RADIKÁLIS SZOCIALISTÁK A XIX. Század végén a Kárpát-medencében

Kronológia:

- 1877. szeptember, megalakul a budapesti cipészsegédek önképzõ egylete. Az egylet elõadásokat szervezett, segítette a vidékrõl felkerült cipészsegédeket, osztályharcos álláspontot foglalt el a maga gyengeségeivel együtt. Tagja volt többek között a Radikális Szocialisták több megalakítója is: Szalay András, Heckmann István, Nagy Ágoston, Horváth János, Braun Lipót, Halász János.
- 1881. február, a Radikális Szocialisták elsõ szervezett fellépése. A Magyarországi Általános Munkáspárt 11 tagja (nem csak cipészsegédek) nyílt levél közlését kérte a J. Most- féle Freiheit és a bécsi Die Zukunft szerkesztõségétõl. Elítélték a párt vezetésében uralkodóvá vált klikk- rendszert, bírálták mérsékelt programját és a "polgári" pártokkal való kompromisszumokat. Kijelentették, hogy a Csillag-féle vezetéssel szemben pártot alapítanak. A radikálisok több tagja járatta a Freiheitet (Nagy Ágoston, Knecht Pál, Braun Lipót, Kürschner Jakab, Práger Ármin), Práger személyes jó viszonyban volt Mosttal.
- 1881. Szeptember: megalakul a Radikális Szocialisták Végrehajtó Bizottsága. Tagjai: Práger Ármin, Heckmann István, Nagy Ágoston, Braun Lipót. Ezt a végrehatjó szervet õk "Cselekvõ Bizottságnak" hívták, amelynek célja az volt, hogy tervszerû vezetést adjanak a mozgalom élére. A szervezkedés illegális volt, illetve a cipészegylet kerete alatt történt. Hasonló mûködést szerettek volna létrehozni a szabóegyletben is, de ez a tervük elbukott.
Összejöveteleiken (heti 2- 3 alkalom), amelyek különbözõ vendéglõk különtermeikben voltak, ritkán volt napirend. Megvitatták olvasmányaikat, fõleg Marx, Bebel, Most, Lassalle, Weitling stb. írásait olvasgatták. Járatták a hírlapokat, igen jól ismerték (fõleg a német és az osztrák) a nemzetközi osztályharcos lapokat. Megbeszélték az aktuális politikai eseményeket, mindig volt egy-két "külföldi" vendég, aki elõadást tartott "otthonának" mozgalmáról.
- 1881. augusztus 14. a Népszava beszámol egy tüntetésükrõl, ami a Beleznay kertben folyt le. A magyar hatóságok letartóztatták Niemojevszkyt, aki részt vett II. Sándor meggyilkolásában. Fellépésükre a hatóságok elengedték a bebörtönzöttet.
- A szervezkedés nem csak a fõváros területére korlátozódott, szervezkedtek Pozsonyban, Eszéken, Kassán. Szoros kapcsolatot tartottak fenn az osztrák radikálisokkal, akik anyagilag is támogatták õket. Éppen ezért 1882. januárjára megérett az igény egy ellenzéki lap kiadására. Az elsõ lapjukat Der Sozialist címmel adták ki. A kiadótulajdonos Horváth János késõbb Braun Lipót és Zlocha János, a szerkesztõ Práger Ármin, késõbb Horváth János. A havilapból öt szám jelent meg, még két radikális lap jelent meg ebben az idõben a Der Kommunist és a Volkswille. Osztályharcos szemléletük miatt sok proletár csatlakozott hozzájuk. Éppen ezért nem csak a hatóságok de az Általános Munkáspárt is igen keményen támadta õket. Csillag és Frankel nem egyszer "gazembernek", "árulónak", "ellenséges elemnek" nevezte õket, másszor pedig úgy akarták gyengíteni õket, hogy közös zászló alá akartak bújni és csak a módszert kérdõjelezték meg. Nemegyszer kárörvendõen nyilatkoztak a radikálisok letartóztatásáról, és volt eset, mikor kevesellték a kiszabott büntetést. Egyébként komoly kritikai megjegyzést nemigen mertek tenni (nem is tudtak volna), hisz nem egy cikk szinte teljes egészében a Kommunista Kiáltvány alapján íródott. Szóval tipikus szociáldemokrata, ellenforradalmi játékot mûveltek. A radikálisok nem hagyták magukat (fõleg Szalay András jeleskedett ebben) és nem egyszer szétverték az Általános Munkáspárt gyûléseit. Csillagék idõvel taktikát változtattak és nemzetiségi kérdést próbáltak faragni az ügybõl, és nacionalista propagandával próbáltak maguknak munkásokat toborozni. A radikálisok kijelentették, hogy egy szocialista pártnak internacionalista alapon kell szervezõdnie.
- 1882. végére a lapokat megbénították, párt új lapok kiadására készült. Ekkor vetõdött fel egy magyar nyelvû lap megjelentetésének az ötlete is.
- 1883. február 19: a pártvezetõség hosszú vita után döntött a két lap szerkesztõbizottságáról. A Radikal és a Népakarat szerkesztõbizottságának a tagjai: Hoffmann Rudolf, Pudleiner Tamás, Czigelbrier Róbert. Póttagjai Szalay András és Tóth Endre. Késõbb a két lapnak külön- külön szerkesztõbizottsága lett, a magyar nyelvû Népakaratnak Szalay, míg a német nyelvû Radikalnak Prager lett a szerkesztõje. A Népakarat a "Magyar szocialisták közlönye" felírással jelent meg. Magukat "Magyar Szocialisztikus Munkás- Pártnak", illetve "Radikale Arbeiter-Partei Ungarns"-nak nevezték. Ebben az idõben szoros kapcsolatban álltak az osztrák radikálisokkal és anarchistákkal, a londoni Kommunista Munkás Mûvelõdési Egylettel és J. Most-tal. Sokat foglalkoztak az Oroszországi eseményekkel várták, hogy kitörjön a forradalom, "ápolták" a párizsi kommün emlékét, valódi internacionalisták voltak újra és újra hangoztatták, hogy "a munkásoknak nincs hazájuk", nagyon fontosnak tartották kijelenteni, hogy a munkásosztály felszabadítása csak a saját mûve lehet. Persze ezeket a megfelelõ múlt századi patetikussággal, heroikussággal fejtették ki: "Nekem nincs hazám, én hontalan vagyok, akinek tulajdona volt, vagy van, annak van hona, a munkásnépnek nincs vagyona, nincs is hona, a föld csak élõ- s lakhelye... de ha majd a gyár, a mûhely, a közlekedési eszközök a nép tulajdonában lesznek, akkor nekünk is lesz hazánk... az ilyen hazáért élek, halok, feláldozom magam érte. " Radikálisan támadták az egyházat, a vallást, népszerûsítették a darwini eszméket.
- 1883- 84. több sztrájkot nem csak részvétükkel hanem anyagilag is támogattak. Nagyon fontosnak tartották a szervezkedést, illetve kritizálták a pusztán csak bérharcért küzdõket. "A munkások helyzetét munkabeszüntetéssel nem lehet megjavítani, hisz attól még fennmarad a gazdasági bértörvény. A legkedvezõbb esetben ugyan momentán, rövid idõre el lehet érni a helyzet javítását, de sohasem tartósan. "- írta Prager, a Radikalban.
- Ebben az idõszakban az osztályellentétek mindinkább kiélezõdtek, a párt egyre népszerûbb lett. Egyre több támadástól kellett tartaniuk, a Magyarországi Általános Munkáspárt is most már csak a nyílt támadással foglalkozott, és saját gyûléseiket rendõri védelemmel látták el. Egy per alkalmával így írtak: "Egy idõ óta itt minden ad normam Bismarckianam megy. A vádlottak mindennapi oly dolgokat mondottak, amelyeket nálunk úton- útfélen hallhatni, de mivel szocialisták, munkások, mars be velük a kóterbe. Az illetõk nem tartoznak a Magyarországi Általános Munkáspárthoz, de azt el lehet mondani, hogy mivel most minden zavargást nekünk rónak fel bûnül, azt mondhatjuk: ma neked, holnap nekünk."
- 1884. január, a radikálisok egyre népszerûbbek, mind több szervezet alakul országszerte. A Radikalból 6OOO, a Népakaratból pedig 8OO- 15OO példány jelenik meg havonta.
- 1884. január vége Bécsben bevezetik a kivételes állapotot. március 9-ig mintegy 25O anarchistát utasítottak ki. Rengetegen jöttek Magyarországra is, ahol a párt tagjai segítették õket.
- 1884. február 2. Tisza Kálmán utasította Thaisz fõkapitányt, hogy figyeltesse a külföldi mozgalmárokat és a radikálisokat. Thaisz Február 27- én rendeletet adott ki, amelyben kiutasította a fõváros területérõl az anarchista és szocialista mozgalmárokat. Két nappal késõbb koholt vádak alapján letartóztatták Prágert. A párt "vezetését" Heckmann István vette át.
- 1884. február 3O. Szalay társaival megverte a figyelésükre kiküldött rendõrt.
-1884. március 13. éjjel letartóztattak 36 párttagot, és kitoloncolták a fõvárosból. A letartóztatások után a Népakaratnak még 4 száma jelent meg Scheffler Albin, Mrohály János majd Topalits Pál szerkesztésében. Március 31-én újabb letartóztatások voltak, "az anarchista- gyanússágát" már nem csak a Népakarat és a Radikal lefoglalt számai jelentették, hanem az ott talált Népszava számok is. Holott a Népszava írói még a liberális politikusoknál is (pl. Eötvös Károly, aki felszólalt a Prager ellen elkövetett jogtalanság miatt) jobban elhatárolták magukat.
- 1884. május 2. a súlyos tüdõbeteg Szalay András, akit letartóztatása után csak egy héttel vittek kórházba, belehalt betegségébe. Május 4-én nagyszabású munkásdemonstráció zajlott le a temetésen.
A fõvárosból kitoloncoltatott szocialisták az ország különbözõ pontjain szóródtak szét. A lapok beszûntek önálló pártot nem szerveztek. De a vereség látszólagos volt, hisz így most az állam pénzén küldték szét az agitátorokat országszerte. Horváth János Aradon, Braun Lipót Szabadkán, Heckmann István Pécset és Szegeden, Práger 6 éves börtönbüntetése után Kaposváron, Pudleiner Tamás Kassán, Tamássy Árpád Újpesten, Czigelbrier Róbert Bártfán szervezkedett. A radikális párt több tagja a 8O -as végén csatlakozott az Engelmann- féle ellenzékhez.


A RADIKÁLIS SZOCIALISTÁK PROGRAMJA- Népakarat, 1883. szeptember 15.

Az ország több részébõl érkeznek hozzánk olvasóinktól levelek, kikhez lapunk elsõ száma nem jutott, s így az abban kifejtett jelszavunkat (programunkat) nem ismerik, kérik annak kifejtését újból. Eleget téve az érdeklõdõ nagyközönség óhajának, következõkben foglaljuk össze bõvebb magyarázattal programunkat: Az 1878-ik évi június 1O-én Budapesten a "Nemzeti Szálloda" nagytermében megtartott kongresszuson a következõ "programpontok" fogadtattak el :
1. Általános, egyenlõ, közvetlen választási jog, titkos és kötelezõ szavazással, adassék meg a 2O éveseken kezdve minden állampolgárnak, történjék a választás, bár az állam, a megye, a város vagy községek érdekében. Az országos és megyei választások községenként foganatosíttassanak. A választási nap mindig egy vasárnap vagy ünnepnapra tûzessék ki.
2. A törvények közvetlenül a nép által hozassanak, azaz: a népnek azon joga, hogy törvényeket javasolhasson vagy elvethessen, biztosíttassék. A béke és háború fölöti kérdésekben döntsön el az általános népszavazás.
3. A rendek, a birtok, a születés és a vallásfelekezet utáni elõjogok töröltessenek el.
4. Általános, kivételnélküli védkötelezettség. Az állandó hadseregek helyébe hozassék be az általános népfölfegyverkezés.
5. Minden kivételes törvény, névleg a sajtó, egyesülési és szövetkezési törvények és rendeletek, töröltessenek el, általában mindazon törvények és rendeletek, melyek a szabad véleménnyílvánítást, a szabad gondolkozást és szabad bírálást megszorítják.
6. A bíráskodás joga közvetlenül a nép által gyakoroltassék. Az igazságszolgáltatás semmiféle költségbe ne kerüljön.
7. Általános és egyenlõ, az állam által eszközelendõ népnevelés. Minden gyermek az iskolába járásra köteles. A tanítás minden tanintézetben nyilvános és díjmentes legyen.
8. A hittanítás az iskolában eltiltassék. A vallás magánügynek nyilvánittassék.
Továbbá követeltetett:
1. A politikai jogok és a szabadságok a lehetõ legnagyobb mérvbeni kiterjesztése a fenti követelések értelmében.
2. Az államra és községekre egyetlen egy adó; a fokonkénti jövedelmi adó, vetendõ ki, mind a többi adók, jelesül a népet terhelõ közvetett adók eltörölendõk.
3. Teljes sajtószabadság. A hírlapi kautió eltörlése.
4. Korlátlan szövetkezési jog.
5. A társadalom viszonyaihoz alkalmazott, törvényileg megszabott napi munkaidõ. A vasárnap és éjjeli munka eltiltása.
6. A gyermekmunka, valamint minden az egészségnek és erkölcsiségnek ártalmas nõi munka eltiltása.
7. A néptanítók fizetésének javítása.
8. A perügyekbeni védelem szabadsága.
9. A munkások életét és egészségét oltalmazó törvények. A munkáslakások közegészségügyi ellenõrzése. A bányák, gyári, kézmûves- és házi ipar felügyeltetése a munkások által választott hivatalnokok által. A munkások segélyegyleteinek teljesen önálló kezeltetése.

1O. A rabmunka szabályozása.

Az itt felsorolt és a kongresszuson általánosan elfogadott "programpontok" azóta többnyire minden munkásgyûlésen publikáltattak, és elfogadásra indítványoztattak; de a gyûléseket ellenõrzõ "rendõr"- tiszt mindenkor megtagadta szavazat alá bocsájtani az indítványt, vagyis a kormány ezen hivatalos közege által kijelentette, hogy a "programm" maradthat örökre "programm" de törvényes úton meg nem valósulhat a munkásság jogos követelése soha! Így elzárva elõttünk a jogkövetelés és a jogos önvédelem törvényes útja, még csak reményünk sem lehet, hogy majd idõvel az a máris égetõ társadalmi kérdés, a szociális kérdés, (a munkáskérdés), vagyis a megélhetés kérdése törvényes megoldást nyerend, mert a jelent uraló osztálytársadalmi rendszer õrei, a hatalom uralói, kik e kor bölcseinek tartják magukat, a munkáskérdés megoldását úgy fogják föl, hogy azon embereket, kik a népet jogai követelésére fölhívják és buzdítják, börtönbe kell vetni mint jogtalan izgága zavargókat, mert még végre a nép öntudatra is ébrethet, és akkor a kényúri hatalomnak vége, és nem tûri tovább a sanyargatot munkásnép a nagybani termelõk (földbirtokosok), gyárosok, tõkepénzes uzsorások és a hatalmi zsoldosok önkényuralmát, mit jelenben számukra törvény biztosít, fölkel a nép, s mit hosszú évekig hiába követelt, kért, az emberi jogot, szabadságot kívánva, erejének tudatával bírva nem lesz többé szolga; kivívja a nép forradalom által. A fönnálló rendszer alapján, jogunk követelésére nem marad más hátra, mint forradalmi állást elfoglalni, mert a tapasztalat bizonyítja, hogy a forradalom az egyedüli, mely a korszerûtlen, vénhedt társadalmi rendszert ledönti és újat épít.
Rövid "programunk" a fönnálló osztálytársadalmi rendszer minden ároni megdöntése, és helyébe alkotandó a nép igényeinek megfelelõ közös népuralmi rendszer, mert míg osztályuralom létezik, a nép örökös nyomorban sínylõdik, s az uralom rabszolgája lesz; a csalárd pénzlábakon álló rendszert csakis forradalom döntheti meg; egy "nemzetközi" népforradalom. Valamint a hatalmak nemzetközileg szövetkeznek a nép elnyomására és kizsákmányolására, úgy a nép is szövetkezhet a hatalom megdöntésére,- ezt követeli a nép érdeke, ha meg akar szabadulni a zsarnoki rabiga alól.
Hosszú évszázadokig nyögött a munkás jobbágy nép, a jogos nemesi bigottság alatt; hiába hangoztatta kérõ, követelõ szavát, meghallgatásra nem talált, míg végre ütött a tett, a bosszúállás órája, mit megszült a minden vad önkényt és jogbitorlást fölemésztõ idõ és kor szelleme, kitört a forradalom, a jobbágyság fölszabadítá magát, valamint minden nagy társadalmi kérdést, úgy a szociális munkáskérdést is a forradalom fogja megoldani, ha majd a nép megismerte osztályát és ellenségeit. A válságos idõt sietteti az erõszakoskodó hatalom, az eszközöket szentesíti az alkalom, az emberiséget érleli a kor szelleme és a mesterek mestere a hatalmas idõ és a sors.
A fönnálló kényúri rendszer alatt a legegyügyübb pór is gondolkodni kezd, gondolkodóba ejt nyomasztó viszonyok tûrhetetlensége, kora tavasztól késõ õszig fáradva dolgozik a munkás- földmíves a nagybirtokos rengeteg pusztáján, sok száz társával, egész évi fáradtságának gyér díjja alig néhány métermázsa gabona, melynek szine- javát még haza sem viheti, egyenesen a kufár uzsorás tölti raktárában részint uzsorapénz és kamat fejében, részint készpénzért, hogy adóját fizethesse, mert a hatalom már nagyon jól tudja, hogy mikor lehet a pórnéptõl pénzt zsarolni; aratás után küldi is szét kérlelhetetlen bérenc kopóit, a végrehajtókat, kik mindent elkövetnek, hogy az állam rettentõ nagy kiadásait legyen mibõl fizetni az ingyenélõ hadsereg százezreit és az idõt meglopással töltõ sok megyei és állami tisztviselõk nagy díjazásait; a kényúri hatalom fényüzésének fedezésére megfosztják a szegény munkásnépet részes aratással keresett gabonájától, sovány tengeri és burgonyával tengeti életét; míg a gõgös "földesúr" kinek egész éven át dolgozott sok századmagával fényes palotából kéjelegve nézi a hangyaszorgalmú népet és jókedvében nagyot nevet a tele magtár mellett, melyet a neki a szolgalelkû nép megtöltött és ha megszorulnának néhányan, kik résztvettek a munkában, eszökbe sem jutna talán segélyt kérni ott, hol egész éven át dolgoztak, pedig erre alaposan építhetnének jogot; dehát segélyt hiába is kérnek, hisz szépszerével úgysem nyernének- - -! ha mindjárt éhenvesznének is...
... A munkásnép önmaga oka nyomorának, a munka képezi a vagyont, a munkás teremt mindent; mit ér a nagybirtok, ha nincs aki, munkálja, nem hoz hasznot; tehát amit a föld terem, azé, aki megmûveli; mit ér a gyár, ha üresen áll, ha nem dolgozik benn a munkás, a gyáros milliókat nem szerez, ha meg nem lopja a munkáskezet.
MUNKÁSNÉP! MINDEN A TIED! ÉBREDJ! NAGY IDÕ KÖZELEG, EMBERI JOGOT KÖVETELNEK A NÉPEK VILÁGSZERTE!

SZALAY ANDRÁS: SZOCIÁLIS FORRADALOM (Népakarat, 1884. február 14.

E szót hallottuk hangoztatni parlamenti üléseken, úgy kûlföldön, mint nálunk. A szociális forradalom kitörhetésérõl beszélnek fõpapi körökben, arisztokraták, tõzspolgárok, tõkepénzes uzsorások, nemkülönben értelmes munkások. Míg amazok borzadnak az üres szótól is, hacsak hallják a szociális forradalom közeli kilátásba számíttatását, addig emezek lelkendezve várják ama nagy nap elérkezését.
Honnét ez a nagy eltérés, hogy amitõl a nép egy osztálya borzadva retteg, fél a nép más osztálya szomjazva várja? Mért fél az uralkodó osztály, ha igazsága és joga van? Miért nem lép fel nyílt számadásra a követelõkkel, ha igazolni képes jogos álláspontját? Hisz kezében a hatalom! Akinek kezében van a megdönthetetlen igazság és az elvitázhatatlan jog fegyvere, nyugodt lelkiismerettel, bátran megy az nyílt támadásra, mindenkor, mint ment Krisztus a római helytartó elé igazságérzetének tudatával. A tõzspolgári osztálynak, mely a jelenben uralja a népet, csak az erõszak és a hatalom van a kezében, de joga nincs. Azért félnek, rettegnek és kapkodnak, minden oly eszköz után, mellyekkel bitor hatalmukat még tovább is fenntartani vélik. Mert látják, hogy az elnyomott nép a szolgaság jármából kivetkõzni készül és mint nehéz álomból felébredt férfi, bosszúállólag kiált "ne tovább"- ot a jogbitorló hatalomnak világszerte.
A munkásnép fölébredt azon szellemet bilincselõ mámorból, melybe a papi ámítás vezette, fölébresztette a nélkülözés, a nyomor. Igen, a nagy nyomor, melyben a munkásosztály teng.
Honnét a munkásosztály nyomora? Ezt kérdik sokan, kik a nyomort nem ismerik, kevésé a népek helyzetét, úgy vélekednek, hogy azok, kik nélkülözésnek vannak kitéve, munkakerülõk, rest naplopók.
Ez téves felfogás, ez nem igaz; akik csavargással lopják az idõt, rendes mesterségük "törvényes" vagy törvénytelen lopás, azok jajdulnak fel a hatalom ellen. A nép nyomora a napról- napra fejlõdõ gyáripar, a nagybani termelés, a tõke uralmából ered, a pénz tõzsérek gépekkel berendezett gyáraikban, midõn a kereskedelmi forgalomban annyi árucikkeket gyártanak, hogy raktáraik is tömve maradnak, így történik a tömeges munkások elbocsájtása, mely megteremti a nyomort.
Dehát hová tette a munkás a munkabérének a fölöslegét akkor, mikor a munkáskéz kapós volt, hogy mikor a munkaszünet beáll, már nincs is mit ennie? Ezt a nagy kérdést vetik fel a dõzsölõk, ahelyett, hogy azt kérdeznék, legalább akkor, mikor dolgozott, élt- e rendesen? Mit kérdeznek õk bármit is, hisz nagyon jól tudják, hogy egy magánzó nõtlen munkás, ha jól tud zsugoroskodni, ehet száraz kenyeret, családapa már koplalásnak van kitéve családjával együtt, mert oly csekély díjazásban részesül, hogy azt nem is nevezhetjük munkadíjnak.
Honnét ered, hogy a munkabér úgy megcsökkent? Talán a munkások kevés munkát végeznek és nem hasznosat? Még soha nem végeztek a munkások annyi munkát és hasznosabbat, mint ma végeznek; de mivel minden kereskedelem és ipar a tõke hatalmában van, hogy a tõkepénzesek egymással versenyezhessenek és a tõkéjüket minél nagyobbra növelhessék, rövid idõ alatt a munkabér letörésével kezdték a gazdálkodást; és ha a munkás panaszkodott, hogy kevés a bér, azzal vígasztalták, hogy legyen szorgalmasabb, végezzen több munkát, többet keres, így volt a munkás kénytelen évrõl- évre kevesebb díjért többet dolgozni, míg végre idejutottunk, hol ma vagyunk, hogy a munkás a tõke által kirabolt koldus.
Vegyük csak bonckés alá, hogy ki az a munkás és ki õ a társadalomban? Nem- e a munkásság a tõke megteremtõje és mindazon árucikké, mellyekkel telvék a raktárak és õ fázik, didereg annak hiányában. Hát a sok gabonát, élelmiszereket ki termelte és gyûjtötte a magtárba. Nem- e a munkás? de a pénztõzsér elzárja az éhezõ nép elõl, hadd haljon éhen, míg az õ magtárában a gabona az állástól romlik el, inkább ez történjék, minthogy az éhezõk nyomorán enyhítene, mert õ nyerni akar. Ez a mai kor vézna képe, nem csoda tehát, ha a válságok korszaka közeleg, mindõn 3OO OOO munkás, Párisban kenyér nélkül gyûlésez és követel a kormánytól kenyeret mindenek elõtt kenyeret, gyorsan; mert az éhséget semmiféle törvénnyel elfojtani nem lehet és a megélhetéshez mindenkinek joga van, ezen tudattal járt Páris utcáin nagy csoportokban az éhezõ, keresetnélküli munkásnép "Éljen a szociális forradalom!" kiáltásokkal, mert tudják, hogy a kormány nem képes helyzetükön segíteni, ha nyújt is pár millitót, az csak annyit ér, mint egy csepp víz a tengerben, fölemészti a nagytõke, mely fölemésztette munkaerejét. A kormány nem tehet sehol semmit a munkanélküli nép érdekében. A pénztõzsérekre nem gyakorolhat pressziót, hogy azok javítassák a munkabért, mert egyedüli támaszát azok képezik; ha a munkabért emelné, õk jönnének rövidebbre. E szerint egyedül a szociális forradalom van hívatva a munka és tõke közötti kérdést megoldani, mely a közeljövõben el fogja borítani Európát; legalább azt engedik következtetni mindazon jelenségek, melyek hol egyik, hol másik államban történnek, melyeket mint a szociális forradalom elõcsatározásait lehet tekinteni; mert a nép nyomora oly nagy fokra hágott, hogy elviselhetetlen tovább.
Munkások! fogjunk szervezkedéshez, kikre elviselhetetlenül nehezedik a tõkerendszer uralma, ha ütött a tett órája, a szociális forradalomra készen legyünk, hogy a kényszer eswzközeivel lerázhassuk azt magunkról, melyeket elleneink ismertettek meg velünk; közeleg az idõ, ne hagyjunk sok idõt a gondolkodásra, az önvédelemre mindenkinek joga van!

Utószó

Fontosnak tartottuk, hogy bemutassuk ezt a korabeli proletár szervezkedést, mert rámutathatunk arra, a lenini tézissel ellentétben, hogy a szociáldemokráciát nem 1914- tõl kell ellenforradalminak tartanuk, hanem már megalakulása pillanatában, létrejöttének okában felfedezhetjük az ellenforradalmat. Ezen túlmenõen rávilágíthatunk arra is, hogy nem Lenin fedezte fel a spanyol viaszt, a szociáldemokrácia ellenforradalmiságát bárhogy is szerette volna azt elhitetni a proletariátussal. A proletariátus már a szociáldemokrácia megalakulásakor igen radikális választ adott az ilyen jellegû szervezetek létrehozásával. Tény, hogy a Radikális Szocialisták, mint a nemzetközi proletariátus egésze magán hordozza a kor és ennek megfelelõen saját osztályának gyengeségeit, de ezek inkább a fogalmazás szintjén: jog, szabadság, egyenlõség, igazságosság szavak használatában illetve bizonyos fennkölt erkölcsi szólamok használatánál fedezhetõk fel. De annak ellenére, hogy ezeket sem szabad figyelmen kívül hagynunk, és létre kell hoznunk saját proletármozgalmunk kritikáját ( ), elmondhatjuk azt, hogy ezek a gyengeségek elenyészõek voltak ( ). És maga ez a párt, ha bizonyos esetekben a szavak szintjén nem is de tettekben a tulajdon pártjának, a burzsoá rendnek az elpusztításán tevékenykedett. Ez kiváltképp érezhetõ, ha összevetjük a szociáldemokráciával, annak is a legradikálisabb ágával, a bolsevizmussal. Míg a bolsevikok az adott helyzetnek megfelelõen úgymond lepaktáltak a polgársággal (akárcsak a Magyarországi Általános Munkáspárt), mondván a feudális rend ellen ezt meg kell tenni, addig a radikálisok az ugyancsak félfeudális Monarchiában kijelentették, hogy "a forradalom nem lehet tekintettel olyan személyekre vagy dolgokra, akik, vagy amik kapcsolatban állnak a rablás és gyilkolás fennálló rendszerével". Míg a bolsevikok képesek voltak a parlamentben játszadozni kevéske eredmények eléréséért (akárcsak a korabeli szociáldemokrata pártok), õk kijelentették, hogy "az erõszakkal szemben csak erõszak küzdhet". Támadták a parlamentalizmust, a választásokat. Kifejtik, hogy "Rövid programunk: a fönnálló osztálytársadalmi rendszer mindenároni megdöntése..." A bolsevikok a kapitalizmus és a kommunizmus között egy átmeneti államot képzeltek el, amelyet õk proletár diktatúrának neveztek. Holott a radikálisok bár elképzeléseikben nem beszéltek proletár diktatúráról a valóság az, hogy sokkal közelebb álltak hozzá: " nép jóléte és teljes boldogsága addig nem lesz sohasem megvalósítva, amíg a nép állami rend- korlátok közé lesz szorítva, ha mindjárt azon állam egy
"népállam"- nak is neveztetik." Érezhetõ, hogy mekkora a különbség a proletár- kommunista (anarchista) és a szociáldemokrata programok között. A proletariátus saját tapasztalataiból levonva tudja, hogy csak saját magára számíthat, minden más csak kapitalista befogás így volt ez a múlt század végén, a 1917- 23-as forradalmi hullám esetében. Tehát nem tehetünk mást, magunkat kell párttá szerveznünk, hogy szétverjük a tulajdon társadalmát.
"A proletariátus szociális követeléseinek lefaragták a forradalmi élét, és demokratikus fordulatot adtak nekik, a kispolgárság demokratikus igényeit megfosztották pusztán politikai formájuktól, és szocialista élüket helyezték elõtérbe. Így keletkezett a szociáldemokrácia. E kombináció eredménye, az új hegypárt, néhány szocialista szektariánust leszámítva, ugyanazokat az elemeket foglalta magába, mint a régi hegypárt, csak számban megerõsödve. De a hegypárt a fejlõdés során megváltozott azzal az osztállyal együtt, amelyet képviselt. A szociáldemokrácia sajátságos jellege abban foglalható össze, hogy demokratikus- republikánus intézményeket követel eszközként, nem ahhoz, hogy a két végletet, a tõkét és a bérmunkát megszüntesse, hanem ahhoz, hogy ellentétüket letompítsa, és összhanggá változtassa. Bármily különbözõ rendszabályokat javasolnak is e cél elérésére, bármennyire felcicomázza is magát ez a cél többé- kevésbé forradalmi képzetekkel, a tartalom ugyanaz marad. Ez a tartalom pedig a társadalom megváltoztatása demokratikus úton, de a kispolgáriasság határain belül való megváltoztatása. Csak nem kell korlátolt módon azt képzelni, hogy a kispolgárság elvileg egy önzõ osztályérdeket akar keresztülvinni. Ellenkezõleg, azt hiszi, hogy felszabadulásának különös feltételei azok általános feltételek, amelyek egyedül teszik lehetõvé a modern társadalom megmentését és az osztályharc elkerülését."
MARX: Louis Bonaparte Brumaire tizennyolcadikája

1.1873. március 23-án alakult meg egy munkásgyûlésen a Magyarországi Munkáspárt. Elsõ elnöke Ihrlinger Antal, titkára Külföldi Viktor, úgy 2- 3OOO tagja volt. 1873. április 25-tõl illegalitásba kényszerültek, Munkás Heti Krónika címû lapjukban egyesülési és gyülekezési jogot, sajtószabadságot és általános választójogot követeltek. Egyfolytában kísérleteztek a párt legálissá tételére. 1878-ban a párt vezetõi Frankel Leó vezetésével létrehozták a Nemválasztók Pártját. Külföldit még 1877. márciusában eltávolították a pártból. Külföldi ez év májusában Népszava címmel újságot indított, és 1878. június 9-1O-én egy ellenzéki kongresszuson létrehoztak egy újabb Magyarországi Munkáspárt nevû szervezetet. Az itt felsorolt 1O pont ennek a pártnak a programját tartalmazza. Az elnökség tagjai: Külföldi V., Bokros J., Kátser Flórent, Horváth J., Heckmann I. (az utolsó kettõ a radikálisokhoz tartozott késõbb). A kongresszus határozatait a vezetõség kérvényben terjesztette a parlamenthez. Tevékenységük a Népszava lapjain történõ agitációs munkában és a Nemválasztók Pártjának szidásában merült ki. Tartózkodtak a kormány bírálatától, ragaszkodtak a legális tevékenységhez, a törvények betartásához. Tagsága nem volt egységes. Egy csoportja nemzeti alapon állt, párt másik szárnya a proletár internacionalizmus elvét vallotta (vezetõi: Horváth, Heckmann, Váczi Nándor). Mind a Nemválasztók Pártja és mind a Munkáspárt egyaránt fontosnak tartotta az egység megteremtését, így 188O. január 25-én hosszas tárgyalások után elhatározták a Magyarországi Általános Munkáspárt létrehozását. Az egyesülési határozat kimondta, hogy a párt felveszi a szociáldemokrata nevet. Ezt végül is azért nem tették meg, mert az alakuló kongresszuson 188O. május 17. Thaisz Elek rendõrkapitány is részt vett, és nem engedte meg a szociáldemokrata név használatát. A kongresszus szociáldemokrata programot fogadott el, amely a termelõeszközök társadalmi tulajdonba vételét tûzte célul (ez persze államosítást jelentett). Harcot indított az általános titkos választójogért, a különbözõ szabadságjogokért, követelte a nép felfegyverzését, az egyház és az állam szétválasztását, az ingyenes közoktatást és igazságszolgáltatást, a 1O órás munkanapot stb. A párt vezetõi: Csillag Zsigmond, Politzer Zs., Csorba G., Frankel, Ihrlinger, Kürschner J., Mallár I., Kupa Á., Szabó S., Krizsala J.. Hivatalos közlönyeik a Népszava és az Arbeiter-Wochen Chronik. A párt tipikus múlt századi szociáldemokrata szervezet volt, lassalleianista programjuk enyhe marxizálással keveredve védte meg a burzsoá rendet a proletár erõtõl. Nem hiába, részt vehettek a II. Internacionálé 1889-es alapító kongresszusán, és végül is a burzsoázia hatalmas engedmény tett: 189O-ben felvehették a Magyarországi Szociáldemokrata Párt nevet.

2 Fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a proletariátus programjának tisztázása együtt halad a proletariátus mozgalmával, és nem egy politikai pártot szervezünk egy politikai programhoz. Hisz maga a program és a mozgalom egységes egészet alkot, nem lehet tudni, hogy melyik jött elõbb létre, a tulajdon társadalmának elsöprése, mint igényt maga a társadalmi berendezkedés hozta létre. Mihelyst fellépet ez az igény, az azon nyomban cselekvésben is megnyilvánult. A proletariátus cselekvései mind jobban tisztultak a történelem folyamán, így a magát a proletár programot is mind jobban tisztázta. Tehát az egész mozgalom mind nagyobb szervezettségi szintet él meg.

3 Most természetesen csak a csoportnak, mint egy proletár szervezõdésnek a kritikájáról beszélhetünk. Mert bár a proletariátus ezen avantgárdja túl lépett a bérkövetelések, a politikai jogok követelésének szintjén azért ne felejtsük maga a proletariátus még sajnos egészen a 1917- 23-as forradalmi hullám leveréséig a vörösre mázolt burzsoázia a szociáldemokrácia befogó hatása alatt harcol. Persze ez nem jelenti azt, hogy maga a proletariátus szociáldemokrata érdekeltségû. Ne felejtsük el, hogy a szociáldemokrácia (bolsevizmus) csak a már létezõ proletár sponteanitást próbálja befogni. De a Radikális Szocialisták története is rámutat arra, hogy ha a proletariátus túl túl lép a kezdeti spontaneitáson és tudatosan képes megszervezni magát, akkor képtelen befogni a burzsoázia.

vissza