Rage against the machine

Rage Against The Machine bildades i Los Angeles 1991 och fick skivkontrakt följande året.

Rapparen och språkröret Zack de la Rocha kom från hardcorekultbandet Inside Out, gitarristen Tom Morello var med i glamrockarna Lock Up, trummisen Brad Wilks surfade tillsammans med Pearl Jams sångare Eddie Vedder i en grupp och basisten Tim Bob var en lokal förmåga.

Expressen hyllade som första svenska tidning Rage Against The Machine som "en spännande mix av rap och metal" i samband med deras första europeiska gig som förband till Suicidal Tendencies i London i oktober 1992. Zack slet sönder trumsetet den kvällen.

En månad senare släpptes det självbetitlade debutalbumet, som har sålts i över tre miljoner exemplar, varav 70 000 i Sverige.

Det stora genombrottet kom året efter med singeln "Killing in the name" med Zacks kända raseriutbrott "fuck you I won't do what you tell me!"

Samma år besökte de Sverige i två omgångar.

tillbaka till Kiffes sida

Bandets politiskt laddade blandning av tunga Led Zeppelin-riff och arg hip hop banade väg för en hel våg av rapmetal, däribland Clawfinger.

RATM har engagerat sig för den morddömde indianen Leonard Peltier, som nu väntar på en ny rättegång.

På inneromslaget till nya albumet "Evil empire" finns ett foto av böcker
som bandet hämtat inspiration från.

"1996 är året då vi ska utbilda folk genom videor och gig", säger Tim.