HÍREK

2001. június

JÚNIUS

1-je Nepálban Dipendra a királyi trónörökös kivégezte a királyi famíliát, majd önmagát is, az események politikai összeesküvést sejtetnek. A lényeg nem is ez, hanem az, hogy a temetést követõen a fõvárosban zavargások voltak. A tüntetõk a volt király nagybátyának Gjanendra kinevezése és az események miatt törtek-zúztak. A rendõrség csak a királyi palota elfoglalását tudta megakadályozni. Nepálban komoly proletár potenciál van. 199O-ben a felkellés leverése érdekében szüntették meg az abszolutizmust, és vezették be az alkotmányos monarchiát, amely a jó király nimbuszát tartotta fenn. Most ez dõlt meg, fõleg miután a királyi család köre korrupciós ügyekbe is keveredett. Mindenesetre a burzsoázia próbál felkészülni a lázadásokra. 1995-ben a magát kommunista pártnak nevezõ pártból kiváltak a "radikális" maoisták, akik az lázadások élére akarnak állni. Programjuk a királyság megdöntése, a kommunista népköztársaság kikiáltása. Ehhez hatalmas gerilla hadsereggel rendelkeznek.

5-6-ka Oldham után Leedsben is zavargásokat rendeztek a fõleg, de nem 1OO%-ban ázsiai származású proletárok. Üzleteket fosztottak ki és kocsikat gyújtottak fel. 6 proletárt letartóztattak, két rendõr megsebesült.

9-én Pozsonyban kb. 1OOO csehországi és szlovákiai anarchista csapott össze a rendõrséggel.

14-15-16-ka Göteborg EU-USA csúcstalálkozó. Kb 25OOO-en tüntettek, a megmozdulás során erõszakos fosztogatások, kirakat betörések, luxus autó szétverések voltak. 2OO tüntetõ elfoglalt egy iskolát és itt alapított bázist. A tüntetõk sokkal többen voltak a rendõröknél, akik félelmükben éles fegyvert használtak. + tüntetõ megsérül, közülük 3-t lõtt sebbel szállítottak korházba, egyikük állapota súlyos. A tanulság elég a globalizáció kérdéseivel való nyavalygás. Fegyveres támadás kell az egész kapitalizmus ellen.


24-én a kolumbiai Bogotában baloldali gerillák harckocsikkal megtámadtak egy börtönt és kiszabadították a rabokat.

29-ke és július 1. Mallorcán buszsofõrsztrájk volt.

Back