Anugerah
Award
. .
1999
Festival Filem Malaysia ke-14 (FFM14)

Date : 5 - 7 November, 1999
Venue : Ipoh, Perak
Jurors (Film) : Wan Hashim Wan Teh, Naim Ahmad, L Krishnan, Raja Aznil, Najip Nor, Zakaria Ariffin, Ahmad Dasillah & Umi Kalthum
Jurors (Telemovie) : Zain Hamzah, Abdullah Zainol, Hamzah Hussin, Asiah Sarji & Amir Muhammad

PANCA DELIMA AWARD (Film) :

Best Film - Winners in bold red
Bara (Skop Productions)
Jogho (Gambar Tanah Licin)
Lenjan (Berjaya Film Production)
Nafas Cinta (Astro Shaw)
Penyair Malam (Grand Brilliance)
Perempuan Melayu Terakhir (Grand Brilliance)
Puteri Impian (Grand Brilliance)
Puteri Impian 2 (Grand Brilliance)
Senario The Movie (Grand Brilliance)
Silat Legenda (Peninsula Pictures)

Best Director
Aziz M. Osman (Puteri Impian)
Aziz M. Osman (Puteri Impian 2)
Aziz M. Osman (Senario The Movie)
Erma Fatima (Perempuan Melayu Terakhir)
Hassan Muthalib (Silat Legenda)
Ismail Yaacob (Lenjan)
Kamal Ishak (Penyair Malam)
U-Wei Saari (Jogho)
Yusof Haslam (Bara)
Zailani @ Jailani Abdul Ghani (Nafas Cinta)

Best Actor
Awie (Bara)
Awie (Nafas Cinta)
Cico Harahap (Puteri Impian)
Cico Harahap (Puteri Impian 2)
Eizlan Yusof (Perempuan Melayu Terakhir)
Eman Manan (Lenjan)
Khalid Salleh (Jogho)
Wahid (Senario) (Senario The Movie)
Zack Idris (Penyair Malam)

Best Actress
Amy Mastura (Puteri Impian)
Amy Mastura (Puteri Impian 2)
Maizurah Hamzah (Nafas Cinta)
Nasha Aziz (Bara)
Nina Juren (Lenjan)
Normah Damanhuri (Jogho)
Zahida Rafik (Senario The Movie)

Best Supporting Actor
Adlin Aman Ramli (Jogho)
Ahmad Yatim (Perempuan Melayu Terakhir)
Azlee (Senario) (Senario The Movie)
Azri Iskandar (Puteri Impian 2)
Hairie Othman (Puteri Impian)
Hairul Rikyuo (Penyair Malam)
Rosyam Nor (Bara)
Rosyam Nor (Lenjan)
Rosyam Nor (Nafas Cinta)

Best Supporting Actress
Anne Hamid (Senario The Movie)
Arni Nazira (Bara)
Arni Nazira (Nafas Cinta)
Liza Rafar (Jogho)
Nanu Baharuddin (Perempuan Melayu Terakhir)
Ning Baizura (Bara)
Nor Aliah Lee (Puteri Impian)
Sheila Mambo (Penyair Malam)

Best Comedy Actor - no winner
Badul (Senario The Movie)

Best Child Actor - no nominees
None

Best Story
Akhbar Hashim (Lenjan)
Aziz M. Osman (Puteri Impian)
Aziz M. Osman (Puteri Impian 2)
Aziz M. Osman (Senario The Movie)
Grand Brilliance Script Panel (Penyair Malam)
Hassan Muthalib (Silat Legenda)
Hisham Harun Hashim (Silat Legenda)
Ismail Ahmad (Nafas Cinta)
Radzi Sayed (Nafas Cinta)
Syed Azidi (Perempuan Melayu Terakhir)
U-Wei Saari (Jogho)
Yusof Haslam (Bara)

Best Screenplay
Astro Shaw Script Department (Nafas Cinta)
Aziz M. Osman (Puteri Impian)
Aziz M. Osman (Puteri Impian 2)
Aziz M. Osman (Senario The Movie)
Hassan Muthalib (Silat Legenda)
Hisham Harun Hashim (Silat Legenda)
Ismail Yaacob (Lenjan)
Kamal Ishak (Penyair Malam)
Nik Ariff Kamil (Silat Legenda)
Syed Azidi Syed Abdul Aziz (Perempuan Melayu Terakhir)
U-Wei Saari (Jogho)
Yusof Haslam (Bara)

Best Editor
Aziz M. Osman (Puteri Impian)
Aziz M. Osman (Puteri Impian 2)
Aziz M. Osman (Senario The Movie)
Elias Mydin (Lenjan)
Elias Mydin (Nafas Cinta)
Kamaruddin Abu (Jogho)
Kamaruddin Abu (Perempuan Melayu Terakhir)
Mariam Ibrahim (Penyair Malam)
Sallehan Shamsuddin (Bara)

Best Cinematography
Badaruddin Azmi (Lenjan)
Badaruddin Azmi (Penyair Malam)
Badaruddin Azmi (Puteri Impian)
Badaruddin Azmi (Puteri Impian 2)
Badaruddin Azmi (Senario The Movie)
Indera Che Muda (Nafas Cinta)
Khalid Zakaria (Jogho)
Omar Ismail (Bara)
Teoh Gay Hian (Perempuan Melayu Terakhir)

Best Art Direction
Azhar Khalidin (Penyair Malam)
Fadhil Idris (Jogho)
Hamir Soib (Perempuan Melayu Terakhir)
Hamir Soib (Puteri Impian)
Ismail Yaacob (Lenjan)
Musa Mohammad (Bara)
Ohm Surias Maarif (Puteri Impian)
Ohm Surias Maarif (Senario The Movie)
Shamsul Kamal Mat Saat (Nafas Cinta)
Zurainee Anuar (Perempuan Melayu Terakhir)

Best Sound
Azman Abu Hassan (Perempuan Melayu Terakhir)
Azman Abu Hassan (Puteri Impian)
Azman Abu Hassan (Puteri Impian 2)
Azman Abu Hassan (Senario The Movie)
Musa Idris (Nafas Cinta)
Peter Lim (Bara)
Peter Lim (Lenjan)
Sha'aban Yahya (Silat Legenda)
Wee Chee Tang (Penyair Malam)

Best Music Score
Azman Abu Hassan (Puteri Impian)
Azman Abu Hassan (Puteri Impian 2)
Azman Abu Hassan (Senario The Movie)
Embi C. Noer (Jogho)
Mail Ahmad (Nafas Cinta)
Maman (Perempuan Melayu Terakhir)
Peter Lim (Lenjan)
Saari Amri (Bara)
Sha'aban Yahya (Silat Legenda)
Shamsul Cairel (Penyair Malam)

Promising New Director
Ismail Yaacob (Lenjan)

Promising New Actor
Cico (Puteri Impian)
Eizlan Yusof (Perempuan Melayu Terakhir)
Zack Idris (Penyair Malam)

Promising New Actress
Arni Nazira (Bara)
Liza Rafar (Jogho)
Nasha Aziz (Bara)

PANCA DELIMA AWARD (Telemovie) :

Best Telemovie
Daerah Shafika (BNE Studio)

Best Director
Erma Fatima (Daerah Shafika)

Best Teleplay
Erma Fatima (Daerah Shafika)

SPECIAL JURY AWARD :

Senario The Movie - for being a comedy
Silat Legenda - for being our first animated movie
Perempuan Melayu Terakhir - for trying to grapple with the dilemmas in modern Malay society
Puteri Impian - for being nominated for almost all categories
Penyair Malam - for dealing with handicapped people

GAFIM AWARD :

Veteran Actor
M. Amin

Veteran Actress
Latifah Omar

Veteran Filmmaker
Mat Sentul

Best Film Poster
Jogho

Box-Office Film
Senario The Movie

TOKOH PERFILEMAN PERAK :

Jins Shamsuddin

ANUGERAH P. RAMLEE :

Jamil Sulong

 

Panca Delima Award

 

. Terkini | Ulasan | Muzik | Pelakon | Pengarah | Filem | Trivia | Gambar
Rencana | Anugerah | Dialog | Tetamu | E-mail | Luar Negara | Home
.
http://filemelayu.cjb.net khys 1999 - 2000
1