Geografski položaj Surdulice   Istorija Surdulice   Životna sredina   Dogodilo se..   Privreda Surdulice   Kulturni život  
 Turizam u Surdulici  Foto galerija   Zanimljivosti   Kontakt servis   Chat


ŽIVOTNA SREDINA

Prirodni uslovi


  

Surdulički predeo odlikuje se raznovrsnošću morfoloških crta. Zapažaju se eruptivne pojave, kao trag nekadašnjih vulkanskih erupcija. Tako Vardenik i delovi Čemernika, Besne Kobile i Crnog Vrha u svom sastavu imaju grandiorite, čija se masa pruža u dužini oko 30 a u širini oko 10 km. Zapadno od Surdulice nalazi se aluvijalna ravan Vrle. Teren Surdulice i jugoistočni delovi njenog atara predstavljaju prostranu plavinu a istočno od plavine uzdiže se planinska padina.

Srednja januarska temperatura iznosi 1.8 C, a srednja Julska temperatura iznosi 20,3 C. Dok u Vlasinsko-krajiškom predelu  vlada subplaninska klima sa hladnim zimama i  prohladnim letima, klima Surdulice ima umereno-kontinentalno obeležje.

Ukupna količina vodenog taloga u toku godine kreće se od 700 do 1000 mm. Najviše taloga padne u toku proleća i jeseni a najmanje za vreme leta i zime. Područje atara sela Surdulica sadrži tri zemljišna tipa: gajnjaeu u aluvijalnoj ravni koja je podesna za vlažne kulture; peskušu na plavini, gde uspevaju voćnjaci i livade i planinsko-skeletno zemljište na padinama Vardenika koje se nalazi pod pašnjacima i listopadnom šumom.

Bogatstva  prirode

 Opština Surdulica raspolaže raznovrsnim prirodnim resursima koji su nedovoljno istraženi i nevalorizovani, ali koji obezbeđuju osnovne pretpostavke za povećanje ekonomske snage i dinamičniji razvoj opštine. Među značajne resurse ubrajaju se: mineralne sirovine, poljoprivredno zemljište, šume i vodni resursi koji zajedno pružaju pogodne uslove za razvoj turizma.

    Na području opštine registrovane su pojave raznovrsnih mineralnih sirovina. Od energetskih sirovina registrovane su samo pojave termalnih voda u okolini Surdulice (iznad naselja Ćurkovica).  Najveći značaj od metalnih sirovina imaju rude molibdena u rudnom polju Mačkatica. Postoje i rudne pojave na lokalitetima Ćurkovica, Kućišnjak i Kijevac. Rezerve rude procenjuju se na oko 50 miliona tona sa prosečnim sadržajem od oko 0,08 % Mo, mada još nisu iscrpljene sve mogućnosti za otkrivanje bilansnih rezervi. Kada je reč o nemetalima, poznata su ali nedovoljno istražena, ležišta kvarcita i kvarca na području Mačkatice a prema procenama kvaliteta ove sirovine mogu se koristiti i za proizvodnju ferosilicije. Registrovane su ali takođe nedovoljno istražene pojave hidrotermalnog kreča na lokalitetu Gornji i Donji Topli Do i kod Strešera. Smatra se da je pomenuta sirovina visokog kvaliteta pogodna za proizvodnju optičkog stakla što ukazuje na opravdanost nastavka ispitivanja. Od sirovina za proizvodnju građevinskog materijala poznata su ležišta tehničkog kamena vezana za surdulički grandiorski masiv (Vrla reka Prisoje, Bitvrđa i Romanovska reka) koji je pogodan za proizvodnju agregata za izradu vezanog i habajućeg sloja asfalt-betona na putevima svih klasa saobraćajnog opterećenja kao i za proizvodnu tucanika, kocki, ploča, ivičnjaka i razne kamene galanterije.

    Poljoprivredno zemljište predstavlja obiman i znaeajan resurs. Prostire se na 34.638 Ha i obuhavata 55,2 % teritorije opštine. U strukturi poljoprivrednog zemljišta dominiraju pašnjaci (62,4 %) i livade (24 %). Oranice i bašte prostiru se na 10,5 % poljoprivrednog zemljišta. Prema obimu i kvalitetu prirodnih livada i pašnjaka opština Surdulica spada u najbolje rejone za intenziviranje ovearstva i govedarstva.

    Na području opštine nalazi se ukupno 28.415 Ha šume i šumskog zemljišta, što eini šumovitost od 45 %. Na šumskim terenima registrovan je veliki broj divljaei: srna, divlja svinja, zec, vuk, lisica, kuna, jarebica, fazan, jastreb, kobac, soko i druge.

gore

© Copyright SiM NET TEAM 2000-2005. Sva prava zadrzana. Mail to WEBMASTER