo Tbilisi, AIK Solna Stockholm, Rapid Bucuresti, Slovan Bratislava, RC Genk, MTK Budapest, Widzew Lodz, Dinamo Kiev)
6 second-placed teams from countries ranked 10-15 (Brondby IF, Besiktas, NK Rijeka, CSKA Moscow, Rapid Wien, Molde FK)

3rd Qualifying Round

involving 32 teams:
14 winners from 2nd qualifying round
6 champions from countries ranked 11-16 (Servette FC Geneve, Aab Aalborg, Galatasaray, Croatia Zagreb, Spartak Moscow, Sturm Graz)
3 second-placed teams from countries ranked 7-9 (FK Teplice, AEK Athens, Boavista)
6 third-placed teams from countries ranked 1-6 (Chelsea, PSV Eindhoven, Olympique Lyon, RCD Mallorca, Hertha BSC, Fiorentina)
3 fourth-placed teams from countries ranked 1-3 (Valencia, Borussia Dortmund, AC Parma)

1st League Stage

involving 8 groups of 4 teams each:
16 winners from 3rd qualifying round
10 champions from countries ranked 1-10 (Rosenborg BK, Sparta Praha, Olympiakos Pireus, FC Porto, Manchester United, Feyenoord, Girondins Bordeaux, FC Barcelona, Bayern Munchen, AC Milan)
6 second-placed teams from countries ranked 1-6 (Arsenal, Willem II Tilburg, Olympique Marseille, Real Madrid, Bayer Leverkusen, Lazio Roma)

2nd League Stage

involving 4 groups of 4 teams each:
8 group second-placed teams from 1st league stage
8 winners from 1st league stage

Quarter finals

involving 8 teams:
4 group second-placed teams and 4 winners from 2nd league stage
play the quarter finals, the semi finals, and the final
NB No clubs from Bosnia and Herzegovina were admitted to the European competitions of 1999/2000 because its qualifying tournament was cancelled. In 1999/2000 the place for the defending cup holder was not used as Manchester United already qualified as champions of England. This leads to the above specific format for the Champions League of 1999/2000

 

1st Qualifying Round

1st Qualifying Round Seeding

Seeded Teams Unseeded Teams
FK Partizan 7.124 FC Flora 1.291
FC Skonto 6.291 FC Tsement 1.208
FC Zimbru Chisinau 6.166 Glentoran FC 0.999
FC Liteks 4.791 Saint Patrick's Athletic FC 0.916
FC Haka 4.520 Valletta FC 0.749
FK Zalgiris 4.416 HB Tórshavn 0.624
ÍBV Vestmannæyjar 3.166 SK Tirana 0.583
FC Sloga Jugomagnat 2.457  AS Jeunesse Esch 0.583
Barry Town AFC 1.916 FC Kapaz 0.458

Lowest seed:- Barry Town,  Pts - 1.916,  Rank - 301st

1st Qualifying Round Matches


ÍBV (Vestmannæyjar)      Isl  SK Tirana                Alb   1-0  2-1  3-1
FC Litex (Lovech)        Bul  Glentoran                Nir   3-0  2-0  5-0
Zalgiris Vilnius         Lit  Tsement Ararat           Arm   2-0  3-0  5-0
HB (Tórshavn)            Far  FC Haka (Valkeakoski)    Fin   1-1  0-6  1-7
FK Partizan (Beograd)    Yug  Flora Tallinn            Est   6-0  4-1 10-1
AS La Jeunesse d'Esch    Lux  Skonto Riga              Lat   0-2  0-8  0-10
Sloga Jugomagnat Skopje  Mac  Kapaz (Gänjä)            Aze   1-0  1-2 *2-2
Barry Town               Wal  Valletta                 Mlt   0-0  2-3  2-3
St.Patrick's Athletic    Irl  Zimbru Chisinau          Mol   0-5  0-5  0-10

9 out of 10 seeds qualified

2nd Qualifying Round

2nd Qualifying Round Seeding

For this season the unseeded teams consisted of the lowest 5 ranked teams directly qualified for the 2nd qualifying round and the 9 winners from the 1st qualifying round
Seeded Teams Uneeded Teams
Dynamo Kyiv 40.145 Molde FK 9.866
Brøndby IF 38.525 Anorthosis Famagusta FC 9.332
SK Rapid Wien 35.187 NK Maribor 7.415
Besiktas JK 29.175 Hapoel Haifa 5.770
Rangers FC 22.312 FC Dnepr Transmash Mogilev 4.541
AIK Solna 18.662 ## FK Partizan 7.124
CSKA Moscow 16.912 ## FC Skonto 6.291
Widzew Lódz 16.625 ## FC Zimbru Chisinau 6.166
Rapid Bucuresti 16.100 ## FC Liteks 4.791
FC Dinamo Tbilisi 16.083 ## FC Haka 4.520
KRC Genk 14.800 ## FK Zalgiris 4.416
ŠK Slovan Bratislava 14.166 ## ÍBV Vestmannæyjar 3.166
MTK FC Budapest 12.833 ## FC Sloga Jugomagnat 2.457
NK Rijeka 10.187 ## Valletta FC 0.749
Key:-
## Qualified from 1st Qualifying Round
Lowest seed :- NK Rijeka, Pts - 10.187,  Rank - 192nd

2nd Qualifying Round Matches

SK Rapid (Wien)          Aut  Valletta                 Mlt   3-0  2-0  5-0
Anorthosis of AmmóchostosCyp  Slovan Bratislava        Svk   2-1  1-1  3-2
FK Partizan (Beograd)    Yug  NK Rijeka                Cro   3-1  3-0  6-1
CSKA Moskva              Rus  Molde FK                 Nor   2-0  0-4  2-4
FC Litex (Lovech)        Bul  Widzew Lódz              Pol   4-1  1-4  5-5  2-3p
FC Haka (Valkeakoski)    Fin  Rangers                  Sco   1-4  0-3  1-7
Dinamo Tbilisi           Geo  Zimbru Chisinau          Mol   2-1  0-2  2-3 
Dnepr-Transmash Mogilev  Bls  AIK (Stockholm)          Swe   0-1  0-2  0-3
Sloga Jugomagnat Skopje  Mac  Brøndby IF               Den   0-1  0-1  0-2
Rapid Bucuresti          Rom  Skonto Riga              Lat   3-3  1-2  4-5
Besiktas                 Tur  Hapoel Haifa             Isr   1-1  0-0  1-1*
Dynamo Kyiv              Ukr  Zalgiris Vilnius         Lit   2-0  1-0  3-0
ÍBV (Vestmannæyjar)      Isl  MTK Hungária             Hun   0-2  1-3  1-5
Maribor Teatanic         Sln  RC Genk                  Bel   5-1  0-3  5-4

7 out of 14 seeds qualified

3rd Qualifying Round

3rd Qualifying Round Seeding

For this season the unseeded teams consisted of the lowest 2 ranked teams directly qualified for the 3rd qualifying round and the 14 winners from the 2nd qualifying round
Seeded Teams Uneeded Teams
Parma AC 87.606 Servette FC 12.000
Borussia Dortmund 84.749 FK Teplice 11.812
Spartak Moscow 62.912 # Dynamo Kyiv 40.145
Chelsea FC 58.144 # Brøndby IF 38.525
PSV Eindhoven 49.908 # SK Rapid Wien 35.187
Olympique Lyonnais 49.721 # Rangers FC 22.312
Fiorentina AC 44.606 # AIK Solna 18.662
Valencia CF 40.814 # Widzew Lódz 16.625
Real Mallorca 38.814 # MTK FC Budapest 12.833
AEK Athens 38.475 # Molde FK 9.866
Galatasaray SK 31.175 # Anorthosis Famagusta FC 9.332
NK Croatia Zagreb 25.187 # NK Maribor 7.415
Hertha BSC Berlin 22.749 # FK Partizan 7.124
Boavista FC 21.358 # FC Skonto 6.291
SK Sturm Graz 21.187 # FC Zimbru Chisinau 6.166
Aalborg BK 14.525 # Hapoel Haifa 5.770
Key
# Qualified from 2nd Qualifying Round
Lowest Seed:-  Aalborg,  Pts - 14.525,  Rank - 149th
16th Highest Seed (for comparison in Future years):-  Hertha Berlin  Pts - 22.749  Rank - 99th

 

3rd Qualifying Round Matches


Zimbru Chisinau          Mol  PSV (Eindhoven)          Net   0-0  0-2  0-2
Spartak Moskva           Rus  FK Partizan (Beograd)    Yug   2-0  3-1  5-1
Chelsea                  Eng  Skonto Riga              Lat   3-0  0-0  3-0
SK Rapid (Wien)          Aut  Galatasaray              Tur   0-3  0-1  0-4
Fiorentina               Ita  Widzew Lódz              Pol   3-1  2-0  5-1
AaB (Aalborg)            Den  Dynamo Kyiv              Ukr   1-2  2-2  3-4
Rangers                  Sco  Parma                    Ita   2-0  0-1  2-1
Brøndby IF               Den  Boavista FC (Porto)      Por   1-2  2-4  3-6  aet
AEK (Athína)             Grk  AIK (Stockholm)          Swe   0-0  0-1  0-1
Hapoel Haifa             Isr  Valencia                 Esp   0-2  0-2  0-4
Hertha BSC               Ger  Anorthosis of AmmóchostosCyp   2-0  0-0  2-0
SK Sturm Graz            Aut  Servette FC Genève       Sui   2-1  2-2  4-3
Molde FK                 Nor  RCD Mallorca             Esp   0-0  1-1 *1-1
Olympique Lyonnais       Fra  Maribor Teatanic         Sln   0-1  0-2  0-3
NK Croatia (Zagreb)      Cro  MTK Hungária             Hun   0-0  2-0  2-0
FK Teplice               Cze  Borussia Dortmund        Ger   0-1  0-1  0-2

11 out of 16 seeds qualified

1st League Stage

For the draw of the 1st league stage the 32 teams are divided into four pots. Pot 1 will comprise last year's title holders Manchester Utd and the top seven clubs in the team ranking. Pot 2 will comprise the following eight clubs in the rankings and so on. Each group in the 1st league stage will contain one team of each pot.

Coefficients of Teams directly into 1st League stage

Manchester United FC (TH) 72.144 Bayer 04 Leverkusen 54.749
FC Bayern München 90.749 FC Porto 52.358
S.S. Lazio 86.606 Olympique de Marseille 43.721
FC Barcelona 79.814 Rosenborg BK 41.866
Real Madrid CF 74.814 Arsenal FC 40.144
Milan AC 66.606 Olympiakos Piraeus FC 36.475
Feyenoord 56.908 AC Sparta Praha 26.812
FC Girondins de Bordeaux 56.721 Willem II 23.908
These 16 teams combined with the 16 winners of the 3rd qualifying round make up
the participants in the 1st League stage

1st League Stage

For the draw of the 1st league stage the 32 teams are divided into four pots. Pot 1 will comprise last year's title holders Real Madrid and the top seven clubs in the team ranking. Pot 2 will comprise the following eight clubs in the rankings and so on. Each group in the 1st league stage will contain one team of each pot.

1st League Stage Seedings

Pot 1                          coef.     Pot 2                          coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
Manchester United FC (TH)Eng  72.144     Chelsea FC               Eng  58.144
FC Bayern München        Ger  90.749     Feyenoord                Ned  56.908
S.S. Lazio               Ita  86.606     Girondins de Bordeaux    Fra  56.721
Borussia Dortmund        Ger  84.749     Bayer 04 Leverkusen      Ger  54.749
FC Barcelona             Esp  79.814     FC Porto                 Por  52.358 
Real Madrid CF           Esp  74.814     PSV Eindhoven            Ned  49.908
Milan AC                 Ita  66.606     Fiorentina AC            Ita  44.606
Spartak Moscow           Rus  62.912     Olympique de Marseille   Fra  43.721 

Pot 3                          coef.     Pot 4                          coef.
------------------------ --- -------      ------------------------ --- -------
Rosenborg BK             Nor  41.866     Willem II                Ned  23.908
Valencia CF              Esp  40.814     Hertha BSC Berlin        Ger  22.749
Dynamo Kyiv              Ukr  40.145     Rangers FC               Sco  22.312
Arsenal FC               Eng  40.144     Boavista FC              Por  21.358
Olympiakos Piraeus FC    Gre  36.475     SK Sturm Graz            Aut  21.187
Galatasaray SK           Tur  31.175     AIK Solna                Swe  18.662 
AC Sparta Praha          Cze  26.812     Molde FK                 Nor   9.866 
NK Croatia Zagreb        Cro  25.187     NK Maribor               Slo   7.415

 

1st League Stage Matches

Group A
Sep 14: Bayer Leverkusen         (1) 1  Lazio                    (1) 1
Sep 14: Dynamo Kyiv              (0) 0  Maribor Teatanic         (0) 1
Sep 22: Lazio                    (0) 2  Dynamo Kyiv              (0) 1
Sep 22: Maribor Teatanic         (0) 0  Bayer Leverkusen         (0) 2
Sep 29: Lazio                    (0) 4  Maribor Teatanic         (0) 0
Sep 29: Bayer Leverkusen         (0) 1  Dynamo Kyiv              (0) 1
Oct 19: Maribor Teatanic         (0) 0  Lazio                    (1) 4
Oct 19: Dynamo Kyiv              (2) 4  Bayer Leverkusen         (1) 2
Oct 27: Lazio                    (1) 1  Bayer Leverkusen         (1) 1
Oct 27: Maribor Teatanic         (0) 1  Dynamo Kyiv              (1) 2
Nov  2: Dynamo Kyiv              (0) 0  Lazio                    (1) 1
Nov  2: Bayer Leverkusen         (0) 0  Maribor Teatanic         (0) 0

Lazio                     6  4  2  0 13  3 14
Dynamo Kyiv               6  2  1  3  8  8  7
Bayer Leverkusen          6  1  4  1  7  7  7 
Maribor Teatanic          6  1  1  4  2 12  4

Group B
Sep 14: Fiorentina               (0) 0  Arsenal                  (0) 0
Sep 14: AIK (Stockholm)          (0) 1  FC Barcelona             (0) 2
Sep 22: Arsenal                  (1) 3  AIK (Stockholm)          (0) 1
Sep 22: FC Barcelona             (2) 4  Fiorentina               (0) 2
Sep 29: FC Barcelona             (1) 1  Arsenal                  (0) 1
Sep 29: AIK (Stockholm)          (0) 0  Fiorentina               (0) 0
Oct 19: Arsenal                  (1) 2  FC Barcelona             (2) 4
Oct 19: Fiorentina               (2) 3  AIK (Stockholm)          (0) 0
Oct 27: Arsenal                  (0) 0  Fiorentina               (0) 1
Oct 27: FC Barcelona             (3) 5  AIK (Stockholm)          (0) 0
Nov  2: AIK (Stockholm)          (1) 2  Arsenal                  (1) 3
Nov  2: Fiorentina               (1) 3  FC Barcelona             (2) 3

FC Barcelona              6  4  2  0 19  9 14
Fiorentina                6  2  3  1  9  7  9
Arsenal                   6  2  2  2  9  9  8 
AIK (Stockholm)           6  0  1  5  4 16  1

Group C
Sep 14: Boavista FC (Porto)      (0) 0  Rosenborg BK             (2) 3
Sep 14: Feyenoord                (0) 1  Borussia Dortmund        (0) 1
Sep 22: Rosenborg BK             (2) 2  Feyenoord                (2) 2
Sep 22: Borussia Dortmund        (1) 3  Boavista FC (Porto)      (1) 1
Sep 29: Boavista FC (Porto)      (0) 1  Feyenoord                (0) 1
Sep 29: Rosenborg BK             (1) 2  Borussia Dortmund        (2) 2 
Oct 19: Feyenoord                (0) 1  Boavista FC (Porto)      (0) 1
Oct 19: Borussia Dortmund        (0) 0  Rosenborg BK             (1) 3
Oct 27: Rosenborg BK             (0) 2  Boavista FC (Porto)      (0) 0
Oct 27: Borussia Dortmund        (1) 1  Feyenoord                (0) 1
Nov  2: Feyenoord                (0) 1  Rosenborg BK             (0) 0
Nov  2: Boavista FC (Porto)      (1) 1  Borussia Dortmund        (0) 0

Rosenborg BK              6  3  2  1 12  5 11
Feyenoord                 6  1  5  0  7  6  8
Borussia Dortmund         6  1  3  2  7  9  6 
Boavista FC (Porto)       6  1  2  3  4 10  5

Group D
Sep 14: Manchester United        (0) 0  Croatia Zagreb           (0) 0  
Sep 14: Olympique Marseille      (2) 2  SK Sturm Graz            (0) 0  
Sep 22: Croatia Zagreb           (0) 1  Olympique Marseille      (1) 2
Sep 22: SK Sturm Graz            (0) 0  Manchester United        (3) 3
Sep 29: Croatia Zagreb           (2) 3  SK Sturm Graz            (0) 0
Sep 29: Manchester United        (0) 2  Olympique Marseille      (1) 1
Oct 19: SK Sturm Graz            (1) 1  Croatia Zagreb           (0) 0
Oct 19: Olympique Marseille      (0) 1  Manchester United        (0) 0
Oct 27: Croatia Zagreb           (0) 1  Manchester United        (1) 2
Oct 27: SK Sturm Graz            (1) 3  Olympique Marseille      (0) 2
Nov  2: Olympique Marseille      (0) 2  Croatia Zagreb           (1) 2
Nov  2: Manchester United        (0) 2  SK Sturm Graz            (0) 1

Manchester United         6  4  1  1  9  4 13
Olympique Marseille       6  3  1  2 10  8 10
SK Sturm Graz             6  2  0  4  5 12  6 
Croatia Zagreb            6  1  2  3  7  7  5

Group E
Sep 15: Olympiakos (Peraías)     (1) 3  Real Madrid              (2) 3
Sep 15: Molde FK                 (0) 0  FC Porto                 (0) 1
Sep 21: Real Madrid              (1) 4  Molde FK                 (0) 1
Sep 21: FC Porto                 (1) 2  Olympiakos (Peraías)     (0) 0
Sep 28: Real Madrid              (2) 3  FC Porto                 (1) 1 
Sep 28: Olympiakos (Peraías)     (1) 3  Molde FK                 (0) 1  
Oct 20: FC Porto                 (2) 2  Real Madrid              (0) 1
Oct 20: Molde FK                 (0) 3  Olympiakos (Peraías)     (2) 2
Oct 26: Real Madrid              (1) 3  Olympiakos (Peraías)     (0) 0
Oct 26: FC Porto                 (2) 3  Molde FK                 (0) 1
Nov  3: Molde FK                 (0) 0  Real Madrid              (1) 1
Nov  3: Olympiakos (Peraías)     (0) 1  FC Porto                 (0) 0

Real Madrid               6  4  1  1 15  7 13
FC Porto                  6  4  0  2  9  6 12
Olympiakos (Peraías)      6  2  1  3  9 12  7 
Molde FK                  6  1  0  5  6 14  3

Group F
Sep 15: Bayern München           (1) 2  PSV (Eindhoven)          (0) 1
Sep 15: Valencia CF              (0) 2  Rangers                  (0) 0
Sep 21: Rangers                  (1) 1  Bayern München           (0) 1
Sep 21: PSV (Eindhoven)          (0) 1  Valencia CF              (1) 1
Sep 28: PSV (Eindhoven)          (0) 0  Rangers                  (0) 1 
Sep 28: Bayern München           (1) 1  Valencia CF              (0) 1
Oct 20: Rangers                  (2) 4  PSV (Eindhoven)          (1) 1
Oct 20: Valencia CF              (1) 1  Bayern München           (1) 1
Oct 26: PSV (Eindhoven)          (1) 2  Bayern München           (0) 1
Oct 26: Rangers                  (0) 1  Valencia CF              (2) 2
Nov  3: Bayern München           (1) 1  Rangers                  (0) 0
Nov  3: Valencia CF              (0) 1  PSV (Eindhoven)          (0) 0

Valencia CF               6  3  3  0  8  4 12
Bayern München            6  2  3  1  7  6  9
Rangers                   6  2  1  3  7  7  7 
PSV (Eindhoven)           6  1  1  4  5 10  4

Group G
Sep 15: AC Sparta Praha          (0) 0  Girondins Bordeaux       (0) 0
Sep 15: Willem II (Tilburg)      (0) 1  Spartak Moskva           (2) 3
Sep 21: Girondins Bordeaux       (2) 3  Willem II (Tilburg)      (1) 2
Sep 21: Spartak Moskva           (0) 1  AC Sparta Praha          (1) 1
Sep 28: AC Sparta Praha          (3) 4  Willem II (Tilburg)      (0) 0 
Sep 28: Girondins Bordeaux       (1) 2  Spartak Moskva           (0) 1  
Oct 20: Willem II (Tilburg)      (2) 3  AC Sparta Praha          (1) 4
Oct 20: Spartak Moskva           (0) 1  Girondins Bordeaux       (1) 2
Oct 26: Girondins Bordeaux       (0) 0  AC Sparta Praha          (0) 0
Oct 26: Spartak Moskva           (1) 1  Willem II (Tilburg)      (0) 1 
Nov  3: Willem II (Tilburg)      (0) 0  Girondins Bordeaux       (0) 0
Nov  3: AC Sparta Praha          (2) 5  Spartak Moskva           (2) 2

AC Sparta Praha           6  3  3  0 14  6 12
Girondins Bordeaux        6  3  3  0  7  4 12
Spartak Moskva            6  1  2  3  9 12  5 
Willem II (Tilburg)       6  0  2  4  7 15  2

Group H
Sep 15: Chelsea                  (0) 0  Milan                    (0) 0
Sep 15: Galatasaray              (1) 2  Hertha BSC               (2) 2
Sep 21: Milan                    (2) 2  Galatasaray              (0) 1
Sep 21: Hertha BSC               (1) 2  Chelsea                  (0) 1
Sep 28: Milan                    (0) 1  Hertha BSC               (0) 1
Sep 28: Chelsea                  (0) 1  Galatasaray              (0) 0 
Oct 20: Hertha BSC               (1) 1  Milan                    (0) 0
Oct 20: Galatasaray              (0) 0  Chelsea                  (1) 5
Oct 26: Milan                    (0) 1  Chelsea                  (0) 1
Oct 26: Hertha BSC               (1) 1  Galatasaray              (0) 4
Nov  3: Galatasaray              (1) 3  Milan                    (1) 2
Nov  3: Chelsea                  (2) 2  Hertha BSC               (0) 0

Chelsea                   6  3  2  1 10  3 11
Hertha BSC                6  2  2  2  7 10  8
Galatasaray               6  2  1  3 10 13  7 
Milan                     6  1  3  2  6  7  6


2nd League Stage

Seeding procedure for the draw for the second group stage:
• The 16 clubs involved will be divided among four draw pots
• The 8 group-winners will be put into seeded pots 1 and 2 according to their different coefficients. The 4 group-winners with the best coefficients will go into seed pot 1.
• The 8 group runners-up will be put into seed pots 3 and 4 according to the same principle, i.e. the 4 clubs with the best coefficients will go into seed pot 3.
• One club from each seed pot will be drawn into each of the four groups.
• Clubs from the same country cannot be drawn into the same group.
• In principle, group-winners and runners-up from the same first-stage group will not be drawn into the same group again. If two clubs from the same association qualify, one will be drawn into Group A or B, and the other into Group C or D, so that one plays on Tuesday and the other on Wednesday. In the event of three teams qualifying from the same association, no pairing will be necessary, as at least one team will be in either group A/B or C/D.
Group A
Nov 23: Hertha BSC               (1) 1  FC Barcelona             (1) 1
Nov 23: AC Sparta Praha          (0) 0  FC Porto                 (0) 2
Dec  8: FC Porto                 (0) 1  Hertha BSC               (0) 0
Dec  8: FC Barcelona             (2) 5  AC Sparta Praha          (0) 0
Mar  1: FC Barcelona             (3) 4  FC Porto                 (1) 2
Mar  1: Hertha BSC               (1) 1  AC Sparta Praha          (0) 1
Mar  7: FC Porto                 (0) 0  FC Barcelona             (1) 2 
Mar  7: AC Sparta Praha          (0) 1  Hertha BSC               (0) 0
Mar 15: FC Barcelona             (1) 3  Hertha BSC               (1) 1
Mar 15: FC Porto                 (1) 2  AC Sparta Praha          (0) 2
Mar 21: Hertha BSC               (0) 0  FC Porto                 (0) 1
Mar 21: AC Sparta Praha          (1) 1  FC Barcelona             (0) 2

FC Barcelona              6  5  1  0 17  5 16
FC Porto                  6  3  1  2  8  8 10
AC Sparta Praha           6  1  2  3  5 12  5
Hertha BSC                6  0  2  4  3  8  2

Group B
Nov 23: Fiorentina               (1) 2  Manchester United        (0) 0
Nov 23: Valencia CF              (0) 3  Girondins Bordeaux       (0) 0 
Dec  8: Girondins Bordeaux       (0) 0  Fiorentina               (0) 0
Dec  8: Manchester United        (1) 3  Valencia CF              (0) 0
Mar  1: Manchester United        (1) 2  Girondins Bordeaux       (0) 0
Mar  1: Fiorentina               (1) 1  Valencia CF              (0) 0
Mar  7: Girondins Bordeaux       (1) 1  Manchester United        (1) 2 
Mar  7: Valencia CF              (1) 2  Fiorentina               (0) 0
Mar 15: Manchester United        (2) 3  Fiorentina               (1) 1
Mar 15: Girondins Bordeaux       (0) 1  Valencia CF              (1) 4
Mar 21: Fiorentina               (0) 3  Girondins Bordeaux       (1) 3
Mar 21: Valencia CF              (0) 0  Manchester United        (0) 0
 
Manchester United         6  4  1  1 10  4 13
Valencia CF               6  3  1  2  9  5 10
Fiorentina                6  2  2  2  7  8  8
Girondins Bordeaux        6  0  2  4  5 14  2

Group C
Nov 24: Dynamo Kyiv              (0) 1  Real Madrid              (1) 2  
Nov 24: Rosenborg BK             (0) 1  Bayern München           (1) 1
Dec  7: Bayern München           (1) 2  Dynamo Kyiv              (0) 1
Dec  7: Real Madrid              (1) 3  Rosenborg BK             (0) 1
Feb 29: Real Madrid              (1) 2  Bayern München           (3) 4   
Feb 29: Dynamo Kyiv              (2) 2  Rosenborg BK             (0) 1
Mar  8: Bayern München           (2) 4  Real Madrid              (0) 1
Mar  8: Rosenborg BK             (1) 1  Dynamo Kyiv              (1) 2
Mar 14: Real Madrid              (1) 2  Dynamo Kyiv              (1) 2
Mar 14: Bayern München           (2) 2  Rosenborg BK             (0) 1
Mar 22: Dynamo Kyiv              (1) 2  Bayern München           (0) 0
Mar 22: Rosenborg BK             (0) 0  Real Madrid              (1) 1

Bayern München            6  4  1  1 13  8 13
Real Madrid               6  3  1  2 11 12 10
Dynamo Kyiv               6  3  1  2 10  8 10
Rosenborg BK              6  0  1  5  5 11  1

Group D
Nov 24: Olympique Marseille      (0) 0  Lazio                    (0) 2
Nov 24: Chelsea                  (1) 3  Feyenoord                (0) 1
Dec  7: Feyenoord                (0) 3  Olympique Marseille      (0) 0
Dec  7: Lazio                    (0) 0  Chelsea                  (0) 0
Feb 29: Lazio                    (1) 1  Feyenoord                (0) 2  
Feb 29: Olympique Marseille      (1) 1  Chelsea                  (0) 0
Mar  8: Feyenoord                (0) 0  Lazio                    (0) 0
Mar  8: Chelsea                  (1) 1  Olympique Marseille      (0) 0
Mar 14: Lazio                    (3) 5  Olympique Marseille      (0) 1
Mar 14: Feyenoord                (0) 1  Chelsea                  (1) 3
Mar 22: Olympique Marseille      (0) 0  Feyenoord                (0) 0
Mar 22: Chelsea                  (1) 1  Lazio                    (0) 2

Lazio                     6  3  2  1 10  4 11
Chelsea                   6  3  1  2  8  5 10
Feyenoord                 6  2  2  2  7  7  8
Olympique Marseille       6  1  1  4  2 11  4

Quarter Finals

Chelsea                  Eng  FC Barcelona             Esp   3-1  1-5  4-6 aet
Valencia CF              Esp  Lazio                    Ita   5-2  0-1  5-3
Real Madrid              Esp  Manchester United        Eng   0-0  3-2  3-2
FC Porto                 Por  Bayern München           Ger   1-1  1-2  2-3
Semi Finals
Real Madrid              Esp  Bayern München           Ger   2-0  1-2  3-2 
Valencia CF              Esp  FC Barcelona             Esp   4-1  1-2  5-3

Final

Real Madrid              (1) 3  Valencia CF              (0) 0

 

[Back to top] [1999/00 Review] [Main]

1