Slovenské Vzdušné Zbrane - História lietania na Slovensku

Vznik Slovenského štátu a vpád maďarských vojsk

   29. septembra 1938 bola v Mníchove uzavrená dohoda o odtrhnutí pohraničného územia od Československa. To bol začiatok konca spoločného štátu Čechov, Slovákov a Rusínov. 13. marca 1939 sa povstaním odtrhla Podkarpatská Rus a 14. marca vyhlásilo Slovensko svoju samostatnosť. Osud zvyšku republiky bol uzavretý hneď na ďalší deň, keď Česko obsadilo Nemecké vojsko a vyhlásilo Protektorát Čechy a Morava. Z predvojnového Československa tak prežilo iba okliešťené Slovensko pod názvom Slovenský štát. Západ krajiny však obsadilo Nemecko vytvorením ochranného pásma (Schutzzone) a všetky vojenské objekty boli zabavené, vrátane asi 40 lietadiel.
   Maďarsko ako južný sused vyvolával konflikty so Slovenskom už od jesene 1938, keď dokonca maďarské vojsko niekoľko krát prekročilo hranice a došlo ku niekoľkým leteckým bojom. Ďalším krokom bolo obsadenie Podkarpatskej Rusi krátko po vyhlásení jej samostatnosti.
   23. marca 1939 maďarské jednotky prekročili východnú hranicu Slovenska a začali postupovať do vnútrozemia, pričom narazili na odpor slovenskej armády. Letectvo neustále vykonávalo prieskumné lety a bombardovacie útoky na maďarské zoskupenia. Počas týchto bombardovacích útokov v prvom dni nevyhlásenej vojny zahynuli piloti stíhacích lietadiel Avia B-534 por. Svetlík a des. Devan.
   Na druhý deň prešla slovenská armáda do protiútoku. Por. Prháček bol zostrelený v Avii B-534 maďarskou stíhačkou Fiat CR-32. Na pomoc východu priletela aj posilová skupina skúsených stíhačov z Piešťan. Na obed bol pozemnou paľbou poškodený a následne na to stíhačkou Fiat CR-32 zostrelený pozorovací Letov Š-328. Pilot slob. Pažický a por. Švento zahynuli. Centrum slovenského letectva bolo vtedy na letisku v Spišskej Novej Vsi, čo neuniklo Maďarom a tak chceli zorganizovať nálet 27 bombardérov Ju 86K-2 a 27 stíhačiek Fiat CR-32. V skutočnosti sa kvôli rôznym príčinám nad Spišskú Novú Ves dostalo iba 10 bombardérov a 9 stíhačiek. Celkovo po útoku zostalo na zemi poškodených 7 lietadiel a zahynulo 12 ľudí, z ktorých iba jeden bol letec - por. Udut. Protivzdušná obrana bola nefunkčná a proti odlietajúcim lietadlám vzlietol iba čat. Cyprich na Avii B-534.
   Po 24. marci 1939 letecká činnosť ustala a slovenské vojsko postupne vytláčalo nepriateľa späť ku hraniciam, 26. marca bolo uzavreté prímerie, 28. marca boju úplne zastali a celý konflikt bol po politických rokovaniach uzavretý. Dva dni marcových bojov sa stali prvým bojovým krstom nového slovenského letectva.

Kampaň proti Poľsku

   Aj vo vzťahoch s Poľskom neustále narastalo napätie. To si nárokovalo ďalšie územia na severe Slovenska a na potvrdenie týchto požiadaviek úzko spolupracovalo s Maďarskom. Slovensko preto využilo ťaženie nemeckej armády proti Poľsku na opätovné získanie tohto strateného územia. Slovensko poskytlo Nemecku niektoré letiská s vedomím, že v prípade odmietnutia by ich Nemecko obsadilo násilím. 28. augusta prebehla mobilizácia. Samotný útok 1. septembra začal (po počiatočnom váhaní J. Tisu) až po nátlaku nemeckej strany a to bez súhlasu F. Čatloša. Po niekoľkých dňoch nečinnosti prileteli rôzne nemecké jednotky Luftflotte 4 na letiská v Spišskej Novej Vsi, vo Vinnom a v Žiline. Na Slovensku sa tak v tom čase nachádazlo 108 bombardérov, 16 Zerstörerov, 30 stíhačiek a 21 ostatných lietadiel. Do bojov zasiahlo slovenské letectvo až 7. septembra, keď trojica Avií B-534 letky 45 zostrelila poľské prieskumné lietadlo Lublin R-XIII. Činnosť letectva však spočívala v sprevádzaní nemeckých bombardérov a v prieskumných letov. Bojová činnosť ustala okolo 11. septembra 1939, keď pozemné vojsko znovu získalo kontrolu nad spornými územiami. Po kapitulácii Poľska 21. septembra boli oficiálne vrátené všetky územia, ktoré boli násilne odtrhnuté od Slovenska.
   Slovenské letectvo zohralo v tomto ťažení malú úlohu, ale získané skúsenosti boli neoceniteľné v neskorších bojoch.

Stabilizácia a vývoj lietania na Slovensku

   Po vzniku nezávislého Slovenského štátu stratila pôvodná organizácia v armáde význam. Kritický bol najmä nedostatok leteckého personálu (všetci vojaci českej národnosti boli odsunutý do Protektorátu), ktorý sa nenapravil ani po povolaní zálohy. Preto bol v októbri 1939 znížený počet letiek, ktoré boli zároveň prečíslované. Takýchto reorganizácií Vzdušných Zbraní bolo ešte niekoľko.
   Už od apríla 1939 sa začali cvičiť noví piloti jednomiestnych a dvojmiestnych lietadiel ako aj pozorovatelia a od roku 1940 aj mechanici a palubní telegrafisti. Koncom roku 1939 bola otvorená Vojenská akadémia v Banskej Bystrici a vo februári 1940 Vysoká vojenská škola v Bratislave. Výcvik prebiehal na rôznych miestach až do 15. apríla 1940, keď bola založená Letecká škola v Piešťanoch pri Cvičnej letke. Frekventantov školy tvorili absolventi základného pilotného výcviku Hlinkovej Gardy (HG) a neskôr Slovenského Leteckého sboru (SLeS). Pre veľkú vyťaženosť letiska v Piešťanoch bola v októbri letecká škola presunutá do Trenčianskych Biskupíc.
   Druhou významnou aktivitou slovenského letectva bol nákup leteckej techniky, ktorý začal už koncom roka 1939. Jednalo sa najmä o stroje B-534, Š-328, Ba-122, Bš-122, E-241 a neskôr aj E-114 a E-39G. Takisto boli zrušené viaceré zastaralé alebo neletuschopné lietadlá ako A-11, A-211, A-100, Ap-32, Š-16 alebo jediný stroj typu Aero MB-200. Kvôli nedostatočnej kapacite leteckých dielní bolo viacero strojov (23 kusov B-534 a Š-328) opravovaných v Protektoráte.
   Politiku Slovenského štátu však neschvaľovalo viacero príslušníkov Vzdušných Zbraní. Preto došlo ku niekoľkým dezerciám letcov do zahraničia. Za zmienku stojí napríklad nevydarený pokus o úlet dvoch mechanikov (!) Rajtáka a Krošláka do Poľska alebo tajný odchod veliteľa letectva (!) pplk. Ambruša do Juhoslávie a odtiaľ do Francúzska. Novým veliteľom sa stal generál Pulanich a dezercie ustali.

Prvé nasadenie armády a letectva proti ZSSR

   Už v máji 1941 bolo jasné, že Nemecko zaútočí na ZSSR. Slovenské letectvo sa po reorganizáciach pripravovalo na najhoršie a posílilo letecké jednotky na severe a juhu krajiny. 22. júna 1941 ako rýchla reakcia na vzniknutú vojnovú situáciu bola vytvorená Rýchla Skupina Slovenskej armády. Slovenská strana bola veľmi aktívna, pretože predpokladala riešenie problému prinavrátenia južných a východných oblastí Slovenska, ktoré teraz patrili Maďarsku. Skupina postupovala dokonca rýchlejšie ako nemecké vojská, čoskoro však bola pretransformovaná na Rýchlu brigádu a nakoniec na Rýchlu divíziu.
   2. júla 1941 vyrazili ďalšie dve slovenské divízie na Ukrajinu, ktoré boli sprevádzané leteckými jednotkami (letky 1, 2, 3, 12, 13 a zo začiatku aj letka 11). Bojová činnosť letiek spočívala v taktickom prieskume a v sledovaní pohybu vlastných pozemných síl. Veľké problémy spôsobovala neskúsenosť posádok lietadiel. Čoskoro pribudla ďalšia úloha - stíhací doprovod nemeckých pozorovacích lietadiel ďaleko za líniu frontu, kde však boli Avie B-534 ľahko zraniteľné.
   Najdlhšie na fronte ostala stíhacia letka 12, ktorá vykonala aj 2 útoky na pozemné vojská a niekoľko krát sa stretla aj so sovietskými lietadlami (často hlásenými ako I-17). Až 7. septembra zaznamenala víťazný boj - Drlička zostrelil I-16. Na druhý deň to isté zopakoval Kocka, keď tiež zostrelil sovietsky I-16. Ku tretiemu zostrelu sa nikto neprihlásil napriek tomu, že bol Nemcami oficiálne uznaný slovenskej letke. Podobných stretnutí s nepriateľom bolo viacero, ale už bez vzájomných strát.
   Druhá zostávajúca letka bola 1. letka, ktorá slúžila ako vzdušná ochrana Rýchlej divízie. V auguste sa k nej pripojila letka 12. Na prelome septembra a októbra po zaradení Rýchlej divízie pod nemecké velenie sa slovenské lietadla opäť dostali do každodenného kontaktu so nepriateľskými lietadlami, avšak vďaka neskúsenosti sovietských pilotov nezaznamenali žiadne straty.
   Kvôli problémom so zásobovaním, opotrebovaním strojov a blízkosťou zimy boli lietadlá koncom októbra postupne sťahované späť na Slovensko.

Výcvik letcov a mechanikov v Dánsku

   Po skúsenostiach získaných na ruskej fronte bolo rozhodnuté, že sa vytvorí aspoň jedna letka s modernými stíhacími lietadlami Messerschmitt Bf 109. Problém bol však v chýbajúcich lietadlách a nevycvičenosti slovenských pilotov. Preto 26. februára 1942 odišlo 105 príslušníkov Slovenských Vzdušných Zbraní ku nemeckému leteckému útvaru Jagdgruppe Drontheim na stíhacej základni Grove v Dánsku. Výcvik bol zameraný komplexne - pilotáž stíhacích Bf 109E (19 pilotov), ich technická obsluha (47 mechanikov) a ostatná obsluha (zbrojári, rádiomechanici a pod.). Po niekoľkých letoch na Arade Ar 96B sa prešlo na Bf 109B, D a E. Od 3. júna sa začali vracať piloti späť na Slovensko s lietadlami, ktoré používali na výcvik, pričom v tom čase už boli slovenským majetkom. Všetkých 30 strojov rôznych verzií (Bf 109D až Bf 109E-7) však už opotrebovaných a zastaralých. Po návrate vytvorilo 14 vycvičených pilotov 13. stíhaciu letku v Piešťanoch, ktorá mala byť použitá ako letecká ochrana slovenskej Rýchlej divízie, bojujúcej v Rusku.
   Podobný výcvik o rok neskôr vykonala aj nová 41. bombardovacia letka. Preškolenie na Heinkel He 111 sa vykonávalo od júna 1943 na Ukrajine v Saki, kde sa presunulo viac ako 200 príslušníkov SVZ. V septembri 1943 sa po intenzívnom výcviku presunuli dve najúspešnejšie posádky He 111 do Greifschwaldu v Nemecku. Po ďalšom intenzívnom výcviku sa vrátili v októbri na Slovensko, pričom použité lietadlá He 111 boli vrátené do Nemecka. Postupne sa vrátil aj zvyšok 41. letky z Ukrajiny.

Druhé nasadenie armády a letectva proti ZSSR

   Po odchode leteckých jednotiek z Ukrajiny v októbri 1941 ostala Rýchla a Zaisťovacia divízia bez ochrany vlastného letectva. Najmä Zaisťovacia divízia, ktorá sa premiestnila do Žitomira v tyle frontu cítila problém nedostatočnej ochrany najmä kvôli prítomnosti partizánov. Preto bola vytvorená Skupina Vzdušných Zbraní pri Zaisťovacej divízii a koncom júna 1942 poslaná do poľa. Tvorili ju stíhačky B-534 letky 11 a lietadlá Š-328 letky 1. Letka 2 zabezpečovala kuriérnu službu medzi Slovenskom a Žitomirom. Letky 1 a 11 najčastejšie vykonávali prieskumné lety. Partizáni boli na úseku ZD málo aktívny, pretože slovenské jednotky s nimi udržiavali tajné styky. Po výmene veliteľa ZD a po niekoľkých zločinoch príslušníkov ZD na civilnom obyvateľstve nastal pomalý a postupný úpadok jednotky. Aj preto na konci augusta zintenzívnela činnosť partizánov a slovenským lietadlám pribudli aj útoky na pozemné ciele. Koncom októbra 1942 bola 1. letka stiahnutá späť na Slovensko.
   Počas následujúcich týždňov bolo niekoľko lietadiel poškodených paľbou zo zeme. V novembri sa vrátila na Slovensko ak 2. letka. Toto malo čakať aj 11. letku, ktorá však napriek prichádzajúcej zime ostala v Rusku. Stalo sa tak vďaka zásahu mjr. Ďuranu, ktorý prikázal vybaviť lietadlá B-534 lyžami a mechanici dostali zahrievacie agregáty motorov. V apríli 1943 boli vystriedaní piloti čerstvými silami. Okrem pilotov boli vymieňané aj lietadlá za stroje 3. letky.
   Počas celého nasadenia ZD sa zväčšoval úpadok morálky vojakov, ktorý sa prejavoval dezerciami na ruskú stranu, takže nakoniec divízia stratila dôveru nemeckého velenia, bola premenovaná na 2. technickú divíziu a v októbri 1943 sa začal jej presun do Talianska. Preto boli v rovnakom čase stiahnuté aj všetky letecké jednotky späť na Slovensko.

Tretie nasadenie stíhacieho letectva proti ZSSR

   Koncom októbra 1942 sa presunula z Piešťan na východný front ku Azovskému moru stíhacia 13. letka, ktorej velil stk. O. Ďumbala. Vo výzbroji mala sedem slovenských Bf 109E. Tentoraz však letka nespolupracovala slo slovenskými pozemnými jednotkami, ale bola začlenená do II. gruppy stíhacej eskadry JG 52 ako jej 13. slovenská letka (označenie 13./JG52). Operovala na južnom úseku rusko-nemeckej fronty nad Krymom, Kubáňou a Azovským morom. Postupne sa presúvala po rôznych základňach - Majkop, Kerč, Taman, Anapa (tu pobudla najdlhšie), znovu Taman a Kerč a nakoniec Bagerovo. Vzhľadom na zastaranosť "Emilov" bola 13. letka v januári 1943 prezbrojená na Bf 109F a od marca na Bf 109G. Tieto lietadlá však boli Nemeckom iba zapožičané, takže niesli aj nemecké označenie. Zvyšné slovenské "Emily" boli postupne vrátené späť na Slovensko.
   Slovenskí piloti rýchlo preukázali svoje kvality. Už mesiac po príchode na front pri vôbec prvom zaznamenanom vzdušnom súboji piloti 13. letky zostrelil 3 sovietské lietadlá Polikarpov I-153. Najlepším stíhačom sa stal zast. Režňák s 32 zostrelmi a troma nepotvrdenými. Boli však aj straty - štyria piloti zahynuli. V júni 1943 prišla na front druhá skupina (II. garnitúra) slovenských pilotov vedená stk. J. Páleničkom, ktorá vystriedala I. garnitúru (po preškolení na Bf 109G, pretože na Slovensku boli len staršie "Emily"). V tom čase sa na Slovensku cvičila III. garnitúra, ktorá sa však na front už nedostala. Okrem iného to spôsobili piloti II. garnitúry. ktorí sa na rozdiel od predchádzajúcej skupiny vyhýbali bojom a dokonca niekoľko pilotov preletelo na sovietskú stranu. Nemci hneď zistili, že sú to iný Slováci, ako ich predchodcovia. Sám veliteľ II/JG52 hptm. G. Barkhorn si osobne preveril slovenských pilotov v boji. Akonáhle však boli vo vzduchu bez dozoru, ich bojová morálka zase opadla. Tým sa stali nespoľahlivým nemeckým spojencom a preto bolo rozhodnuté o ich stiahnutí z frontu kvôli "morálnemu opotrebeniu". 13. letka tak koncom októbra zanechala svoje lietadlá na fronte a presunula sa späť na Slovensko.
   O celkovom úspechu slovenských pilotov svedčí spolu 210 potvrdených zostrelených lietadiel počas dvanástich mesiacov nasadenia na fronte a odlietaných okolo 2000 operačných letov.

Letecká výroba na Slovensku

   Predvojnové plány leteckej výroby na Slovensku boli veľkolepé, avšak komplikovaná politická a vojenská situácia ich prerušila a z plánovanej továrne pri Trenčíne zišlo. Napriek tomu fungujúce Letecké dielne v Trenčianskych Biskupiciach dali dobrý základ na vznik novej leteckej výroby.
   Ambiciózna továreň ing. Mráza z Chocne v Protektoráte mala obmedzené aktivity a tak využila možnosti na Slovensku. Na začiatku jari 1941 vznikla v Nitre jej pobočka s názvom "Továreň na lietadlá ing. J. Mráz". Pod vedením ing. Rubliča tam vzniklo turistické a športové lietadlo "Zobor" I, ktoré konštrukčne vychádzalo z osvedčeného predvojnového typu Be-555 Superbibi. Ďalšou aktivitou ing. Mráza bol projekt leteckého závodu v Trenčianskych Biskupiciach. Avšak po zaradení firmy Mráz do zbrojného programu RLM sa v Nitre začali vyrábať klzáky Schulgleider SG.38 a vetrone Kranich. Aj nedokončená továreň v Trenčianskych Biskupiciach prešla do nemeckých rúk - prevzala ju firma Flugzeugwerke Weser-Bremen. Tá zmenila názov na "Továreň na dopravné prostriedky" (TDP) a začala s výrobou lietadiel Ju 87D-5 presne podľa nemeckej špecifikácie. Výroba bežala až do začiatku roku 1945, pričom päť strojov prebralo slovenské letectvo a ďalšiu časť prevzala vznikajúca letecká jednotka Ruská oslobodzovacia armáda gen. Vlasova. Okrem toho sa v TDP vyrábali aj rôzne diely na Ar 96. Ďalšia výroba bola zastavená kvôli neperspektívnosti Stuky a uvažovanému prechodu na niektorý stíhací typ. Preto už od mája 1944 začala spolupráca TDP s pražskou firmou Škoda-Kauba Flugzeugbau-Prag. Z viacerých prototypov vybrala RLM sériovú výrobu 1000 ks stroja označeného SK 257 (pôvodne prototyp V-4). V TDP boli zmontované dva prototypy, pričom prvý bol odvezený do Prahy na skúšky. Podľa nich upravili v Trenčíne druhý prototyp a vyrobili 5 kusovú overovaciu sériu modifikovaných SK 257. Všetky hotové stroje boli nakoniec preletené do Prahy. Tak na Slovensku skončilo krátke obdobie vlastnej leteckej výroby.

Americké nálety na Slovensko

   Od začiatku roku 1944 sa Slovensko ako spojenec Nemecka a zároveň súčasť jeho priemyslu dostalo na zoznam cieľov 15. USAAF dislokovanej v južnom Taliansku. Ohrozovaná bola najmä Bratislava a veľké zbrojovky v Dubnici a Považskej Bystrici. Ale možná hrozba vychádzala aj z iných cieľov, najmä v Hornom Sliezsku a vo Viedni, pretože letové trasy amerických bombardérov viedli ponad Slovensko. Útoky USAAF ešte zosílili od júna 1944, keď bola vyhlásená tzv. "Battle of fuel". V snahe obrániť kľúčové oblasti na Slovensku bol už v auguste zriadený pohotovostný roj štyroch lietadiel Bf 109E na letisku Vajnory. Velil mu zvk. F. Cyprich, ktorý bol po troch mesiacoch vystriedaný npor. V. Kriškom. Na začiatku roku 1944 bol pohotovostný roj nahradený celou 13. letkou, nazvanou ako "Pohotovostná letka Vzdušných zbraní". Jej výzbroj však tvorilo 11 starších lietadiel Bf 109E a dokonca aj dve Avie B-534 a jedna Bk-534. Všetky tieto lietadlá boli zastaralé v porovnaní s lietadlami USAAF. Preto sa v januári 1944 objednalo 15 moderných lietadiel Bf 109G-6, ktoré boli zaradené do 13. letky.
   Pohotovostná letka vykonávala striedavo cvičné a bojové štarty, pri ktorých sa nič mimoriadne nestalo. Až do 13. apríla 1944, keď rtk. R. Božík zostrelil nemecké lietadlo Bf 110G-2 od II/ZG1, ktoré ho predtým napadlo. Božík však nahlásil zostrel amerického B-24 Liberator, ktorý mu bol aj priznaný. Zachránený nemecký strelec totižto tvrdil, že ho zostrelil Mustang, pričom netušil, že si vďaka hranatému ukončeniu krídel pomýlil staršieho slovenského "Emila" s Mustangom.
   V máji 1944 bola 13. letka presunutá z Vajnor do Piešťan a jej činnosť bola čoraz intenzívnejšia. Minister národnej obrany však vydal veliteľovi 13. letky ústny a tajný rozkaz, aby sa vyhýbali bojovým stretom a šetrili lietadlá na pripravované ozbrojené protifašistické povstanie. Preto piloti lietali s 1000 metrovým prevýšením ponad americké bombardovacie zväzy a sledovali útoky nemeckých a maďarských stíhačov. Ku porušeniu nedošlo ani po náletoch na Bratislavu. O pár dní však už bolo všetko inak.

Zánik Pohotovostnej letky

   16.6.1944 Potovostná letka opäť vzlietla proti zväzom amerických bombardovacích lietadiel. Ani tentoraz do bojov nezasiahli napriek tomu, že cieľom náletu bola rafinéria Apollo v Bratislave. Na jednej strane poslúchli rozkaz gen. Čatloša, na druhej strane neplnili úlohy, na ktoré boli určení. Navyše príslušníci Deutsche Luftwaffenmision in der Slowakei pred npor. J. Puškárom označili pasivitu slovenských pilotov ako zbabelosť. Urazený Puškár sa rozhodol pri najbližšom nálete američanov demonštračne zaútočiť.
   Ten prišiel 26.6.1944 - ráno o 8:40 štartovalo z letiska v Piešťanoch 8 slovenských Bf 109G-6 proti americkým bombardérom blížiacim sa ku Bratislave. Skôr ako sa podarilo utvoriť zostavu, veliteľ J. Puškár dal osudný povel na útok. Následujúce udalosti sa udiali vo veľmi krátkom časovom slede - Puškár zaútočil na Liberator, avšak hneď sa za neho zavesili tri Mustangy 52.FG, ktoré ho prenásledovali až nad Trnavu, kde sa v horiacom stroji zrútil do poľa. Jeho číslo Ocvirk bol tiež napadnutý dvoma Mustangami, ale podarilo sa mu bez podvozku núdzovo pristáť. Druhá dvojica dopadla podobne. Na Štaudera zaútočili Mustangy 52.FG, zasiahnutý motor sa zadrel a začal horieť, takže musel ihneď núdzovo pristáť na brucho. Jambor mal menej štastia, pretože jeho Messerschmitt po zásahoch Mustangami začal horieť, pilot z neho vyskočil, ale bol zasiahnutý paľbou amerických letcov, padák sa zavrel a bezduché telo dopadlo na zem. Vedúci tretej dvojice Lang zaútočil na osamotený B-24 z 459.BG, ale bol zostrelený sprievodnými Lightningami a zrútil sa v strmhlavom lete. Geletko, šokovaný po tragickej strate svojho vedúceho, otočil svoj stroj a vrátil sa späť do Piešťan. Bol jediným pilotom, ktorý pristál s nepoškodeným lietadlom. Vedúci poslednej dvojice Zeleňák stále zápasil so svojim poruchovým motorom, keď naňho zaútočili sprievodné P-38. Okamžite sa obrátil späť na letisko, ale za sebou mal 11 Lightningov. Američania si však navzájom zavadzali a Zeleňák sa tak dostal až nad Piešťany. Prenásledovanie vydržala iba trojica Lightningov, ktorá Zeleňáka počas nepodareného pristávania zostrelila. Stroj tvrdo dosadol do poľa bez podvozku. Osamotený Božík pri návrate na základňu dva krát zaútočil na zaostávajúcu B-17, ktorú poškodil, pričom sám utŕžil rany do krídla. Pred príletom do Piešťan musel počkať, kým odtiaľ odletia Lightningy, ktoré zostrelili Zeleňáka.
   O 9:50 bolo dokonané - Pohotovostná letka prestala prakticky existovať. 5 Messerschmittov bolo zostrelených, dva ďalšie ťažko poškodené (nikdy už neboli opravené), traja piloti zahynuli a jeden utrpel ťažké zranenia. Letka tak v priebehu hodiny stratila polovicu svojich lietadiel, s ktorými sa počítalo v plánovanom ozbrojenom povstaní.

Slovenské Národné Povstanie

   Od začiatku roku 1944 sa sovietsko-nemecká fronta neustále približovala ku východnej hranici Slovenska. Preto armáda vytvorila tzv. Východoslovenský zbor, ktorý mal tieto hranice brániť. Naopak plány slovenského velenia na prevrat počítali s jej využitím na sprístupnenie cesty do vnútra Slovenska. Súčasťou zboru bola aj Skupina vzdušných zbraní, umiestnená na letisku Išla pri Prešove. Tvorilo ju 40 slovenských najmodernejších lietadiel a v zázemí tak ostali iba zastaralé lietadlá. Nemci však realisticky odhadli možnosť zlyhania Východoslovenského zboru a koncom augusta ho začali odzbrojovať a internovať. Wermacht začal obsadzovať územie Slovenska, ale slovenská armáda sa mu postavila na odpor - 29. augusta bolo vyhlásené Slovenské národné povstanie. Bohužiaľ piloti Východoslovenského zboru nemali spojenie so stredným Slovenskom, takže nepoznali novú situáciu a rozhodli sa preletieť na sovietsku stranu. Ráno 31. augusta (dva dni po vzniku SNP) odštartovalo 26 lietadiel s 81 letcami a pristáli v okolí Ľvova. Tak prišlo SVZ o svoje najkvalitnejšie stroje.
   Povstalecké letectvo bolo sústredené na letisku Tri Duby, kde bola dovtedy umiestnená Letecká škola SVZ. Techniku tvorili dva Bf 109E bez munície, niekoľko B-534 a Š-328 a množstvo ďalších nepoužiteľných strojov. Táto jednotka niesla názov "Kombinovaná letka" a velil jej npor. Šinglovič (neskôr npor. Kriško). Začiatkom septembra prileteli zo ZSSR dva slovenské Bf 109G, dva Š-328 a jeden FW 189, ktoré letke citeľne pomohli, aj keď bol stále nedostatok munície. Kombinovaná letka vykonávala najmä ochranu vzdušného priestoru povstaleckého územia, ale útočila aj na nemecké jednotky a zaisťovala zásobovanie. Prvý zostrel dosiahol štb. rtm. Cyprich na Avii B-535 (!), keď zostrelil maďarský Ju 52/3m. Celkovo letka dosiahla 6 zostrelov. Luftwaffe si tieto aktivity hneď všimla a vykonala viacero bombardovacích náletov na Tri Duby, pričom povstalcom vždy spôsobila väčšie straty. Pomoc prišla opäť zo ZSSR, keď priletel 1. čs. stíhací letecký pluk (1.čsslp), ktorý tvorili dobrovoľníci československej armády v RAF a slováci Matušek a Dobdovodský (obaja v roku 1943 uleteli od 13. letky na východnom fronte). Celkovo dosiahol pluk 13 zostrelov. Povstanie bolo materiálne zásobované veľmi intenzívnym nočným leteckým mostom zo ZSSR (lietadlá B-25, C-47 a Lisunov Li-2) a dokonca priletelo aj niekoľko strojov B-17G z Talianska s Mustangami P-51B ako ochranou (z 52.FG - bývalý protivník slovenských Bf 109G). Späť odvážali najmä zostrelených amerických pilotov.
   Presila nemeckých jednotiek a ich postup do centra povstania nútila povstalcov na ústup, viazlo zásobovanie až nakoniec 25. októbra 1944 (po dvoch mesiacoch bojov) bolo letisko na Troch Duboch evakuované. Schopné lietadlá vrátane 1.čsslp preleteli do ZSSR, ostatné stroje boli zapálene a vojaci odišli do hôr. Bol to prakticky koniec Slovenského letectva - územie Slovenska bolo obsadené Nemcami, piloti sa skrývali a lietadla boli zničené.

Koniec SVZ a druhej svetovej vojny

   Po ukončení povstania bol osud letectva, celej armády a zároveň aj Slovenského štátu naplnený. Nemci zoskupili opustené lietadlá (najmä niekoľko Bf 109G v Piešťanoch a Ju 87D v Spišskej Novej Vsi) a ich ďalší osud je neznámy. Niektorí slovenskí piloti, ktorí zhodou okolností neodišli do hôr alebo do ZSSR, boli prehováraní na vstup do Luftwaffe. Nikto z nich však už nechcel spolupracovať s Nemcami. Piloti, ktorí odišli do hôr, pôsobili ako partizáni a prežili zimu. Na jar bolo postupne oslobodzované Slovensko sovietskou a rumunskou armádou. Tým sa zavŕšilo krátke a pohnuté obdobie samostatného Slovenského štátu. Po oslobodení sa opäť obnovila spoločná predvojnová republika Čechov a Slovákov, avšak už pod priamym vplyvom Sovietského zväzu. "Priateľstvo" Československa a Sovietskeho zvazu je však už úplne iná história.